Game Changer: יכולת הובלה ייחודית בטכנולוגיית ננו חדשנית לפעילות משופרת ומבוקרת של תרופות

חברת LDS, Lyotropic Delivery Systems פיתחה ננו-טכנולוגיה ייחודית, במטרה לשפר את ההובלה ולייעל את האפקטיביות של החומר הפעיל בתרופות ובמוצרי מדף (OTC) קיימים, או במוצרים הנמצאים בשלבי פיתוח ואישור. המייסדים, פרופ' נסים גרתי וד"ר שרון גרתי-לוי, מספרים על חשיבות ההולכה להגברת יעילות התרופה ועל הפיתוחים החדשים שמשפרים את איכות חייהם של המטופלים

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף חברת LDS
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כמוסות רכות (Softgels) בטכנולוגיה ייחודית, הנמכרות כיום במספר מדינות בעולם  צילום דנה רז-יהושע
כמוסות רכות (Softgels) בטכנולוגיה ייחודית, הנמכרות כיום במספר מדינות בעולםצילום: דנה רז-יהושע
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף חברת LDS
תוכן שיווקי

ישנן תרופות רבות שהאפקטיביות שלהן אינה אופטימלית וכן תרופות בפיתוח הדורשות שיטות הובלה מתקדמות למיקסום יכולת הספיגה והפעילות הביולוגית שלהם. נהוג לחלק את החומרים הפעילים בתרופות לארבע קטגוריות: (I) תרופות עם מסיסות וספיגה גבוהים – לרוב חומרים קטנים; (וו) תרופות עם מסיסות נמוכה וספיגה גבוהה-חומרים גדולים יותר; (III) תרופות עם מסיסות גבוהה, אך עם בעיה של ספיגה בשל היותן מקרומולקולות (חומרים גדולים מאוד); (IV) תרופות שאינן מסיסות ושאינן נספגות. שתי הקטגוריות האחרונות מהוות אתגר מהותי לעולם הפארמה, וכאן נכנסת לתמונה חברת LDS, אשר מייצרת מגוון פתרונות עבור אותן תרופות המוגדרות "כבעיתיות". החברה מפתחת בטכנולוגיה ננומטרית ייחודית, חדשנית ופורצת דרך להובלה של תרופות לשיפור יעילותן.

פרופ' נסים גרתי, מייסד ויו"ר החברהצילום: דנה רז-יהושע
ד"ר שרון גרתי-לוי, מנכל"ית החברהצילום: באדיבות LDS

" בהובלה מתאימה ניתן להגביר את היעילות והפעילות של התרופה, באמצעות הקטנת פירוקו של החומר הפעיל, הכוונה נכונה שלו לאזורי המטרה בגוף, כמו גם, העלאת ריכוזו בתכשיר", מסביר פרופ' נסים גרתי, מייסד החברה ויו"ר החברה, שהתחילה כמעבדה בתוך קבוצת המחקר שלו באוניברסיטה העברית בירושלים, וכיום מונה צוות של עשרה חוקרים כולם בוגרי אקדמיה בתחום המדעים, ולה מספר שיתופי פעולה ובהם גם עם חברות פארמה מהמובילות בעולם.

LDS היא חברת ביוטכנולוגיה העוסקת במחקר, פיתוח ומסחור של מערכות ננומטריות חדשניות ופורצות דרך, מוגנות פטנטים, להולכה ייחודית וחדשנית של תרופות וחומרים פעילים. לחברה שתי חטיבות: הראשונה מטפלת בשחרור מבוקר של תרופות בלתי מסיסות, או בעלות קשיים בספיגה וביציבות. החטיבה השנייה עוסקת בתוספי תזונה ובריאות ובמוצרים דרמו-קוסמטיים.

החברה הוקמה בשנת 2013 כחברת הזנק, על-ידי פרופ' גרתי, חברת יישום (חברת המסחור של האוניברסיטה העברית בירושלים) ומשקיעים פרטיים מחו"ל. גרתי, המשמש כמדען הראשי ונשיא החברה, כיהן במשך כ-45 שנה כפרופ' באוניברסיטה העברית בתחום הכימיה היישומית. הוא בעל שם עולמי בתחומו בזכות הידע הרב והניסיון שרכש הן כיזם והן כאיש תעשייה, והעובדה שהוא שימש כיועץ לחברות רבות בארץ ובעולם וסייע במציאת מגוון פתרונות לבעיות פיתוח מוצרים חדשים בתחום תעשיית הפארמה, הקוסמטיקה, עולם המזון ועוד. פרופ' גרתי נמנה עם אחד מ- 27 החברים ב"שדרת הממציאים", הכוללת חוקרים של האוניברסיטה העברית. במהלך השנים פרסם פרופ' גרתי למעלה מ-410 פרסומים מדעיים פורצי דרך בכתבי עת מובילים, 14 ספרים מדעיים ולמעלה מ-80 מאמרי סקירה מדעיים, לקח חלק ברישומם של מספר רב של פטנטים שונים, ואף כיהן פעמיים בוועדה לאיתור מועמד פרס נובל בתחום הכימיה.

חשיבות התאמת הטכנולוגיה הייחודית לכל תרופה

פרופ' גרתי וד"ר שרון גרתי-לוי, המכהנת כמנכל"ית החברה, מסבירים, כי חשיבותה ויעילותה של כל תרופה, באות לידי ביטוי לא רק בחומר הפעיל עצמו אלא גם, ולעיתים בעיקר בפורמולציה הסופית בה ניתנת התרופה, שכן מטרתה לאפשר את מסיסותו, יציבותו, והגעתו של החומר הפעיל לאיברים הייעודיים: "ובזה עוסקת החברה". הוא אומר ומדגיש כי "הטכנולוגיות המפותחות ב-LDS מסייעות במציאת דרכים חדשניות וייחודיות להעברת החומר הפעיל, כך שאחוז גדול ממנו, אכן יגיע למטרה ויטפל ביעילות במחלה".

"פורמולציה חדשה כמוה כמעט כפיתוח תרופה חדשה. היכולת לדייק את ההולכה של התרופה לאיבר הייעודי, זו המהות של הטכנולוגיה שפיתחנו והיתרון המרכזי שלנו כחברה", הוא מדגיש ומתייחס גם להתאמה של הפלטפורמה וטכנולוגיית ההולכה לכל חומר פעיל באופן ספציפי, בבחינת 'Tailor Made' בשלבי הפיתוח. "הטכנולוגיה שפיתחנו, המבוססת על ננו-מבנים נוזליים שכולן באותו הגודל ובגאומטריה ייחודית, היא בעלת יתרונות רבים. ראשית, מתאפשרת התאמה לחומר הפעיל (API) בכל תרופה. שנית, הטיפות הנוזליות שאנו בונים, מדמות את המערכות הטבעיות שיש בגוף האדם, תוך שהן נושאת על גבן את החומר הפעיל בריכוז גבוה. יתרון נוסף של הטכנולוגיה הוא האפשרות להאריך את היציבות הכימית והפיסיקלית של המוצר, ובכך להגדיל את חיי המדף שלו".

פתרון פורץ דרך שמחליף את הפורמולציות ה"קלאסיות"

בתחילת דרכה התבססה החברה על המחקר והפיתוח שערך פרופ' גרתי במשך שנים רבות באקדמיה. בהמשך התברר, כי המחקרים מהווים בסיס לפיתוח טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך, אשר יכולות לשמש פתרון לבעיות הקיימות בשוק כיום ביחס להמססה, הובלה, שחרור וספיגה של החומרים הפעילים, וכך לבסס יתרון ניכר בתחום.

במהלך תהליכי הפיתוח השונים מקפידה החברה לרשום פטנט חדש לכל פיתוח או יישום, ובכך מאפשרת הגנה על הקניין הרוחני שלה, לעיתים תוך חידוש חיי הפטנט של תרופות או מוצרים עבורם פג הפטנט (כגון מוצרים גנריים). כך גם לגבי הכנסת דור מוצרים חדשני, המבוסס על הטכנולוגיה הייחודית של החברה.

"הפלטפורמה הרחבה שלנו מאפשרת התאמה אישית עבור המולקולה הפעילה ועבור אופן המתן, וכך נוצרים פטנטים ייעודיים שונים. נכון להיום יש לחברה 7 משפחות פטנטים רשומים במספר מדינות בעולם, אשר מתוכם 14 כבר מאושרים, 37 בתהליכי בחינה ו-3 בתהליכי כתיבה. הכל מבוסס על הננו-טכנולוגיה של טיפות נוזליות אחידות", מסבירה ד"ר שרון גרתי-לוי, בתו של פרופ' גרתי המכהנת כמנכ"לית החברה. היא עצמה סיימה דוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים בבית ספר לרפואה בהדסה עין כרם, בתחום של ביולוגיה מולקולרית ומיקרוביולוגיה.

מודל הטיפות הננו-מטריות החדשניות של חברת LDSצילום: באדיבות LDS

פיתוח ננו-טכנולוגיה לצורות מתן מגוונות ובשיתופי פעולה עם חברות לאומיות ורב לאומיות

לאורך השנים פותחה, הורחבה והותאמה הטכנולוגיה לצורכי השוק ולדרישות הרגולטוריות הנלוות, כמו גם לצורות מתן שונות כגון: מתן אוראלי (דרך הפה), מתן טופיקלי (דרך העור), מתן בהזרקה (לווריד, לשריר וכדומה), מתן טראנסדרמאלי (מהעור לדם) ומתן אופטלמי (כטיפות או ג'ל לעיניים). בנוסף, נשענת החברה על חדשנות, ואת המערכות לכל חומר פעיל היא בונה תוך שימוש במודלים מתמטיים ייחודיים, שהפכו גם הם לקניינה הרוחני.

במהלך השנים החברה יצרה שיתופי פעולה עם חברות לאומיות ובינלאומיות לשימוש בטכנולוגיית ההובלה שלה לתרופות ומוצרים שונים. חלק מפיתוחי החברה נמכרים כבר כיום בשוק העולמי, וחלקם נמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים.

מוצר בלוקבסטר- במסגרת הפעילות הענפה של LDS בתחומים רבים ושיתופי הפעולה שהיא מקיימת, יוצא לפועל בימים אלו פרויקט עם חברת ענק בינלאומית, הנשענת על טכנולוגיית ההובלה הננו-מטרית של החברה. "מדובר בתרופת בלוקבסטר שעוברת כרגע פורמולציה חדשה, שמטרתה לשפר את יעילותה של אותה תרופה. כך נוכל להציע פתרון אפקטיבי יותר למספר גדול יותר של חולים, ולשפר את איכות חייהם", מדווח פרופ' גרתי, החברה עובדת על עוד פרויקטים נוספים ושונים.

קאנביס- כולל שיתוף פעולה עם החברה האמריקאית ANANDA Scientific שמפתחת מוצרים ותרופות על בסיס קנאביס רפואי. בפרויקט זה מתבצעים כיום ארבעה ניסויים קליניים בבני אדם לטיפול במחלות שונות, תחת פיקוח ואישור הFDA ומימון ה-NIH.

מחלות עיניים- בשיתוף עם חברת OphRx ומטרתו לייעל ולשפר תרופות מוכרות וידועות, המיועדת לטיפול במחלות עיניים שונות, האחת התוקפת את החלק הקידמי והאחרת את החלק האחורי של העין,

פסוריאזיס- פיתוח פורמולציה להולכה של תרופה המבוססת על מולקולת , RNAבשיתוף פעולה עם פרופ' יחזקאל סידי מבית החולים תל השומר.

מחלת לניוון שרירים- פרויקט נוסף שבשלב מאוד מתקדם, מנסה להתמודד עם סוג נדיר של מחלת ניוון שרירים, המוגדרת כמחלת יתום: "יצרנו פורמולציה באמצעות הטכנולוגיה שפיתחנו, תוך התאמה לדרישות החברה שמייצרת את התרופה. לאחר דיון ארוך עם משרד הבריאות הישראלי, קיבלנו אישור שימוש כטיפול חמלה עבור חולה אחת בישראל. התוצאות היו פנומנליות עד כדי כך, שבתוך כמה חודשים מהתחלת הטיפול חל שיפור מוטורי מרשים מאד. בתקופה הקרובה תינתן התרופה לשימוש חולים נוספים בישראל ובארה"ב", מספר פרופ' גרתי בהתרגשות.

פטרת ציפורניים- פרויקט אחר של החברה עוסק בתופעה ממנה סובלים לדבריו של פרופ' גרתי 30%-20% מהאוכלוסייה בארה"ב וגם בישראל. מדובר בפטרת הציפורניים - תופעה שהולכת ומחמירה עם הגיל. הזיהום הפטרייתי משתלט על הציפורן ופוגע בה, דבר העלול לגרום לעיוות, כאבים, שינוי בצבע ובצורת הציפורן, ואף יכול להוביל להתפוררות הציפורן עד כדי התנתקותה מהאצבע. "ישנם לא מעט פתרונות בשוק, אך חלקם כוללים מתן כדורים לבליעה ואינם מומלצים על ידי הרופאים, בשל חשיפת התרופה לכלל מערכות הגוף. כמו כן, ישנם מספר טיפולים מקומיים, אך היעילות של רובם מוטלת בספק, ופעמים רבות הפטרייה חוזרת במהרה", מסבירה ד"ר גרתי-לוי. "הטכנולוגיה שלנו מאפשרת טיפול מקומי בשורש הבעיה, על ידי מריחת תכשיר היוצר פילם שקוף וגמיש באזור הנגוע. הפילם רווי במיליוני טיפות ננו-מטריות, הנושאות על גבן את התרופה, ומאפשר את חדירותן דרך הציפורן. התרופה מחסלת את הפטרייה, וכך מתאפשר טיפול אמיתי וארוך טווח. לאחר תקופת פיתוח ארוכה, מסבירה ד"ר גרתי-לוי, יצא המוצר בחודש הקרוב לניסוי קליני בו תיבחן בטיחות ויעילות הטיפול. "זוהי דוגמה כיצד ניתן לטרגט את הננו-טכנולוגיה שפיתחנו, במטרה לייעל את פעילות התרופה ולהפוך אותה לזולה ונגישה לכלל האוכלוסייה".

פילם שקוף הנושא מיליוני טיפות ננו-מטריות שעל גביהן התרופה צילום: באדיבות LDS

דרמו-קוסמטיקה – לחברה טכנולוגיה חדשנית מבוססת על מודלים ייחודיים ומדעיים של החברה, של טיפות ננו-מטריות הנושאות על גביהן מולקולות פעילות המיועדות לשיקום ושיפור מראה העור. המוצרים של החברה הינם ג'לים שקופים נעימים למגע, המאפשרים חדירות גבוהה ופעילות המניבה תוצאות הנראות לעין תוך זמן קצר.

הון אנושי מקצועי כבסיס להצלחה

לדברי ד"ר גרתי-לוי, עם הקמתה, התמקדה החברה בגיוס כוח אדם מיומן, מקצועי ואיכותי. לטענתה, ההון האנושי מהווה גורם הצלחה מרכזי בפעילות.

בנוסף הקימה החברה מעבדות, משרדים ורכשה ציוד אנליטי מתקדם לצורכי המחקר והפיתוח, על מנת לאפשר מעבר ממחקר בסיסי ואקדמי אל פיתוח טכנולוגיה המותאמת לדרישות הרגולטוריות. "הצוות שלנו מורכב מחוקרים ומדענים בוגרי תואר שני ומעלה, רובו ככולו מתמחה בתחום הכימיה. כל איש צוות הינו בעל ותק וניסיון רב, במטרה להוביל פרויקטים שונים של החברה, משלב המחקר אל מסחור ושיווק", היא מסבירה ומפרטת כי את החברה מלווים גם חוקרים נוספים, מנהלים ויועצים בעלי ותק, ניסיון ומומחיות, המסייעים בקידום פעילותה.

הניסויים הקליניים וחקר המבנים והמודלים לשחרור התרופה, מסתייעים במעבדות ובציוד האנליטי המתוחכם של האוניברסיטה העברית בעיקר 'במרכז הננו', הממוקם בסמוך למבנה החברה, היושבת בכפר ההיי-טק, בגבעת רם שבירושלים.

עשייה משמעותית ותרומה לקהילה

פרופ' גרתי מספר, כי בצד המוטיבציה המסחרית והפעילות בשוק תחרותי, הטכנולוגיה הייחודית שפיתחה החברה מסייעת בשיפור איכות חייהם של אנשים: "אנחנו עוסקים במשהו ייחודי. בכל העולם נהנים מהזיכיון לננו-טכנולוגיה שלנו, המעוגנת על ידי פטנטים גלובליים. חשוב לי לציין כי כל הרכיבים, כולל החומרים הבלתי פעילים הבונים את הפורמולציה, בטוחים לשימוש ועומדים בכל התקנים הבין-לאומיים, כולל אלו של ה-FDA וה-EMA".

ויש גם זווית של תרומה לקהילה, הכוללת השתתפות התנדבותית באגודות לילדים עם צרכים מיוחדים ותרומות שונות. "הטכנולוגיה עצמה מסייעת, בכך שהיא מאפשרת להוזיל ולייעל את הטיפולים הרפואיים דבר שהופך תרופות ומוצרי OTC רבים לפעילים ולנגישים יותר", מסביר פרופ' גרתי ומוסיף: "ישנם פרויקטים, כדוגמת תרופת חמלה למחלת הייתום המיועדת לטיפול בניוון שרירים, אותה הזכרתי קודם לכן, שאנו מקדמים ללא מטרות רווח. במקרה הזה עשינו החלטה שאנו לוקחים את מירב הפיתוח על חשבוננו, כדי לתרום לחברה ולסייע לאותם חולים שאין להם פתרון אחר ואיכות חייהם ירודה".

אתר החברה: www.LDS-biotech.com

בשיתוף עם חברת LDS