מתחת לאף: המיזם הישראלי שמחדש שוק של 90 מיליארד דולר

עמי חן ואלחן ירמייב פיתחו מיזם אשר רלוונטי עבור כל אחד מאיתנו בצורה כזו אחרת - בורג אום חכם מוגן מספר פטנטים ברחבי מדינות ויבשות בעולם, אשר יכול לחסוך את זמן העבודה בצורה משמעותית. בריאיון הם מסבירים מדוע הוא צפוי להפוך לסטנדרט הבא בתחום

אלעד פרג'ון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני גברים בחליפה
עמי חן ואלחן ירמייבצילום: באדיבות החברה
אלעד פרג'ון
תוכן שיווקי

שאלה מהירה: על מה אתם חושבים כשאומרים לכם את המילה "מיזם?" התמונות שרצות לנו בראש הן בעיקר מחשבים, אפליקציות וטכנולוגיות מתקדמות שרק מחכות שנמציא אותן. למען האמת, ישנם לא מעט מיזמים אשר מתייחסים דווקא לעולמות יותר מסורתיים, כולל כאלו ישראלים אשר מוכיחים שאנחנו סטארטאפ ניישן עבור כמעט כל תעשייה – ואחד מהם הוא המיזם של "בורג רם", אשר עוסק בעולמות הבנייה, אבל רלוונטי עבור כל אחד מאיתנו בצורה כזו אחרת – בורג אום חכם מוגן מספר פטנטים ברחבי מדינות ויבשות בעולם, אשר יכול לחסוך את זמן העבודה בצורה משמעותית וצפוי להפוך לסטנדרט הבא בתחום.

היזמים הצעירים שאיחדו כוחות

כל מיזם צריך סיפור טוב, והסיפור של הצמד מאחורי בורג רם מוכיח שהם הבינו זאת הרבה לפני המוצר עצמו. האנשים מאחורי הרעיון הם עמי חן ואלחן ירמייב, אשר נכנסו לעולם היזמות כבר לפני גיל 10, בתקופה בה יצר הסקרנות הפך ליותר פרקטי. הם גילו חוש טכני מפותח שנועד לפתור בעיות מאתגרות, כגון לפרק ולהרכיב דברים מחדש ואף לבנות מאפס מספר פרויקטים.

"הכרנו כבר בכיתה א' והתחברנו די מהר אחרי שהבנו שיש לנו הרבה תחומי עניין משותפים", משתף חן "בבית הספר עצמו שמרנו על הסקרנות ושילבנו אותה עם שובבות לא קטנה – אבל בסופו של יום מיקדנו אותה בפרודוקטיביות, וכבר בכיתה ג' קיבלנו את ההוקרה הראשונה בדרך המקצועית שלנו עם זכייה בתחרות כישרונות צעירים שהתקיימה בבית הספר – בנינו מנוף חשמלי. כבר אז החזקנו בידע מקצועי רחב ורצון ללמוד עוד".

עמי חן ואלחן ירמייבצילום: באדיבות החברה

היציאה לשוק העבודה והבעיה שהפכה לפתרון מהפכני

כמו שכבר ניתן לשער, האהבה שהתחילה בילדות המשיכה לקבל ביטוי גם בחיים הבוגרים: חן ניהל חברת בנייה והתמקצע בעיצוב וציפוי אלומיניום בפרויקטים שונים, בעוד ירמייב עבד ב"תמר גרופ". כמו הרבה מיזמים מוצלחים, 'בורג רם' נוצר דווקא מתוך תסכול. חן נתקל בקושי של המהנדסים בהתקנת ברגי הביטחון, וגילה כי מדובר בתהליך אשר מגדיל את ההוצאות ב5-7%, מה שמתפרש במונחי הקבלנים והמתכננים בעשרות ואף אלפי שקלים.

"עבדנו על מספר כיוונים והגענו לפיתוח של מספר פתרונות", משתף ירמייב. "בסוף ראינו כי יש פתרון אחד שבולט אל מול כולם, בו התמקדנו – כיום הוא מוכר בתור מוצר שפשוט שינה את חייה של קהילת הבונים בארץ ובעולם. העלינו ליוטיוב סרטון אורגני שמראה את התהליך והגענו למיליוני צפיות ואלפי תגובות חיוביות מרחבי העולם, מה שגרם לנו להבין שנתנו מענה שאף אחד לא חשב עליו, למרות שאנשים שיוועו אליו".

"כ-6 מיליון צפיות אורגניות ביוטיוב" הסרטון ביוטיוב של "בורג רם"קרדיט: ELAM-TECH Ltd

מינימום מאמץ, מקסימום פטנטים

"כל אדם שהתעסק בפרויקט בניה יכול להעיד על הקושי בכל נושא ההברגה", מרחיב חן "בכל יום, מיליוני ברגים נהרסים עקב חוסר תשומת לב או מקצועיות, ועובדים מתחילים יכולים לגרום לנזקים של ממש שעלולים לעכב את זמן הסיום, מה שמתרגם להפסדים גם של חברת הבנייה וגם של הלקוח. בנוסף, גם הבנאים הטובים היותר מתמודדים עם בלאי שנוצר עקב הליך ההברגה, ומי שמכיר את המספרים יודע שהחלפה של ציוד בנייה היא עסק לא פשוט ויקר מאוד.

"כאן נכנס פתרון פשוט ויעיל", ממשיך ירמייב. "הברגים מגיעים בגדלים של 6-12 מילימטר אותם ניתן לקדוח בעומק 25 מ"מ גם בפלדה, והמנגנון החכם בהם מאפשר לבצע את שלושת הפעולות הנדרשות (קידוח, הברגה והידוק) בבת אחת, מבלי להשתמש בכלים מיוחדים. מה יוצא מכך? זמן ההברגה מצטמצם בחצי, התוצר מדויק הרבה יותר ומבטל או לפחות מפחית את הצורך בקידוחים ומדידות נוספות ומוריד את אחוזי הטעויות בצורה דראסטית. בקיצור, אני לא מכיר אדם שנתקל בבעיה הזו ולא ירצה להשתמש בפתרון שלנו, וכשמדובר בשוק של 90 מיליארד דולר בשנה, הפוטנציאל העסקי עצום".

"זה לא רק נושא של כסף", מוסיף חן. "תחשבו על כמה כוח אדם צריך כדי לטפל בבעיות שונות, להתייעץ או פשוט לתפעל את הנושא, או על כמה הנושא של שימוש בציוד מורכב יכול לפגוע בסביבה, פשוטו כמשמעו".

בורג רםצילום: באדיבות החברה

השלב הבא בדרך להצלחה עולמית

"במהלך השנים האחרונות השקענו את עיקר המאמצים בפיתוח וליטוש המוצר עד לתוצר הסופי, בו אנחנו גאים מאוד – את מה שאנחנו מספרים עליו עכשיו ייצרנו אחרי מספר אבי טיפוס, בדיקות שונות ווידוא שאנו עומדים בכל הסטנדרטים והתקנים המחמירים. בנוסף, המוצר שלנו מוגן בשני פטנטים המוכרים בישראל, האיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה, יפן וסין", מספרים השניים. "עכשיו, הגיע השלב הבא: לפי החישובים שלנו, אנחנו נוכל להגיע בחמש השנים הקרובות למחזור של כ-56 מיליון שקלים, וזה רק עם סדרה אחת במוצר, עם צפי לפיתוח מוצרים נוספים הקשורים לענף הבנייה.

"נכנסנו למיזם עם לא מעט כסף שהשקענו בעצמנו, והגענו לשלב זה אחרי שגייסנו מעל 100 אלף שקלים. כעת אנחנו מחזיקים בהסכמים עם מפיצים בארה"ב בעלי מוכנות הפצה ואנחנו כבר נמצאים בשלב ה-GO TO MARKET לפי שווי של 10% המייצג שווי כולל של 6 מיליון שקלים, כך שאנחנו בהחלט פתוחים לשמיעת הצעות ונמצאים בתהליכים אל מול אנג'לים וקרנות הון סיכון שונות".

מכאן והלאה

"השאיפות שלנו גדולות, וגם אם הצלחנו לפתור בעיה אחת, יש עוד הרבה שמחכות לנו ובעצם לכל בנאי או קבלן", עונים השניים. "אנחנו מתמקדים כרגע בשיווק של הבורג החכם, אבל עובדים במקביל על תוספות למוצר הנ"ל וכמובן עוד פתרונות שיוכלו לשפר משמעותית את תהליכי העבודה ואף לשדרג את התהליכים המסורתיים ליעילות שניתן להגיע אליה רק באמצעות שילוב טכנולוגיה חכמה. בתור שני אנשים שבאים מהתחום, אנחנו חיים את הצרכים השונים שלנו ושל הקולגות, ואין לנו ספק שהדרך ארוכה, אבל מאוד מספקת".

פרטים נרחבים אודות החברה והמוצר >>

לפניה ישירה לעמי ואלחן >>