אדמה - חדשנות וקיימות בשירות החקלאות

עם 9,500 עובדים הפועלים בכ-100 מדינות ברחבי העולם, חברת האגרו-כימיה הגלובלית המובילה "אדמה" לא מפסיקה לחדש בתחומי המחקר, הפיתוח, הרישוי, הייצור והשיווק. המטרה - לענות על הצרכים המשתנים של החקלאים ולהתאים את עצמה לשוק העובר תהפוכות אדירות. לצד זאת, השקעות החברה בישראל רק גדלות והפעילות בארץ הולכת ומתרחבת

רועי נוימן, בשיתוף חברת אדמה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החוקרים של אדמה במופ הגלובלי בנאות חובב  צילום נטלי קדוש
החוקרים של אדמה במופ הגלובלי בנאות חובב צילום: נטלי קדוש
רועי נוימן, בשיתוף חברת אדמה
תוכן שיווקי

שוק האגרו-כימיה העולמי עובר מהפכה מרתקת בעשור האחרון. לאחר שבעה עשורים, שמהלכן החברות המובילות בתעשייה התמקדו בפיתוח והשקה של חומרים פעילים (מולקולות) חדשים, כפתרון להגנה על הצומח מפני עשבים, מחלות ומזיקים, בשנים האחרונות ישנה ירידה משמעותית במספר ההשקות. הרקע לכך הוא הידוק הרגולציה באופן משמעותי, כך שכיום, הזמן והמשאבים הכלכליים והאנושיים הנדרשים לפיתוח ורישוי של חומרים פעילים לחקלאות, הולך ומתארך ונעשה דומה למצב הקיים בתחום התרופות. כיוון שמדובר בשוק קטן יותר, יש פחות היגיון כלכלי בפיתוח חומרים פעילים חדשים.

ד"ר יואב אבידור צילום: אור פרבוזניק
גל בניזריצילום: אור פרבוזניק

מנגד, הדרישה לחדשנות בתחום האגרו-כימיה רק עולה לנוכח הביקוש הגובר למזון בעולם בו האוכלוסייה גדלה ומתברגנת ; יש פחות ופחות קרקעות זמינות לחקלאות, מה שמחייב התייעלות ופיתוח פתרונות טכנולוגיים מתאימים ; גדלה המודעות להשפעות הסביבתיות וישנה העדפה לפתרונות ביולוגיים שעלותם גבוהה מדי מכדי להיות רלוונטית ברוב תחומי החקלאות ; וכן, השרשרת הכלכלית - מהחקלאי ועד הצרכן - הופכת יותר ויותר מורכבת.

נתונים: Agbio Investor | תרשים: באדיבות אדמה

"במציאות שכזאת, חברת אדמה מוצאת את עצמה בעמדת יתרון ואנו מתכוונים לנצל את קרש הקפיצה הזה בשנים הקרובות", אומר ד"ר יואב אבידור, סמנכ"ל חדשנות, מחקר, פיתוח ורישוי בחברה. "כחברת הגנת הצומח הגנרית הגדולה בעולם, אדמה מתבססת על המספר הגדול ביותר של חומרים פעילים קיימים, ועל כן, אנו תלויים פחות ביכולת לפתח חומרים חדשים ('דיסקאברי'). אנחנו נהנים היום מהיכולות החזקות של אדמה בתחומי הביולוגיה, אגרונומיה ופורמולציה (המדע שבבסיס פיתוח תכשירים) אותן פיתחנו במשך השנים ואשר מאפשרות לנו לגדול בהתבסס על מיצוי הפוטנציאל הטמון בחומרים פעילים קיימים".

"השקעה רבת שנים במחקר ופיתוח כימי ובהנדסה כימית, מאפשרת לאדמה לפתח תהליכי ייצור חדשים לחומרים פעילים גנריים, עם יתרון כלכלי לעומת היצרן המקורי", הוא מוסיף. "יכולות אלו מאפשרות לחברה גמישות ומהירות בהטמעת טכנולוגיות מנצחות בתחומים הללו, מבלי הכובד והסרבול של מחקר כימי מכוון דיסקאברי. כך, בעוד שחברות אגרו-כימיה רבות נאלצות לחשב מסלול מחדש ולגבש אסטרטגיות חדשות, אדמה כבר מושקעת בעולמות הפורמולציות והכימייה ומשקיעה בפיתוח טכנולוגיות העתיד".

פורמולציות כמנוע צמיחה וחדשנות

אחד התחומים המרתקים שבהם עוסקים אנשי המחקר והפיתוח של אדמה הוא Delivery Technologies, טכנולוגיות הולכה המאפשרות להעביר ביעילות רבה יותר את החומר הפעיל אל אתר המטרה בצמח, בפטרייה או בחרק המזיק. תחום זה מפותח למדי בתעשיית התרופות, אך פחות רווח בעולם האגרו-כימיה. המטרה היא להשיג אפקט הגנה, או טיפול אפקטיבי יותר, תוך שימוש בפחות חומר פעיל – משמע, פיתוח מוצר ידידותי יותר לסביבה ויעיל יותר.

להפחתה בכמות החומר הפעיל יש גם יתרון כלכלי, היבט חשוב מאד גם לחקלאי, בייחוד במדינות עולם שלישי, וכן לצרכן הנמצא בסוף שרשרת המזון. "כדי להישאר מובילים בתחומנו עלינו להיות עם אצבע על הדופק בכל הקשור לטכנולוגיות מתעשיות משיקות כגון תרופות, דפוס ומזון", מציין אבידר. "כיום, אדמה עובדת עם כ-30 סטארט-אפים במטרה לפתח במהירות מוצרים בעלי מעטפת ביצועים שעדין לא קיימת בתחום החקלאות. היכולות החזקות שלנו בכימיה אורגנית והנדסה כימית מהוות בסיס חזק והכרחי שאליו מתחברות שאר הטכנולוגיות הללו".

החשיבות ההולכת וגדלה של תחום הפורמולציות בשנים האחרונות, לצד מחסור הולך וגדל של מומחים בתחום, הביאו את אדמה להקים בשנת 2019 את "מרכז אדמה למערכות הובלה מתקדמות לתכשירים להגנת הצומח" באוניברסיטת תל-אביב. מסלול הלימודים הייחודי שפותח בשיתוף פעולה בין האוניברסיטה וצוות המחקר והפיתוח של חברת אדמה, משלב בין עולם התעשייה לאקדמיה, חושף את הסטודנטים לתחום הדליברי והפורמולציה ומכשיר את דור המומחים הבא בתחום. במרכז לומדים סטודנטים מצטיינים עם רקע אקדמי בכימיה, מדעי הצמח וביטחון תזונתי, ביולוגיה מולקולרית וביוטכנולוגיה, רפואה והנדסה.

עונים על הצרכים המשתנים של החקלאים

כחברה גלובלית להגנת הצומח, אדמה פועלת בכ-100 מדינות עם ארבעה מרכזי מו"פ ו-9,500 עובדים ברחבי העולם, אך ליבת פעילות המחקר, הפיתוח, והייצור נמצאת בישראל, וכך גם החדשנות. לאחרונה, הקימה החברה מעבדה ביו-קינטית חדשה וחממת ניסויים באזור השפלה, המאוכלסות בגידולים שונים וציוד מתקדם המשמש את החוקרים. פעילות זו תומכת בפיתוח מוצרים חדשים, באמצעות טכנולוגיות אנליטיות חדשניות המאפשרות מעקב אחר התפשטות החומר בצמח ובקרקע, הבנה של התנהגות הפורמולציה במהלך הריסוס בשדה, התאמה של המוצר לאקלים באמצעות מערכת מדמה גשם, הבנה של השפעת האור על יציבות התכשיר בשדה בחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה ועוד. תהליכים שבעבר נשלחו לביצוע במדינות אחרות, נעשים כיום בישראל ובכך מקצרים משמעותית את משך פיתוח המוצרים, ומאפשרים לאנשי הפיתוח והשיווק של אדמה לשפר את הביצועים ביתר זריזות וגמישות.

המעבדה הביו-קינטית של אדמה בשפלה צילום: אדמה

"התפקיד של אדמה הוא, בראש ובראשונה, לסייע לחקלאים להאכיל את אוכלוסיית העולם", מדגיש אבידור ומוסיף: "הפעילות שלנו ממוקדת במתן פתרונות אופטימליים לחקלאים לשם הגנה על הצומח מבחינת יעילות, אופן השימוש, עלות לדונם, השפעה סביבתית וזאת תוך מתן מענה לדרישות הרגולטוריות בכל מדינה".

פעילים בתחום החומרים הפעילים

חברת אדמה מתחזקת את הפורטפוליו הגדול ביותר של חומרים פעילים בתעשיית האגרו-כימיה. כחברה גנרית, היא פיתחה לאורך השנים התמחות בייצור, רכישה ורישוי של חומרים פעילים המהווים את הבסיס לתכשיריה המתקדמים. לאחרונה, במקביל להתמקדות בפיתוח התכשירים, החברה מרכזת מאמץ גדול להוספת שורה ארוכה של חומרים פעילים הצפויים לצאת מפטנט. ניתוח שנערך בחברה זיהה 90 חומרים פעילים שייאבדו את ההגנה הפטנטית בשנים הקרובות. מתוכם בחרה אדמה את החומרים התואמים את יכולות הפיתוח שלה, אשר יהיו מעוטי תחרות יחסית, וכיום עומלת על פיתוח תהליכי הייצור ושילוב החומרים הפעילים בסל המוצרים שלה.

התהליכים הכימיים הדרושים לצורך ייצור חומרים פעילים מתקדמים הם ארוכים ומורכבים ומהווים אתגר אמיתי לכימאים ולמהנדסי הכימיה. קבוצת המחקר והפיתוח הכימי באדמה משתפת כיום פעולה עם כ-70 חברות וקבוצות מחקר אקדמאיות, בארץ ובעולם, וזאת במטרה לפתח, בלוחות זמנים קצרים, תהליכי ייצור המשלבים כימיה מתקדמת, אשר נמצאת בחזית המחקר המדעי.

לאדמה תוכנית השקעות משמעותית בישראל, שבמסגרתה תרחיב את פעילותה לשם שיפור והגדלת כושר הייצור, הכנסת חדשנות וטכנולוגיות ייצור מתקדמות, שיפור תהליכי הייצור והרחבת סל המוצרים של החברה, תוך שיפור איכות המוצרים. התהליך הכימי הוא הבסיס לעבודת מהנדסי התהליך של החברה, אשר עומדים כיום בפני אתגר כפול - הפיכת התהליך הכימי לתהליך ייצור מתקדם, יעיל ותחרותי, ובנוסף, ייצור המוצר תוך צמצום ההשפעה על הסביבה.

בנוסף, לאדמה 14 מפעלים ברחבי העולם שבהם מיוצרים התכשירים השונים. בתהליכי הייצור נסמכים על אוטומציה וטכנולוגיה חדישה כדי להשיג את איכות הפורמולציות הטובה ביותר שניתן. מהנדסי הכימיה של החברה לוקחים חלק מהותי בכל שלבי הייצור כדי להבטיח גימלון (scale-up) איכותי. "באופן ייחודי לאדמה, מהנדסי הכימיה משתלבים מהשלב הראשוני של תכנון מתקן הייצור, דרך התכנון הפיננסי של תהליכי הייצור, מקביעת מספר המפעילים ועד למספר וסוגי המכונות. ניתנת להם ראייה רוחבית מקצה לקצה כדי שיוכלו לתכנן באופן המיטבי ולשים דגש על טיב המוצר, הטכנולוגיות הנדרשות וההשפעות האקולוגיות", מסביר גל בניזרי, מנהל הייצור הבין-לאומי באדמה. "אנו מקפידים על שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, מתוך הבנה שהן תאפשרנה לנו להגיע לאיכות המוצרים המיטבית, בעלות הקטנה ביותר עם טביעת רגל סביבתית מינימלית".

קיימות מעבר לדרישת הרגולטור

אחד מיעדיה המרכזיים של אדמה הוא להקטין עד כמה שניתן את השפעתה על הסביבה לאורך כל שרשרת הפעילות - החל מחומרי הגלם, דרך תהליך הייצור ועד לשלב הסופי של השימוש במוצריה. "לפי תפיסתנו, עלינו תמיד לעשות מעבר לנדרש מבחינה רגולטורית, מה שנקרא - Beyond Compliance", אומר ד"ר ערן סגל, מנהל תחום סביבה וקיימות גלובלי באדמה, ומוסיף: "אנו מציבים לעצמנו יעדים מחמירים מדרישות הרגולציה, גם בישראל וגם בעולם, ואנו מנהלים פרויקטים רבים לצמצום טביעת הרגל הסביבתית שלנו: למשל, במפעל 'אדמה מכתשים' בנאות חובב, אנו מטהרים את השפכים ומחזירים אותם לתהליך הייצור, דבר שהוא ייחודי בתעשייה".

ד"ר ערן סגל וברקע הכלובים למחזור פלסטיק של מוצרים להגנת הצומחצילום: אדמה

אדמה לוקחת אחריות גם על הזיהום הסביבתי הנגרם כתוצאה משימוש בפלסטיק, ומפעילה מתקני שטיפה ומחזור של אריזות פלסטיק במפעלים. לאחרונה היא הרחיבה את הפעילות ויזמה פרויקט חדש וייחודי בקרב חקלאים בישראל לאיסוף קנקני הפלסטיק שבהם היא מוכרת את מוצריה, ולמחזור שלהם אצלה במפעל אדמה אגן. אותן אריזות פלסטיק עוברות שטיפה וגריסה ונשלחות לייצור צינורות לתשתיות בנייה.

"עמדת ההובלה שלנו בעולם האגרו-כימיה מחייבת אותנו להתמקצע ולהפוך למומחים גם בתחומי הקיימות והסביבה. זו חובתנו להיות חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה, ולכן, אנחנו בודקים בקפידה כל שלב בפעילותנו העסקית ומשפרים אותו ככל הניתן כדי למזער השפעה שלילית", מסכם סגל. "המהלך האחרון בתחום היה הצטרפותנו לארגון CDP העולמי, אשר עוסק במדידה וניהול שינוי אקלים ושימוש במים, של חברות וערים. לפנינו עוד עבודה רבה ומרתקת, שכרוכים בה שינויים רבים והכנסת חדשנות לתהליכים קיימים בחברה. אנו בטוחים שבזכות היעדים שאנו מציבים לעצמנו נמשיך לעמוד בחוד החנית של האגרו-כימיה".

בשיתוף חברת אדמה