מהפכה של תקווה

תקווה היא תוכנית פעולה ליצור מציאות טובה יותר. הפדגוגיה החברתית, שמובילה רשת "דרור בתי חינוך" מבית דרור ישראל, מציעה דרך חדשה לחינוך ולתיקון חברתי

לימור קלר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגמת אקו-ים בתיכון החברתי חיפה | צילום:  אור זק"ש
מגמת אקו-ים בתיכון החברתי חיפהצילום: אור זק"ש
לימור קלר
תוכן שיווקי

"תתארו לכם עולם יפה / פחות עצוב ממה שהוא ככה / ואנחנו שם הולכים עם שמש בכיסים / ומעל גגות, הכוכבים / והזמן עובר בלי פחד", שר שלמה ארצי, ונדמה שמילותיו נכתבו על הלמידה והחינוך בבתי הספר החברתיים בארץ. מי שיבקר בימים אלה בשלל אירועי הסיום בתיכונים החברתיים של דרור בתי חינוך, יזכה לחוויה מרגשת ומעוררת השראה. בכולם ניכר החיבור יוצא הדופן בין חינוך, למידה, חברות ושינוי חברתי מקיף. ילדים, בני נוער, הורים ומחנכים מדברים על אפשרות חדשה להבין מהו בית ספר ומה תפקידו. נערות ונערים מדברים על יציאה מבדידות ותחושה שהם שקופים אל חברויות משמעותיות ותחושת ערך בלתי רגילה. חוויה של למידה משמעותית מחוברת לחיים ושל יצירה, של פרויקטים חברתיים גדולים בקהילה שמחוללים שינויים רחבי היקף.

בלי צלצולים ובלי ציונים
בתי הספר החברתיים של רשת "דרור בתי חינוך" הוקמו ע"י חברי "דרור ישראל" כדי לפתח ולהוביל שינויים בשדה החינוך והלמידה בארץ, והפדגוגיה החברתית היא דרך מיוחדת שכדאי לכולם להכיר. הרשת רואה עצמה מקדמת את החינוך הציבורי, תוך כדי מתן הזדמנות שווה והוגנת לחינוך איכותי לכולם, ושמה דגש על האושר והיכולות של כל תלמידה ותלמיד. "בתי הספר, כפי שרובנו מכירים, מתמקדים בהצלחה בלימודים, בשינון ובמתן ציונים", אומרת ענבל רון, מנכ"לית רשת דרור בתי חינוך. "אנחנו יוצרים מענה שלא קיים ברוב בתי הספר באמצעות פרויקטים חברתיים, הערכה חלופית, בלי צלצולים ובלי ציונים, כשהתלמידות והתלמידים מרגישים שרואים אותם, וכל אחד עובר תהליך המותאם לו. זהו מענה חברתי של למידה בקבוצה, כשכל אחד מביא את הכישורים שלו. האווירה אינה תחרותית ואף אחד לא נמדד עד כמה הוא טוב במתמטיקה או באנגלית".

ענבל רון צילום: סוניה גרשפט

רון סבורה כי מדובר בלא פחות ממהפכה חינוכית. במקום לומר לילדים ולבני נוער שתפקידם לשנן ולהתאים את עצמם למציאות הקיימת, אומרים אצלם דבר הפוך: המציאות הקיימת פצועה, אך יש בה גם תקווה. היא זקוקה לכם, לרעיונות, ליכולות ולעוצמות שלכן ושלכם. בואו תובילו את השינוי ואת העשייה, בדומה למשפט המפורסם של מרטין בובר, "הנוער הוא הסיכוי הנצחי לאושר של האנושות". בתי הספר החברתיים ברשת פרוסים מקיבוץ רביד בצפון ועד מצפה רמון, והרשת מלווה תהליכי שינוי בבתי ספר רבים ברחבי הארץ, מפעילה פנימיות וחברות-נוער למנהיגות, גני ילדים, מכללות ופרויקטים קהילתיים. רון: "אנחנו פועלים באופן הזה כחלק מתנועת דרור ישראל כבר הרבה שנים - שילוב הקוד הבלתי פורמלי, דגש על הפן החברתי והקשר לסביבה האנושית שלי".

הנערים והנערות בבתי הספר של הרשת מתבקשים להביא את עולמם לתכנים הלימודיים, ולכל אחד מהם מוקדשת שעה ביום, שבה הוא מלמד את הכיתה ומגלה לחבריו ולמוריו עד כמה תחומי העניין רחבים ומפותחים. "הם עוסקים בשאלות אקולוגיות, בלהקות שהם אוהבים, בחיים במקומות שמהם הגיעו, במשפחות ובסיפורים שלהן, וכך אנחנו עוסקים בשאלות של זהות ועוד. יש הרבה מקום לביטוי של התלמידים בתהליך הלמידה", היא מסבירה. "אפילו אופן ההערכה שלהם בסוף השנה משתקף דרך עיניהם ודרך עיני המורים שלהם באמצעות חוויית הלמידה והערכה של הפרויקטים הלימודיים".

כיתה שהיא קבוצה, טיול התיכונים החברתייםצילום: דרור בתי חינוך

התאמה למציאות משתנה
"התלמידים הם שמעצבים את החברה הנוכחית וזו שיחיו בה בעתיד", מחדדת רון. "לנוער יש המון כוח ויכולת להשפיע על המציאות, ובית הספר הוא קרקע לעשייה החברתית. אנחנו כמבוגרים נמצאים שם כדי לדרבן, לשאול שאלות, להציע רעיונות ולהעלות יוזמות. עסקנו למשל בנושא האקלים, משום שהחניכים מעוניינים לגרום לעולם שלנו להיות טוב יותר אקולוגית, והרבה בני נוער שותפים למחאת האקלים. אנחנו מעודדים אותם ליזום קמפיינים במדיה הדיגיטלית ולהשתמש בה באופן חיובי כדי להפוך את המדיה החברתית לטובה ומוסרית".

לרעיון הזה מתחילה עכשיו מערכת החינוך בארץ להצטרף, ו"דרור בתי חינוך" מוצפת בפניות. "מורים ומורות, מנהלות ומנהלים מרגישים שהם חייבים לברוא מחדש את תפקידם. בכל יום שעובר עוד בית ספר ועוד רשות פונים אלינו כדי לעבור תהליכי ליווי לכיוון הפדגוגיה החברתית. ערים מבקשות להקים בתי ספר חברתיים, גני ילדים חברתיים, עבודה קהילתית ברוח הפדגוגיה החברתית".

דרור התיכון החברתי, תיכון בלי מבחניםקרדיט: דרור התיכון החברתי

השנה האחרונה, על כאביה העצומים, הוכיחה שאי אפשר להמשיך לעצום עיניים אל מול בדידות ושקיפות שילדים חשים ואל מול עוולות מקיפים ועמוקים שמתרחשים סביב. "החינוך חייב לחזור למלא תפקיד מוביל ופורץ דרך בתיקון החברה, וילדים וילדות, ובמיוחד בני ובנות נוער, יכולים להיות שותפים ושותפות, להוביל ולהנהיג - ואסור שזו תהיה קלישאה. עם הידע המקצועי שלנו ברשת ושנים רבות של ניסיון, אנחנו נכנסים לתמונה כדי לסייע לכל מקום לעשות את זה באופן עמוק ורציני בדרכו".

לחבר את הטוב לעולם הלמידה
תחת הכותרת הגדולה "פדגוגיה חברתית" נמצאים שני יסודות די פשוטים: האחד הוא להציע למורים, למחנכות ולתלמידים ליצור את בית הספר ואת תהליכי הלמידה בו על בסיס שותפות עמוקה של קשרים, קרבה, חברות, אחריות משותפת וקבוצות. השני, לקחת את כל הטוב הזה ולחבר אותו לעולם הלמידה בביה"ס. הלמידה חייבת להיות קשורה לחיים האמיתיים דרך חקר, פרויקטים חברתיים (SPBL) ומגמות פורצות דרך הקשורות לסביבה ולחברה. הכישורים שמפתחים הם הרבה מעבר למה שמציעה היום הלמידה הפרונטלית.

"שני היסודות האלו יחד יוצרים מפץ גדול של תקווה בשדה החינוך", אומר אודי יעקב ממרכז ההדרכה של הרשת. "אנחנו ציבוריים, ופתוחים במכוון לכל הילדים, ובאמת מגיעים אלינו ילדים ממקומות מאוד מגוונים, כשהמסר הוא שצריך את כולכם כדי לבנות חברה טובה, אי אפשר בלעדיכם. כשעוצמת החברות, הדמיון והחירות פוגשת את המבט הביקורתי ואת הצורך לתקן עוול, נוצרת מציאות אחרת של נעורים ועצם המושג בית ספר עובר שינוי רדיקלי".

רון מוסיפה: "להגיע לתיכון חברתי ולראות חבורת ילדים שמגיעים מכל חלקי החברה הישראלית, יושבת ומנגנת ב'סלון החברתי', בשעה שמגמת אקו-ים יוצאת לשיט מחקרי, וביניהם מסתובבים מחנכים עם מבט של ערך ומשמעות - זו תמונה שמסבירה הכול ויוצרת תקווה. פעם חשבנו שאפשר לעשות את זה רק במקומות קטנים ומאוד מיוחדים, היום אנחנו יודעים שאפשר ליצור תהליכים כאלו בכל מקום. במהלך השנים והעשייה בתנועת דרור ישראל למדנו שתקווה היא תוכנית פעולה ליצור מציאות טובה יותר. אני לא יודעת אם אני אופטימית ביחס לחברה הישראלית, אבל ביחס לחינוך יש לי תקווה ברורה".

לאן אתם שואפים?
רון: "אנחנו שואפים להתרחב ולהגיע למגוון רחב של אוכלוסיות ורשויות, וכמובן להשפיע על שדה החינוך הציבורי. לא רק שאני מאמינה שמערכת החינוך יכולה להשתנות, אלא שהיא חייבת להשתנות וזה אפשרי תוך כמה שנים בודדות. זה לא מסובך. ציבור רחב של מחנכות ומחנכים משוועים לשינוי ומנהלות בבתי ספר יסודיים כמהות לכך. קשה לשנות מערכת כבדה ומסורבלת אבל לא בלתי אפשרי. צריך רק לפתוח את המחשבה".

לאתר דרור בתי חינוך
לדף הפייסבוק
לפניות: dror@drornet.org.il