כך הולכים הבודקים: מנטרים סיכונים במפעלים התעשייתיים

המבדקה הכימית מקבוצת כימוביל מבצעת בדיקות בתחום הגהות התעסוקתית להבטחת סביבת עבודה תקינה ונטולת סיכונים בריאותיים לעובדים במפעלים ובמוסדות. מנהליה מתגאים בהיענות מהירה ומדויקת ואיכות תוצאות אנליזה ברמה גבוהה מאוד

דניאל דותן, בשיתוף המבדקה הכימית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
דניאל דותן, בשיתוף המבדקה הכימית
תוכן שיווקי

מחלות מקצוע מהוות בעיה חמורה בעולם ובמדינת ישראל, גם בשנת 2021. לפי הערכות מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, כ-800 עובדים נפטרו כתוצאה ממחלות תעסוקתיות - מחלות הנגרמות מחשיפה לגורמי סיכון בעבודה, או כתוצאה מסיבוכים שלהן.

אלי פיימן, מנכ"ל המבדקה הכימית, מעריך, כי ניתן להקטין משמעותית את מספר הנפגעים על-ידי פעילות משולבת של משרדי הממשלה, התעשייה וחברות הדיגום - המעבדות. "מרבית הנפגעים ממחלות מקצוע מגיעים מהתעשייה הקטנה - מפעלים המעסיקים פחות מ-50 עובדים, מסגריות, נגריות, בתי מלאכה וכדומה, ופחות מהמפעלים הגדולים, שחשופים הרבה יותר לבקרה פנימית וחיצונית ופועלים באופן רציף למניעת חשיפת עובדיהם לגורמים המזיקים", הוא אומר. "צריך להצטרף לחזון שמקדם סגן שרת הכלכלה והתעשייה, יאיר גולן, בשיתוף עם מפקח העבודה הראשי, ולהקצות לכך תקציב ראוי. המדינה צריכה להשתתף בעלויות בדיקות הבקרה וזיהוי מוקדם של חומרים מזיקים במפעלים קטנים, לפחות בשלבים הראשונים. מדובר באלפי שקלים בודדים לשנה למפעל והתרומה שלנו יכולה להיות בהדרכה, הכוונה ובדיקות לזיהוי חשיפות של עובדים לאותם גורמי מחלות תעסוקתיות. מדובר במהלך שיביא להצלת חיי אדם והקלת סבלם של עובדים רבים, ובנוסף יביא לחיסכון כספי עצום ברמת המדינה ביחס להשקעה הראשונית הנדרשת ממהלך שכזה".

פועלים בפריסה ארצית

המבדקה הכימית שייכת לקבוצת אמיליה פיתוח המחזיקה בכ-20 חברות פרטיות וציבוריות בתחום התעשיה, השירותים, ההפצה והלוגיסטיקה. המבדקה מספקת שירותי ניטור, דיגום ובדיקות מעבדה בשלושה תחומים מרכזיים: גהות תעסוקתית, דלק ושמנים, ואיכות הסביבה. היא מוסמכת על-ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות לפי תקן ISO-17025, ומוכרת על-ידי משרדי הממשלה רבים ובכללם משרד האנרגיה, זרוע העבודה במשרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה והממונה על התקינה.

דוד נעים, בעל הסמכה וניסיון מצטבר של 30 שנה בתחום בריאות העובד, מנהל את תחום הגהות התעסוקתית במבדקה הכימית. לדבריו, "תחום ההגנה על העובד כולל שני אספקטים עיקריים: פעילות בשטח, שאנחנו אמונים עליה, ובדיקות פוטנציאל חשיפה בסביבת העובד שמשתנה ממפעל למפעל ומסביבה לסביבה. עיקר הפעילות של הבודקים המוסמכים שלנו היא במפעלים. אנו מבצעים בדיקות והשוואת ממצאים על-פי חקיקה מסודרת".

מי קהל הלקוחות שלכם בתחום הגהות התעסוקתית?

"אנו מספקים שירות למגוון רחב של מפעלים, כולל כמובן מפעלים מתחום תעשיית הכימיה, תעשיות המתכת, אלקטרוניקה, פלסטיק ובנוסף יש לנו פעילות לבדיקה בריאות העובדים לא רק במפעלים. לדוגמה, בחדרי ניתוח בבתי חולים בהם עובדים עלולים להיחשף לחומרים מזיקים".

היכן המעבדה ממוקמת?

"המעבדה האנליטית ממוקמת בקיבוץ בית העמק והיא מוסמכת ומאושרת לבדיקות ואנליזות בשיטות רבות. במעבדה משולבות טכנולוגיות חדשניות ושיטות בדיקה עם מכשירים מתקדמים בכל התחומים בהם אנו עוסקים, והיא משרתת את שלושת תחומי הפעילות שלנו. בכל שלושת התחומים בהם מטפלת המבדקה הכימית אנו פועלים בפריסה ארצית מדן ועד אילת. אנו משרתים את התעשייה לגווניה השונים, כולל גופים גדולים ומרכזיים כגון: חברת חשמל, חברות הדלק, חברות תשתיות בתחום האנרגיה, התעשייה האווירית, בתי חולים, בתי מלון, מפעלי בטון ועוד".

מה מייחד את המעבדה שלכם?

"הייחודיות העיקרית שלנו היא ביכולת למתן שירותי דיגום ושירותי מעבדה אנליטית באותה החברה בשלושת התחומים - אנרגיה, בריאות תעסוקתית ואיכות הסביבה. הקשר הקריטי החשוב בין הדוגמים והמעבדה שמבצעת את האנליזה, מבטיח היענות מהירה ומדויקת לצרכי הלקוח ואיכות תוצאות ברמה גבוהה מאוד".

הגנה על הסביבה ועל העובדים

המומחיות של המבדקה הכימית כוללת גם את תחום האנרגיה והדלקים. "בתחום האנרגיה והדלקים אנו ברי-סמכא, המוכרים לרגולטורים וללקוחות, ומתמודדים עם אתגרי המערכות הגדולות", מבהיר נעים. "אנחנו המעבדה הוותיקה בארץ שמבצעת בדיקות עבור משרד האנרגיה כמו גם עבור לקוחות פרטיים -– בדיקות של בנזין וסולר עבור חברות הדלק, בדיקות דס"ל (דלק סילוני), גז הבישול, קונדנסט ושמנים לסוגיהם. אנו מוסמכים לדיגום ובדיקות התאמה לתקנים לכל מכלול מוצרי הדלק הנצרכים במשק".

אתם פועלים גם בתחום איכות הסביבה?

"בהחלט. בתחום איכות הסביבה אנחנו פועלים בשני תחומים: דיגום מזהמים הנפלטים מארובות ודיגום סביבתי. לכל מפעל יצרני נקבעות דרישות רגולטוריות על-ידי המשרד להגנת הסביבה, בהתאמה לתהליכי הייצור. השירות שלנו כולל מתן שירותי דיגום באמצעות צוותים מנוסים, שמגיעים למפעלים ובודקים את התאמת החומרים הנפלטים בתהליכי הייצור, הן בהרכב והן בריכוז החומרים בהשוואה לדרישות.

"אותם צוותים מבצעים גם בדיקות סביבתיות של איכות האוויר על גדר המפעל כדי להבטיח שבמצבים בהם יש פליטות לחצרות של שכנים ולאוכלוסייה בכלל, הן תואמות את הדרישות והתקנים הרלוונטיים. הפעילות מתבצעת באמצעות ניידות בדיקה המצוידות בציוד משוכלל לביצוע בדיקות אלו. גם בתחום זה, כמו בתחומי הפעילות האחרים, הדגימות נשלחות למעבדה בבית העמק שם מבוצעות האנליזות ומופק דוח מסכם ללקוח".

לסיכום, מהן להבנתך החוזקות של המבדקה הכימית?

"האיכות שאנו מספקים, הודות לגודל וליכולות המקצועיות, לצד נפחי העבודה וכמות הבודקים המוסמכים שלנו, הם אלו שמקדמים אותנו לעבודה עם הגופים הגדולים והחשובים ביותר במדינת ישראל. היכולת לתת 'בבית אחד' את כל מגוון השירותים ללקוח, דיגום ואנליזה היא החוזקה העיקרית, לצד מקצוענות וצוות עובדים ותיק ומיומן".

מה החזון?

"החזון שלנו הוא להמשיך לגדול ולצמוח ולספק את השירותים הטובים ביותר להגנה על הסביבה ועל העובדים".

בשיתוף המבדקה הכימית