קוד פתוח: מדריך להייטקיסט |

"הפתרון הגנטי הוא הנכון והיעיל עבור האתגרים הגוברים בעולם החקלאות"

ניתוח ביג דאטה של דנ"א מן החי והצומח מאפשר לחברת NRGene לסייע לעולם החקלאות להתמודד עם האתגרים הגוברים הניצבים בפניו. "כעת בכוחנו להרחיב את תחום הפתרונות שלנו גם לעולם הבדיקות הגנטיות", אומר מנכ"ל החברה

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי NRGene
עובדי NRGeneצילום: שי בראל
אסף לבנון
תוכן שיווקי

דמיינו מצב שבו חברה העוסקת בגנטיקה מגיעה לאחת מחברות התרופות ומבשרת לה שבכוחה לנבא מה יהיה וריאנט הקורונה הבא על בסיס ניתוח ביג דאטה של דנ"א של הווירוס. כך תוכל חברת התרופות לפתח מבעוד מועד חיסון עדכני שידע להתמודד עם הווריאנט, עוד בטרם החל להתפשט.

חברת NRGene מציעה שירות דומה לתעשיית החקלאות, המתמודדת בצורה שוטפת עם שורה ארוכה של בעיות: מחלות שהורסות יבולים, פגעי מזג אוויר, איכות יבול נמוכה ועוד. החברה מפתחת וממסחרת כלי בינה מלאכותית המנתחים מידע גנטי במטרה לייעל ולהאיץ תהליכי השבחת צמחים ובעלי חיים. הטכנולוגיה החדשנית של החברה מאפשרת ללקוחותיה פיתוח מואץ של זנים המתמודדים עם האתגרים הללו ומשיאים לחקלאי יבול גבוה ובעל הרכב תזונתי עשיר יותר. התוצאה: החקלאים יכולים לייצר מזון רב ואיכותי יותר, בעלויות נמוכות יותר.

"הפתרון הגנטי הוא הנכון והיעיל יותר עבור אתגרים חקלאיים רבים", אומר מנכ"ל NRGene, ד"ר גיל רונן. "ניתן לגלות מראש את הרכבו הגנטי של כל זן: מה היבול הצפוי שלו, כמה חלבון יש בו, מה יהיה צבעו וכמה עמיד הוא יהיה בפני מחלות. זהו מידע שהטכנולוגיה שלנו מסוגלת לייצר יחסית בזול. כשיש גידול החשוף למפגעים, למשל, ניתוח הביג דאטה שלנו מאפשר למצוא את הזן הספציפי שפחות חשוף אליהם, לזהות ברצף הדנ"א שלו את המקטע האחראי על ההגנה הזו ואז להטמיע אותו בקוד הגנטי של הזרע. הדבר נעשה לא רק בצמחים המשמשים למזון, אלא גם בעצים לנייר ולגומי ובכלל בכל גידול חקלאי - ההרכב הגנטי של הגידול קובע את הצלחת היבול ונתח הרווחים ממנו. בנוסף, ביצענו פרויקטים על בעלי חיים שונים, לרבות דגים, פרות ועוד. הטכנולוגיה שלנו רלוונטית לכלל האורגניזמים החיים".

גיל רונן, מנכ"ל NRGeneצילום: שי בראל

כדוגמה מביא ד"ר רונן את העגבנייה. לדבריו, ברחבי העולם מתפשט כיום וירוס שהורס חממות שלמות ופוגע משמעותית ביבול. הווירוס כה קטלני, שהוא אפילו נדבק לזרעי העגבנייה, ולא רק לפרי עצמו. במסגרת שיתוף הפעולה עם חברת פילוסייד, נמצא זן עגבניות בר בעל עמידות לווירוס זה ועל בסיסו מפתחות שתי החברות זרעים וסמנים גנטיים שיאפשרו לחברות הטיפוח והחקלאים להטמיע את העמידות לווירוס בגידולים המסחריים שלהם. החברה כבר חתמה על חמש עסקאות עם חברות שיטמיעו את התכונה בזנים שלהן. דוגמה נוספת היא פרויקט של תחליפי חלבון מהצומח, בו מפתחים קמח מיוחד מערבוב של אפונה והמפ לייצור של מוצרים שונים לתחליפי בשר. סך הכל ביצעה NRGene בששת השנים מאז התחלת מסחור הטכנולוגיה שלה כ-300 פרויקטים שונים עבור יותר מ-100 לקוחות ב-30 מדינות. בין לקוחותיה ניתן למצוא חברות מובילות בתחומי החקלאות, המזון, המשקאות, השמן, הקנביס, הנייר והצמיגים."ההכנסות עולות פי 100 ויותר"

NRGene Videoקרדיט: NRGene Technologies

"פיתחנו מומחיות ייחודית בפיצוח מידע גנטי, המידע החבוי והטמון בדנ"א, דרך ניתוח ביג דאטה", אומר רונן. "תוך מספר שנים ועם השקעה צנועה של 11 מיליון דולר הפכנו לספק הפתרונות הגנומיים לחקלאות המוביל בעולם. כעת, לאחר שהחברה הונפקה בבורסה לניירות ערך בתל אביב וגייסנו 30 מיליון דולר, בכוחנו להרחיב את תחום הפתרונות שלנו גם לעולם הבדיקות הגנטיות. אנחנו לא עוצרים באספקת פתרון ללקוח המבקש אותו, אלא גם נבצע עבורו את הבדיקות הגנטיות הדרושות - אותן יש לבצע מדי שנה. הבדיקות הגנטיות מהוות אפיק נוסף להגדלת הכנסות החברה. מרכיב נוסף המגדיל את פוטנציאל הכנסותינו הוא שינוי משמעותי שביצענו במודל העסקי שלנו: הבנו שאנחנו מספקים ללקוח פתרון יקר ערך המאפשר לו לשגשג ושההכנסה שלנו ממכירה חד-פעמית של פתרון זה אינה מגלמת מספיק את הערך שאנו משיאים. לכן כעת אנחנו מציעים ללקוחות להפוך לשותפים שלנו: יש לך אתגר גנטי? נפתח ביחד את הזן החדש והמשופר, אם זה בוטן, חיטה, ירק או פרה לחלב. אם נצליח, NRGene תהיה זכאית לתמלוגים מההכנסות ממכירות המוצר החדש. הלקוח מרוצה מכך, כי הוא לא צריך לשלם סכומים משמעותיים מראש וכי הוא מבין שסיכויי ההצלחה גבוהים, וההוכחה לכך טמונה במאות הפרויקטים המוצלחים של החברה. הלקוחות שלנו יודעים שהמערכת שלנו מצליחה להניב תוצאות טובות בזמן קצר יחסית וברמת שירות גבוהה ביותר. כשהפרויקט מצליח - ההכנסות שלנו עשויות להגיע לפי 100 ויותר ביחס למודל הקודם שבו פעלנו".

היכן נמצאים עיקר לקוחותיכם?

"רוב לקוחותינו נמצאים בארצות הברית ובקנדה, וישנם גם לא מעט לקוחות באירופה ובאסיה. ישראל היא שוק קטנטן המהווה כ-1% מלקוחותינו. לכן הרחבנו לאחרונה את הצוות הצפון אמריקאי שלנו. מצבת כוח האדם הנוכחית של NRGene מסוגלת לטפל בעשרות פרויקטים בשנה ומחפשת כל הזמן אחר ההזדמנויות הבאות והבעיות האקוטיות שפתרונן יביא להכנסה משמעותית ביותר. לחקלאות העכשווית יש בעיות ואתגרים רבים לכל גידול מסחרי, שלא כל אחד יכול לפתור. היתרון התחרותי שלנו הוא ביכולות ניתוח הביג דאטה. עכשיו עלינו להבין אילו פתרונות חקלאיים יביאו ללקוחותינו ולנו את הערך הרב ביותר ולהתמקד בהם".

מעבר לאתר>>