חדשנות חינוכית על בסיס חיבור מיטבי עם הקהילה

תפיסת חדשנות מתמדת כחלק אינטגרלי מהתפיסה העירונית, דרך שילוב כל הקהילות והמגזרים בפרויקטים רב-תרבותיים ועד להפיכתה למגדלור חינוכי. "אנחנו מאמינים כי חינוך אינו מתחיל או נגמר בגבולות הכיתה או בית הספר, אלא נוגע לתלמיד בכל תחומי החיים" אומרים בעיריית ירושלים

גיא פישקין, בשיתוף עיריית ירושלים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
למידה מחוץ לכיתה
למידה מחוץ לכיתהצילום: ריקי רחמן
גיא פישקין, בשיתוף עיריית ירושלים
תוכן שיווקי

משהו טוב קורה בירושלים. בימים אלה חווה מערכת החינוך העירונית בבירה את אחת התקופות הטובות בתולדותיה, המתאפיינת בתנופת התחדשות מואצת, השקעת משאבים יוצאת דופן בפיתוח תוכניות ופרויקטים חינוכיים והקמת מוסדות חדשים בכל רחבי העיר, וחשוב מכל - מתן הזדמנות שווה לתלמידים מכל קשת המגזרים והאוכלוסיות לזכות בחינוך איכותי עם אופק לעתיד טוב יותר.

מערכת החינוך הירושלמית, נחשבת למגוונת ולרחבה ביותר בארץ, ובסך הכל לומדים בה כ-300 אלף תלמידים מכלל המגזרים – ממלכתי, ממלכתי-דתי, חרדי וערבי. המערכת מורכבת מכ-2,500 גני ילדים וכ-700 בתי ספר יסודיים ועל-יסודיים, בהם מלמדים לא פחות מ-30 אלף מורים וצוותים חינוכיים מהשורה הראשונה. מערכת החינוך העירונית פועלת על בסיס עיקרון הגיוון, המתבטא בהיצע רחב של בתי ספר מזרמים ומתפיסות חינוכיות שונות.

מרכז החדשות פואנטהצילום: ריקי רחמן

חינוך 24/7

אחד המרכיבים המשמעותיים לו מעניקים דגש נכבד במינהל החינוך בעיריית ירושלים בעת האחרונה, מתוך הבנת הצורך במתן מענה לכלל האוכלוסיות, טמון בהטמעת חדשנות חינוכית על בסיס תפיסה של חיבור מיטבי עם הקהילה.

"אנחנו מאמינים כי חינוך אינו מתחיל או נגמר בגבולות הכיתה או בית הספר, אלא נוגע לתלמיד בכל תחומי החיים", מבהיר יואב (זימי) זימרן, ראש מינהל החינוך בעיריית ירושלים. ''כחלק מתפיסה זו, בתי הספר בכל רחבי העיר פועלים על פי מודל 'המרחב השלם' המייצר חיבור בין החינוך הפורמלי לבלתי פורמלי. לכך אנו מוסיפים פעילות מואצת של עובדות סוציאליות והשירות הפסיכולוגי-חינוכי בבתי הספר. הרעיון הוא לראות בבית הספר כמרכיב אחד מתוך מערך קהילתי שלם, הטבוע בתוך השכונה או המרחב. כך אנחנו מצליחים למעשה להעביר את מרכז הכובד של השיח החינוכי פנימה אל תוך המרחב הגיאוגרפי. זוהי הסתכלות הוליסטית, אשר רואה את המשאבים שמספקת הסביבה כחלק מהאג'נדה החינוכית. בשנים הקרובות נלך ונעמיק את התפיסה הזו, כך שהפעילות החינוכית תיכנס יותר ויותר אל תוך השכונות בעיר. במסגרת זו משולבות, בין היתר, בתוך כתלי בתי הספר פעילויות של תנועות נוער, חוגים וכן תוכניות OUTDOOR כמו צלילה, קיר טיפוס, תוכניות להכשרת יזמות, תוכניות מנהיגות, חינוך טכנולוגי ועוד".

תיכון ממלכתי דו- לשוני יד בידצילום: דנה בר סימן טוב, באדיבות הקרן לירושלים ועמותת יד ביד

ואם בחדשנות עסקינן, במינהל מתגאים בפעילותם של 4 מרכזי חדשנות חינוכית ייחודיים, המשמשים כמסגרת חינוכית ראשונה במעלה, הכוללת בתוכה בין היתר האב טכנולוגי, אולפני הקלטות ויצירה דיגיטליים ואפשרות ללמידה שונה המבוססת על פרויקטים והתנסות אישית, תוך שימוש באמצעים הטכנולוגיים החדישים ביותר.

כיום פועלים בירושלים מרכזי חדשנות "פואנטה" בשכונות גוננים, "חוות דעת" בגילה, "איפכא" בפסגת זאב, וכן 3 מרכזים נוספים שעתידים לקום בחודשים הקרובים בשכונות שייח ג'ראח, תלפיות וקריית יובל.

''המטרה היא להגיע למצב שבו בכל שכונה גדולה בעיר יפעל מרכז חדשנות למען כלל המגזרים. כל תלמיד יגיע ליום למידה מרוכז בו, ויזכה להעשיר את אופני ההוראה באמצעות מרחבי למידה מגוונים, שיאפשרו לו להגשים את מלוא הפוטנציאל הטמון בו", כך לדברי זימרן.

אורית דולבצילום: שלי פדן לובר

חוגגים את החינוך הירושלמי

גם צוותי החינוך ברחבי העיר נהנים מתשומת לב מיוחדת מהמינהל, המפעיל בין היתר את מרכז הסימולציה העירוני "כיתקטיקה'', שתכליתו לאפשר לכל צוותי החינוך הירושלמיים באשר הם, להתנסות בכלים ובהכשרות לקידום הוראה איכותית. בהקשר זה, עתידים לקיים בקרוב במינהל את אירוע "אוסקר החינוך הירושלמי", שייערך השנה בפעם הרביעית, ובמסגרתו יזכו נשות ואנשי החינוך המצטיינים בעיר להכרה על פועלם.

אירוע זה, יש לציין, הינו חלק מסדרת אירועים הנכללים תחת שבוע החינוך העירוני, המתקיים בימים אלה בסמוך לחגיגות יום ירושלים, אשר כולל עשרות אירועים בהם מתבטאים הלכה למעשה ערכי הגיוון והשפע של מערכת החינוך הירושלמית: החל ממפגשי הורים ייחודיים, אירועים משותפים לצוותי חינוך ממזרח ומערב העיר, כנסי מורים, מנהלים, גננות ועוד.

למידה בטבצילום: ריקי נחמן

לדברי אורית דולב, מנהלת אגף פדגוגיה במינהל החינוך בעירייה: "שבוע החינוך הירושלמי הוא יוזמה יוצאת דופן של מינהל החינוך בעיריית ירושלים. זהו שבוע בו אנו חוגגים את החינוך הירושלמי על כל גווניו, מוקירים את צוותי החינוך בעיר ומעמיקים את החיבור בין מערכת החינוך והקהילה. השנה כולל שבוע החינוך עשרות אירועים שונים, הנוגעים לכל הפעילות החינוכית בעיר: ערב הוקרה לצוותי החינוך בבריכת הסולטן והופעה של חנן בן ארי, ערבי הורים, יום הסטודנט לתלמידי הקולג' הירושלמי, כנס משותף לצוותים במזרח ומערב העיר ועוד. בנוסף, תארח ירושלים לראשונה את כנס החינוך הבין-לאומי של ארגון ה-OECD - במהלכו 250 נציגי ה-OECD מרחבי העולם יסיירו במוסדות החינוך בעיר, ייחשפו וילמדו ממערכת החינוך העירונית".

יואב (זימי) זימרןצילום: ארנון בוסאני

עושר תרבותי ואקדמי

העיר ירושלים מתהדרת בשפע תרבותי שכמותו לא קיים באף עיר אחרת בישראל, כאשר בתי הספר לאורכה ולרוחבה של העיר משופעים באינספור פעילויות מגוונות. אחת הבולטות שבהן, נעשית בשיתוף כלל המוסדות להשכלה גבוהה בעיר, בהם האוניברסיטה העברית, ומציעה חיבור ראשון מסוגו עם העולם האקדמי באמצעות תוכנית 'קולג' ירושלמי', בה לוקחים חלק השנה כ-1,000 תלמידי ותלמידות בתי הספר התיכוניים בעיר. זימרן מציין כי "הרעיון הוא לאפשר לכל התלמידים כבר בגיל תיכון, לקבל טעימה מהעולם האקדמי, וכך להעניק להם קנה מידה ראשוני שיאפשר להם לתכנן את עתידם, מתוך מטרה מוצהרת לשמור את העתודה הצעירה במוסדות האקדמיים השונים בעיר. התוכנית חושפת אותם למגוון רחב של מקצועות כולל נקודות זיכוי, שישוקללו עבורם כחלק מהציון בעת ההרשמה ללימודים האקדמיים''.

פרויקט מוצלח נוסף שמניב פירות עבור מערכת החינוך בירושלים מקורו בהקמת בתי ספר ייחודיים בשנים האחרונות, לרבות בתי ספר וגני יער, בתי ספר דמוקרטיים ומונטסוריים בכל השכונות והיד עוד נטויה. אלו משתלבים עם מהפכה חסרת תקדים, הכוללת שיפוץ של מאות כיתות לימוד ומוסדות חינוך, שמתבצע מתוך צורך למתן מענה מיטבי עבור הגידול הטבעי של אוכלוסיית העיר עבור כלל המגזרים.

למידה בטבעצילום: נתן רושנסקי

השקעה מיוחדת נעשית בימים אלה בפיתוח של מערכת החינוך במזרח העיר, בה מתחנכים כיום למעלה מ-100 אלף תלמידים. השקעה זו נעשית באמצעות הקמה של עשרות בתי ספר חדשים וחיבור לאקדמיה במסגרת תוכנית ''אלבשאיר'' למצוינות, הפועלת בהצלחה זו השנה הרביעית ועוסקת בהכנת תלמידים ותלמידות מצטיינים ממזרח ירושלים לקראת לימודים אקדמיים לתואר ראשון ושני במוסדות ההשכלה הגבוהה המובילים בישראל. בנוסף, פועלים במינהל להגדלת המענים החינוכיים במזרח העיר באמצעות שורה של מסלולים ומיזמים בהיקף של מיליוני שקלים, לצורך שילוב מקסימלי בחברה ובאקדמיה הישראלית, תוך צמצום הפערים החינוכיים הקיימים.

בשיתוף עיריית ירושלים