פאלאס מדיקל: מרכזים סיעודיים ומחלקות החלמה ברמת 5 כוכבים

רשת המרכזים הסיעודיים פאלאס מדיקל מעניקה מענה הוליסטי רחב ומקצועי לבני הגיל השלישי ולמחלימים ומקדמת את הדור הבא של חדשנות טיפולית. "מטרתנו היא להמשיך ולפתח מיומנות וידע בקרב אנשי הצוות, ולאפשר לאדם הקשיש להזדקן בכבוד ובאיכות חיים מיטבית", אומרת זהבה סולומון, מנהלת תחום המדיקל ברשת פאלאס מקבוצת עזריאלי

יובל גמליאל בשיתוף פאלאס מדיקל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר פיזיותרפיה. פאלאס מדיקל תל אביב | צילומים: באדיבות פאלאס מדיקל
חדר פיזיותרפיה. פאלאס מדיקל תל אביב | צילומים: באדיבות פאלאס מדיקל צילום: באדיבות פאלאס מדיקל
יובל גמליאל בשיתוף פאלאס מדיקל
תוכן שיווקי

תוחלת החיים בישראל עומדת בימינו על גיל ממוצע של 84 לנשים וכ-82 לגברים. הגיל העולה מתבטא גם בגידול היקפי מגזר זה באוכלוסייה. בישראל חיים כיום כמיליון אנשים מעל גיל 65 המוגדרים כבני הגיל השלישי, כאשר 40% מתוכם בני למעלה מ-70.

מרפסת לדיירים ולמשפחות. פאלאס מודיעיןצילום: באדיבות פאלאס מדיקל

נתונים אלו מחייבים היערכות מערכתית רחבת היקף למתן מענה לאוכלוסייה קשישה וגדולה יותר באמצעות שירותים קהילתיים, רפואיים וחברתיים לפלח אוכלוסייה זה.

דוגמה לארגון שהצליח לפתח את המענה המקיף ביותר עבור הקשישים בישראל, ובמיוחד עבור אלו הנזקקים לסיוע סיעודי, היא רשת המרכזים הסיעודיים פאלאס מדיקל הפרוסה בכל הארץ - ברעננה, תל אביב, מודיעין, להבים ובקרוב גם בראשל"צ. "מחלקות הפאלאס מדיקל הינן חלק אינטגרלי מפאלאס דיור מוגן הידועה, ולכל דייר הגר בדיור מוגן (כמו גם קשישים חיצוניים) ישנה אפשרות למעבר מיידי למחלקות הסיעודיות במידה ויזדקק לטיפול סיעודי בעתיד", מספרת זהבה סולומון, מנהלת תחום המדיקל בפאלאס מדיקל.

אלון סלמי, מנהל שיווק ומכירות רשת פאלאס מדיקלצילום: באדיבות פאלאס מדיקל

"במסגרת המחלקות הסיעודיות הרגילות מעניקה פאלאס מדיקל טיפול לאנשים אשר אינם מסוגלים או מתקשים לטפל בעצמם וזקוקים לעזרה בפונקציות היומיומית, זאת לצד חיי קהילה ופעילויות המשמרות איכות חיים קוגניטיבית ומנטלית. סוג נוסף של שירות הוא במחלקה לתשושי נפש, בה מאושפזים דיירים אשר מצבם המנטלי אינו מאפשר חיים עצמאיים למרות תפקודם הפיזי הכמעט עצמאי. במחלקה הדיירים מוגנים בטריטוריה רחבה ומותאמת למצבם וחיי הקהילה מותאמים ליכולותיהם, ובהתאם לכך הפעילות התעסוקתית, החברתית וכדומה.

"מחלקה נוספת היא המחלקה לסיעוד מורכב המיועדת לטיפול באנשים אשר מלבד מצב תפקודי ירוד והצורך בעזרה טיפולית בסיסית, סובלים ממחלות קשות המחייבות טיפול רפואי, כמו מתן תרופות בעירוי ורידי, חמצן לתמיכה נשימתית, טיפול תרופתי נוגד כאב ותרופות נרקוטיות. בנוסף טיפול תומך במצבים רפואיים שונים, לדוגמה חולים בשלבים שלקראת סיום החיים הזקוקים לתמיכה המונעת סבל, ומשרה רוגע ושלווה לצד תמיכה במשפחה אשר מתמודדת עם בן משפחה במצב סופני".

הדייר ומשפחתו במרכז
תפיסת עולמה המקצועית-חברתית של רשת פאלאס מדיקל הינה שהאדם הוא יחיד אך חלק בלתי נפרד ממשפחה, קרובים וקהילה מסוימת. על כן המשפחות והקרובים המלווים את הדייר המאושפז הם חלק מהותי וחשוב בהתייחסות הטיפולית. צוות העובדים הרב מקצועי והמגוון מכיל את המשפחות החל משלב הקליטה והקבלה, דרך תהליך ההיכרות הראשונית ותיאום ציפיות בהמשך הטיפול, שיקוף תהליכי קבלת החלטות טיפוליות ובכלל.

זהבה סלומון, מנהלת תחום המדיקל ברשת פאלאס צילום: באדיבות פאלאס מדיקל

ימי הקורונה יצרו אתגרים בנושא אך היצירתיות של הצוותים והמנהלים בפאלאס מדיקל העלתה פרויקטים נפלאים שאפשרו לדיירים לשמור על קשר רציף עם בני משפחותיהם למרות ההגבלות ולהיות מעורבים למרות הריחוק.

"בפאלאס מדיקל הדייר ובני משפחתו עומדים במרכז וכל המעגלים הסובבים אותו נועדו להיטיב את בריאותו ככל הניתן לצד שימור איכות החיים המירבית בתנאים הבריאותיים הקיימים", מסביר אלון סלמי מנהל שיווק ומכירות פאלאס מדיקל. "לתפיסתנו איכות החיים מושגת בפעילות מותאמת לפי בחירה והעדפה, ביקורי משפחות, מסיבות מחלקתיות, הווי מחלקתי כמעט יומיומי, תשומת לב וסביבה דינמית. במחלקות השונות ניתנים שירותים מגוונים המקיפים את יומו של הדייר: חדר מאובזר ומרוהט פונקציונלית לדייר, עזרה טיפולית בפעילויות יומיומיות כמו רחצה והלבשה ואפילו טיפולים קוסמטיים – פדיקור, מניקור, מספרה וכד'. בנוסף ניתן בהן טיפול רפואי מקיף ע"י רופא בית קבוע לכל מחלקה וטיפול סיעודי הניתן ע"י צוות סיעודי מיומן המנהל את הטיפול בדייר וקובע תוכניות טיפול סיעודיות לשימור היכולות הפיזיות כגון שליטה בסוגרים, תנועתיות וכד'".

ברשת פועלות פונקציות נוספות כמו צוות פיזיותרפיה מקצועי ומנוסה אשר אמון על טיפולים משקמים, לצד טיפולים המשמרים יכולת תנועה פונקציונלית שרירים ומפרקים, דיאטנים המנחים את הדיירים לתזונה איכותית ומגוונת בהתאם להעדפות אישיות (ככל הניתן) וכן עובדים סוציאליים שמהווים חוליה משמעותית מאוד בקשר בין המחלקה לבין המשפחה.

חדר זוגי. מחלקת החלמה פאלאס מדיקל תל אביבצילום: באדיבות פאלאס מדיקל

כל אלו ניתנים על רקע שירותי מלונאות, מהגבוהים ביותר בתחום המחלקות הסיעודיות, החל מחדרים מעוצבים השומרים על הפינה האישית של הדייר, תמונות, חפצים וארון אישי ועד חדר אוכל בסטנדרטים גבוהים עם ארוחות שף בכל בית.

מהו לתפיסתכם הדור הבא בעולם הסיעוד?
זהבה: "עולם הסיעוד צועד לכיוון האשפוז הסיעודי בבית - השארת האדם בביתו והתמודדות עם טיפול סיעודי במסגרת הביתית המוכרת לצד המשפחה והסביבה טבעית. כמובן שגופים בריאותיים ורגולטוריים נערכים ותומכים בכך בדרכים שונות, הן ע"י הנגשת צוותי הרפואה וטיפולי הבית והן ע"י ייעוץ בהתאמת מבנה הבית לצרכים סיעודיים. אך כאן עולה השאלה מתי והיכן עובר הגבול בין סביבה ביתית טובה ומוכרת לבין בית שהוא 'כלוב של זהב' שאינו מאפשר טיפול ראוי, גירויים חברתיים ותעסוקה פונקציונלית בכל המצבים שעל הרצף הסיעודי.

חדר פיזיותרפיה וטיפולים. פאלאס מדיקל מודיעיןצילום: באדיבות פאלאס מדיקל

לכך צריך להוסיף את העובדה שבני המשפחה, שצריכים לנהל טיפול סיעודי בבית, אינם בהכרח מיומנים לכך.

"למעשה הצורך בניהול הטיפול מנהל את חיי כל המשפחה שלעיתים מתפקדת במוגבלויות קשות של טיפול באדם סיעודי. לדוגמה: אדם סיעודי שוהה בבית עם מטפל זר וחי חיי שגרה לעיתים חסרת גירויים משתנים או סביבה חברתית. יתירה מכך, שירותי הבריאות הניתנים כיום עד הבית טובים אולם אינם זמינים תמיד בזמן אמת (בעת נפילה, כאב וכל שינוי בריאותי) ובוודאי שאינם מונעים את הבדידות המלווה אנשים אלה.

"על כן, לתפיסתנו, המחלקה הסיעודית הינה המקום הראוי בו מנהלים באופן טבעי חיי חברה וקהילה מחלקתית, במצב בו הבית הופך למגביל עבור הדייר. אם ניקח את ארוחות הבוקר כדוגמה הרי שמדובר על מפגש חברתי יומיומי וכאלה יש עוד 4 ביום. מפגשים נוספים כוללים פעילויות תעסוקתיות בטכנולוגיות חדשניות ודיגיטליות לצד הרצאות, יצירה, מוזיקה, הפעלות גופניות, גינות טיפוליות ופעילות עם בעלי חיים. בחודשי הקיץ הפעילויות מתנהלות מחוץ לבית/למחלקה והן כוללות בין השאר נסיעה לחוף הים בליווי אנשי הצוות.

"חלק מהפעילות המחלקה מוקדשות לספר את סיפור חייהם של כל אחד מהדיירים בשנות חייו ופועלו. להגיע לגיל זיקנה זאת זכות גדולה ועלינו לכבד ולהוקיר על אחד ואחת מהדיירים הלא בזכותם אנחנו כאן".

כיצד באה לידי ביטוי החדשנות הטכנולוגית בתחום הסיעוד?
"החדשנות עוסקת בעיקרה בטכנולוגיות טיפוליות, פיזיותרפיות, מזרנים מיוחדים למניעת פצעי לחץ, כיסאות גלגלים מיוחדים, משחקים דיגיטלים לגיל השלישי וכדומה, אך כל אלו לעולם לא יהיו חלופה לחמלה, מגע אנושי, ליחס אישי, לשיח פרונטלי ורבלי, למוסיקה המותאמת אישית להעדפות הדייר שבני המשפחה סייעו להכנת הפלייליסט האישי. המשפחה אצלנו מעורבת ושותפה לטיפול אך הזמן המשותף של הדייר והמשפחה איכותיים יותר והם לא נדרשים לטפל בצרכיו הבסיסיים אלא לבלות זמן איכות יחד".

מחלקות החלמה
מחלקות ההחלמה בתל אביב ובמודיעין מיועדות לכל אדם מגיל 18 ומעלה אשר חווה אירוע בריאותי או רפואי כמו ניתוח. במחלקה נהנים הדיירים משירותי מלונאות ברמה גבוהה ומשירותי הסעדה איכותיים, לצד התאמות לצרכים תזונתיים בהתאם למצב בריאותי. צוות המחלקה מעניק טיפול רפואי יומיומי לשוהים, בין היתר ע"י טיפול ועזרה כללית 24/7, מתן טיפול נוגד כאב, זריקות ושאר טיפולים. טיפולי הפיזיותרפיה גם הם אישיים ופרטניים ומובילים את המטופל למצב מיטבי.

עבור אנשים הנדרשים לטיפולים או ניתוחים ועוברים סוג של "משבר בריאותי" הכרוך בפחד מהלא נודע, וחשש מהתמודדות עם כאבים, פצעי ניתוח, תפרים ונקזים, מהווה מחלקת ההחלמה חלופה מצוינת לתקופה שלאחר האשפוז ועד ההחלמה. בתקופה זו חווה המטופל חזרה לעצמאות והחזרת הביטחון לתפקוד שגרתי בבית.

"העולם הכירורגי המודרני מופעל באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם, זעיר ופולשני", מציינת זהבה, "לכן האשפוז בבית החולים קצר יחסית והשחרור מוקדם. אמנם ההחלמה הנדרשת קצרה יותר אך נדרשת החלמה והתאוששות גם מהמתח שקדם באופן טבעי לתהליך. בפאלאס מדיקל כל אדם מחליט על מספר ימי האשפוז במחלקת ההחלמה, בין יום ועד למספר שבועות, וכאשר הוא מרגיש מספיק בטוח וכשיר, הוא משתחרר לאחר שקיבל הדרכה והכוונה להתנהלות בבית".

להזדקן בכבוד ובאיכות חיים מיטבית
חיי הקהילה במחלקות הסעודיות של פאלאס מדיקל נוצרים באופן טבעי. שפע הפעילויות והמפגשים מידי יום יוצרים קהילה שגם בני המשפחה מנהלים קבוצות וואטצאפ והופכים לקהילה בפני עצמה. "המילה בדידות איננה רלוונטית לדיירים שלנו וימי הקורונה הוכיחו זאת יותר מתמיד", מציין אלון. "למרות שהמשפחות שמרו על ריחוק מאולץ, שגרת החיים הקהילתיים ובדידות לא הייתה מנת חלקם של דיירנו. אם בעבר התפיסה הייתה שהעברת אב או אם המשפחה למסגרת סיעודית מעידים כביכול על חולשת המשפחה, הרי שהתפיסה המוטעית הזו הולכת ומתפוגגת. הדורות הצעירים מבינים כיום שלעיתים רבות מחלקות סיעודיות הן החלופה הטובה והאיכותית ביותר עבור הקשיש".

לאן אתם שואפים להגיע בעתיד?
"להמשיך להוביל בתחום הטיפול בבני הגיל השלישי. תמיד נשאף לאפשר חיים במסגרת חמה וחומלת, המתחשבת בצרכי האינדיבידואל, לצד קיום חיי קהילה מתאימה לשמר ולטפח את איכות חיי הקשיש לצד טיפול רפואי וסיעודי איכותי. מטרתנו כארגון היא להמשיך ולפתח מיומנות וידע בקרב אנשי הצוות, לבסס צוותים מקצועיים ברמה גבוהה ולאפשר לקשיש להזדקן בכבוד ובאיכות חיים מיטבית".

ליצירת קשר: 5963* | www.medical.azrielipalace.co.il

בשיתוף פאלאס מדיקל