ג'ינס, בטון וקורונה יושבים על ענן: הננו חלקיק שמחבר את העולם הפיזי לדיגיטלי

אבחון מיידי ומדויק של נגיף הקורונה, אימות ומעקב אחר מוצר, משלב חומרי הגלם ועד לצרכן - אלו רק שניים מתוך אינספור יישומים אפשריים של הטכנולוגיה שפיתחה חברת Dotz מכפר סבא. חומרים מתקדמים יחד עם גלאים ייחודיים, אפליקציית מובייל ושכבת תוכנה מבוססת ענן, כולם פרי פיתוח החברה, מייצרים תאום דיגיטלי לכל מוצר או גוף פיזי ומאפשרים תוך שניות לאמת את מקוריות המוצר ולעקוב אחריו

גיא רונן, בשיתוף Dotz Nano
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבדות חברת Dotz בכפר סבא  צילום חברת Dotz
מעבדות חברת Dotz בכפר סבא צילום: חברת Dotz
גיא רונן, בשיתוף Dotz Nano
תוכן שיווקי

קניתם ג'ינס ברשת גדולה ונחשבת, הוצאתם עליו 990 שקלים, אבל למרבה האכזבה - כבר אחרי ארבע-חמש כביסות הוא החל להיפרם. חזרתם לרשת, שחזרה ליבואן, שחזר ליצרן, שחזר למותג. הג'ינס, מתברר, דווקא היה מקורי. חומרי הגלם, לעומת זאת, לא. עכשיו דמיינו שהייתה למותג דרך לדעת בוודאות ובקלות שהתלונה אכן נוגעת למוצר אותנטי שלו - כלומר, שהוא נושא באחריות - וגם שמרכיבי הטקסטיל ששימשו אותו היו תקינים. דמיינו שניתן היה לוודא את המקוריות שלו באופן מיידי ודיגיטלי. אפשר להפסיק לדמיין: ברוכים הבאים לעולם ה-Quantum Carbon Dots.

גדעון שמואל צילום: קרן גפני

את הטכנולוגיה המתקדמת, שכבר מיושמת בסקייל נרחב במגוון תעשיות, מפתחת ומשווקת חברת Dotz ממעבדותיה בכפר סבא. היא שותלת כמויות זעירות של ננו-חלקיקים בגודל מיקרומטרים (מיליונית המטר) בתוך המוצר בשלב הייצור. הסוד הגדול של החלקיקים טמון בתכונה אלקטרו-אופטית יקרה מפז: כשמאירים עליהם באורך גל מסוים, הם עונים באורך גל אחר שתוכנן מראש בשלב הפיתוח. כך, הזיהוי שלהם הוא ודאי וחד-חד ערכי. את זה כבר אי אפשר לזייף.

בג'ינס שלנו, לדוגמה, הננו-חלקיקים יצטרכו להשתלב ביחס הנכון והמדויק - חלקיק פר מיליון או מיליארד חלקיקים אחרים - בתוך הפוליאסטר אשר מפוזר בכל הבד. בתעשיות אחרות הם ישתלבו בבטון, בחומר בידוד כלשהו, בתוספים של בארות נפט ועוד. "השימושים כאן אין-סופיים", אומר מנכ"ל Dotz, גדעון שמואל, "אנחנו עוד לא מתחילים לגרד את הפוטנציאל מבחינת use cases".

תעשיית הבגדים החכמים

הטכנולוגיה של Dotz מחברת את ה-Physical ל-Digital; את החומר למוצר. "בלוקצ'יין פיזי", מכנה זאת שמואל. החיווי מתקבל באופן מיידי בעזרת גלאי ידני ומשתקף באפליקציית ענן ידידותית. אפשר להסתכל על זה כסוג של IoT, רק שהפעם, ג'ינס, שעון, יצירת אומנות, בטון או רכיבים אלקטרוניים הם המקבילה לתעשיית הבית החכם.

לצד הפיתוח הכימי המורכב וטכנולוגיית הדיפ-טק פורצת הדרך, הגדולה של המוצרים האלו טמונה ביכולת ה-scale up: "הרבה פעמים יש פער גדול בין המחקר למוצר; בין העולם האקדמי להטעמה הרחבה בשטח", מדגיש שמואל. "כאן אנחנו מייצרים פלטפורמה שלמה שמרגע שהגענו לפתרון הכימי, יכולה לשמש את אותה תעשייה באופן נרחב ובפשטות רבה. אנחנו שולחים לחברות בכל העולם את המעגל כולו: החומר (כאבקה או תמיסה), הגלאי, האפליקציה העננית והוראות הפעלה. מאותו רגע, כל חברה יכולה להטמיע בקלות את הפתרון כולו ולבצע בעצמה את הבדיקות".

החברה פיתחה עד כה כארבעים משפחות של חומרים מתקדמים שמתאימים למגוון רחב של חומרים ומוצרים. החומרים הם בטוחים לשימוש ואינם משנים את תכונות החומר שבו הם מוטמעים בכמויות זעירות ביותר. ההרכב הכימי המדויק של החומרים המוארים-מאירים הללו, הוא IP של Dotz. הבדיקה, כאמור, היא חד-חד ערכית: הגל שמשדר כל ננו-חלקיק מספק תוצאה מובהקת, שלילית או חיובית. לעומת זאת, את הננו-חלקיקים עצמם אין כל אפשרות לאתר, אף לא באמצעות הנדוס לאחור, ולא ניתן לזייף אותם. יתרה מזאת, תוכנת הענן משקפת את כלל הבדיקות שנעשו באמצעות הגלאים, כולל ציון של המיקומים על בסיס גיאו-לוקיישן.

ננו-חלקיקים מאירים שפותחו על-ידי Dotz צילום: חברת Dotz

לדברי שמואל, "אין כמעט תעשייה שלא זקוקה ליכולות של אימות ומעקב, ואין דרך אחרת לעשות את זה. בטח לא ברמות כאלו של מהירות, ודאות ואפקטיביות. בשונה מפתרונות on-product, אנחנו משדרים in-product - מתוך החומר עצמו - לאחר שהשתלבנו בו עוד בשלב הגלם, ובעצם הופכים אותו למוצר דיגיטלי לכל דבר ועניין. מבחינת הסקייל, יש אתגר עצום בלעשות את כל זה במחיר נגיש, באיכות גבוהה ובאופן חזרתי, כלומר לייצר שוב ושוב את אותו החומר, באותו הגודל ועם אותה מפת פיקסלים מבחינת הספקטרומטריה - בזה אנחנו מתמחים. זה להפוך מדע בדיוני למוצר מסחרי ב-full scale-up, לא פחות".

איכות של PCR במהירות האנטיגן

כפי שקורה לא אחת לטכנולוגיות גיים צ'יינג'ר, גם ה-Quantum Carbon Dots עברו כמה וכמה גלגולים. אחד מהם הוא תחום הדיאגנוסטיקה, האבחון הרפואי, שבקורונה התברר הפוטנציאל האדיר שלו - פוטנציאל שממש בימים אלה מתחיל לקרום עור וגידים בשטח. כולנו מכירים את חסרונות ה-PCR מבחינת המחיר, זמן ההמתנה לתוצאה ומשאבי המעבדות המוגבלים. לצידם, ידועות היטב מגרעות האנטיגן במה שנוגע לדיוק. הפתרון של Dotz מאפשר להגיע לשילוב אופטימלי: בדיקה מהירה, במחיר תחרותי עם יכולות דיוק של בדיקה מולקולרית.

"כבר בתחילת המגפה פורסמו מחקרים ולפיהם ה- Quantum Carbon Dotsיכולים להיקשר לספייקים של הקוביד, אבל הבנו שהמרחק בין המחקר למוצר יהיה ארוך מדי", מספר שמואל. "לעומת זאת, פותחה אפשרות לבדיקה בשיטת RT-Lamp המסוגלת לזהות את הנגיף עצמו בדגימות שונות תוך 30 דקות. בעזרת צוות מדענים ביולוגים הצלחנו לחבר את הבדיקה לחומרים המתקדמים שלנו ולהפוך אותה לאפקטיבית במיוחד, עד כדי מכונה קטנטנה, מעין מעבדה ניידת, שמסוגלת לבצע 96 בדיקות בחצי שעה ולספק חיווי בצבע של שלילי או חיובי בדיוק של 97%".

לאחר סדרה של ניסויים קליניים ואישורים רגולטוריים, ערכת הבדיקות הזאת תצא בקרוב לשטח - בהחלט בשורה משמעותית למי שמבלה שעות נוספות בתורים לבדיקות או מבקש לפתוח מפעל, מוסד אקדמי או אתר בילוי ותרבות בתנאי תו ירוק. החברה מתכננת להמשיך ולפתח את קו העסקים הזה ולהציע בדיקות שיוכלו לזהות נגיפים נוספים.

המכנה המשותף לכל היישומים, אומר שמואל, טמון ביכולת של החברה להגן על אנשים, יצרנים ומותגים - אם זה בווידוא האותנטיות של המוצר שרכשו, אם בשיפור בטיחות מבנים בזכות בטון מקורי ולא מדולל מדי ואם בבדיקות קורונה מהירות וזולות. ואם הזכרנו את משק האנרגיה, לא מן הנמנע שחלקיקי הקוונטום יביאו בעתיד הלא רחוק בשורה לתחום האנרגיות המתחדשות: מחקרים הוכיחו שיש ביכולתם לייעל את תפקוד הפאנלים הסולאריים.
אפשר לחשוב על כיוונים עתידיים רבים - מהטמעת הטכנולוגיה בתוך חפצי אומנות, דרך שילוב של הננו-חלקיקים בדיו ובמוצרי אלקטרוניקה ועד ליישומים חקלאיים. לחברת Dotz יש IP על מוצריה, אבל שמואל בהחלט פתוח לשיתופי פעולה ולהעברת הידע והיכולות לתעשיות נוספות. "בינתיים יש לנו כל כך הרבה עבודה בתחומים שלנו, אם זה בשיפור הבטיחות ואם בשימור המוניטין המותגי, שאני מעדיף להישאר מפוקס ב- deliveryובפירות ההשקעה שכבר נעשתה".

מבנייה ירוקה ועד ייעול הסולאר

חברת Dotz נסחרת בבורסה האוסטרלית (סימול: DTZ) בשווי של קרוב ל-200 מיליון דולר אוסטרלי ובמכפילים יפים: מ-6 סנט לפני כשנה וחצי לסביב ה-42 סנט כיום. הבחירה ביבשת החמישית כדרך מהירה ונוחה לגיוס כספים קשורה בעיקר לעניין הרב שקיים שם במכרות, בעולמות הכימיה ובשוק ה-materials. כניסה של משקיעים כמו קרן ההון סיכון SIBF הקפיצו את מניית Dotz, וכעת נראה שגם המשקיעים המוסדיים בדרך.

במעבדות החברה בכפר סבא, המחקר והפיתוח לא עוצר לרגע, אם בהרחבה וייעול של פתרונות קיימים - כמה שפחות חומר, אך באופן שיוכל עדיין לאתר באופן מובהק את אורך הגל - ואם בפיתוח יישומים ל-use cases חדשים. תחום ה-Reliability הוא אחד הבולטים שבהם. שמואל מביא דוגמה יפה לשיתוף פעולה עם מובילה עולמית שמשלבת פולימר בין שכבות של זכוכית. בעקבות סוגיות ביטוחיות, היא חיפשה דרך לוודא שמדובר במוצרים שלה. בדיקת היתכנות (POC) משותפת גילתה את גודל האתגר: גל בתחום UV, אולטרה סגול, עובר מבעד לזכוכית כשמקרינים אותו באופן פרונטלי. כפתרון פיתחה Dotz בפעם הראשונה חומרים המוארים ב-IR, אינפרא אדום, שאותם הזכוכית דווקא עוצרת. "לצורך המודול הזה התקנו לראשונה בארץ מערכת לייזר ב-infrared. זה כשלעצמו פותח עולם שלם של יישומים אפשריים", מדווח שמואל.

את הטכנולוגיה והשירות שמספקת Dotz מכנה מנכ"ל החברה MaaS - Materials as a Service. "יש לנו משפחה רחבה ומתרחבת של חומרים שעושים את העבודה. קבוצות מחקר של פיזיקאים, כימאים וביולוגים מהמעלה הראשונה יודעות לפתח את הפתרון, לייעל אותו, להתאים אותו לתעשיות ולצרכים הרלוונטיים ולהפוך אותו לסקיילבילי עם פלטפורמה דיגיטלית שלמה". שמואל, שהצטרף ל-Dotz באפריל 21' לאחר שניהל את חברת סיפיה אשר הונפקה לאחרונה, משוכנע שרגע הפריצה הגדול הגיע: "עכשיו צריך לקחת הטכנולוגיה הייחודית משלב ה-R&D ל-Full commercialization. אין ספק שאנחנו בדרך להיות חברה ציבורית עוצמתית במיוחד, שמפעילה פלטפורמה חדשנית וייחודית עבור שפע של תעשיות, ונהנית משווי שוק בהתאם. השמיים הם באמת הגבול. אלא אם נגלה פתאום יישום מפתיע של ננו-חלקיקים גם עבורם".

בשיתוף Dotz Nano