"התחדשות עירונית היא לפני הכל לביטחון ולרווחת הדיירים"

יוסף קדוש משרד עורכי דין ונוטריון מתמחה בתחום המקרקעין, ובין היתר גם בליווי משפטי של פרויקטי התחדשות עירונית. עו"ד יוסף קדוש, העומד בראש המשרד, מסביר מה כולל התהליך המורכב ומה חשוב לדעת לפני שנכנסים אליו

גיא ורדימון, בשיתוף יוסף קדוש משרד עורכי דין ונוטריון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנוף מאחורי בניין מגורים
"התחדשות עירונית היא לפני הכל לביטחון ולרווחת הדיירים"צילום: Shutterstock
גיא ורדימון, בשיתוף יוסף קדוש משרד עורכי דין ונוטריון
תוכן שיווקי

יוסף קדוש משרד עורכי דין ונוטריון הוא משרד בוטיק שהוקם לפני כ-17 שנה על ידי עו"ד יוסף קדוש. המשרד, שמונה צוות של ארבעה עורכי דין מנוסים בתחום המקרקעין, ממוקם בקריית שדה התעופה (איירפורט סיטי) ומתמחה מאז הקמתו בייצוג וליווי משפטי של לקוחות פרטיים ועסקיים בתחומי משפט שונים, ובעיקר בתחום המקרקעין, לרבות ייצוג בפרויקטים של התחדשות עירונית (פינוי בינוי ותמ"א 38), עסקאות מכר, ייצוג בערכאות השיפוטיות השונות ועוד.

"המשרד מייצג הן לקוחות פרטיים והן יזמים בתחום הנדל"ן בכלל וההתחדשות העירונית בפרט, כאשר ההבדל בין הכובעים הוא גדול ומהותי ודורש התייחסות ופעולות שונות. עם זאת, ניתן לומר שעיקר עיסוקו של המשרד הוא בייצוג דיירים בפרויקטים מסוג התחדשות עירונית. אנו רואים בייצוג דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית שליחות של ממש", מסביר עו"ד יוסף קדוש, ומוסיף כי "אין דבר מספק יותר מהידיעה שעזרת לאנשים לשפר את איכות חייהם וביטחונם האישי ולהגדיל את הונם במאות אלפי שקלים, באופן אמיתי, והכל בלי שחל על הלקוח תשלום כלשהו לשם כך".

בשנה האחרונה שוק הנדל"ן פעיל וערני במיוחד, בפרט בכל הנוגע לפרויקטים של תמ"א והתחדשות עירונית. מה חשוב לדעת ולזכור בעסקאות מסוג זה?

"שוק הנדל"ן בוער בשנים האחרונות, ובעיקר בתחום ההתחדשות העירונית. אולם המצב הנתון גם יוצר הזדמנויות חדשות. מצד אחד הביקוש הגבוה לדיור והמחסור בשטחים זמינים לבנייה רוויה אמנם מעלים את רמת מחירי הדיור, אך מצד שני גם מעלים את הכדאיות לעסקאות התחדשות עירונית באזורים שנחשבו בעבר כפריפריה ויוצרים הזדמנויות נהדרות לשדרוג אמיתי באיכות החיים ובביטחון האישי גם עבור אוכלוסיות מוחלשות יותר".

מהי למעשה החשיבות של פרויקט פינוי ובינוי?

"ראשית, בהיעדר פרויקט פינוי בינוי המצב הירוד והרעוע של הנכס ושל מתקניו וסביבתו הוא סכנה אמיתית לדיירי הבניין ולביטחונם, ושנית, הוא אינו מאפשר לדיירים לשדרג את דירתם ולשפר את איכות חייהם, וזאת משום שמחירי הדירות באותם מתחמים נמוכים באופן יחסי ודורשים תוספת כספית גדולה לצורך מעבר לדירה משודרגת, והאלטרנטיבה של שיפוץ המבנים הקיימים וחיזוקם באופן פרטי עלולה לעלות מאות אלפי שקלים שעל הדיירים לשלם מכיסם הפרטי".

עו"ד יוסף קדושצילום: סאגה צילומים

לדעתו של עו"ד קדוש, הפתרון נמצא בפרויקטים להתחדשות עירונית. "פרויקט התחדשות עירונית פותר את הבעיות ומשדרג באופן מהותי את חייהם וביטחונם של הדיירים, שמקבלים במקום דירתם הישנה דירה חדשה וגדולה יותר עם ממ"ד, מרפסת, חניה, מחסן ומתקנים משופרים, כמו לובי מרווח, מעליות ועוד. בנוסף, לא פעם הדיירים נהנים גם מסביבה חדשה לאור העובדה שפרויקטים של התחדשות עירונית מתוכננים במתחמים שלמים, והכל בלי שהדייר משלם ולו שקל אחד לצורך כך".

מה חשוב לדעת ולזכור לפני הכניסה לפרויקטים של התחדשות עירונית?

"הדבר החשוב ביותר לזכור לפני הכניסה לפרויקט וגם לאחריה הוא שפרויקט התחדשות עירונית הוא, לפני הכל, לביטחונם ולרווחתם של הדיירים. עורך דין שלא ידע לשים את הדברים במקומם ויעניק עדיפות לאינטרסים אחרים — חוטא למטרה ולא יוכל לשרת את הדיירים באופן מיטבי. אין ספק שבפרויקט של התחדשות עירונית הדיירים הם מרכז העסקה, ועורך דין בעל ניסיון בתחום ידע לשמור על כלל האינטרסים של דיירי הפרויקט, ולאזנם עם האינטרסים הכלליים של הפרויקט על מנת שהדבר יוכל לצאת לפועל".

אם כך, מה תוכל לייעץ לדיירים העומדים לפני פרויקט כזה?

"עצתי לדיירים שעומדים לפני התחדשות עירונית היא קודם כל להיות מאוחדים ככל הניתן ולמנות נציגות המקובלת על דעתם. חשוב לדעת כי פילוג בין הדיירים יכול לעכב את ביצוע הפרויקט, ולעתים אף למנוע את ביצועו. מינוי נציגות והענקת סמכויות לנציגות בהחלט מקדמים את התהליך".

ומה לאחר מכן?

"לאחר מינוי נציגות יש לבחור עורך דין אשר יהיה גם בקיא ובעל ניסיון בתחום, אבל ראשית ולא פחות חשוב מכך, בעל שפה משותפת עם דיירי הבניין, כזה שזמין עבור הדיירים, מדבר איתם בגובה העיניים ורואה עצמו כמי שמוביל את הפרויקט מטעם הדיירים ועבורם, ולשתף איתו פעולה ככל הנדרש. לניסיון של עורך הדין, לנגישותו עבור הדיירים והנגשת הפרויקט עבורם, וכן לאחדות של הדיירים, יהיו השפעה מכרעת על הפרויקט וקידומו. עורך דין בעל ניסיון, שפועל כיחידה אחת עם דיירי הפרויקט, בשקיפות מלאה, ידע גם לתת לדיירים ביטחון בהליך, לדאוג לתמורות מיטביות, הבטחת הערבויות והביטחונות אשר על היזם לספק עבור הדיירים ולגרום לפרויקט לקרות, וזו הדרך שבה משרדנו מתנהל בפרויקטים מסוג זה".

לסיום, עו"ד קדוש מספק טיפ זהב: "אני תמיד ממליץ לדיירים טרם כניסה לפרויקט מסוג התחדשות עירונית לא לחתום לאף יזם, מאכער או עורך דין לפני שנבחר עורך הדין המתאים לדיירים על ידי הנציגות והדיירים עצמם לצורך קידום הפרויקט, בשים דגש לכך שהנציגות והדיירים מרגישים שעורך הדין שעומד לצדם הוא עורך הדין שמתאים להם ונותן להם ביטחון בהליך. יש לזכור כי חתימה ליזם או לעורך דין לא מתאימים, פילוג בין הדיירים בינם לבין עצמם ובינם לבין עורך הדין עלולים לפגוע בפרויקט ואף למנוע את ביצועו. האחידות והאחדות של הדיירים בפרויקט כזה היא קריטית להיתכנותו והבאתו של הפרויקט לכדי ביצוע וסיום באופן מוצלח ובטוח עבור הדיירים".

03-6912770
גולן 1, פינת הנגב, קריית שדה התעופה
מייל

בשיתוף יוסף קדוש משרד עורכי דין ונוטריון