מובילה את מהפכת ריפוי ואיחוי הרקמות הרכות באמצעות ננו-סיבים

מה קורה כששני מדענים פוגשים רופאים מנתחים שמשתפים אותם בקושי הגדול שלהם בתהליך הריפוי של החולים? הם רותמים את הידע המדעי שלהם לפיתוח טכנולוגיה מהפכנית לריפוי ואטימה של פצעים ברקמות רכות. כך נוסד הסטארט-אפ נוראמי מדיקל בו השקיעו משקיעים בולטים מעולם הביוטק

גליה היפש, בשיתוף נוראמי מדיקל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תהליך ייצור בחדר נקי   צילום מיכל דרעי וימן
תהליך ייצור בחדר נקיצילום: מיכל דרעי וימן
גליה היפש, בשיתוף נוראמי מדיקל
תוכן שיווקי

סיפור הקמתו של סטארט-אפ המד-טק הישראלי, נוראמי מדיקל, ממחיש ביתר שאת את חשיבות שיתוף הפעולה בין התעשייה לעולם המדע. בתחילת העשור הקודם נפגשו שני מדענים צעירים בפרויקט משותף לאקדמיה ולתעשייה כאשר חברת תרופות חיפשה פתרון לבעיה מסוימת. שני המדענים הם נורה נסייר מנסה, מומחית להנדסת רקמות בעלת תואר שני בהנדסת ביו-רפואה מהטכניון, וד"ר אמיר בחר, ד"ר לביולוגיה עם התמחות במדעי המוח ממכון ויצמן.

ד"ר אמיר בחרצילום: מיכל דרעי וימן
נורה נסייר מנסהצילום: מיכל דרעי וימן

ד"ר בחר בדיוק חזר אז מפוסט-דוקטורט בביה"ח "מאונט סיני" בניו-יורק והשניים נפגשו במסגרת הפרויקט המשותף. הפרויקט דרש קשר עם רופאים מנתחים שהעלו בעיות מהשטח לטובת פיתוח פתרונות. כחלק מהשיחה, הם גם הציפו בעיות אחרות שמטרידות אותם בעולמם המקצועי, שלא היו קשורות בהכרח לאותו פרויקט - אך היו משמעותיות מאוד מבחינת ההשלכות הרפואיות על המטופלים.

כשהפרויקט הסתיים, נסייר מנסה וד"ר בחר הבינו שהם יכולים לשלב ולמנף את הידע האקדמי שלהם בהנדסת רקמות ובמדעי המוח לטובת פתרונות לאותן בעיות משמעותיות שהעלו הרופאים. ב-2014 הם הקימו את חברת "נוראמי מדיקל" (Nurami Medical) - ששמה מורכב מתחילת השמות הפרטיים של שניהם, ויצאו לדרך. מטרתם הייתה לפתח טכנולוגיה חדשנית לתיקון ואיחוי רקמות רכות פגועות באיברים פנימיים לאחר הליכים כירורגיים או טראומה. נסייר מנסה היא כיום מנהלת הפיתוח בחברה וד"ר בחר הוא המנהל הקליני ומנהל התפעול. בתחילת הדרך פעלה החברה תחת חממת NGT בנצרת, ולאחר שהתפתחה וגייסה כסף, עברה למשרדיה הנוכחיים בחיפה.

מנכ"ל החברה הוא חנוך מרקשייד, יזם סדרתי ואיש כלכלה ועסקים, שהצטרף לחברה בשלב מאוחר יותר. משקיע הביוטק דורון בירגר, יו"ר דירקטוריון נוראמי, היה גם יו"ר בחברה הקודמת שאותה הקים וניהל מרקשייד. מרקשייד כבר חלם על הפנסיה המתקרבת, ועל התמסרות במשרה מלאה לתחביב האהוב עליו, משחקי פינג-פונג, אך בירגר שכנע אותו להיפגש עם שני היזמים הצעירים ומרקשייד התגייס לתפקיד בשמחה.

חנוך מרקשייד צילום: מיכל דרעי וימן

"וכך מצאתי את עצמי, סבא לחמישה נכדים, מנהל סטארט-אפ צעיר", מספר מרקשייד בחיוך. לבירגר היה חשוב לצרף למדענים היזמים הצעירים איש ניהול בעל ניסיון בניהול חברה, בפיתוח עסקי ובעבודה מול שותפים אסטרטגיים, קרנות הון סיכון ומשקיעים. מרקשייד נכנס לתפקידו ב-2018 לאחר שהחברה גייסה הון ראשוני של שני מיליון דולר ממשקיעים, והוביל אותה לגיוס הבא שלה שהתקיים לפני כשנה: החברה גייסה 5.5 מיליון דולר בהובלת אלמדה ונצ'רס בראשות ד"ר אירית יניב ובהשתתפות המשקיעים מורי ארקין, נסקא מדיקל מקבוצת סמי קצב, קרן פרוסיד, חברת ההשקעות גלנרוק ומשקיעים אמריקאיים נוספים.

מניעת דליפות פנימיות שמסכנות חיים

איברים פנימיים נדרשים לאיחוי או ריפוי לאחר שני סוגי אירועים: טראומה כתוצאה מפציעה או חבלה, או ניתוח מתוכנן שמטרתו תיקון בעיה רפואית. "כיום הפתרונות לתיקון וריפוי איברים פנימיים מבוסס על שילוב של שני מוצרים", מסביר מרקשייד, "האחד - פלסטר פנימי שהוא שתל שעשוי מקולגן המופק מבעלי חיים, המהווה פיגום לתיקון הפצע, אך אינו מונע דליפות של דם, אוויר או חומרים ביולוגיים אחרים מהאיבר. המוצר השני הוא נוזל אותו מורחים על הפלסטר הפנימי לאחר תפירתו אל הפצע ברקמות הרכות, והוא אמור למנוע דליפה דרך חורי התפר או הפלסטר עצמו.

הנהלת נוראמי בדיון אסטרטגי צילום: מיכל דרעי וימן

"אולם כאן מתעוררת הבעיה. בכ-30% מהמקרים שבהם נעשה שימוש בפלסטר הזה נוצרות דליפות על אף ניסיונות האיטום. הדליפות הללו מובילות לסכנת חיים, לבעיות רפואיות חדשות ולצורך בניתוחים מתקנים. זו בדיוק הבעיה שהציגו בתחילת הדרך הרופאים המנתחים למדענים ד"ר בחר ונסייר מנסה.

"נוראמי פיתחה טכנולוגיה המבוססת על קו-פולימרים רפואיים המאפשרת לייצר שתל אחד עשוי מננו סיבים חזקים וגמישים המבצע את שתי הפעולות יחד - איטום וריפוי ((Healing and Sealing. בין הסיבים מהם עשוי השתל ישנם מרווחים רבים המאפשרים ריפוי של הפצע וצמיחת רקמה מקורית. השתל מכיל חומר נוסף שמופעל בטמפרטורת הגוף, הופך לג'ל ויסקו-אלסטי ויוצר אטימה מוחלטת, כך שהאטימה היא חלק מובנה מהשתל", ממשיכה ומסבירה נורה נסייר מנסה.

שוק תיקון האיברים הפנימיים שווה מיליארדי דולרים רבים בעולם, וזהו גם תחום שלא היו בו חידושים רבים בעשורים האחרונים, כך לדברי מרקשייד. "נוראמי מביאה בשורה חדשה שיש בה הן יתרונות קליניים והן יתרונות כלכליים - גם למטופל, גם למנתח וגם למערכת הבריאות. המוצר הוא זול יותר מהמוצרים הקיימים בשוק, כך שהעלות הישירה מופחתת, ובוודאי שמופחתות העלויות העקיפות של אשפוזים חוזרים וניתוחים לתיקון נזקי הדליפה".

נוראמי מדיקל ביום-צוותצילום: באדיבות נוראמי מדיקל

השתלים שירפאו את קרום המוח והלבלב

על בסיס הטכנולוגיה פורצת הדרך של החברה פותחו שלושה מוצרים, כל אחד מהם מיועד למצב רפואי אחר. הראשון, ArtiFascia, הוא מוצר הדגל של החברה. זהו שתל סינתטי המגן על המוח לאחר ניתוחים באמצעות ריפוי קרום המוח ועידוד צמיחה מחודשת של הרקמה המקורית. נוסף על כך הוא מונע דליפה של נוזל מוח ושדרה שמגן על מערכת העצבים המרכזית ועל המוח. "בניתוחים נוירו-כירורגיים, הסכנה הגדולה ביותר היא דליפות מקרום המוח שאותו חותכים כדי להסיר גידולים בראש", מבהיר מרקשייד. "דליפת נוזל השדרה והמוח הוא אירוע מסכן חיים, לכן פיתחנו שתל ספציפי המיועד לניתוחי מוח. בשלב זה סיימנו את הניסוי הקליני בבני אדם ב-90 מטופלים, ובסוף תקופת המעקב שתימשך כחצי שנה, נגיש את המסמכים לקבלת אישור רגולטורי מה-FDA וה-CE. אנחנו מעריכים שנקבל את אישורם עד תום 2022 ואז נוכל להתחיל לשווק את השתל בכל העולם".

המוצר השני שפיתחה החברה נקרא ArtiFix והוא בעצם שדרוג של המוצר הראשון, אך אותו אין צורך לתפור, ניתן להשתיל אותו ללא תפירה באמצעות שכבה של דבק ביו-קומפטבילי מיוחד המבוסס על פולימרים סינתטיים שהחברה פיתחה. מוצר זה מאגד בתוכו שלוש פונקציות: ריפוי, איטום והצמדה לאזור הפצע ללא צורך בתפרים. "המוצר הזה יוכל לשמש לא רק לניתוחי מוח אלא גם לניתוחי עמוד שדרה", מסבירה נורה נסייר מנסה. כרגע ArtiFix נמצא בשלב ניסויים פרה-קליניים בבעלי חיים, והצפי הוא להתחיל בניסויים ראשונים בבני אדם בסוף 2022.

המוצר השלישי נקרא NovaFibreX והוא מיועד לניתוחים של כריתה מלאה או חלקית של הלבלב בעקבות מחלת הסרטן. "אחרי ניתוחים מסוג זה יש 3% מקרי מוות בגלל דליפת מיצי הלבלב אל תוך מערכת העיכול - אלה מיצים שהורסים אותה לחלוטין", מסבירה נורה נסייר מנסה. "כיום אין בנמצא פתרון ייעודי לבעיה החמורה הזו, ובדרך כלל שמים נקז שמסלק את מיצי הלבלב אל מחוץ לגוף. המוצר שפיתחנו לטובת הטיפול בבעיה הזו הוא לא שתל, אלא ג'ל נוזלי שאותו ירסס הרופא על הפצע שנוצר עם כריתת הלבלב והג'ל ימנע את דליפת הנוזלים. אנחנו מפתחים את המוצר הזה כרגע בשיתוף פעולה עם הטכניון, עם המעבדה של פרופ' בועז מזרחי, מהמחלקה לביוטכנולוגיה ומזון, במסגרת תוכנית ייעודית של הרשות לחדשנות שנקראת מגנטון. המוצר נמצא בשלב בדיקות מעבדה, ואנחנו מקווים להיכנס לשלב ניסויים בבעלי חיים בסוף 2022".

שורת משקיעים מרשימה מאוד השקיעה בחברה. מהו סוד החדשנות שלה?

ד"ר בחר מסביר: "בכל שלב בצמיחת החברה הצלחנו ליצור חיבורים בין הידע המדעי המעמיק שלנו לצרכים הקיימים בקרב הרופאים, שהם בעצם הלקוחות הפוטנציאליים שלנו. ללא החיבור הזה וללא הבנת הצרכים הספציפיים שלהם - לא היינו מגיעים לפיתוח המוצרים החדשניים האלה. בשלב מתקדם יותר חיברנו את כיווני הפיתוח לרגולציה הנדרשת והתאמנו את המוצרים אליה. אנחנו לא מפתחים מוצרים לטובת האקדמיה, אלא רוצים לייצר מוצרים בטוחים לשימוש ומותאמים לדרישות התקנים. כיום המוצר שלנו דורש חיבור גם לעולמות הייצור והשיווק. לשמחתנו, אנחנו היצרנים של המוצר שלנו מתחילתו עד סופו, מה שמקל מאוד על התהליך. יש לנו חדר ייצור נקי, טכנאים האמונים על התהליך ויכולת ייצור משמעותית. אלה החוזקות שלנו".

מהו החזון של החברה לעתיד לבוא?

"להוביל את עולם תיקון האיברים הפנימיים לאחר ניתוחים ולאחר חבלות ולספק פתרונות המאפשרים ריפוי מהיר, בטוח ומלא של המטופלים", מסכם מרקשייד.

בשיתוף נוראמי מדיקל