אמא טרייה? כך תשמרי על החיסכון הפנסיוני שלך גם בחופשת הלידה

נשים רבות בוחרות לקחת פסק זמן לאחר הלידה. גם בתקופה זו, חשוב מאוד להקפיד על רצף ביטוח פנסיוני, כדי שבטווח הארוך, החיסכון הפנסיוני שלהן לא ייפגע

רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מחזיקה תינוק
צילום: Unsplash
רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

במשך 15 השבועות הראשונים לחייו של תינוק חדש, דואג הביטוח הלאומי לאפשר לאם הטרייה לצאת לחופשת לידה ללא דאגה כלכלית – כשהוא מספק לה דמי לידה כפיצוי על אובדן ההכנסה. עם זאת, 15 שבועות אינם פרק זמן ארוך במיוחד, ולא מעט נשים בוחרות להאריך את חופשת הלידה. גם בתום חופשת הלידה, אימהות רבות בוחרות שלא לשוב למקום העבודה הקודם, או לעבוד בחלקיות משרה.

"באופן טבעי, הדגש בתקופה זו הוא על הטיפול בתינוק והסתגלות לאימהות, אבל חשוב לא להזניח את החיסכון הפנסיוני", אומרת אורית מיכאל רוזנשטיין, מנהלת יחידת הייעוץ הפנסיוני לסניפים בבנק הפועלים. "נשים הבוחרות להאריך את חופשת הלידה או לרדת באחוזי המשרה עם חזרתן לעבודה צריכות להיות מודעות למחיר הכלכלי שהן תשלמה בשנות הפרישה הארוכות שלהן ולכן יש להיערך לכך מראש".

חשוב לציין כי במהלך 15 השבועות של חופשת הלידה שנקבעה בחוק, גם אם העובדת אינה מקבלת משכורת, אלא דמי לידה מביטוח לאומי, כל הזכויות הסוציאליות שלה נשמרות – ובהן ימי מחלה, דמי הבראה, הפרשות לקופת גמל ועוד. כמו כן, תקופת חופשת הלידה נכללת בחישוב הוותק בעבודה לצורך פיצויי פיטורים.

לדמי לידה עבור 15 שבועות זכאיות עובדות ששילמו דמי ביטוח לאומי עבור 10 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היציאה לחופשת הלידה, או עבור 15 חודשים מתוך 22. מי ששילמה דמי ביטוח לאומי עבור 6 חודשים מתוך ה-14 שקדמו לחופשת הלידה, תהיה זכאית לדמי לידה עבור 8 שבועות (על פי האתר לביטוח לאומי).

חור בחיסכון הפנסיוני

יחד עם זאת, עובדת שעבדה 12 חודשים לפחות באותו מקום עבודה, יכולה להאריך את חופשת הלידה למשך 12 שבועות נוספים, ובסך הכל, לצאת לחופשה של 26 שבועות. עם זאת, לאחר 14 השבועות הראשונים, היא כבר אינה מקבלת דמי לידה מהביטוח הלאומי, ולמעשה אין לה הכנסה.

אפשרות נוספת היא לצאת לחופשה ללא תשלום (חל"ת) שאורכה עד 25% מהתקופה שבה עבדה היולדת באותו מקום עבודה – אך לכל היותר שנה אחת. כלומר, גם מי שעבדה חמש שנים אצל אותו מעסיק, תצטרך לחזור לעבודה כאשר התינוק או התינוקת יחגגו שנה (למעט מקרים מיוחדים). גם בחל"ת, אין שכר – ולא דמי לידה ולכן גם אין הפקדה לחיסכון הפנסיוני.

חשוב לפנות לייעוץ פנסיוני אובייקטיביצילום: Frizzantine | Dreamstime.com

מאחר וגובה הפנסיה שנקבל בקרן פנסיה חדשה היא נגזרת של גובה החיסכון שיעמוד לרשותנו בגיל הפרישה, הפסקות תשלומים או הקטנת אחוזי משרה יקטינו בהתאמה את ההפקדות לקרן הפנסיה ועקב כך תקטן גם הפנסיה הצפויה שלנו.

מסיבה זו, בכל מקרה של הארכת חופשת הלידה, החלפת מקום עבודה או שינוי אחוזי המשרה – חשוב מאוד לפנות לייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בו ייבחנו חלופות שונות שמטרתן לשמור על הזכויות הפנסיוניות של העובדת ולצמצם למינימום את הפגיעה בחיסכון הפנסיוני שלה.

לשמור על הביטוח

"בנוסף, חשוב להתייחס לנושא הרכיב הביטוחי בחיסכון הפנסיוני", מציינת אורית מיכאל רוזנשטיין. בקרן פנסיה חדשה, בנוסף לחיסכון לפנסיה, ישנם שני כיסויים ביטוחים: ביטוח למקרה פטירה חס וחלילה, בו תשולם קצבה לשאירים (בן/בת זוג וילדים עד גיל 21); וכיסוי למקרה של אובדן כושר העבודה. כדי לשמר כיסויים ביטוחים אלה חשוב לשמור על רצף בהפקדות לקרן הפנסיה. אמנם בקרנות הפנסיה החדשות נשמר הכיסוי הביטוחי באופן אוטומטי לתקופה של עד חמישה חודשים, אך התשלום עבורו יורד מתוך הכספים שנצברו לחיסכון לפרישה.

בהמשך, ניתן להצטרף להסדר "ריסק זמני" לתקופה של עד 24 חודש (5+19 חודשים) כאשר בתקופה זו נשמר הכיסוי הביטוחי בעלות נמוכה, אותה ניתן לשלם באופן עצמאי או מתוך היתרה בקרן הפנסיה. בתום תקופה זו יש לחזור ולהפקיד כרגיל לקרן, כדי למנוע מצב בו תידרשו לעבור חיתום רפואי ותקופה אכשרה מחדש.

בכל מקרה, אם יצאת לחופשת לידה, זה הזמן להיעזר בייעוץ פנסיוני אובייקטיבי מקיף במטרה למצוא את הפתרון המתאים ביותר ולא לאבד מזכויותייך. כך תוכלי להתפנות לחופשת הלידה בראש שקט לפרטים נוספים לחצי כאן >>>

הבהרה: האמור לעיל מהווה מידע והסבר כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. יעוץ פנסיוני ינתן בכפוף לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק. אין באמור כדי להוות התחייבות לחסכון בסכום כלשהו. הבנק אינו יועץ מס.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור

איך תיראה הפנסיה שלך?

גיל פרישה62 מגדר
קיצבה חודשית רצויה
₪30,000 ₪0
גיל תחילת עבודה
55 18
שכר חודשי ברוטו
₪52,000 ₪0
שיעור הפקדת העובד
7% 6%
}

הבהרה:

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ השקעות או תחליף ליעוץ כאמור המתחשב בנתונים, במאפיינים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
השימוש במחשבון זה מהווה כלי עזר המיועד להדגמה בלבד, מתבסס על הנתונים שהוזנו בו, נכון להיום, ועל בסיס הנחות כלליות קבועות מראש אשר יתכן ואינן תואמות את הנתונים האישיים שלך ובכללן -

ההפקדה הינה לפי השיעורים הקיימים בפנסיית חובה, השכר המבוטח שווה ל 80% משכר ברוטו, ההפקדה לחיסכון בלבד ללא עלויות ביטוח ובניכוי דמי ניהול מהפקדות בשיעור של 6%, הנחת תשואה שנתית בשיעור 4.26% ברוטו בניכוי דמי ניהול מהצבירה בשיעור של 0.5%, ביצוע הפקדות שוטפות ורציפות מידי חודש ללא ביצוע משיכות כספים, גיל פרישה 62 אישה ו-67 גבר

אין לראות באמור במחשבון משום חוות דעת, המלצה או הנחיה. הנתונים המוצגים במחשבון הם בגדר הערכה בלבד ואין להסתמך עליהם. בכל מקרה של סטייה באחת או יותר מההנחות שלעיל, או שוני באחד מהנתונים שהוזנו, עשויה התוצאה להיות שונה באופן מהותי ממה שמוצג. יעוץ פנסיוני ינתן בהתאם לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

גובה הקיצבה החודשית הצפוי:
30%
הפער החודשי להשלמה רוצה להגיע לקיצבה הרצויה?

תנו למומחים שלנו לסייע לכם בבחירת המוצר המשלים המתאים ביותר לכם כדי שתוכלו להגיע לפנסיה בביטחון