עו"ד דור פנק: מה כולל הליך הסדרת מעמד בישראל לבני זוג זרים?

לא מעט זוגות שבהם בן או בת הזוג אינם אזרחים ישראלים, מגלים כי עליהם לצאת למאבק קשה וארוך מול רשויות ההגירה. עו"ד דור פנק, המתמחה בתחום, מספר כיצד הצליח למנוע גרוש גם במקרים מורכבים במיוחד

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דור פנק על רקע שחור
עו"ד דור פנק: "הסדרת מעמד בישראל לבני זוג זרים כרוכה בהליך בירוקרטי מורכב"צילום: דניאל פנק
דניאל דותן
תוכן שיווקי

אל מול הזכות להתאהב ולחיות עם בחירת הלב, לא מעט זוגות מגלים כי הליך הסדרת מעמד לבני זוג שאינם ישראלים הוא מורכב במיוחד, הכולל לא מעט התעסקות בירוקרטית מול רשויות ההגירה. מי מלווה לא מעט זוגות ומכיר את התהליך המאוד לא פשוט מקרוב, הוא עו"ד דור פנק, שמשרדו מתמחה בתחום ההגירה לישראל והסדרת מעמד לבני ובנות זוג. "בכדי להסדיר מעמד לבן זוג שאינו ישראלי ולהעניק לו אזרחות ישראלית, יש לעבור תהליך בירוקרטי סבוך ופרטני, כאשר יש הבדל בין הסדרת מעמד לזוגות נשואים וזוגות שאינם נשואים", הוא אומר ומוסיף כי עורכי דין להגירה מפרשים עבור לקוחותיהם את נהלי משרד הפנים הנוגעים להליך ומסייעים בניתוח והבנת הזכויות המגיעות לבני הזוג, לצד אפשרויות ואסטרטגיות שונות שעולות, תוך ליווי מלווים והדרכה בכל שלב.

מה קורה כשבני הזוג חיים בחו"ל?

משרד עורכי דין דור פנק הוא משרד בוטיק המתמחה במשפט מנהלי וזכויות אדם, הגירה לישראל, הסדרת מעמד לבני ובנות זוג זרים, אשרות שהיה ועבודה. את המשרד ייסד עו"ד דור פנק, בעל תואר שני במשפטים, חבר לשכת עורכי הדין משנת 2002, המשמש כיו"ר משותף של ועדת הגירה ומעמד תושבים זרים של לשכת עורכי דין מחוז מרכז. מזה 17 שנה שמשרדו של עו"ד פנק עוסק בתחום ההגירה והסדרת מעמד ואזרחות ישראלית, ליווי וייצוג במשרד הפנים בכל הקשור לאשרות והסדרת מעמד בישראל.

באילו מקרים מגישים בקשה להסדרת מעמד עבור בן זוג שאינו ישראלי?
"בקשה להזמנת בן או בת זוג לישראל יש לעשות מראש דרך הלשכה המטפלת, גם בימים של שגרה ולא רק עקב מגבלות הקורונה לפיהן מדיניות הכניסה לישראל אוסרת על כניסת תיירים לביקור".

הוא מציין כי יש הבדל בטיפול כאשר הזוג נמצא בחו"ל ולא בישראל. "כאשר שני בני הזוג בחו"ל, מגישים את הבקשה לאשרה לקונסוליה הישראלית באותה המדינה שבה הם נמצאים, והיא מעבירה את החומר לבדיקה במשרד הפנים", הוא אומר, "הדבר חל על זוגות שאינם נשואים שניהלו זוגיות ומשק בית משותף בחו"ל, והחליטו לעבור ולהשתקע בישראל וגם על זוגות נשואים שנישאו בנישואים אזרחים בחו"ל והתגוררו יחד בחו"ל לפני הנישואים".

עו"ד דור פנק: "כאשר בני זוג נשואים ההליך אורך לכל הפחות כחמש שנים"צילום: shutterstock

עו"ד פנק מוסיף כי במקרה שבו בן הזוג הישראלי שוהה בארץ הגשת הבקשה מתבצעת בישראל ללא בן הזוג הזר. במידה שהישראלי יצא מגבולות הארץ למטרת הנישואים הוא רשאי לחזור לישראל לבדו, ובן הזוג הזר נשאר בחו"ל ורק אז מתחיל בהליך הזמנתו לישראל. הליך שלא פעם אורך מספר חודשים עד לקבלת אישור הכניסה לישראל.

"לאחרונה, כחלק מהליכי ההתייעלות ברשות האוכלוסין ועל מנת לנסות לקצר את משך ההמתנה, מרבית לשכות רשות האוכלוסין עברו להגשה מקוונת של בקשה להסדרת מעמד לבן או בת זוג נשואים ושאינם נשואים (למטרת השתקעות בישראל)", מסביר עו"ד פנק, "במקרה כזה, בן הזוג הישראלי או עו"ד מטעמו נדרשים למלא טופס מקוון באתר רשות האוכלוסין שאליו מצרפים את המסמכים הנדרשים לפי הנוהל ואת התעודות הנדרשות, כשהן מאומתות ומתורגמות לעברית. אי מילוי הטפסים או חוסר במסמכים יביא לעיכוב בטיפול בבקשה. אם הטפסים מולאו כנדרש, התיק עובר לפקיד שמטפל בנושא ובהתאם לעומס בלשכה יוזמנו בני הזוג להמשך טיפול והצגת המסמכים המקוריים לפקיד המטפל. אם בן או בת הזוג הזרים נמצאים בחו"ל, יוזמן בן הזוג הישראלי לבדו. ההליך המקוון עדיין נמצא בחיתוליו ובחלק מהלשכות שרק הצטרפו משך ההזמנה לטיפול עדיין ארוך, וכאשר יש חוסר במסמכים או אימות כשלהו זה גורם לעיכוב בטיפול בבקשה".

כשבת הזוג עדיין נשואה בפיליפינים

קיים הבדל בין אשרה לשהות בישראל על בסיס חיים משותפים ובין אשרה על בסיס נישואים. עו"ד פנק מסביר כי ההבדל העיקרי מתבטא במשך ההליך המדורג והמעמד אותו מקבל בן הזוג בתום ההליך במידה שבני הזוג נשואים. "ככלל, כאשר בני זוג נשואים ההליך אורך לכל הפחות כחמש שנים ובסיומו בן הזוג הזר רשאי להגיש בקשה לאזרחות ישראלית", אומר עו"ד פנק, "במקרה של בני זוג שאינם נשואים משך ההליך הוא לכל הפחות שבע שנים ובסיומו רשאי בן הזוג הזר להגיש בקשה למעמד של תושב קבע".

בעניין זה הוא מוסיף כי בכל מקרה של פרידה וסיום הקשר הזוגי, בן או בת הזוג הזרים יידרשו לעזוב את ישראל. "במקרה של סיום הקשר הזוגי לאחר סיום ההליך המדורג בין אם התאזרחות או בין אם מעמד קבע, משרד הפנים רשאי לבחון האם האשרה נתקבלה על סמך פרטים כוזבים ורשאי לבטל המעמד שניתן לבן הזוג הזר", הוא מוסיף.

מה קובע החוק במקרה שבו אחד מבני הזוג עדיין נשוי?
"על פי נהלי משרד הפנים על מנת לאשר אשרה לבן הזוג הזר, מצבם האישי של שני בני הזוג צריך להיות 'פנוי' אולם במידה שאחד מהם עדיין רשום כנשוי למישהו אחר, הדרישה היא להוכיח כי הוא עושה מאמצים לשנות מצבו האישי ועליו להציג הוכחות לכך. כמו כן, מתבצע שימוע ותחקור מעמיק ונבחנת בלעדיות וייחודיות הקשר הזוגי בדגש על הסיבה המונעת את שינוי המצב האישי. לאחר מכן התיק מועבר למטה רשות האוכלוסין, לצורך החלטת מנהלת מחלקת אשרות ארצית ושם מתקבלת ההחלטה הסופית".

17 שנה בתחום ההגירה והסדרת מעמדצילום: דניאל פנק

כדוגמה למצב דומה, מספר עו"ד פנק על מקרה שבו משרדו ייצג בת זוג של אזרח ישראלי בתהליך בקשה אשרה. בת הזוג היא אזרחית הפיליפינים שבה לא קיים הליך גירושין, ולאחר מאבק ארוך אושר לה לסיים את ההליך המדורג ולקבל מעמד של קבע, על אף שהיא עדיין רשומה 'נשואה' בארץ מוצאה. זאת, לאחר שהובהר כי על אף הגשת בקשה לביטול הנישואים בית המשפט בפיליפינים סרב לבקשה.

מה קורה במקרה שבו הבקשה לאשרה נדחית?
"במידה שהבקשה מסורבת בן הזוג הזר יידרש לצאת מישראל או לחלופין לא תאושר כניסתו לארץ. לכן, חשוב מאוד לקבל ליווי וייעוץ של עורך דין מומחה בתחום הסדרת מעמד לבני זוג. הוא ינחה מראש את בני הזוג לגבי כל שלב בתהליך, כיצד לעבור את השלבים ואיך לגדיל את סיכויי ההצלחה. כמובן שניתן לערער על כל החלטה של רשות האוכלוסין ועו"ד מנוסה יידע כיצד לטפל בהליכי הערעור בצורה הטובה והיעילה ביותר. במקרים שבהם בני הזוג מיוצגים כבר משלב הגשת הבקשה, סיכויי ההצלחה של ההליך גבוהים וכך ניתן להימנע מהליכי ערעור ואי נעימות לבני הזוג".

ההכרות באינטרנט שהובילה לנישואים

משרדו של עו"ד פנק מסייע ומלווה לקוחות בהארכת אשרת התייר או אשרת העבודה במידה שישנה אפשרות שכזאת, כדי שבן הזוג לא יגורש מישראל ובמקביל מגישים עבורו ערעור פנימי למשרד הפנים על ההחלטה. "במידה שהערעור נדחה, ניתן להגיש לערער גם לבית הדין לערערים ואם גם הוא נדחה ניתן לפנות לבית המשפט המחוזי", הוא מסביר.

לדברי עו"ד פנק משרדו טיפל במקרים רבים של קשרים זוגיים שנוצרו בין עובדת זרה ובן משפחה של המטופל מישראל: "באופן טבעי, נוצרים פעמים רבות יחסי קרבה שמתפתחים לקשר זוגי. סייענו רבות בהסדרת מעמד לעובדות זרות שבני זוגם ישראליים", הוא אומר, "טיפלנו גם במקרים שבהם עובדת זרה נכנסה להריון מבן זוג ישראלי והיה צורך מעבר להסדרת המעמד עבורה גם להסדיר אזרחות ישראלית לקטין לאחר בדיקת אבהות".

והיו מקרים מורכבים נוספים שבהם טיפל המשרד, כמו בני זוג של אזרחים ישראליים שנעצרו וגורשו לארצם בשל שהיה בישראל ללא אשרה. במקרה הזה סייע משרדו של עו"ד פנק לבני הזוג לחזור לישראל תוך הסדרת המעמד. "ליווינו וייצגנו גם ישראלים שהכירו בנות זוג באינטרנט, חלקם אף נישאו בחו"ל. במקרים אלה סייענו בהסדרת אשרות שהיה ועבודה עבורן", הוא מספר ומוסיף כי במהלך הגבלות הקורונה סייע לאשר כניסה לישראל לזוג של אזרחים ישראלים הן לביקורים והן למטרת השתקעות: "בעקבות הקורונה מדיניות הכניסה לישראל של זרים משתנה לעיתים תכופות ויש להתעדכן במדיניות הרלוונטית, מאחר שכל כניסה לישראל דורשת אישור כניסה מיוחד ואין אפשרות להגיע לישראל כתיירים גם ממדינות מהם בשגרה אין צורך באשרת כניסה לישראל".

לסיכום, מציין עו"ד פנק כי בכל המקרים הנוגעים להסדרת המעמד וקבלת אשרת עבודה, ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי ונכון, מזרז את ההליך, לאחר שניתנת למשרד הפנים שמדובר בקשר זוגי, כן ואמיתי, גם אם בן או בת הזוג שוהים בישראל באשרה או ללא אשרה וגם כשמעוניינים להזמין את בן או בת הזוג מחו"ל.

דור פנק, משרד עורכי דין
כתובת: כיכר העצמאות 12 א', נתניה
(מעניקים ייעוץ וליווי בכל הארץ)
למעבר לאתר >>
טלפון: 09-8901193
טלפון נייד ווואטסאפ: 054-2470924