פוליסת ביטוח עבודות קבלניות להתחדשות עירונית

פרויקטים הנעשים בלב המרחב האורבני, מגבירים את הסיכון לנזקי רכוש, למבנה או לצד שלישי. כל אלה, לצד התמודדות עם דיירים סרבנים, נזקים לרכוש בפינוי תכולת הדירות ועיכובים בפרויקט, מגדילים את החשיפה הביטוחית של יזמים וקבלנים ומחייבים לתת את הדעת על נושא הביטוח

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסמכים
חשוב לתת את הדעת על נושא הביטוח כאשר מבצעים פרויקט התחדשות עירונית, בין אם מדובר בתמ"א-38 ובין אם בפינוי-בינויצילום: צילום: Shutterstock
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

פרויקטים בענף הבנייה מקפלים בחובם סיכונים רבים ומגוונים. החל מאלה הקשורים לנזקי גוף, דרך נזקי רכוש ונזקי צד שלישי וכלה בהיבטים דוגמת עיכוב פרויקט, התמודדות עם דיירים ובעלי דירות, התקשרויות עם קבלני משנה ואחריות מעביד לעובדיו. הדבר נכון פי כמה כאשר מדובר בפרויקטים של התחדשות עירונית. ולכן חשוב לתת את הדעת על נושא הביטוח כאשר מבצעים פרויקט התחדשות עירונית, בין אם מדובר בתמ"א-38 ובין אם בפינוי-בינוי.

"חלק מהסיכונים הם ספציפיים לסוג הפרויקט, אך חלקם רלוונטיים לתמ"א-38 ולפינוי-בינוי כאחד", אומר איציק סימון, הבעלים והמנכ"ל של סוכנות הביטוח לביטוחי בנייה הנושאת את שמו. הסוכנות מספקת שירות מקצועי לכ-1,000 חברות בנייה ומבטחת אין ספור פרויקטים בכל מגזר וסדר גודל: החל בקבלן העצמאי, דרך חברות הבנייה הגדולות ביותר והמשך בתחום ההתחדשות העירונית. לדברי סימון, ניסיון של יותר מ-30 שנה בתחום הביטוח לימדו אותו לסמוך על חוק מרפי המפורסם "מה שיכול להשתבש - ישתבש".

איציק סימוןצילום: צילום: דני שביט

"כ-25% מתאונות העבודה הקטלניות בישראל מתרחשות בפרויקטים של שיפוצים או תמ"א-38 וכ-75% בפרויקטים של בנייה חדשה, הכוללים מיזמי פינוי-בינוי", הוא מספר. "לכן, פוליסת ביטוח עבודות קבלניות צריכה לתת מענה הולם ליזם ולקבלן במקרה של תאונת עבודה, במיוחד אם, חלילה, מדובר בתאונה קשה או אפילו קטלנית. תביעות ישירות שיוגשו על-ידי הנפגע ו/או בני משפחתו יכולות להיות מופנות כנגד כל המעורבים בפרויקט, לרבות הקבלן או היזם. חלקן מטפסות לכדי סכומי עתק. תביעה על פועל שהפך לנכה או נהרג, חלילה, יכולה לדרוש פיצוי על סמך השנים האבודות, או אובדן השתכרות לעתיד. לכן, כשרוכשים פוליסת ביטוח עבודות קבלניות להתחדשות עירונית יש לשים דגש רב על גבולות אחריות ראויים וגבוהים לנזקי גוף המתכתבים עם הפסיקה העדכנית".

נזקים למבנה, לבתים סמוכים ולתשתיות עירוניות

"כשמדובר בפרויקטים של תמ"א-38, על שלל גרסאותיה, מטבע הדברים העבודה נעשית בלב המרחב האורבני, בעיקר בשכונות וותיקות. סביבה עירונית סואנת וצפופה מגבירה את הסיכון לנזקי רכוש, למבנה או לצד שלישי. בפרט בעת שימוש בציוד מכני והנדסי כבד כדוגמת מכבשים, דחפורים ועגורנים.

למשל, ידוע שבכל הנוגע לעבודות במגרשים קטנים, שלב חיזוק היסודות הקיימים (תמ"א 38/1), או הקמת היסודות החדשים (תמ"א 38/2), עלול לגרום לנזקים למבנה עצמו, לבתים סמוכים ואף לתשתיות עירוניות. "פוליסת ביטוח עבודות קבלניות שלא תספק מענה מראש עלולה להביא להעדר כיסוי בעת הצורך", מתריע סימון. "לכך יש להוסיף את המאפיין הייחודי של פרויקט תמ"א 38/1 (שיפוץ הרחבה): אתר הבנייה ממשיך להיות מאוכלס בדיירים המנהלים בו את חייהם בזמן השיפוץ. הם עושים זאת מבלי שהם, או אורחיהם, בקיאים בכל כללי הבטיחות והתקנות בנושא. לרוב הם אפילו לא מקבלים הדרכה על כך. לכן, על הקבלנים והיזמים לדעת שאתר בנייה הממוקם בלב שכונה עירונית חיה, מבלי להיות מסוגר ומגודר, כשהוא ממשיך לאפשר מעבר פתוח ומסוכן - מגדיל את ההיתכנות לנזקי גוף שעלולים להיגרם לדיירים ולעוברי אורח. מדובר בנזקים קשים, שיכולים להתגלגל לכדי תביעה נזיקית בסכומי עתק".

על מה יש להקפיד כשרוכשים ביטוח עבודות קבלניות לפרויקט תמ"א/פינוי-בינוי?

"הפוליסה הביטוחית צריכה להתייחס לשלבים המקדימים של פינוי הדיירים, כולל התמודדות עם דיירים סרבנים, או נזקים לרכוש בפינוי תכולת הדירות. סיכונים רבים בפרויקט פינוי-בינוי נובעים כבר בשלב הראשון מעבודת ההריסה עצמה. יש לדאוג לביטוח ראוי עבור שימוש בכלי רכב, כלי צמ"ה ועגורנים.

"עוד פרמטר שצריך לקחת בחשבון הוא הסיכוי הגבוה של עיכוב בפרויקט. חורף קשה במיוחד, חילופי קבלנים/יזמים, תכנון לקוי, אירועים בלתי צפויים ועוד יכולים להביא לכך".

בית קנדה, רח' נירים 3, כניסה C,
קומה 3, תל-אביב | 03-6951414
itzick@simon-ins.co.il
www.simon-ins.co.il