אייברי דניסון ישראל: פיתוחים ננו-טכנולוגיים פורצי דרך בעולם היריעות הגמישות

החברה שמפעלה יושב בקיבוץ חניתה הנושק ללבנון, נרכשה בתחילת 2017 על-ידי אייברי דניסון העולמית, נחשבת כיום לפורצת דרך בתחומה ומייצאת את סל מוצריה לארה"ב, אירופה ואסיה

יובל גמליאל, בשיתוף אייברי דניסון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל אייברי דניסון ישראל בקיבוץ חניתה
מפעל אייברי דניסון ישראל בקיבוץ חניתהצילום: אבי הירשפלד
יובל גמליאל, בשיתוף אייברי דניסון
תוכן שיווקי

זה קרה בחודש נובמבר 2020. חברת פייזר הודיעה לעולם על הצלחתה בשלב הניסוי השלישי שלה במציאת חיסון לנגיף הקורונה. הדיווח הדרמטי האיר תקווה בכל קצוות תבל לסיומה הקרב של המגיפה. אך דווקא אז כאשר האור בקצה המנהרה כבר הופיע, התעוררה בכל העולם, כמו גם בישראל, שאלת שינוע החיסונים.

אביב סוטוצילום: שי פיירשטיין
אבי אמרצילום: שרי אובזינסקי

התברר כי בשל הטכנולוגיה הייחודית שבה מפותחים החיסונים יש צורך לאחסנם ולשנעם בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות. אם היה מדובר על כמות נמוכה של חיסונים לא הייתה כמובן בעיה, אך כיוון שהמספרים היו אסטרונומיים לא היה ברור כיצד ניתן יהיה להתגבר על אתגר לוגיסטי-טכנולוגי חסר תקדים שכזה. למעשה, מומחים בין-לאומיים סברו אז ששמירה על הטמפרטורה הנמוכה של החיסונים תהיה האספקט המאתגר ביותר באחסנת ושינוע החיסונים עד להגעתם למרכזים הרפואיים השונים בכל העולם.

כידוע, פייזר הצליחה לבסוף להתגבר על האתגר ומשלוחי החיסונים סימנו את סופו של הגל הראשון של המגיפה. מה שפחות ידוע הוא שאחת החברות שעמדה מאחורי פתרון השינוע בקירור הייתה חברת אייברי דניסון ישראל (Avery Dennison Israel), שמפעלה בקיבוץ חניתה, הנושק ללבנון, סיפק ומספק יריעות חוסמות גזים חדשניות עבור טכנולוגיית בידוד מתקדמת בשם (VIP (Vacuum Insulation Panel -טכנולוגיה עם ביצועי בידוד טובים פי-שמונה מחומרי הבידוד המתקדמים ביותר.

היריעות הייחודיות המשמשות ליצירת המעטפת ל- VIP בנויות ממספר שכבות של אלומיניום בעובי של 200-300 ננומטר על גבי סרטים פלסטיים. ה-VIP מאפשר להוריד משמעותית את עובי הבידוד הנדרש למארז השילוח ובכך מקטין את הנפח שלו מחד גיסא, ומגדיל את יכולת הבידוד לאורך זמן מאידך גיסא. הטכנולוגיה הזאת עשתה את ההבדל - החברה חתמה על הסכמים עם יצרני החומרים שסיפקו את חומרי הבידוד ליצרניות המארזים (שסיפקו בתורן את המארזים ליצרניות החיסונים) ומכרה מיליוני מטרים של היריעות הדקות.

יריעה עבור פאנלים סולאריים צילום: אבי הירשפלד

"אנו עושים שימוש בטכנולוגיה הזו לא מעט זמן, אבל רצה הגורל והיא פרצה לתודעה במגפת הקורונה העולמית", מספר אביב סוטו, מנכ"ל החברה. "פייזר ומודרנה היו צריכות לשנע את החיסונים שלהן במטוסים לכל העולם ונזקקו לפתרונות בידוד שיתפסו כמה שפחות מקום במטוסים ובמרכזים הלוגיסטיים וכן ייתנו ביטחון ושמירה על הטמפרטורה לאורך כל שרשרת האספקה. בדיעבד, התאמנו את היריעות חוסמות הגזים והלחות שלנו גם לצבע הלבן הנדרש בתעשיית התרופות והחיסונים, והן הגיעו לכל העולם. זו הייתה תרומתנו הקטנה למיגור המגפה העולמית".

מוכרת מוצרים למגוון תעשיות

אייברי דניסון ישראל הפכה לכזו בתחילת 2017 לאחר מכירת המפעל המקורי, קוטלב חניתה ציפויים, לקבוצת אייברי דניסון הבין-לאומית. קבוצת אייברי דניסון הינה מובילה עולמית בתחום המדבקות, חומרי גרפיקה, תגיות RFID, תמרורים ושלטי הכוונה ומוצרים לעולם התעשיה ומכשור רפואי. היישומים והטכנולוגיות של הקבוצה, הנמנית על רשימת Fortune-500, מהווים חלק בלתי נפרד ממוצרים המשמשים בכל תעשייה מרכזית ומאפשרים מגוון רחב של יישומים. לחברה פעילות בלמעלה מ-50 מדינות בעולם והיא מעסיקה יותר מ-32,000 עובדים ברחבי העולם.

קווי המוצרים של אייברי דניסון העולמית כוללים מדבקות, יריעות לגרפיקה, יריעות מודפסות וצבועות להתקנה על רכבים, סרטי חלונות, תגיות RFID, דיו למדפסות, חומרי גלם לתעשייה, חומרים למכשירים רפואיים, מחזירי אור המותקנים על הכביש, תגים ותוויות לתעשיית הלבוש ועוד.

אייברי דניסון ישראל (קוטלב חניתה לשעבר) אשר נרכשה כאמור בתחילת שנת 2017 על-ידי אייברי דניסון והפכה לשלוחתה בישראל, הוקמה ב־1983 והיא נחשבת למובילה בתחומה בעולם. החברה מתמחה בפיתוח וייצור ציפויים כימיים ומתכתיים על גבי יריעות פולימריות לשימושים שונים, ובהם יריעות הדבקה לחלונות המשמשות לחיסכון באנרגיה, הצללה והגנה מפני קרינה או כאמצעי בטיחות בעת ריסוק השמשה. הפתרונות הללו ניתנים להתקנה על חלונות קיימים במבנים ומכוניות. כמו כן, החברה מציעה יריעות פולימריות מצופות למדבקות, ומצעי הדפסה סינתטיים למכונות דפוס דיגיטליות. בנוסף, המפעל מייצר יריעות גמישות עם חסימות גבוהה לגזים ולחות המשמשים לתעשיות הבנייה, הקירור והובלה מבוקרת טמפרטורה. החברה מוכרת גם מוצרים למגוון רחב של תעשיות, החל מחקלאות וכלה בתעשיית החלל. מדובר בתחומים שלא היו קיימים באייברי דניסון העולמית והרחיבו את סל המוצרים של הקבוצה.

מדבקות מתוחכמות לזיהוי פתיחת אריזהצילום: ניר אברהם

"לאורך השנים נחשבה קוטלב, כיום אייברי דניסון ישראל, לפורצת דרך בתחומה", מציין אבי אמר, סמנכ"ל חדשנות ומו"פ בחברה. "כך לדוגמה זכינו בשנת 2017 בפרס החדשנות של המדען הראשי על פיתוח יריעה עבור פאנלים סולאריים. המוצר הזה משמש לרוב בתעשיית האלקטרוניקה, אבל יש לו שימושים אחרים, כמו למשל עבור שמיכות חימום באמבולנסים".

אתם חברה מוכרת מאוד בתעשייה. למה אתם לא מוכרים מספיק בציבור?

"כיוון שברוב המקרים אנחנו מספקים חומרי גלם לתעשיות שונות כך שהציבור לא מתוודע לפעילות הזו. קו המוצרים היותר מוכר שלנו הוא אותן יריעות כהות לחלונות המודבקות בעיקר על שמשות מכוניות וחלונות בתים ובניינים".

מה היתרון הגדול שלכם בענף הציפויים והיריעות?

"ללא ספק הפיתוחים הננו-הטכנולוגיים שלנו. פיתחנו ציפויים שמבוססים על ננו-חלקיקים הבולעים את חום השמש ולא נותנים לו להיכנס לחלל הרכב או החדר, מעניקים שקיפות מרבית ומונעים סנוור. היריעות החדשניות הללו מעניקות ביצועים גבוהים לצד מחירים נמוכים ותורמים להתייעלות אנרגטית, עם עמידות ארוכה לאורך זמן בתנאי מזג אוויר קיצוניים ומתחלפים.

"מעבר ליתרונות שתיארתי יש לנו יתרון גדול גם מבחינת ההגנה על הסביבה. את היריעות הרגילות בהם נעשה שימוש עד היום נהוג להספיג בצבענים שחורים כדי להכהות אותן ומדובר על תהליך אגרסיבי מאוד המזהם את הסביבה. יתרה מכך, זהו תהליך איטי ויקר המייצר יריעה עם ביצועי דחיית חום נמוכים. כמו כן, היריעות האלו משנות את צבען עם הזמן משחור כהה לסוג של סגול. לעומת זאת, במוצר שלנו, המבוסס על ננו-חלקיקים, יש שמירה על הסביבה בתהליך הייצור, ביצועי דחיית חום גבוהים והצבע הכהה נשמר לאורך זמן.

"כמו כן, אם ניקח כדוגמה את היריעות המיועדות לבניינים, הרי שבגלל יכולות המו"פ שלנו הצלחנו לייצר פילטר אופטי על יריעות, שניתן להתקין על המשטח החיצוני של זיגוג החלון, בסביבות מזג אוויר משתנות, והעמידות שלהן לא נפגעת. המשמעות היא שדחיית החום של קרינת השמש היא מקסימלית במוצר שלנו".

יריעות גמישות עם חסימה גבוהה לגזים ולחות

מפעלה של החברה ממוקם בקיבוץ חניתה, אחד מיישובי חומה ומגדל בגליל המערבי. המפעל משתרע על כ-40 דונם ומעסיק כ-200 עובדים, כולם תושבי הצפון. בחברה משקיעים משאבים רבים בפיתוח בעזרת מחלקות המו"פ, ההנדסה והתהליכים המהוות 20% מכוח האדם ואחראיות לכלל הפיתוחים הכימיים והפיזיקליים הנעשים במפעל. נוכח העובדה כי 97% ממוצריה מיועדים לייצוא, החברה מחזיקה במשרדי מכירות בארה"ב ואירופה. בשנים האחרונות חל גידול נרחב גם בייצוא לאסיה והחברה הקימה לצורך כך מפעל ייצור נוסף בסין.

"אחד מהתחומים הנוספים בהם אנו מאוד חזקים בחברה - והטכנולוגיה הזו מתקשרת גם למוצרים המשמשים בחומרי הבידוד של חיסוני הקורונה עליהם דיברתי - הוא יריעות גמישות עם חסימה גבוהה לגזים ולחות", מוסיף אביב. "המוצר הזה משמש, בין היתר, בתעשיית ייצור המקררים. הדרישה היא למקררים עם דירוג אנרגטי גבוה מאוד (צריכת אנרגיה נמוכה) ואת זה ניתן להשיג באמצעות שימוש בבידוד VIP מתקדם הנותן אפשרות לעצב את המקרר בצורה חופשית, תוך כדי צריכת אנרגיה נמוכה במיוחד. הפיתוח המתקדם שלנו שומר על הוואקום לאורך שנים, מה שמעלה את הדירוג האנרגטי של המקררים".

VIP- Vacuum Insulation Panel - מוצר בידוד ייחודי לשילוח מבוקר טמפרטורה צילום: אבי הירשפלד

מדבקות חכמות לתעשייה

תחום נוסף בו באה עוצמתה של החברה לידי ביטוי הוא תחום המדבקות, נושא המתחבר גם לקבוצת אייברי דניסון העולמית הנחשבת ליצרנית המדבקות הגדולה בעולם. "אייברי דניסון היא חברת המדבקות הגדולה בעולם ובמובן הזה היא אחד הלקוחות הגדולים שלנו בתחום המדבקות", מעיד אביב סוטו המנכ"ל. "אנו לוקחים בעצם יריעות פולימריות ומצפים עליהן פריימרים המשמשים לשיפור הדבקת הדיו למצע היריעה. היריעות שלנו מיועדות בעיקר למדבקות שצריכות לעבוד בסביבות מאוד אגרסיביות כגון תעשיית הרכב, אלקטרוניקה, כימיה, תרופות ועוד".

מהי החשיבות הגדולה של המדבקה?

"המדבקה מכילה בעצם את תעודת הזהות של המוצר. היא מהווה את הדנ"א שלו וגם מעניקה אחריות ללקוח. לכן, החברות היצרניות חייבות מדבקה בעלת עמידות גבוהה. במיוחד דברים אמורים בתעשיות עם סביבות קיצוניות, כמו למשל תעשיית ייצור הצמיגים. המדבקה מלווה את הצמיג לכל אורך תהליך הייצור והיא תמיד צריכה להיות לבנה, קריאה וברורה.

"יתרה מכך, יש פה גם עניין של ביטחון, שכן צריך לוודא שהמדבקה לא נפתחה מעולם ולא עשו שינויים במידע המוטבע עליה. לצורך כך פיתחנו מדבקות מאוד מתוחכמות לעולמות הפארמה, התרופות, האלקטרוניקה ועוד, כך שאם מישהו פותח אותן הוא לא יוכל להחזירן למצבן המקורי. השילוב הזה של פונקציונליות מאוד גבוהה, עמידות מקסימלית עם ייצור חדשני שמאפשר מחירים מאוד אטרקטיביים ללקוחות, מציב אותנו בטופ העולמי בתחום".

קוטלב חניתה היא במקור חברה קיבוצית שורשית. עד כמה לפי דעתך הרכישה ע"י תאגיד אמריקאי שינתה את הדנ"א שלכם?

"ראשית, חשוב לציין שאנחנו מאוד מחוברים לארגון הגלובלי, אך יחד עם זאת נשארנו חברה בעלת דנ"א עצמאי מאוד, שמקפידה לעבוד עם כל יחידות הארגון, ומדובר על ארגון ענק עם עשרות אתרי ייצור כמעט בכל מדינה בעולם. אנחנו נמצאים בקשר עם כולם וגם מספקים להם חומרי גלם, כך שנוצר קשר של הפרייה הדדית. יתרה מכך, בגלל הראש הישראלי שלנו, יש דברים שחברת האם לומדת מאיתנו. כמו למשל, מהירות ביצוע וייצור תוך כדי תנועה. עם זאת, יש דברים שאנחנו בעצמנו לקחנו מחברת האם ועליהם ניתן למנות את נושא הבטיחות בעבודה. יש לנו כיום מדיניות של אפס תאונות עבודה ואנחנו משקיעים מיליוני שקלים בשנה בבטיחות והתאמה לרגולציות המחמירות ביותר".

עד כמה אתם מחוברים גם לאקו-סיסטם הישראלי?

"מאוד מחוברים. גם אני וגם אבי מכהנים בתפקידים שונים בהנהלה העולמית של אייברי דניסון ואנחנו תמיד משתדלים לחבר את הקבוצה לאקו-סיסטם המקומי. זה כולל עבודה מול המדען הראשי, האקדמיה בישראל וגם השקעה בסטארט-אפים ישראליים כמו למשל Gauzy, שפיתחו טכנולוגיה שהופכת יריעת פלסטיק לכזו המתחלפת בין שקופה או חלבית, וכן הסטארט-אפ Wiliot, שפיתח טכנולוגיה לייצור מדבקות חכמות לתעשייה".

בשיתוף אייברי דניסון