הפצה עם ערך מוסף

כבר למעלה משלושה עשורים שחברת דיפוכם עוסקת בהפצת חומרי גלם לתעשייה המקומית ומייצגת בישראל את יצרני הכימיקלים המובילים בעולם. הצצה אל מאחורי הקלעים של פעילות ארבע החטיבות בחברה - כימיקלים, מזון, מים ובנייה - חושפת לא רק מערך הפצה מורכב, אלא גם תמיכה במו"פ ופיתוח יישומי של מוצרים לפי דרישה

לימור קלר, בשיתוף דיפוכם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
לימור קלר, בשיתוף דיפוכם
תוכן שיווקי

מאחורי הקלעים של מדפי המזון, הבנייה, הקוסמטיקה ותעשיות נוספות שאנו זוכים לראות את מוצריהם הסופיים, מסתתר מערך יצרני ולוגיסטי מורכב שרבים לא מודעים לו. למערך זה יש נקודת התחלה בדמות חברת דיפוכם (Depotchem) שעוסקת כבר למעלה משלושה עשורים בהפצת חומרי גלם לתעשייה המקומית.

ירון גרוסברגצילום: יח"צ
נעם אופיר צילום: יח"צ

דיפוכם היא חלק מקבוצת אמיליה שנוסדה בשנת 1952 ומשמשת כחברת הפצה, סחר וייצור של כימיקלים. היא מייצגת, לרוב באופן בלעדי, יצרני כימיקלים מובילים בעולם, המוכרים לכל תעשייה שמייצרת וצורכת חומרים בישראל. בהיותה חלק מקבוצה עם גב פיננסי שנוכחת בתעשייה ובעלת תשתית לוגיסטית איתנה, מתאפשרת עבודה מול ספקים מובילים מהעולם ותמיכה רציפה בלקוחות המקומיים.

120 עובדי החברה פועלים משלושה אתרים בארץ: מפעל יצרני בבאר טוביה, מרכז לוגיסטי לאחסון החומרים שאותם היא מפיצה בפארק תעשיות ראם, ומחסן צפוני בחיפה. מערכת ההפצה שלה מובילה ללקוחותיה בארץ את החומרים הכימיים בכל מצבי הצבירה - גזים, נוזלים, אבקות ומוצקים - ובכל אריזה אפשרית - קוביות, חביות, ג'ריקנים, שקים ושקי ענק, צילינדרים או איזוטנקים לגזים וצובר לחומרים בתפזורת. לא רק בייבוא החומר והפצתו ללקוח עוסקת החברה, היא גם מספקת פעולות ערך מוסף כמו ייצור, ערבובים, המסות או מיהולים. "לא מדובר בפעולה של מה בכך", אומרת המנכ"לית, יעל פלר-טל, "שכן לרוב מדובר בחומרים מסוכנים שיש גם לארוז מחדש באריזות בגדלים שונים, וזאת ההתמחות שלנו".

סופרמרקט של חומרי גלם

החברה פועלת באמצעות ארבע חטיבות מסחריות - כימיקלים, מזון, מים ובנייה. בתחום הכימיקלים משרתת החברה את כל סוגי המפעלים, מהתעשייה הכימית הכבדה ועד למפעלי פלסטיקה, קוסמטיקה, דטרגנטים ופארמה, והיא נציגה בלעדית של חברות מובילות בעולם דוגמת Wacker המובילה טכנולוגית במוצרים לתעשייה הכימית Evans , Chi-Mei , Clariant ועוד. "אנחנו המפיץ הגדול והוורסטילי ביותר לכל סוגי התעשייה, מחומרי גלם בסיסיים ועד למוצרים מתוחכמים כמו אנזימים, סיליקונים, משמרים ומונעי קצף. סוג של סופרמרקט של חומרי גלם", אומר ירון גרוסברג, מנהל חטיבות המזון והכימיקלים בחברה. במרכז הלוגיסטי מוחזק מלאי עבור הלקוחות, בהם החברה תומכת בשירות טכנולוגי מלא ומחויבת לספק להם את הסחורות תוך 48 שעות. "הדבר מאפשר להחזיק מלאי גדול ומגוון וגם מקל על היצרנים מבחינה מימונית, כדי שלא יצטרכו להזמין את החומר שנה מראש, כשמדובר במזרח הרחוק, אלא למשוך אותו מאיתנו".

חטיבת המזון מעניקה, בין היתר, שירותי פרמנטציה לתעשיות מסוגים שונים. היא משרתת את תעשיית המזון על כל גווניה - משקאות, מחלבות, מזון יבש ודגנים - וזאת במגוון חומרים - ממוצרי יסוד בסיסיים כמו סוכר, קקאו וקמח ועד המיוחדים כמו אנזימים, ויטמינים תמציות ומוצרי פרמנטציה. למשל, בתחום החקלאות היא מייצגת בלעדית את חברת Citrosol הספרדית, ומציעה מערכות דינוג, הנדסה ובקרה, חומרי חיטוי, חומרי הדברה ומגוון מוצרי דונג לתוצרת חקלאית - כולם מתאימים לשמירה על איכות מסחרית של מגוון סוגי פירות וירקות טריים.

פתרונות וטכנולוגיות מתקדמות לטיפול במים ובשפכים

חטיבת המים של דיפוכם מציעה פתרונות וטכנולוגיות מתקדמות למגוון מתקני טיפול במי שתייה ושפכים במגזר הפרטי ולתעשייה. כל חברות המים, כמו מקורות ואחרות, ששואבות מים מהכנרת ומבארות, או שמחזיקות במתקני התפלת מי ים, משתמשות בחומרי החברה כדי לנקות ולטפל במים בתהליך הייצור וכדי לתחזק את המערכות במתקני ההתפלה. חומרים ושירות תחזוקה ניתנים גם למפעלים עם מערכות קירור ועיבוי ומערכות מים, קיטור ודוודים. בתחום זה נסמכת דיפוכם על ידע מחברות מובילות בעולם כמו Suez. דיפוכם גם מספקת פתרונות וכימיקלים לטיפול בכל סוגי השפכים: מוניציפליים, תעשייתיים וחקלאיים, כולל סינון, נטרול ריחות, שיקוע, הסמכה וסילוק מזהמים, חמצון, חיטוי והעשרה לטיהור או התפלה.

פעילות החברה בתחום הבנייה והתשתיות נחלקת בין עולם התשומות לבנייה בתחום חומרי האיטום וההדבקה, למשל דבק לקרמיקה, טיח, סיד וצבע לבין עולמות החומרים המרוכבים והשרפים, המיועדים לייצור מיכלים, צבע, אפוקסי לרצפות חניונים, מפעלים ועוד. "החברות שאנו מייצגים מייצרות את החומרים שמוסיפים למלט, לסיד ולגבס, והפולימרים שלנו הם שתורמים לחוזק, לגמישות, לאיטום, לבידוד וליכולת להחזיק שנים בתנאי מזג קשים", מבהיר נעם אופיר, מנהל חטיבות הבנייה והמים. "בתחום החומרים המרוכבים והשרפים, אנחנו ספקים של סיליקון לכל יצרני הטפטוף בתחום החקלאות באמצעות אחד מיצרני הסיליקון הגדולים בעולם. כל מי שנדרש לסיליקון בכל תחום, מחקלאות ואנרגיה סולארית ועד עולמות הדפוס וההיי-טק, פונה אלינו".

בנוסף, דיפוכם היא אחת היבואניות הגדולות בארץ של גזים שונים לקירור, למיזוג ולכיבוי אש או גזים לתעשייה. ביניים: חדשנות, אקולוגיה וקיימות.

בשונה מרוב חברות ההפצה ומכיוון שהחברה עובדת עם ספקים שהם חוד החנית של הטכנולוגיה והידע בתחומים שונים, פועלים מול הספקים והלקוחות צוותי מעבדה גדולים וצוות מהנדסים התומכים בתחום המחקר והפיתוח ועוסקים בפיתוח יישומי של מוצרים לפי דרישה.

בכל הנוגע לחדשנות, מתעדכנים בחברה על מוצר חדש ומעבירים את הידע ללקוחות באמצעות הדרכות או וובינרים. "התפקיד שלנו הוא להביא את הידע והחדשנות לתעשייה בארץ", מבהירה המנכ"לית. "רבים מהספקים רואים בישראל את המקום להשיק בו מוצרים או לקיים פיילוטים, מכיוון שבכל התעשיות כאן קיימת פתיחות וסקרנות למוצרים חדשים ולטכנולוגיות מוצר מתקדמות. דיפוכם עובדת גם עם סטארט-אפים בתחומי החקלאות, המזון, הקוסמטיקה, המכשור הרפואי ועוד, שתרים אחר מוצרים חדשניים שייצורם קשור לליבת העסקים שלה".

לצד הטכנולוגיה הטובה ביותר, החומרים שבהם עוסקת דיפוכם עומדים בכל תקני איכות הסביבה בארץ וכפופים לתקני ISO מחמירים, והיא נחשבת חלוצה בתקנים חדשים. "תמיד נהיה אלה שיביאו את הדור החדש של התקנים כשנזהה הזדמנות לתרום לקיימות - אם מכוח חוק ואם מכוח התנהלות שלנו. מצפים מאיתנו להיות אנשי הבשורה בנושאים של אקולוגיה וקיימות, ואנו מחויבים לכך", מסכמת המנכ"לית, יעל פלר-טל.

בשיתוף דיפוכם