גרינספנס - מתיזה ירוק ובריא

גז דליק ודחוס, אריזות מיושנות, רגולציה ותקני בטיחות מחמירים, שאליהם מתווסף עניין ציבורי בנושאי סביבה, מהווים תמריץ רציני לחיפוש טכנולוגיה חליפית לאריזות אירוסול. את הפתרון מספקת חברת גרינספנס, שפיתחה טכנולוגיה המשפרת תכונות של חומרים אלסטומרים באמצעות תהליך ייחודי המשלב חלקיקי ננו. התוצאה - התזה רציפה של נוזלים ללא צורך בגז

יואל צפריר, בשיתוף חברת גרינספנס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התזה רציפה באריזה אקולוגית מרובעת מקרטון  צילומים באדיבות גרינספנס
התזה רציפה באריזה אקולוגית מרובעת מקרטוןצילום: באדיבות גרינספנס
יואל צפריר, בשיתוף חברת גרינספנס
תוכן שיווקי

אין כמעט בית שלא נמצא בו תרסיס, ג'ל או מוצר קצף בהתזה רציפה. במרבית המקרים, מוצרים אלה מגיעים אלינו באריזה מתכתית עגולה שמופעלת על-ידי לחיצה על המתז הנמצא בראשה. למי שתוהה איך פועלת האריזה, יספקו סימוני האזהרה שעליה רמז עבה - גז דחוס בלחץ גבוה משמש באריזות אלו כמקור האנרגיה. בכל עת שהמתז והשסתום שמתחתיו נלחצים כלפי מטה, האנרגיה האצורה בגז הדחוס תגרום להתזה של הנוזל בצורת תרסיס או אחר.

גדי הר-שי, מנכל ומייסדצילום: באדיבות גרינספנס

זמן רב חלף מאז נכנסו לשימוש מארזי הנוזלים הפועלים על גז דחוס, המכונים לרוב "אירוסולים", במהלכו ממציאים וחברות רבות ניסו לפתח תחליף אנרגטי ללא גז שיאפשר יצירת תרסיס נוזלי או סמיך (ג'ל) באופן אמין ונוח. האתגר העקרי בפיתוח תחליף שכזה, הוא במציאת מנגנון שיספק את האנרגיה הגבוהה ליצירת לחץ העבודה הנדרש, באופן אמין וזול שגם יתאים לייצור מוצרי צריכה המוניים.

הצריכה עולה באופן עקבי

על האתגר המורכב, שעל נסיונות לפצחו ידוע מתחילת המאה שעברה, גברה בשנים האחרונות חברת גרינספנס. החברה פיתחה טכנולוגיה המשפרת תכונות של חומרים אלסטומרים באמצעות תהליך ייחודי המשלב חלקיקי ננו. גרינספנס היא חברת הזנק מעמק יזרעאל שקמה במטרה לפתח ולייצר אמצעי אמין וכלכלי להתזה רציפה של נוזלים ללא צורך בגז דחוס. הפתרון משחרר את שרשרת הייצור והצריכה מהצורך במילוי גז דחוס ובשימוש באריזות לחץ קשיחות ומתכתיות ומאפשר מעבר לאריזות בטוחות, ידידותיות לסביבה ולבריאות המשתמש, הניתנות למילוי חוזר. אריזות אלו מיוצרות מחומרים ממוחזרים או אחרים כמו קרטון או פלסטיק, וניתן לעצב את צורתן ללא המגבלות הצורניות החלות על אריזת לחץ.

גדי הר-שי, מייסד ומנכ"ל החברה מסביר את העניין הרב בטכנולוגיה של החברה: "בעולם מיוצרים מידי שנה כ-20 מיליארד מוצרים באריזות אירוסול. מרביתם נצרכים באירופה וצפון-אמריקה, אליהן מצטרפות בשנים האחרונות מדינות אסיה ודרום-אמריקה, שבהן הצריכה עולה באופן עקבי. כמחצית מהמארזים הללו משמשים למוצרי טיפוח הגוף - דיאודורנטים, ספריי לשיער, ספריי הגנה מהשמש ועוד, והמחצית האחרת מתחלקת בין מוצרים לשימוש ביתי כמו מוצרי ניקיון והדברה, מוצרי מזון, מוצרים טכניים - שמנים וצבעים ומוצרים אחרים. תהליך הייצור, הטיפול והשינוע של אריזות אירוסול מחייב הקפדה רבה על בטיחות, בשל הגז הדליק והדחוס, בו משתמשים במרביתן. על כן תקני בטיחות מחמירים חלים על המוצר בכל העולם".

ה- Eco-Drive באריזת קרטון עגולהצילום: באדיבות גרינספנס

לצורך ההמחשה, מסביר גדי, כי באריזת אירוסול רגילה הלחץ הוא כפול ולעיתים מגיע לפי-שלושה מהלחץ בצמיג של רכב רגיל!

להגדיל משמעותית את תפוקת הייצור

הבעייתיות עם מוצרים באירוסול הביאה לרגולציה פעילה ומעורבת בתחום ובמקביל, העניין הציבורי הגובר בנושאי סביבה מכביד אף הוא על יצרני מוצרים באירוסולים. כל אלו גורמים להם לחפש כל העת פתרונות חליפיים. יצרנים רבים אחרים שנמנעו עד כה משימוש באריזות אירוסול בשל המגבלות הסביבתיות והתדמיתיות שלהן, מעוניינים לא פעם לשווק את המוצרים שלהם בפורמט של התזה רציפה, ולכן העניין בטכנולוגיה של גרינספנס התרחב גם מעבר למוצרים הנארזים כיום כאירוסול.

היבטי הקיימות של המוצר של גרינספנס ה- Eco-Drive עברו ניתוח מקיף, תוך בחינה של מחזור החיים משלב הייצור ועד לשלב סיום השימוש במוצר. הפסקת השימוש בגז והמעבר לחומרי אריזה קלים מביאים לתרומה רבה בהפחתת אפקט החממה כמו גם לבריאות המשתמשים. המוצר יביא להפחתה משמעותית של כמויות האשפה שמקורן באריזות ויקל על מחזורן. ה- Eco-Drive הוא היחידי המאפשר מילוי ושימוש חוזר באותו מארז. לראשונה בתעשייה ניתן להשתמש לאריזות התזה באריזות קרטון ידידותיות לסביבה או פלסטיק ממוחזר ואף מתכת דקת דופן.

גרינספנס השלימה את פיתוח המוצר ובימים אלה עוסקת בהקמת קווי יצור אוטומטיים ליצור ה- Eco-Drive כך שניתן יהיה להגדיל משמעותית את התפוקה ולהענות לביקוש. במקביל, מתקיים שיתוף פעולה מקיף עם לקוחות בארץ ובעולם, שרכשו כמויות ראשוניות למילוי מגוון מוצרים, ומתכוונים להמשיך ולרכוש מיליוני יחידות מייד לכשתגיע החברה לכושר הייצור הנדרש.

הר-שי מסביר, כי מספר חברות מציעות מוצרים תחליפיים לאירוסולים, אך אלו מוגבלים בביצועים או שמבוססים על משאבות שאינן מאפשרות התזה רציפה ואיכותית. אלו גם מחייבים הקמת קווי מילוי ייחודים להם, שלא כמו ה- Eco-Drive, אותו ניתן למלא בקווי מילוי קיימים ללא צורך בהסבה.

הלקוחות הראשונים של החברה מדווחים על שביעות רצון מהשימוש במוצר, מהאריזות הנעימות למגע, מקרטון או מפלסטיק, ומההיבט הבריאותי והסביבתי. מילוי ה-Eco-Drive פשוט, ללא צורך באמצעי הבטיחות המיוחדים שנדרשים במילוי אירוסולים. עם האפשרות לשינוע סטנדרטי, כולל במטוסים, מהווים כל אלו תמריץ משמעותי למעבר להתזה ירוקה ובריאה בעזרת ה- Eco-Drive של גרינספנס.

בשיתוף חברת גרינספנס