מחליפים מקום עבודה או תפקיד? יש טעות אחת שלא כדאי לכם לעשות

בכל נקודה משמעותית בחיים, כמו קידום בקריירה, העלאה בשכר או מעבר בין מקומות עבודה, חשוב להימנע ממשיכת כספי פיצויים, ולוודא שהחיסכון הפנסיוני מתאים לשינויים שחלו בחייכם

רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלושה אנשים יושבים וממתינים
צילום: dreamstime
רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מתי צריך להתחיל לחשוב על פנסיה? מוקדם ככל האפשר – החל מהיום הראשון של העבודה הראשונה שלכם, לאחר השחרור מהצבא והטיול הגדול.

אלא שהעבודה לא מסתיימת שם. לאורך השנים אנו מחליפים מקום עבודה לא מעט פעמים ומתקדמים בין תפקידים. בתקופות האלו בדיוק חשוב להמשיך לבחון את החיסכון הפנסיוני ולוודא שהוא מתאים לצרכים שלכם, ובעיקר, ממשיך לשרת את המטרה החשובה מכל – רווחה כלכלית לאחר הפרישה מהעבודה.

בעזרת אורית מיכאל, מנהלת יחידת הייעוץ הפנסיוני לסניפים בבנק הפועלים, ריכזנו כמה עצות להתנהלות פנסיונית נכונה בתקופות שונות בקריירה.

גם בין עבודות – חשוב להמשיך להפקיד לחיסכון

דור ההורים והסבים שלנו לא נהג להחליף מקומות עבודה, ורבים מהם עבדו באותו מקום עשרות שנים, עם יציבות תעסוקתית מובטחת. אבל העולם שלנו שונה ודינמי הרבה יותר – משני הצדדים: המעסיקים כבר לא מבטיחים יציבות, וגם העובדים לא נרתעים ממעבר תכוף בין מקומות עבודה, במטרה להתקדם בקריירה, ליהנות מהעלאה בשכר ולגוון את תחומי העיסוק.

ואולם, כל השינויים והמעברים הללו יכולים להשפיע על הפנסיה שלנו, וחשוב לוודא שהחיסכון לא נפגע, כדי שעדיין נוכל לסמוך על כך שעד גיל הפרישה, יצטבר בו סכום משמעותי. ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי – למשל כזה הניתן בבנקים, שאינם מנהלים קרנות פנסיה או קופות גמל משלהם – יסייע למנוע טעויות, ולנהל את החיסכון באופן מיטבי.

כך לדוגמה, בעת תקופת מעבר בין עבודות, עולה האפשרות למשוך את כספי הפיצויים שנצברו בקופת הגמל – אך כדאי מאוד להימנע מכך. משיכת הכסף פוגעת בחיסכון הפנסיוני, ועלולה לגרום להקטנתו באופן משמעותי, כך שכאשר תצאו לפנסיה, תקבלו סכום קטן יותר, ורמת החיים שלכם תיפגע.

כל שינוי בקריירה יכול להשפיע על הפנסיה שלכםצילום: dreamstime

פרט להמלצה להימנע ממשיכת כספי פיצויים בתקופות של סיום עבודה, חשוב להמשיך להפקיד לחיסכון הפנסיוני גם בתקופות של היעדר תעסוקה, כך אנו שומרים על הרצף הביטוחי, מונעים פגיעה בגובה החיסכון, ומסייעים לו להמשיך לצבור ריבית דריבית לאורך זמן.

עברתם לתפקיד חדש? ודאו שהחיסכון עדיין עובד בשבילכם

במעבר למקום עבודה או תפקיד חדש, כדאי גם כן להיעזר בשירותי ייעוץ פנסיוני. לא פעם, השכר והתנאים הנלווים משתנים, וכך גם מצבנו המשפחתי – נישואים, הרחבת המשפחה ועוד. ייעוץ בזמנים של שינוי והתפתחות יבטיח שגם החיסכון הפנסיוני שלנו מתאים את עצמו לאורח החיים החדש, ליעדים ולמטרות שלנו. כך למשל, במקרה של העלאה במשכורת, ייתכן שכדאי להגדיל גם את החיסכון הפנסיוני, כך שבטווח הארוך, הוא יגדל במידה משמעותית.

בייעוץ פנסיוני אובייקטיבי, השלב הראשון הוא איסוף נתוני התיק של הלקוח, וניתוח מקיף. בשלב הבא מובאים בחשבון גורמים נוספים, המצב המשפחתי, אהבת הסיכון, תוכניות לעתיד ועוד. בדרך זו ניתן להכיר את הצרכים האמיתיים של החוסך ולבנות יחד חיסכון פנסיוני מותאם אישית שיוכל לגדול יחד איתו.

המטרה: למצוא את המסלול המתאים לכם

לסיכום, לא מעט עובדים מעדיפים שלא לבדוק ולבחור בעצמם, ומצטרפים לתוכנית הפנסיה שמציע להם המעסיק, אבל אם רוצים לוודא שהחיסכון הפנסיוני מתאים למצב המשפחתי והתעסוקתי שלנו, וליעדים שחשובים לכם – כדאי לפנות לייעוץ מקצועי ואובייקטיבי, כדי למצוא את המסלול הטוב ביותר עבורכם.

הבהרה: האמור לעיל מהווה מידע והסבר כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. יעוץ פנסיוני ינתן בכפוף לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק. . אין באמור כדי להוות התחייבות לחסכון בסכום כלשהו. הבנק אינו יועץ מס.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור

איך תיראה הפנסיה שלך?

גיל פרישה62 מגדר
קיצבה חודשית רצויה
₪30,000 ₪0
גיל תחילת עבודה
55 18
שכר חודשי ברוטו
₪52,000 ₪0
שיעור הפקדת העובד
7% 6%
}

הבהרה:

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ השקעות או תחליף ליעוץ כאמור המתחשב בנתונים, במאפיינים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
השימוש במחשבון זה מהווה כלי עזר המיועד להדגמה בלבד, מתבסס על הנתונים שהוזנו בו, נכון להיום, ועל בסיס הנחות כלליות קבועות מראש אשר יתכן ואינן תואמות את הנתונים האישיים שלך ובכללן -

ההפקדה הינה לפי השיעורים הקיימים בפנסיית חובה, השכר המבוטח שווה ל 80% משכר ברוטו, ההפקדה לחיסכון בלבד ללא עלויות ביטוח ובניכוי דמי ניהול מהפקדות בשיעור של 6%, הנחת תשואה שנתית בשיעור 4.26% ברוטו בניכוי דמי ניהול מהצבירה בשיעור של 0.5%, ביצוע הפקדות שוטפות ורציפות מידי חודש ללא ביצוע משיכות כספים, גיל פרישה 62 אישה ו-67 גבר

אין לראות באמור במחשבון משום חוות דעת, המלצה או הנחיה. הנתונים המוצגים במחשבון הם בגדר הערכה בלבד ואין להסתמך עליהם. בכל מקרה של סטייה באחת או יותר מההנחות שלעיל, או שוני באחד מהנתונים שהוזנו, עשויה התוצאה להיות שונה באופן מהותי ממה שמוצג. יעוץ פנסיוני ינתן בהתאם לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

גובה הקיצבה החודשית הצפוי:
30%
הפער החודשי להשלמה רוצה להגיע לקיצבה הרצויה?

תנו למומחים שלנו לסייע לכם בבחירת המוצר המשלים המתאים ביותר לכם כדי שתוכלו להגיע לפנסיה בביטחון