"בני 70 נאלצים לעבוד אחרי גיל הפרישה כי משהו לא הסתדר להם בפנסיה"

מחקר חדש של אוניברסיטת בן-גוריון מגלה שרמת ההכנסה לאחר היציאה לפנסיה צונחת ביותר משליש. "המצב לא טוב. הפנסיונרים הישראלים סופגים את הירידה הגבוהה ביותר בהכנסותיהם מכל הארצות להם השווינו למעט ספרד", אומר החוקר

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני 70 נאלצים לעבוד אחרי גיל הפרישה כי משהו לא הסתדר להם בפנסיה
צילום: Evgenyatamanenko | Dreamstime.com
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מתכוננים ליציאה לפנסיה? בונים על כך שההכנסה שלכם תישאר דומה לזו לה אתם רגילים? מחקר חדש של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מציג תמונה בעייתית. לפי המחקר של המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אותו ערכו ד"ר אביעד טור-סיני ופרופ' אביה ספיבק, משפחה ישראלית מפסידה בממוצע יותר משליש מהכנסתה הכוללת כאשר מפרנסיה יוצאים לפנסיה. 34.1% מההכנסה לה רגילה המשפחה ייעלם, מה שמהווה ירידה דרמטית שמקשה לשמור על אותה רמת איכות חיים.

החוקרים עקבו אחר כל ההכנסות של משפחה לפני גיל הפרישה ואחריו, תוך שימוש בנתוני סקר בינלאומי המאפשר השוואה לארצות אירופה. במחקר נבדקה ההכנסה מכלל המקורות העומדים בפני הפנסיונר הישראלי הממוצע: פנסיה, ביטוח לאומי, הכנסות מהון ואפילו הכנסות מעבודה, שכן ישנם פנסיונרים שממשיכים לעבוד גם לאחר גיל הפרישה - אם מרצון ואם מכורח. "חלק משמעותי של הפורשים, כ-15%, ממשיכים לעבוד אחרי גיל הפרישה. זה נתון שהוא מהגבוהים בארצות ה-OECD", אומר פרופ' אביה ספיבק.

איך מצמצמים את את הפער מול אירופה?צילום: Nuttapong Punna | Dreamstime.com

"חלק ממשיכים כי הם אוהבים את העבודה שלהם אבל לחלק פשוט אין ברירה. אין להם מספיק כסף. אני מכיר כמה אנשים שבגיל 70 ומעלה נאלצים לעבוד כי משהו לא הסתדר להם בפנסיה וקשה להם מאוד". לדברי פרופ' ספיבק, המחקר מאשש את התחושה שהייתה לו כאשר יצא לדרך. "הייתה ביקורת על ההנחה שלי. נטען שרמת החיים לא יורדת עם הפרישה ונאמר שצריך לקחת בחשבון את כל הכנסות המשפחה - מה שעשינו במחקר. הנתונים לא הפתיעו אותי ומצביעים על כך שהמצב לא טוב. הפנסיונרים הישראלים סופגים את הירידה הגבוהה ביותר בהכנסותיהם מכל הארצות להם השווינו, למעט ספרד".

הירידה בהכנסות לאחר הפרישה בספרד היא של 36.7%. בגרמניה מדובר על 23.3%, בצרפת 16.9% ובאוסטריה 8.8% בלבד. "יש צורך דחוף במדיניות כלכלית חדשה אשר תשפר את מצב הפנסיונרים במדינת ישראל בעתיד, כדי שנסגור או נצמצם את הפער מול ארצות אירופה", אומר פרופ' ספיבק ומציין שבנובמבר הקרוב תיפתח באוניברסיטת בן-גוריון תוכנית בנושא אקטואריה וסיכון פיננסי "שאנחנו מקווים שתעלה את הרמה המקצועית של הטיפול בנושאים האלה בארץ".

איך תיראה הפנסיה שלך?

גיל פרישה62 מגדר
קיצבה חודשית רצויה
₪30,000 ₪0
גיל תחילת עבודה
55 18
שכר חודשי ברוטו
₪52,000 ₪0
שיעור הפקדת העובד
7% 6%
}

הבהרה:

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ השקעות או תחליף ליעוץ כאמור המתחשב בנתונים, במאפיינים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
השימוש במחשבון זה מהווה כלי עזר המיועד להדגמה בלבד, מתבסס על הנתונים שהוזנו בו, נכון להיום, ועל בסיס הנחות כלליות קבועות מראש אשר יתכן ואינן תואמות את הנתונים האישיים שלך ובכללן -

ההפקדה הינה לפי השיעורים הקיימים בפנסיית חובה, השכר המבוטח שווה ל 80% משכר ברוטו, ההפקדה לחיסכון בלבד ללא עלויות ביטוח ובניכוי דמי ניהול מהפקדות בשיעור של 6%, הנחת תשואה שנתית בשיעור 4.26% ברוטו בניכוי דמי ניהול מהצבירה בשיעור של 0.5%, ביצוע הפקדות שוטפות ורציפות מידי חודש ללא ביצוע משיכות כספים, גיל פרישה 62 אישה ו-67 גבר

אין לראות באמור במחשבון משום חוות דעת, המלצה או הנחיה. הנתונים המוצגים במחשבון הם בגדר הערכה בלבד ואין להסתמך עליהם. בכל מקרה של סטייה באחת או יותר מההנחות שלעיל, או שוני באחד מהנתונים שהוזנו, עשויה התוצאה להיות שונה באופן מהותי ממה שמוצג. יעוץ פנסיוני ינתן בהתאם לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

גובה הקיצבה החודשית הצפוי:
30%
הפער החודשי להשלמה רוצה להגיע לקיצבה הרצויה?

תנו למומחים שלנו לסייע לכם בבחירת המוצר המשלים המתאים ביותר לכם כדי שתוכלו להגיע לפנסיה בביטחון

הבהרה: הבנק אינו יועץ מס. כל האמור לעיל מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, וגם אינו תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף להוראת כל דין. הייעוץ הפנסיוני יינתן בכפוף לתנאים הנהוגים בבנק.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור