תכנית עסקית: תכנון מעמיק לעסקים שמרוויחים באמת

עסקים רבים נסגרים עקב התנהלות קלוקלת של גלגול מחזור במקום ניהול רווחיות. תכנית עסקית היא כלי קריטי להצלחה של כל עסק ועסק, אבל כיצד בונים אותה נכון ומהיכן מתחילים? 3 מומחים בלווי עסקי מסבירים

שרית ליבנה ודניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרף שלילי
צילום: צילום: Shutterstock
שרית ליבנה ודניאל דותן
תוכן שיווקי

The Founders: תוכנית עסקית היא הליבה של כל עסק

"ככלל, כל עסק צריך תכנית עסקית, בין אם מדובר בעסק בהקמה ובין אם בעסק שכבר פועל", אומרים אביעד שורק ותומר היימס, השותפים ב- The Founders, חברה המתמחה בליווי עסקי, שירותים פיננסיים וגיוס הון. "תוכנית עסקית טובה היא זו שתכתב כך שתהיה מותאמת למי שקורא אותה: היזם, גורם מממן, בנקים, משקיעים פרטיים וכדומה, על מנת למקסם את הסיכוי לגייס הון".

בין השירותים אותם מציעים ב- The Founders: ליווי של יזמים בתחילת דרכם שפיתחו רעיון או מוצר והם מבקשים לבדוק היתכנות להקמת עסק; יזמים וחברות שמבקשים לגייס מימון או אשראי או זקוקים לניהול תזרים מזומנים ותוכנית עסקית שמאפשרת להם להתנהל נכון מבחינה פיננסית; שירותים של סמנכ"ל כספים חיצוני, בקרה תקציבית וראיית חשבון.

תומר היימס ואביעד שורקצילום: עומר פרידמן

אביעד, כלכלן בהשכלתו, צבר ניסיון בעבודתו בקרנות הון סיכון, בתחום הנדל"ן וההיי-טק, ניהול בקרה תקציבית ובתפקיד של אנליסט, כמו גם בעבודה עם סטארטאפים כסמנכ"ל כספים והיה מעורב בתהליך של גיוס כספים ממשקיעים פרטיים ומקרנות הון סיכון בארץ ובחו"ל. בנוסף, הוא בעלים של סטארטאפ בפיתוח. תומר הוא יועץ עסקי ושותף בסטארטאפ, שצבר ניסיון בעבודה מול חברות גדולות.

"המטרה שלנו כחברה היא לתת מענה הוליסטי שלם ליזמים, חברות וארגונים שזקוקים לליווי בצד הפיננסי חודש בחודשו", מסבירים אביעד ותומר. "במקום שיש מנהל ריכוזי, גם אם הוא מעסיק כלכלנים ומערך של הנהלת חשבונות, לא נותר מקום לראייה אובייקטיבית ולרוב הוא יתנהל ממקום רגשי ולא בהכרח על בסיס נתונים ועובדות. הידע המקצועי והניסיון של כל אחד מאנשי הצוות בחברה מאפשרים לנו למקד את המנהל או היזם בדרך לצמיחה באופן מושכל, בעזרת תוכנית עסקית סדורה לצד בחינה אמיתית של המצב הכספי, התאמה ביניהם ובקרה שוטפת. לא מעט יזמים או מנהלים נכנסים לסחרחרה כשהם לוקחים הלוואות למימון העסק, אך אינם צופים את ההשלכות שלהן לאורך זמן. אנחנו "עושים סדר" בתזרים ובוחנים את אפיקי המימון הכדאיים ביותר".

להתבונן על העסק במבט-על

בעבודתם פוגשים אביעד ותומר יזמים מצוינים בתחילת דרכם וגם כאלה פחות טובים, כאשר המשימה הראשונה שלהם מול כל אחד מהם תהיה חקר שוק על מנת להבין אם יש לרעיון שלהם היתכנות בסביבה העסקית ומי המתחרים ואז לשקף להם את הממצאים. בהינתן שהרעיון של היזם הוא בר קיום, תבנה עבורו תוכנית עסקית מגובה בכלים פיננסיים, ייקבע תקציב ויוקם מערך בקרה חודשי כדי להיות בשליטה מתמדת על ההוצאות. "היתרון שלנו הוא ביכולת להתבונן ולנתח את ההתנהלות פיננסית במקצועיות בכל נקודת זמן", אומרים השניים. "עסקים רבים נסגרים בשל העובדה שההתנהלות שלהם היא בדרך של גלגול מחזור במקום לנהל רווחיות. כשמקימים עסק או כשהעסק כבר פועל צריך לדעת לפני כל פעולה כמה כסף צריך להקדיש לנושא, לערוך ניתוחי רגישות, לצפות תרחישים בשוק, שינויים ברגולציה ובעזרת מודלים פיננסיים לנתח את המצב לאשורו במדויק. תכנית עסקית היא כלי קריטי להצלחה של העסק. היא נותנת שליטה לבעלי עסקים על מצבם הכספי הרבה מעבר למה שיש להם בחשבון העובר ושב, אלא גם מה הצפי לחודשים קדימה, איך מתגברים על "עונתיות" או חודשים בהם יש פער הכנסות להוצאות ומה תהיה שורת הרווח".

בקרה תקציבית ככלי ניהולי

תוכנית עסקית היא רק החלק הראשון לתכנון פיננסי נכון. בתוכנית עסקית מקצועית יש התייחסות למודלים פיננסיים שישרתו את העסק במהלך השנתיים הראשונות לפעילות. התוכנית העסקית חייבת לשקף מציאות ולהיות כלי ניהולי לאורך זמן.

לאחר הקמת העסק או החברה, התקציב הדו-שנתי משמש כחלק בלתי נפרד מעבודת הצוות. תקציב זה נבדק חודש בחודשו על ידי צוות בקרה תקציבית של The Founders, כאשר החברה מספקת שירותי הנהלת חשבונות ללקוחותיה ובכך מאפשרת שיקוף חודשי של הפעילות העסקית.

The Founders מלווה את בעלי העסקים באופן צמוד בכל הנושאים הפיננסים על מנת לצמצם את הסיכונים ולהגדיל את סיכויי ההצלחה בתכנון נכון וליווי לאורך זמן.

השירות של The Founders לא מסתיים עם הכנת התוכנית העסקית, אלא הליווי ניתן על-פי רוב לאורך זמן במהלכו נבדקים מעת לעת מרכזי הרווח של החברה, נעשות התאמות על-פי נתונים בזמן אמת כולל תמחור של מוצרים ושירותים על מנת להבטיח שהעסק אכן נמצא כל העת על דרך המלך ובצמיחה מתמדת. "בסופו של דבר כל עסק מצליח הוא תוצאה ישירה של התנהלות נכונה ותפעול נכון ואת זה אפשר להבטיח באמצעות תוכנית עסקית מצוינת", מסכמים השניים.

The Founders

כתובת: דרך מנחם בגין 144, קומה 33, תל אביב

טלפון: 076-530-0595

אתר

---------------------------------------------

תומר הופמן – שירותי ערך פיננסי: בניית עסק היא כמו ריצה למרחקים ארוכים

"בעולם עסקי אופטימלי כל עסק היה מתחיל את דרכו עם תוכנית עסקית. בעולם האמיתי יש חוסר מודעות לצורך בכלי הזה ולא פעם הצורך מתעורר דווקא כשהעסק מגיע לצומת או משבר", אומר רו"ח תומר הופמן, הבעלים של "הופמן שירותי ערך פיננסי".

"לפני מספר חודשים סיימתי את המרתון הראשון שלי", מספר רו"ח הופמן בחיוך. "החלטתי להתאמן למרתון כשהתשוקה והאמונה במסוגלות שלי הבשילו עוד לפני שידעתי שאני מסוגל לצלוח אותו. אבל כדי להגיע ליעד התאמנתי לפי תוכנית מסודרת של מאמני הקבוצה, שהתוותה את הדרך עד למרתון עצמו ובחרתי לעשות את תוכנית האימונים עם קבוצת חברים שהיוו משענת ומנוע גם ברגעים הקשים. הובלה של עסק לעבר המטרה דומה בהרבה אספקטים לריצת מרתון. המנהל צריך להאמין שהוא יכול להגיע לאן שירצה למרות שיהיו בדרך קשיים ואנשים שאולי ינסו לעצור או לעכב אותו, אך זו תהיה טעות פשוט להתחיל לרוץ בלי תכנון, המחיר שמשלמים על טעויות בדרך כבד, ולכן על היזם חובה לתכנן קדימה ולבחור לעצמו את הכוורת שתלווה אותו בדרך להצלחה".

צילום: תומר הופמן

תומר הופמן, רואה חשבון במקצועו, בחר לפני כ- 22 שנים לעסוק בעולם הפיננסי מתוך משיכה לתחום הניהול העסקי ומאחר שזיהה שיש בו את היכולת לפתח ולהוביל עסקים מתוך הפריזמה של המספרים של העסק. בעבר עבד באחת הפירמות הגדולות בישראל ועסק בביקורת של חברות ענק בתחומי כימיה, טכנולוגיה, סטארטאפים ואקדמיה. בהמשך, כיהן כסמנכ"ל כספים וחשב בחברות ממגוון תחומים, בהן: חברות נדל"ן, שירותים, יזמות, היי-טק בינלאומיות וסטארטאפים ולאחר מכן עסק ביזמות וייעוץ בתחומי הנדל"ן וההייטק.

כיום, משרד הבוטיק שבבעלותו מתמחה בסטארטאפים ובחברות קטנות-בינוניות ונותן שירותים של סמנכ"לות כספים במיקור חוץ (Outsourced CFO), חשבות, ייעוץ וליווי פיננסי. לקוחות המשרד יכולים לקבל מעטפת כוללת המכילה גם הנהלת חשבונות ושכר וטיפול במענקים ממשלתיים.

תכנית עסקית כמנוע לצמיחה

ברמה התיאורטית, ניתן לומר שכתיבה של תוכנית עסקית למעשה בונה את ה- DNA של העסק ומגדירה את המפה ואת הדרך בה יפסע. מדובר בתהליך חשיבה מתמשך שמזקק את היעד אליו בעל העסק, המנהל או היזם רוצים להגיע ואת הדרך והאמצעים לכך. התוכנית העסקית תכלול מגוון נושאים ותחומים בהתאמה לכל עסק, שיאפשרו לבעלים או המנהל להסתכל בצורה נהירה על העסק ולתכנן מהלכים ופעולות כדי להשיג את היעדים שלו. כך יוצא שגם יזמים שלרוב מפחדים ממספרים מקבלים מפה ברורה וקלה.

תומר הופמןצילום: ליצ'י צלמים

בתוכנית העסקית נתחיל לטפל בצד ההכנסות - בחשיבה על הלקוחות הפוטנציאלים, איזו בעיה אני פותר עבורם ומה הערך שאני נותן להם ובאמצעות אילו מוצרים ושירותים, דרך גודל השוק, תמחור, דרכי שיווק, מתחרים, אלטרנטיבות ושיתופי פעולה, כאשר את כל אלה מסכמים לתוך תמחור המוצרים ומודל ההכנסות. בהמשך נפרט את התשומות וההוצאות הנדרשות כמו מיקום, כח האדם, נושאי ייצור ומלאי, מימון, שיווק ועוד. כשהכל ברור מתרגמים את הכל למספרים וכסף ובונים מודל רווח והפסד רב שנתי כדי לראות איך נראה העסק מבחינה כספית. המודל הזה יהיה המפה של העסק לשנים הקרובות, עד לשינוי התנאים או היעד."

גיוס כסף לחברות וסטארטאפים

רו"ח הופמן מסביר שתוכנית עסקית מומלץ וצריך להכין לא רק עם הקמת החברה אלא גם בכל פעם שרוצים לצאת למהלך של התרחבות. המטרה של התוכנית, מעבר לבניית היעד והדרך, היא לפנות לגיוס כספים ממשקיעים, קרנות הון סיכון, או גופי מימון כמו בנקים ואחרים, באופן מקצועי, ברור ומונגש בדיוק למי שפונים אליו. התוכנית תשקף את האפיקים בהם יושקעו הכספים, מבנה ההוצאות, צפי הכנסות ורווחיות (שממנו גם נגזרת יכולת ההחזר של ההלוואה), מה התזרים וצרכי המימון על פני הזמן ומה הן הפעולות המתוכננות לצמיחה. כיום יותר ממחצית מהתוכניות העסקיות מוכנות עבור סטארטאפים בהקמה או בשלבי גיוס הון והיתרה עבור חברות שמחפשות מימון להשקעה והתרחבות.

כלי ניהולי אפקטיבי

"כל עסק חייב שתהיה לו הסתכלות ארוכת טווח - איפה הוא רוצה להיות בעוד שנתיים שלוש. תוכנית עסקית היא המגדלור אליו הוא מכוון בים הסוער של ההתנהלות היומיומית", ממשיך רו"ח הופמן. "לבנות תוכנית עסקית זה לא מסובך כמו שזה נשמע וזה מונע הפתעות וצרות. דוגמא לבעיה שכיחה בעסקים ללא תוכנית היא כאשר בונים על הכנסות אשר אין מספיק כושר ייצור לספק אותן ואז מתפלאים למה העסק עובד ב"טורים גבוהים" אבל לא מרוויח כפי שרוצים. חשוב לזכור שתוכנית עסקית, טובה ככל שתהיה, חייבת להיות תמיד תחת פיקוח ובקרה על מנת לעשות בה את ההתאמות הנדרשות כשחל שינוי חיצוני, כמו למשל משבר קורונה, או שינוי פנימי שעשויים להשפיע עליה וכפועל יוצא גם על התקציב וההתנהלות של העסק".

לדברי רו"ח הופמן, תוכנית עסקית קודם כל "עושה סדר" ובלעדיה המשמעות היא התנהלות לא עקבית ולא ממוקדת מטרה, כזו שתהיה מונעת מהחלטות רגעיות ללא חשיבה מספקת על ההשלכות העתידיות, מה שעלול להוביל את הארגון תוך זמן קצר לסכנה קיומית. "כאשר בונים תוכנית עסקית רב-שנתית, גוזרים ממנה תקציב שנתי ובמקביל מטמיעים מערכות וכלים ניהוליים יעילים, המנהל מקבל שליטה על כל מה שקורה אצלו בעסק ויותר מזה הוא יוכל לזהות מתי יש סטיות מהתוכנית, לנתח מדוע הן קרו וכיצד ניתן לשפר או לשנות. התוכנית העסקית משקפת את האסטרטגיה של העסק ולא פחות מזה את החזון של היזם ובלעדיה הסיכוי שהחזון יתממש הוא נמוך משמעותית והיא זו שתעשה את ההבדל בין להיות או לחדול", מסכם רו"ח הופמן.

רו"ח תומר הופמן – שירותי ערך פיננסי

יעל רום 17, פתח תקווה

טלפון: 054-6642224

ללינקדין של רו"ח תומר הופמן <<<<

לפייסבוק של רו"ח תומר הופמן >>>

---------------------------------------------

גלובל רוזנפלד

חברת גלובל רוזנפלד אשר נוסדה בשנת 2000, מספקת שירותי גיוס אשראי ומימון לחברות בהתבסס על תכנית עסקית ו-או ניתוח העסק.

בעלים ומנכ"ל החברה ד"ר מנשה רוזנפלד, דוקטור במנהל עסקים בעל ניסיון של מעל ל-40 שנה בתחום העסקי בתפקידי ייזום ותכנון עסקים, מנכ"ל חברות, יועץ לפיתוח, ייזום, שיווק ושיווק בינ"ל, משלב את ניסיונו הרב ויחד עם קבוצת יועצים מקצועיים מהטובים בתחומם, עורכים תוכניות עסקיות לגיוס אשראי ומימון לעסקים וחברות. "הסיבות לצורך בגיוס כספים יכולות להיות מגוונות" אומר ד"ר רוזנפלד, "החל ממימון להקמת עסק, דרך הצורך בפיתוח או שינוי בעסק קיים, שיפור בתזרים המזומנים, ועוד".

מדוע שלא לפנות ישירות לבנק?

ד"ר מנשה רוזנפלדצילום: צילום: באדיבות ד"ר מנשה רוזנפלד(צילום עצמי)

"הגופים המלווים/משקיעים את הכסף - הבנק/משקיעים/חברות הלוואות וכיוצא בזאת, לרוב רוצים לדעת מהי רמת הסיכון של הלווה בעניין החזר ההלוואה. כשם שלא תגיע לדיון לביהמ"ש ללא עו"ד, כך גם בתחום הכלכלי, כדאי להיעזר בבעל מקצוע ראוי בתחום. אנו מכינים תכנית עסקית ייעודית להלוואה הכוללת ניתוח כלכלי של מצב החברה/העסק (העתידי או הקיים) ומאבחנים את מהות ההלוואה תוך התייחסות לכושר הפירעון, על פי תחזיות ההכנסה ורווחים צפויים. כחלק מהתכנון, אנו בונים את זמן ואת גובה ההחזר הריאלי. השירותים שלנו ניתנים הן לגורמים המלווים (בודקים עבורם את התוכנית העסקית שהוגשה) והן לחברות/עסקים שמעוניינים בהלוואה".

מהי החשיבות בהכנת תכנית עסקית לצורך ההלוואה?

"החשיבות בהכנת תכנית עסקית איכותית ומפורטת, משמעותית ביותר, קודם כל ליזם. כגורם חיצוני שעובד עם הבנקים/המשקיעים וממליץ להם בנושא, התוכניות שאנו מכינים עבור לקוחותינו מעמיקות ומושקעות מאוד וכוללות את כל האלמנטים הדרושים בכדי שהמלווה ישתכנע להלוות את הכסף".

מה כוללת התוכנית העסקית שאתם מכינים עבור הלקוח?

"התוכנית העסקית כוללת מחקר שוק בו העסק פועל, בדיקת עלות ההקמה (או השינוי), עלות הפקת המוצרים מול מחיר המכירה הצפוי, תכנון הלו"ז להקמה, תזרים המזומנים, יכולת ההחזר ואלמנטים נוספים רבים שיספקו לבודק הבקשה פרמטרים מקצועיים לקבלת ההחלטה.

"אחד הפרמטרים הנדרשים ביותר בתוכנית עסקית, בעיקר על ידי משקיעים, הוא לקבל את נתון ה- ROI (זמן צפוי להחזר ההשקעה). לתכנון עסקי רציני יש את היכולת לחזות בצורה הקרובה ביותר למציאות את הזמן הזה, כמובן במגבלות הניתנות לחיזוי".

מה בנושא תזרים המזומנים?

"תזרים מזומנים זה המצב היומיומי האמיתי בפועל, המשקף את מצבו של עסק ואת חוסנו. תזרים מזומנים חיובי בכל נקודת זמן, מאפשר את פעילותו ה'חלקה' של העסק. לעתים, גם לחברות מרוויחות יש בעיה עם תזרים המזומנים ובכדי להתגבר על מצוקה זמנית זו, הן זקוקות לכסף חיצוני – הלוואה. כמובן, שאם אכן העסק הינו רווחי, הזמן 'ירפא' מצוקה זו וכן, ההלוואה תוחזר במועדה".

מי הלקוחות שלכם?

"הלקוחות שלנו הם מרוב תחומי הקשת העסקית (כולל מלכ"ר). לרוב אלו חברות קטנות ובינוניות, שאינן מעסיקות כלכלנים בעסקיהן. בדרך כלל, אנו מחלקים את התוכנית העסקית לשני חלקים:
א. שלב ההקמה – בו תחושב העלות וכן הלו"ז.
ב. שלב התפעול – בו יחושב סכום הכסף הנדרש לחודשי התפעול הראשוניים, עד המפגש עם הכספים שיגיעו כהון חוזר ממכירת הטובין.

כמובן, שהמציאות יכולה להשתנות, אך גם לכך, מתוכננות מראש תוכניות מגירה".

"כפי שכבר אמרתי, לא נתחיל בגיוס הכספים מבלי שהכנו ו-או בדקנו את התוכנית העסקית, כאשר היא ברורה וערוכה נכון והעולה ממנה הוא שהסיכוי להחזר ההלוואה גבוה לעומת הסיכון. אם יתברר לנו אחר כל הבדיקות שנעשה, כי העסק המתוכנן יהיה הפסדי ו-או כי הסיכון רב מדי, לא נמליץ לבעלים לקחת הלוואה".

"במצבים יותר גרועים בהם נתקלנו במשך השנים, כאשר מבדיקתנו עלה כי לעסק אין סיכוי לייצר רווחים, המלצנו לבעלים לסגור את העסק במקום לקחת הלוואה, אשר רק עשויה להגדיל את החוב בלי סיכוי להחזירו ("אם אתה בתוך הבור, תפסיק לחפור").

"בכדי לסיים את הרעיון בנימה חיובית: עסק שעל פי התכנון עשוי לייצר רווחים, ככל שיגייס יותר כספים, ירוויח. בנוסף על כספי השקעתו, ירוויח גם על הכסף שהוא לווה (בתנאי שאחוז הרווח הצפוי של העסק, גבוה בהרבה מהריבית על ההלוואה). רשימת ממליצים על פעילותנו יינתנו למבקשים".

גלובל רוזנפלד: ייעוץ וליווי עסקי
כתובת המשרד: ארלוזורוב 103, חולון
טלפון: 054-5484444
אתר
מייל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: