כשהעבר מאחוריה, היא בונה את העתיד

עם פתרונות מגוונים בתחומי הניקוי והחיטוי לשווקים מגוונים, בדגש על השוק המקצועי, וייצור דטרגנטים וטואלטיקה למותגים פרטיים, חברת "זהר דליה" הקיבוצית ממנפת את הוותק והניסיון לטובת כניסה לתחומים חדשים ופיתוח טכנולוגיות חדישות. למשל, פיתוח חומר חיטוי חדשני המיועד למשטחים, המשתחרר בהשהיה ופעיל לאורך זמן, בהלימה לעידן הקורונה

אסף לבנון, בשיתוף זהר דליה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בדיקות יעילות חיטוי כנגד וירוס מעטפת במעבדת Perfectus Biomed UK  צילומים זהר דליה
בדיקות יעילות חיטוי כנגד וירוס מעטפת במעבדת Perfectus Biomed UKצילום: זהר דליה
אסף לבנון, בשיתוף זהר דליה
תוכן שיווקי

אפשר לספור על אצבעות יד אחת, אולי שתיים, את החברות שפועלות בארץ ברציפות מזה 80 שנה. אחת מהן היא חברת "זהר דליה", שהוקמה בקיבוץ דליה ב-1939. החברה מספקת פתרונות מגוונים בתחומי הניקוי והחיטוי לשווקים שונים, בדגש על השוק המוסדי - בתי מלון, בתי חולים, בתי אבות, מכבסות, מסעדות, קייטרינג, רפתות, לולים, מחלבות ומפעלי מזון. "זהר דליה" היא גם היצרנית הגדולה בישראל למוצרי מותג פרטי בתחומים כמו דטרגנטים וטואלטיקה ומייצרת -White Label לחברות הבולטות ביותר בתחום, כמו סופר פארם ושופרסל. החברה גם מוכרת חומרים פעילי שטח למגוון רחב של תעשיות. סך היקף הייצור שלה מסתכם ב-70,000 טון בשנה.

טל נצרצילום: זהר דליה

כחברה קיבוצית שהוקמה עוד לפני המדינה היה אולי ניתן לצפות ששמה של "זהר דליה" יהיה מוכר לכל. את המציאות מסביר מנכ"ל החברה, טל נצר - בן הקיבוץ בעצמו - במעמד החברה כ"תומכת לחימה", כהגדרתו. "לקוחותינו בעולם המקצועי מכירים את המותג וערכיו היטב, אך הלקוח הסופי הוא הנהנה העיקרי, מבלי לדעת", הוא אומר. "אנחנו חברה שנוגעת כמעט בכל תחומי החיים של תושבי ישראל ומספקת להם ולמגזר העסקי מוצרי ניקיון, חיטוי ובעיקר - יכולת קיום המשכיות עסקית. אנחנו גאים בכך שכל הפיתוח, הייצור, המערך הטכני ומערך המכירות שלנו הם מקומיים, כחול-לבן.

"הוותק הרב - הן של החברה והן של עובדיה, שחלקם עובדים בה כבר 20, 30 ואפילו 40 שנה - מייצר בסיס ידע שגם עליו גאוותנו", הוא מוסיף. "אם צוברים את כל שנות הניסיון של עובדינו ביחד מגיעים לאלפי שנים. זה ייחודי מאוד. אגב, מתוך 250 עובדי החברה, רק כ-15% הם תושבי קיבוץ דליה. אני אישית גדלתי כדור שלישי בקיבוץ, עם האתוס של המפעל העצום הזה, שהיה מאז ומתמיד מקור הרווח העיקרי של הקיבוץ ומקור גאוותו. יצא לי לעבוד פה בתור סטודנט. לאחר מכן עשיתי את צעדיי הראשונים בעולם התעשייתי ולפני שנתיים חזרתי לכאן אחרי רילוקיישן בארה"ב, לכיסא המנכ"ל. זו הייתה סגירת מעגל חשובה בשבילי ואני מרגיש את כובד האחריות והמחויבות כלפי חברי הקיבוץ והבעלים שאני מייצג".

מה השתנה בחברה במהלך השנים?

"בשנות ה-50' וה-60' של המאה הקודמת 'זהר דליה' פיתחה טכנולוגיות חדישות, כשהמוכרת ביותר שבהן היא סולפונציה - תהליך כימי של הכנסת גז גופרית לחומרים שונים. יצרנו אותו בתהליכים ראשוניים באופן שהיה חדשני ברמה העולמית. החברה גם יצרה אבקות כביסה בטכנולוגיית Spray Dryer. השנים חלפו, העולם השתנה והמוצרים האלו הפכו לסחורה נפוצה בכל מקום ובמחיר נמוך. הם כבר לא הפרה החולבת שהיו. אז המשכנו להשתנות ולהתאים את הטכנולוגיות והמוצרים לצרכים הקיימים. אנחנו נמצאים בכל מקום, אך מאחורי הקלעים: מהחלב שכולם שותים (אנחנו דואגים לנקות את מכוני החליבה ועטיני הפרות), דרך מפעלי המזון - שבהם אנו דואגים לניקיון ולחיטוי - ועד תחום שטיפת הרכב והמוסכים, חיטוי ידיים במסעדות, בתי מלון, בתי חולים ובתי אבות. עיקר המיקוד שלנו הוא בשוק המקומי, אך אנחנו מוכרים חומרי גלם לארה"ב, אירופה, אוסטרליה וקנדה. בדרום-מזרח אסיה אנחנו פעילים בתחום החקלאות, בעיקר ברפתות - בהן אנו מספקים פתרונות ניקוי וחיטוי. זה משהו שהתחלנו קצת לפני פרוץ מגפת הקורונה והיא קצת עצרה אותו. אני מאמין שהוא יימשך".

מרכז הדרכות ייצור בתקן GMP חיטוי מתמשך בחללים עם תנועת אוכלוסיה מרובה מרכזי דילול לחומרים מרוכזיםצילום: זהר דליה

מהם הטרנדים הנוכחיים בשוק שלכם?

"המרכזי שבהם הוא 'פחות זה יותר': ללכת על חומרים כמה שיותר מרוכזים, עם כמה שפחות שינוע של מים וחיסכון באריזות. זה נכון יותר סביבתית, עסקית ולוגיסטית. בקרה היא כורך המציאות ולכן הכנסנו שיטות מוכחות לשימוש עם מטושים, שאיתם מוודאים שמה שנוקה וחוטא אכן נקי ומחוטא. כבר לא רק שופכים חומר חיטוי ומסמנים V. ממש כמו עם בדיקת אנטיגן לקורונה - מעבירים מטוש על המשטח ויודעים מייד אם הוא נקי ומחוטא כהלכה. יש תעשיות בהן זה ממש לב העסק. בתעשיית המזון, למשל, הפוקוס הוא מניעה של מזון מזוהם והשמדת מנות ייצור.

"בתחום הרכב התחלנו עם ליבת ההתמחות שלנו, חומרי ניקוי והברקה, והיום אנחנו עונים למגמה של Total Solution Provider. צוות חטיבת הרכב והתעשייה שלנו פרוס מדן ועד אילת ומספק ללקוח פתרונות ניקוי, טיפוח ואחזקה למגוון ציי התחבורה, הוא מוסיף. "מפעלי תעשייה, רשתות 'עשה זאת בעצמך', חנויות אביזרי רכב והספקות טכניות - כולם נעזרים בנו. הם מקבלים אצלנו את כל מה שהם צריכים: חומרי ניקוי, טיפוח והברקה, נוזלי צינון, לוברקנטים ותוספים, מונעי ריחות ובישום חללים, מגבים ואביזרי רכב, ציוד ידני לניקוי, קרצוף, ניגוב וייבוש, ציוד ניקוי ליטוש והברקה ממוכן ומוצרי אחזקה שונים.

"פיתחנו מרכז דילול חדש לחומרים מרוכזים עם משאבה שלוקחת חומר ומכניסה למכונה, כשטכנולוגיית 'האינטרנט של הדברים' מחברת אותה לרשת ומאפשרת בקרה על כל נקודה בתהליך. ה-IOT מאפשר למשתמש לדעת שהכל מתקתק כמו שעון, עם בקרת מינונים ושימוש אופטימלי בציוד. אם ניקח כדוגמה מכבסה תעשייתית - היא עובדת עם חומרים בזרימה ישירה. כשהיא משתמשת במוצרים, נתוני הצריכה והתפעול מגיעים למרכז הבקרה שבנו נמצאים כל נתוני הלקוח: כמות הכביסה, כמות החומר שנצרך וכדומה. כשיש שם תקלה - פעמים רבות אנו מזהים אותה עוד לפני שהעסק עצמו יודע ונציג טכני שלנו מסייע מרחוק או בשטח. זה נותן ללקוח ערך מוסף משמעותי".

מפעל זהר דליהצילום: זהר דליה

מובילה בניקוי וחיטוי מכוני חליבה

נצר מספר ש"זהר דליה" מקצה משאבים רבים לפיתוח מוצרים, מזהה כל הזמן מהם הצרכים המשתנים בשוק הישראלי ועובדת בהתאם על המענה הדרוש. "השורשים העמוקים שלנו בארץ מאפשרים לנו להכיר היטב את הסביבה העסקית בה אנו פועלים", הוא מדגיש. "היכולת הזאת שלנו מביאה לכך שפעמים רבות מגיעים אלינו לקוחות עם צורך ספציפי, לאחר שנתקעו עם איזושהי בעיה ייחודית. אנחנו עובדים איתם בשיתוף פעולה כדי למצוא לה את הפתרון. לפעמים מדובר בחדשנות פורצת דרך של ממש. כיום אנחנו עובדים עם סטארט-אפ המפתח רכיב זיהוי ייחודי וקבוצות מחקר אוניברסיטאיות".

ובמקביל אתם נמצאים גם בתחומים מאוד מסורתיים, כמו חקלאות.

"תחום החקלאות אצלנו הוא מרכזי. אנחנו מציעים פתרונות היגיינה אישית, ניקוי וסניטציה לאדם, לתוצרת החקלאית ולחי, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות וליווי מקצועי ואישי על-פי צרכי הלקוח. כשלקוח מתחום החקלאות מזמין אותנו הוא מקבל מענה על-ידי צוות מקצועי ומיומן, והליווי כולל ייעוץ שוטף, כתיבת תוכניות היגיינה, ניטור, בקרה והדרכות. אנחנו נחשבים לחברה מובילה בתחום ניקוי וחיטוי מכוני חליבה ומומחים בניקוי CIP למתקני חליבה, ניקוי מבנים וציוד במשק חי. אנחנו מבצעים טיפול מניעתי להתפרצות מגיפות וטיפול במי שתייה של בעלי חיים. שירות חשוב נוסף, שהחברה מציעה לשוק החקלאי, הוא בניית תוכנית בטיחות ביולוגית בלולים ומדגרות. התוכנית מציעה פתרונות מתקדמים ומקיפים הכוללים מוצרים, ציוד, הדרכה, שירות טכני וטכנולוגיה מתקדמת לניקוי וחיטוי סביבות אלו. אנחנו בונים תוכנית בטיחות ביולוגית הוליסטית המותאמת למקום הספציפי, לאקלים הישראליומספקים חומרים וכלים מקצועיים. כימאים מטעמנו מלווים את הלקוח באופן שוטף עם תמיכה וייעוץ מקצועי".

"לכל צורך חיטוי יש לתת את הפתרון המדויק"

שתי שנות הקורונה שעברו עלינו העלו דרמטית את המודעות לנושא החיטוי. פתאום כולם מקפידים לשטוף ידיים עם סבון ואלכוג'ל הוא פק"ל בכל תיק. אבל ב"זהר דליה" מתעסקים עם ניקוי וחיטוי עוד הרבה לפני הגעת הנגיף לחיינו. "עולם החיטוי מורכב מעשרות תתי קטגוריות, כך שבפורטפוליו הקיים שלנו ישנם מוצרים ופתרונות רבים ושונים", מסביר מנכ"ל החברה. "כשכולם התחילו בקורונה לייצר אלכוג'ל - אצלנו הוא כבר היה מוצר ויק ומוכר. אנחנו מאמינים שלכל צורך ניקוי או חיטוי יש לתת את הפתרון המדויק. זה יכול להיות החומר הנכון, פרוטוקול השימוש הנכון או שילוב של שניהם. תפיסה של 'חומר ניקוי רב-שימושי' לרוב מביאה פתרון שאינו מדויק מספיק לאף אחד מהשימושים. בעולם המקצועי שלנו לקוחות צריכים פתרון נכון מחומר ייעודי".

עם כל הגיוון, עדיין אפשר לנחש שבשנתיים האחרונות רוב מה שאתם שומעים זה "קורונה", הלא כן?

"ה-Covid 19 הוא וירוס מעטפת, שניתן להשמיד בשיטות שונות. אלכוג'ל ואפילו אקונומיקה נותנים לו פתרון הולם, וכך גם חומרי חיטוי אחרים. הווירוס הצטרף למשפחה של וירוסים אחרים שידענו לקטול גם לפני בואו. מה שכן השתנה זה שהתאמנו את מגוון מוצרי החיטוי הייעודיים שלנו למצב השוק הנוכחי, שכולל גם את המגזר הפרטי והצורך להנגיש עמדות חיטוי: מלבד דיספנסרים, עמדות חיטוי ללא מגע והצבת מחסומים סניטריים, שבעיקר שימשו עד היום עובדים במפעלי מזון, התחלנו לייצר אלכוג'ל גם בבקבוקים ושפופרות. כפי שאפשר לנחש - הם נמכרו בתחילת המגיפה בכמויות גדולות, אם כי באיזשהו שלב השוק נהיה רווי והביקוש החריג ירד. אך הקורונה עדיין מספקת לא מעט עבודה שוטפת. בכל העולם המוסדי - בתי מלון וצימרים, מפעלי מזון וכדומה - המודעות לחיטוי גברה ואיתה הדרישה לפתרונות ופרוטוקולים מהודקים".

אז כל מה שהקורונה שינתה אצלכם זה סוג האריזות?

"לא, מכיוון שנתקלנו בצורך חדש שהביא הווירוס. הייחודיות של הקורונה מול וירוסים אחרים היא הסברה שהוא שורד על גבי משטחים. אז הפוקוס עבר לחיטוי סביבות עם מגע אדם מרובה והסתובבות מאסיבית של האוכלוסייה. הבעיה היא שהמוצרים שהיו קיימים בשוק ערב הקורונה היו כאלו שנותנים אפקט של חיטוי רק במגע הראשוני: ברגע המגע עם החומר המשטח מחוטא, אבל שנייה לאחר מכן הוא יכול להזדהם שוב ממגע נוסף. במרבית המקרים החומרים בהם השתמשו לחיטוי היו בעיקר ממשפחת האמוניום הריבעוני – שהוכח כבר כפחות פחות בטיחותי ווידידותי. לכן, אנחנו נמצאים כעת בשלבי סיום של פיתוח חומר חיטוי חדשני שנותן אפקט של שחרור מושהה. השימוש בו משאיר את המשטח מחוטא למשך מספר ימים. כשהחומר נשאר על המשטח הוא ממשיך לתת חיטוי אקטיבי. קונספט החיטוי המתמשך קיים בעולם, אבל לא כשיש מגע חוזר עם המשטח. בפיתוח שלנו, שכבת החיטוי מתחדשת מאליה במשך 72 שעות. זהו חומר ידידותי לאדם ולסביבה, בטיחותי לחלוטין ומספק מענה שלא ניתן קודם. הוא אידיאלי למקומות כבתי מלון, תחנות רכבת, שדות תעופה וכל מקום עם תחלופת אדם גבוהה. גם אם אלף איש נגעו בכפתור של מעלית - החומר ממשיך לספק שחרור מושהה שיחטא את הכפתור".

טכנולוגיות ייצור חדישות וידידותיות לסביבה

כמפעל גדול העוסק בכימיקלים, עולה באופן טבעי השאלה כיצד שומרים ב"זהר דליה" על איכות הסביבה? "אנחנו יושבים בלב קהילה קיבוצית שיושבת בלב מועצה שמוגדרת כ'מרחב ביוספרי' - אזור שבו חיים אנשים כחלק בלתי נפרד מהמערכת האקולוגית שסביבם. לכן הדרישות הסביבתיות מאיתנו גבוהות מאוד", משיב טל נצר, מנכ"ל החברה. "'זהר דליה' פועלת על-פי תקני ניהול איכות, בטיחות, בריאות ואיכות סביבה של ISO. אנחנו משקיעים רבות בפיתוח מוצרים ידידותיים יותר לסביבה ומשקיעים הרבה כסף בצמצום מפגעים פוטנציאלים. הקמנו מכון טיהור שפכים חדש השנה ואנו מנסים כמה שיותר לצמצם טביעת הרגל האקולוגית שלנו ולהגביר שימוש בטכנולוגיות ייצור חדישות וידידותיות יותר לסביבה. המטרה היא להביא את המפעל למקום שבו הוא הרמוני לחלוטין עם הסביבה".

בשיתוף זהר דליה