הזיכרון הישראלי בדרך לכבוש את השוק העולמי

עם מוצר מהפכני בתחום הזיכרונות הלא נדיפים ורק בשלבי מסחור ראשונים, וויביט נאנו הישראלית שווה כבר כ-1.2 מיליארד שקלים. מתברר שהמשקיעים מאמינים בפוטנציאל של החברה מהוד השרון, שפועלת בשוק שבו הביקושים רק עולים. קובי חנוך, המנכ"ל, מסביר את היתרונות הגלומים בטכנולוגיית ה-ReRAM שפיתחה החברה ומדבר על כניסה לשווקים חדשים ומלהיבים

רונית מורגנשטרן, בשיתוף וויביט נאנו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
SHUTTERSTOCK
צילום: SHUTTERSTOCK
רונית מורגנשטרן, בשיתוף וויביט נאנו
תוכן שיווקי

ביוני 2020 עמד מחיר המניה של חברת וויביט נאנו (Weebit Nano) הישראלית, הנסחרת בבורסת ASX באוסטרליה, על 28 סנט אוסטרלי. היום מחיר המניה הוא כ-3.50 דולר אוסטרלי - גידול של יותר מ-1,000%! במילים אחרות, בתוך שנה וחצי החברה הכפילה את שוויה ביותר מפי-עשרה והיא נסחרת היום לפי שווי של כחצי מיליארד דולר אוסטרלי, שהם כ-370 מיליון דולר אמריקאי. כל זאת, כשרק בספטמבר האחרון ביצעה עסקה מסחרית ראשונה.

קובי חנוךצילום: יח"צ

לדברי קובי חנוך, מנכ"ל וויביט בארבע השנים האחרונות, אמון המשקיעים בחברה, שרק לאחרונה החלה בפעילות מסחרית, נובע משני גורמים: הראשון הוא הטכנולוגיה החדשנית ReRAM (Resistive RAM), שהחברה פיתחה בתחום הזיכרונות הבלתי נדיפים (זיכרונות שבהם המידע נשמר גם כשהם מנותקים ממתח חשמלי כמו כרטיס USB או כונן קשיח). השני הוא היקף השוק בתחום הזיכרונות הלא נדיפים שמגיע היום לכ-60 מיליארד דולר. הצפי בשוק הוא שב-2025 הוא יחצה את ה-100 מיליארד דולר.

חנוך מבהיר שדרישות האחסון הולכות וגדלות באופן אקספוננציאלי ליישומים כמו האינטרנט של הדברים (IoT), סמארטפונים, רובוטיקה, רכבים אוטונומיים, תקשורת 5G ובינה מלאכותית (AI). "בכל רכב שנמכר היום יש כ-1,000 רכיבים אלקטרוניים וברבים מהשבבים האלה יש רכיבים של זיכרון בלתי נדיף," הוא ממחיש את נחיצות הטכנולוגיה בדוגמא מחיי היום-יום, ומוסיף: "הדרישה לזיכרון גדלה בקצה מסחרר - בכל פינת רחוב יש מצלמות שאמורות לשמור בזיכרון תמונות. גם השימושים היום-יומיים בווטסאפ, אינסטגרם, טיקטוק - הכל דורש זיכרון. אנחנו מייצרים כמויות מטורפות של מידע, מגבים אותו בענן, כשגם הענן זקוק לזיכרון לא נדיף לגיבוי כל המידע שמגיע אליו. כל תחום הסמיקונדקטור תלוי בו - כל סמיקונדקטור (שבב מוליך למחצה) צריך כמות של זיכרון לא נדיף - הוא נמצא בכל מקום.

"אנחנו כבר תקופה ארוכה במשבר עולמי של תעשיית השבבים וזה משפיע כמעט על כל תחום בחיינו. טכנולוגיות זיכרון בלתי נדיף ממלאות תפקידים קריטיים בעיבוד נתונים ואחסון מידע כמעט בכל מוצר אלקטרוני, והביקוש ממשיך לגדול ככל שאנחנו יותר ויותר מחוברים".

אמון גם מהמוסדיים

וויביט נאנו הוקמה בשנת 2015 בהוד השרון על בסיס פטנטים עם רישיון שקיבלה מאוניברסיטת Rice מיוסטון טקסס. להקמתה היה שותף גם דדי פרלמוטר, לשעבר סגן נשיא אינטל, שעזר בגיוס צוות הפיתוח הראשוני שלה ובזכות שמו העולמי בתעשיית השבבים וקשריו, סייע לחברה להתפתח במהירות. היום משמש פרלמוטר כיו"ר של החברה. לטובת פיתוח הטכנולוגיה שלה היא שיתפה פעולה עם CEA-Leti, מכון המחקר הצרפתי, שבו ביצעה את המו"פ שלה.

ביוני 2020 החברה ביצעה גיוס מוצלח באמצעות הנפקת מניות ואופציות של כ-9 מיליון דולר אוסטרלי (כ-7 מיליון דולר אמריקאי) בבורסת ASX האוסטרלית, מה שהיווה את יריית הפתיחה לסדרת עליות רצופה במניה. ואם מדברים על אמון משקיעים בחברה, הרי שבנובמבר האחרון היא זכתה גם לאמון משקיעים מוסדיים ישראליים, כשגייסה כ-25 מיליון דולר אמריקאי באמצעות הנפקת מניות לפי מחיר של 2.84 דולר אוסטרלי למניה. את הגיוס הובילה מיטב דש והשתתפו בה גם שתי קרנות השקעה ישראליות.

מימין לשמאל קובי חנוך, אמיר רגב, דוד (דדי) פרלמוטר, דר יואב ניסן-כהן צילום: באדיבות וויביט נאנו

בניגוד לחברות רבות שמנפיקות ונסחרות בנאסד"ק, החלטתם להנפיק דווקא באוסטרליה. מדוע?

"כשהחברה הוקמה, שוק קרנות ההון הסיכון התמקד יותר בסייבר ובבינה מלאכותית. תעשיית הסמיקונדקטור לא הייתה פופולארית. לעומת זאת, באוסטרליה הייתה ויש גם היום 'תעשיית עולם ישן' מאוד גדולה, והם חיפשו להביא חברות היי-טק לבורסה שלהם. האוסטרלים שלחו משלחת לישראל שחיפשה חברות כמונו שרוצות לגייס כספים והציעו תנאים נוחים, ולכן הנפקנו שם. בסופו של יום אנחנו מרוצים והם מרוצים. אני לא פוסל את האפשרות שננפיק בעתיד גם בנאסד"ק, או בישראל".

חסכוני בהספק פי-1,000 מזיכרון פלאש

קובי חנוך פעיל למעלה מ-40 שנה בעולם הסמיקונדקטורס. הוא החל את דרכו בתעשיית השבבים בחברת נשיונל סמיקונדקטורס (שממנה יצאה חברת טאואר-ג’אז). לימים היה אחד ממייסדי Verisity ושימש בתפקיד סגן נשיא ומנהל הפעילות הבינ"ל שלה. החברה נמכרה לחברת קיידנס דזיין סיסטמס בשנת 2005 תמורת כ-315 מיליון דולר. לאחר מכן שימש כסמנכ”ל המכירות הבינ"ל של חברת Jasper האמריקנית, שנמכרה אף היא לחברת קיידנס תמורת 170 מיליון דולר. במשך שנים חנוך שימש כיועץ לחברות סטארט-אפ בהקמת מערך המכירות החיצוני שלהם באמצעות רשת אנשי מכירות שהקים ברחבי העולם.

מה מיוחד ב-ReRAM לעומת זיכרונות לא נדיפים אחרים?

"הטכנולוגיה הקיימת היום בתחום הזיכרונות הלא נדיפים היא בעיקר טכנולוגיית 'פלאש' הנמצאת איתנו עוד מימי אם סיסטמס וסאן דיסק. טכנולוגיה זו הגיעה למגבלות טכנולוגיים והעולם מחפש טכנולוגיה חדשה, יותר מתקדמת. וויביט פיתחה את טכנולוגיית ה-ReRAM, שהיא יותר חזקה ומהירה מהפלאש ודורשת פחות אנרגיה. אנחנו מעריכים כי המוצר שלנו חסכוני בהספק פי-1,000 ומהיר פי-100 מזיכרון פלאש.

"מה שעוד חשוב היא העובדה שהטכנולוגיה שלנו פשוטה לייצור ולכן חסכונית ומבחינה מסחרית היא משתלמת יותר. הייחודיות של טכנולוגיית ה-ReRAM שלנו היא שייצורה מבוסס על חומרים סטנדרטיים שנמצאים בכל fab של סמיקונדקטורס. הקמת פאב גדול כרוכה בעלויות של מיליארדי דולרים, ולכן הייצור הפשוט והזול הוא ייתרון גדול. זיכרון הפלאש, זיכרון לא נדיף, לא יכול לרדת לגיאומטריות מתחת ל-40 ננומטר. ה-ReRAM של וויביט אינו רק ניתן לייצור בגיאומטריות קטנות יותר, הוא מציע יתרונות טכניים ומסחריים על פני טכנולוגיות חלופיות. אנחנו משתמשים בחומרים סטנדרטיים בתחום ייצור שבבים, לכן אנחנו יכולים ללכת לכל מפעל לייצור שבבים בעולם ועם התאמות מינימליות להתחיל בייצור. המתחרים משתמשים בחומרים לא סטנדרטיים ויש להם הרבה אתגרים בייצור. בנוסף, המוצר שלנו זול לייצור וצורך הספק נמוך, כך שחיי הסוללה בסמארטפון, או כל התקן IoT, יתארכו".

המטרה של החברה היא לפעול במתכונת של חברת קניין רוחני (IP). וויביט מספקת רישיונות לטכנולוגיות שלה לחברות מוליכים למחצה ולמפעלי ייצור, תוך שימוש במודל רישוי IP טיפוסי, הכולל הכנסות ממכירת רישיון שימוש, תמיכה הנדסית חד-פעמית (NRE) ותמלוגים ממכירת מכשירי קצה.

בעתיד מתכננת החברה גם לספק שבב זיכרון ייעודי מלא המבוסס על טכנולוגיית ה-ReRAM שפיתחה.

לפני מספר חודשים דיווחה החברה על התקדמות משמעותית נוספת במסחור זיכרון ה-ReRAM שהיא מפתחת. החברה הציגה לראשונה יכולת ייצור בגיאומטריית 28 ננומטר. אבות-הטיפוס הקודמים של החברה היו בגיאומטריות של 40 ו-130 ננומטר. כמו כן, החברה החלה לייצר את השבב שלה בפרוסות סיליקון של 300 מ"מ, המגדילים את פוטנציאל הרווחיות של הרכיבים.

ענקי תעשיית השבבים יושבים בדירקטוריון

המעבר למיסחור הטכנולוגיה של וויביט נאנו מבוצע בליווי שלושה מענקי תעשיית השבבים המקומית והעולמית. הראשון הוא, כאמור, דדי פרלמוטר, שמלווה אותה מיום הקמתה. השני הוא ד"ר יואב ניסן כהן, שהיה ממייסדי חברת טאואר-ג’אז והמנכ”ל שלה. ניסן כהן משמש כיום כדירקטור פעיל בחברה. בדירקטוריון של וויביט ננו מכהן גם אטיק ראזה, אחד מבכירי תעשיית הסמיקונדוקטור בסיליקון וואלי אשר שימש בשנים 1996-1999 כנשיא ומנהל התפעול של חברת AMD, והפך אותה למתחרה העיקרית של אינטל באותה תקופה.

"לוויביט יש מנהיגות ברמה עולמית, עם צוות ניהול ומועצת מנהלים המורכבים מוותיקי תעשיית המוליכים למחצה", מדגיש חנוך. "דדי פרלמוטר היו"ר, מעורב מאוד בחברה ופותח לה המון דלתות. יואב ניסן כהן, שהקים את טאואר סמיקונדקטור, מכיר את העולם הזה היטב מבפנים. את הדוקטורט שלו הוא עשה תחת פרופ' דב פרומן, מי שהיה מנכ"ל אינטל ישראל והמציא את זכרון ה-NVM הראשון. ניסן כהן הוא גם עובד חברה במשרה חלקית. מדובר בחברה צעירה יחסית, אבל הצוות המוביל אותה הוא וותיק ומנוסה - לכל אחד מצוות ההנהלה יש לפחות 30 שנות ניסיון. בחברה יש כיום 25 עובדים, לצד כ-25 קבלנים חיצוניים".

הפיתוח הטכנולוגי הסתיים - עוברים למכירות

הפוקוס של וויביט נאנו כיום הוא מסחרי והיא מנהלת מו"מ עם מספר חברות ולקוחות - מסין, שחברות רבות בה מגלות עניין בטכנולוגיה של וויביט, ועד ארה"ב – על מנת שיטמיעו את הזיכרון שלה במוצרים שלהם.

"עד עכשיו עסקנו בפיתוח טכנולוגי," מסביר קובי חנוך, "ומעתה אנחנו מתמקדים במסחור. בספטמבר האחרון חתמנו על עסקה ראשונה עם יצרנית השבבים האמריקאית סקייווטר (SkyWater Technology), כך שהטכנולוגיה שלנו תשולב בשבבים שהיא מייצרת ללקוחותיה. אלה מיועדים בעיקר למוצרי IoT, מכוניות, תעשיית החלל ויישומי בינה מלאכותית. אני מזכיר שסקייווטר היא ספקית רשמית של משרד ההגנה האמריקאי".

לדברי חנוך, "הטכנולוגיה של וויביט תאפשר לסקייווטר להפחית את עלויות ייצור השבבים, להאריך את תוחלת הזיכרונות וכן את העמידות לאורך זמן גם בטמפרטורות גבוהות. שבבים המבוססים על הטכנולוגיה של וויביט צפויים להיות מוכנים לייצור המוני בתהליך ייצור של 130 ננומטר, בפאב של סקייווטר במינסוטה החל מ-2023. אנחנו מדברים עם פאבים נוספים ועם לקוחות פוטנציאליים שיטמיעו את הטכנולוגיה שלנו בצ'יפים שלהם. אני משוכנע שנסגור עסקאות נוספות במהלך השנה הקרובה״.

הווה, עתיד קרוב ועתיד רחוק

בשלב זה נמצאת וויביט נאנו בתחום ה-Embedded Memory - זיכרון מוטבע. חנוך מסביר, שמדובר בזיכרון שאינו עומד בפני עצמו, אלא משולב בשבב התומך בליבה הלוגית כדי לבצע את הפונקציות המיועדות. "זו מהות העסקה עם סקייווטר, שיש לה מפעל שבבים והיא תוכל להציע ללקוחותיה להטמיע את הזיכרון שלנו בצ'יפים שלהם. בעתיד ניכנס לשוק הדיסקריט - צ'יפים שהם כל כולם זיכרון, אשר נמצאים בשימוש נרחב בכל מוצר אלקטרוני, כולל בענן. זה כמובן שוק גדול ומלהיב מאוד", מציין חנוך.

עוד תחום בו מתכוונת החברה להשתלב בעתיד הרחוק יותר הוא תחום הניורומורפיק קומפיוטינג (Neuromorphic Computing), תחום מתפתח ובולט בבינה המלאכותית: "אחד הדברים שגילינו בטכנולוגיית ה-ReRAM זה שהיא עובדת בצורה דומה לסינפסה במוח, מה שמאפשר לדמות את המוח בצורה הרבה יותר יעילה מהשיטות הנהוגות כיום. וויביט נאנו משתפת פעולה בימים אלה במחקרים בינ"ל בתחום זה עם הצ'יפים שלה. זה עולם רחב ומרתק בפני עצמו שגם בו נהיה בעתיד הרחוק יותר," מסכם חנוך.

בשיתוף וויביט נאנו