הבשורה החדשה לשוק הישראלי: אוטומציה תהליכית להמונים

ארגונים שיאמצו את טכנולוגיית RPA - תהליכים רובוטים אוטומטים - יהפכו להרבה יותר זריזים וחסכוניים

רחל נחמה-עבדי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
רחל נחמה-עבדי
תוכן שיווקי

השינויים המואצים שעוברת בשנים האחרונות הסביבה העסקית הפכו את הבינה המלאכותית (AI), הביג דאטה, למידת מכונה (ML) ואת יכולות החיזוי האנליטי לשחקנים ראשיים. כל האמצעים שמקדשים מטרה המאפשרת לחברות ולארגונים ליהנות ממנעד אפשרויות המייעלות שיטות עבודה, ובהמשך, כמובן, מבטיחים הצלחה. אחד היישומים האחרונים והמרתקים בתחום הוא שילוב אוטומציה בתהליכים רובוטיים, או במונח המקצועי (RPA (Robotic Process Automation - טכנולוגיית אוטומציה אשר עושה שימוש ברובוטים אפליקטיביים להגדרה קלה של משימות עסקיות שגרתיות המבוצעות ע"י אנשים, כדי לתפעל ולתקשר עם מערכות עסקיות ולייעל את טכנולוגיית המידע. "אוטומציה רובוטית של תהליכים מתאימה לכל ארגון ולכל תחום שבו רוצים לשפר, לייעל, לחסוך בעלויות ישירות ולעבור לתהליכים אוטומטים במהירות", אומר ירון חממי סמנכ"ל פיתוח עיסקי בחברת MessageNet. "עד כמה שזה נשמע נדוש פתרון RPA בהחלט אינו רק Nice to have אלא לגמרי Must to have. כך, שאם הארגון שלך לא נמצא בתהליך בחירת RPA היום, הוא יהיה שם מחר ואם לא מחר אז לא בעוד זמן רב, כי השוק כולו הולך לכיוון הזה".

ירון חממי, סמנכ"ל פיתוח עסקי MessageNet צילום: יח"צ

סוד הקסם של ה- Automate

שדרוג יכולות האוטומציה עם בינה מלכותית (AI) ולמידת מכונה (ML) יתעצם בשנים הקרובות. מחקר שפורסם לאחרונה ב-Forrester צופה כי במהלך השנים הקרובות יותר מ-40% מהעסקים יישמו רובוטים אפליקטיביים מתקדמים באמצעות שילוב בינה מלאכותית (AI). חברת המחקר והייעוץ העולמית Gartner צופה שעד שנת 2024 חברות הממנפות פתרונות אוטומציה תהליכית יקטינו את עלויות התפעול בכמעט 30 אחוזים, מה שמחדד ומדגיש את יתרונות שילוב AI ו-RPA בתחום העסקי.

לנקודה הזו בדיוק נכנסת חברת MessageNet, נציגת חברת HelpSystem האמריקאית בישראל. MessageNet, שהיא הסניף המקומי, מציעה שירותי מומחה במגוון פתרונות התוכנה של HelpSystems בינהן; מוצר Automate RPA, ClearSwift DLP, Titus&BoldonJames Data Cllasification, ופתרון GoAnywhere לכספות מאובטחות ושיתוף והעברת קבצים בצורה מאובטחת (MFT), וכן את CORE מוצר המתמקד בתחום בדיקות חדירה. אחד מתחומי ההתמחות של החברה הוא כאמור ה—RPA - אוטומציה רובוטית (BOTS) עם Automate מוצר המסייע לכל ארגון לייעל את עומס העבודה, באופן שיאפשר לעובדיו ומנהליו למקד את המשאבים והזמן בפעילויות אסטרטגיות ולא שגרתיות.

מהו ה- Automate?

"מוצר Automate נכנס לאחרונה לריבוע הקסם של גרטנר, אבל זה לא מה שהביא לו את הקסם. אלפי ארגונים בעולם ובארץ שבחרו ב-Automate הבינו שאין צורך לרכוש את המוצר היקר ביותר כדי לקבל את מה שמתאים להם. בסקר משתמשים שהתקיים באתר סקרי התוכנה הנחשב בעולם G2 נבחר Automote במספר רב של קטגוריות שונות כאחד מהמובילים בתחום ה-RPA. כאן חשוב לציין כי הסקרים מופנים למשתמשי הקצה אשר מביעים את דעתם על מגוון היכולות של המוצר, התמיכה, תהליכי ההטמעה ועוד, ואנו גאים בכך ש- Automate קיבל את ההכרה הראויה לו.

מדדי שביעות רצון של משתמשים ממוצר Automateצילום: מקור: G2 – images provided by HelpSystems

"על תחום ה-RPA מדברים כבר הרבה מאוד זמן אבל מי שנהנה ממנו כיום הם בעיקר הארגונים הגדולים, בעיקר בגלל שתי סיבות עיקריות: הראשונה, רישוי מוצרי ה-RPA, הנחשבים למוצרים מובילים, הינו יקר וזאת בנוסף לעלות שעות מומחה הנדרשות ליישום הפרויקט, שלרוב גם אינן זולות. הסיבה השנייה הינה מורכבות היישום. מוצרי RPA נחשבים למורכבים, ואפילו מורכבים מאוד, שהידע הנדרש ליישומם מצריך ניסיון במוצר, ידע וכישורים במגוון תחומים כגון: תכנות, אינטגרציה, מסדי נתונים ועוד שלרוב אותם ארגונים גדולים יכולים להרשות לעצמם תוך השקעה בפרויקט מתמשך ויקר", אומר חממי. "הבשורה שאנחנו מביאים עם מוצר Automate היא שאנו מציעים מודל רישוי ייחודי המאפשר להציע עלויות אטרקטיביות והגיוניות, בשילוב מוצר שכל ממשקיו ידידותיים, תהליכים ומשאבים מובנים המקלים על תהליך המימוש ויצירת תהליכים אוטומטיים. באופן זה כל ארגון או חברה, ולא משנה מה גודלם, יכולים להחדיר את המוצר בקלות ובמהירות ללא צורך בידע ייחודי וללא אתגרים מיוחדים. משמעות הדבר שהארגון יוכל לקחת תהליכים, אשר מבוצעים ע"י בני אדם, ובעצם למחשב אותם. אנחנו קוראים לזה רובוט אפליקטיבי, ככה יכול מנהל או בעל עסק לחסוך הרבה בעלויות ישירות, למנוע טעויות אנוש, התעסקות עם תפעול וניהול עובדים, והתוצר - הגדלת התפוקה בשורה התחתונה של העסק".

והפתרון הזה מתאים לכל ארגון או חברה? "כל ארגון, ולא משנה אם הוא בינוני, קטן או גדול, צריך באיזושהי קונסטלציה להפוך תהליכים קיימים לאוטומטיים. אפילו משרד עורכי דין שנדרש להגיב ללקוחותיו במהירות ובצורה מתוחכמת, לא סתם הודעה לקונית שהמייל או הפקס התקבל, אלא הודעה ממערכת שתקלוט נתונים, יודעת לבדוק אם הלקוח קיים במאגר ולנסח הודעה מותאמת אישית ללקוח. כמובן שההתייחסות האישית הזאת מביאה איתה את הערך המוסף. אנו רוצים להנגיש את האוטומציה התהליכית להמונים, ואנחנו יודעים איך להביא את הפתרון הזה גם לארגונים בינוניים וקטנים שהתקציב שלהם מוגבל. אני חושב שזו החובה הטכנולוגית שלנו, במיוחד בתקופה מאתגרת זו שבה ארגונים נדרשים לחסוך בהוצאות מחד ולהמשיך לתת שירות מהיר וזמין מאידך".

אילו תהליכים אוטומטיים ניתן למחשב?

"כל תהליך עסקי או מחשובי יתאים ל- Automate, לדוגמה הפקת דוחות ממספר מאגרים בצורה אוטומטית, איסוף נתונים ממקורות מידע לא מובנים, דרך העברת הנתונים במנגנון מאובטח להעברת קבצים ועד תהליכים מורכבים לצירוף עובדים לארגון, תוך הגדרת משתמשים ב- Active Directory. באמצעות תהליכים אוטומטיים חכמים ניתן לייעל הכול, לענות, למיין ולמכור הרבה יותר מהר ממה שהיה אפשרי עד כה".

מהו השירות ש-MessageNet מעניקה ללקוחות?

"HelpSystem הינה יצרנית תוכנה גלובלית, שבמהלך 35 שנים רכשה עשרות חברות טכנולוגיה והשאירה אותן עצמאיות, עם החזון הנהדר של We Build a Better IT™. חברת MessageNet, פועלת כסניף המקומי של החברה בישראל ואנו אחראים על מערך המכירות תמיכה והטמעה של לקוחות בארץ, זאת באמצעות שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות מיחשוב וחברות אינטגרציה מובילות וכן חברות אבטחת מידע וסייבר. בתחום האוטומציה התהליכית RPA, אנו או השותף, עוזרים ללקוח הסופי, ממפים את התהליכים ואת הצרכים ומביאים לו פתרון מותאם אישית, שאותו הלקוח יכול להטמיע בעצמו או בליווי ועזרה שלנו או של השותף העיסקי. כמובן שמדובר בתהליך מאוד דינמי שניתן לשינוי ולהרחבה, כאשר ניתן להתחיל בתהליך אחד ובהמשך ובהדרגה להוסיף עוד ועוד תהליכים, מבחינתנו זו עלות שולית פוחתת. כלומר ככל שהלקוח יטמיע יותר תהליכים ככה החזר ההשקעה שלו יהיה מהיר יותר, ובמקרה של Automate בגלל עלות הרישוי וההטמעה המאוד שמרניים (בהשוואה לכל מוצר RPA אחר), הלקוח יחזיר את ההשקעה שלו בצורה מהירה מאוד, וחשוב מזה יקבל עצמאות טכנולוגית בכל הקשור לתחזוקה וניהול המערכת".

למי יכול להתאים פתרון RPA מבוסס Automate?

"כמובן שלחברות גדולות כמו בנקים, משרדי ממשלה וכו' אבל בהחלט גם ללקוחות קטנים כמו משרדי עורכי דין או חברות ועסקים קטנים. Automate מתאים לכל ארגון כאשר ניתן להפוך את תהליכי העבודה לאוטומטיים. השאלה היא האם זה כדאי מבחינה כלכלית ומהו הערך המוסף לעסק או לארגון. כאן נכנס תחשיב נושא ההשקעה והחזר השקעה, עלויות ישירות של הפרויקט והחסכון שהוא יוצר כתוצאה ממימושו כגון; חסכון בהוצאות שכר עבודה, שכירות, חשמל, תחזוקה ועוד. אנו מציעים לחשוב בגדול, גם אם מישהו בעל עסק עצמאי מתפתח ומוכר מוצרים מהבית. המענה ש-Automate מציע הוא פתרון רובוטי שעובד בשבילו אוטומטית 24/7 ומציע כלים שיאפשרו לכל בעל עסק להיות הרבה יותר פרודוקטיבי, כך שההשקעה במוצר הופכת למאוד מאוד כדאית".

מהם השינויים שהתחוללו בעולם העסקי בשנה האחרונה, שנת הקורונה?

"זה לא סוד שבשנה האחרונה התחוללה כאן מהפכה שגרמה למנהלים ובעלי העסקים להפנים שעובדים יכולים לעבוד בצורה יעילה גם מהבית. המשמעות של הדבר הזה מביאה איתה אתגרים רבים. כמובן שגם בהיבטים של אבטחת מידע, אבל בעיקר בכל הקשור לשליטה על התהליכים. המעסיק צריך להמשיך לנהל ולהפעיל את העסק, והוא יכול להעביר חלק מהפעולות השגרתיות שעובד עשה לתהליכים אוטומטים המבוצעים על ידי רובוטים אפליקטיבים. בכלל, מובילי דעה וסקרים רבים צופים שתחום ה-RPA נמצא בגידול אקספוננציאלי, ואין ספק שבעשור הקרוב התחום הזה, יחד עם טכנולוגיות נוספות כמו Machine Learning ו-AI, יהפוך להרבה יותר מתוחכם. וכשאני מדבר על מתוחכם אני מתכוון שבמקום לקחת נתונים ולשלוח אותם במייל נוכל גם לנתח וללמוד מהנתונים האלה ובעצם להיות הרבה יותר דינאמיים ומדויקים. מהסיבות האלה ה-RPA יכה בעתיד שורשים בהרבה מאוד ארגונים, יפנה לכיוונים רבים ויעמיק את האחיזה בתחום העסקי עד כדי כך שאפילו תהליכים שהיום מצריכים שיקול דעת של בני אנוש ילכו לכיוון הזה".

כיצד משתלבת MessageNet במהפכה הזו?

"אנחנו טובים במה שאנחנו עושים. כחברה ותיקה אשר פועלת בארץ מספר רב של שנים ובמספר תחומים, לזה נוסיף יצרן תוכנה גלובלי מוביל ושותפים עסקיים מנוסים ויש לנו נוסחה מנצחת. אנחנו יודעים לתת לכל ארגון פתרונות יעילים בעלויות אטרקטיביות ושוות לכל כיס. העיקרון שלנו בכל הקשור לתחום ה-RPA הוא שגם אם אין לך בארגון מערך מחשוב גדול או תקציב בלתי מוגבל, תוכל לרכוש את Automate ולאפשר לארגון לייעל את העבודה ולהגדיל את הרווחיות. פתרון עסקי, עם טכנולוגיות מתקדמות בכל הקשור לאוטומציה תהליכית, שאותו אנו מגדירים כאוטומציה להמונים, וזוהי הבשורה שחשוב לנו להביא לשוק הישראלי כשזו תהיה גם התרומה הצנועה שלנו לקידום התחום".