התחזית: קיץ חם בירושלים

המכביה, תערוכת דינוזאורים, יריד חוצות היוצר ושורה של אירועי במה, ספורט ומופעים: אורי מנחם, מנכ"ל חברת אריאל, שעומדת מאחורי האירועים הגדולים בירושלים, מספר מה צפוי לנו בשנה הקרובה בעיר, אחרי שנתיים לא פשוטות של קורונה

קובי טיריפינטו, בשיתוף חברת אריאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אצטדיון טדי
אצטדיון טדיצילום: ארנון בוסאני
קובי טיריפינטו, בשיתוף חברת אריאל
תוכן שיווקי

קשה שלא להבחין בתנופה המשמעותית בתחומי התרבות והספורט בירושלים וניכר כי שורה של פרויקטים ייעודיים, לצד מגוון של אירועים ומופעים, יוצרים מרקם עירוני המאפשר לתרבות ולאמנות לשגשג בשטחה של העיר ולעודד תרבות שוקקת התורמת באופן מהותי למרקם העירוני.

בחלוף שנתיים מאתגרות של ההתמודדות עם הקורונה אשר השפיעו על התחום, מתחדשת שוב וביתר שאת פעילות התרבות בבירה.

אחד הגופים הבולטים והמובילים בתחומי התרבות והספורט בירושלים הוא החברה העירונית אריאל, העומדת מאחורי מגוון רחב ואיכותי של מופעים ואירועים. לחברה תרומה משמעותית בקידום ופיתוח עולמות התרבות, התוכן והספורט בעיר והיא מפיקה ומארחת לאורך כל ימות השנה במרחב הציבורי אירועים מיוחדים ורבי משתתפים, הפקות בינלאומיות, אירועי תרבות ומופעים.

לצד הפעילות הענפה בתחום התרבות, אריאל מנהלת ומפעילה גם את מתקני הספורט והתרבות הגדולים של ירושלים, ובהם אצטדיון טדי. האצטדיון, שאירח את גמר גביע המדינה האחרון עם למעלה מ-30,000 צופים, יארח בקיץ הקרוב את טקס הפתיחה של המכביה ה-21, שבו צפויים להשתתף כ-30,000 איש מתוכם כ- 10,000 ספורטאים וספורטאיות מהארץ ומעולם. כמו כן, מנהלת החברה את היכל הפיס ארנה, שמעבר להיותו היכל הכדורסל הגדול והמתקדם בארץ, הפך ליעד מבוקש במיוחד למופעים גדולים בקרב אמנים מישראל ולהקות מובילות מחו"ל. גם את בריכת הסולטן, הכוללת כ-7,000 מקומות ישיבה, מנהלת החברה. הבריכה, שממוקמת למרגלות העיר העתיקה, צפויה לארח בעונת הקיץ הקרובה יותר מ-30 מופעים. לכל אלה, נוסף חלק ממתחם התחנה שגם הוא באחריות החברה.

אין ספק שמדובר באתגרים גדולים ומורכבים, בפרט על רקע השנתיים האחרונות. על כך מספר בהרחבה מנכ"ל חברת אריאל, אורי מנחם. "הקורונה פגעה באופן משמעותי בענף התרבות והאירועים. באותה תקופה, עמדו בפנינו שתי אפשרויות: לשקוע בשיתוק שאפף את המשק הישראלי או לנסות להמציא את עצמנו מחדש. בחרנו באפשרות השנייה", אומר מנחם.

חוצות היוצר 2021צילום: דור פזואלו

"הקורונה הביאה אותנו לחשוב המון מחוץ לקופסה ולאמץ יצירתיות רבה במסגרתה עשינו כל העת התאמות של העשייה ה'שיגרתית' שלנו למציאות הקיימת. לשמחתנו, בדחיפתו ובעידודו של ראש העיר משה ליאון הפעילות והאירועים בירושלים כמעט ולא פסקו לאורך כל התקופה הזו והם התקיימו בהתאם להנחיות משרד הבריאות. כך למשל, קיימנו מופעים על גבי משאיות שחלפו בשכונות השונות בעיר לטובת התושבים. היכל הפיס ארנה, המשמש בדרך כלל לאירועים עם תפוסת קהל גדולה מאוד, הפך לאמפי שאירח אירועים עד אלף איש בסדרת האירועים "כל העם במה". בנוסף, אצטדיון טדי שמכיל יותר מ-30,000 מקומות, אירח מופעים של עד 5,000 איש כדוגמת עומר אדם, אייל גולן ומשה פרץ. כמו כן, ניצלנו את תקופת הקורונה לשדרוג משמעותי, לתחזוקה ולשיפוץ המתקנים השונים שאנו מנהלים, דבר שפחות אפשרי לעשות במהלך שגרה רגילה של פעילות".

החברה העירונית אריאל כוללת למעשה שתי חברות, האחת העוסקת בפעילות עסקית-כלכלית והשנייה מתמחה בהפקות תרבות, פנאי ומופעים. מהי החלוקה ביניהן?

"מדובר בשתי ישויות משפטיות נפרדות. אריאל א', היא חברה לתועלת הציבור שבמהות העשייה שלה היא מנהלת עבור העירייה מאות פרויקטים בתחומי החינוך, החברה, הספורט, התרבות והרווחה, ולצורך כך מעסיקה מאות עובדים. כמו כן, החברה מפיקה ומנהלת את האירועים הגדולים של העיר במרחב הציבורי ובמתקנים שאותם היא מפעילה. אריאל ב' היא חברה עסקית המנהלת ומפעילה את מתקני הספורט והתרבות הגדולים בעיר: אצטדיון טדי, היכל הפיס ארנה, בריכת הסולטן וחלק ממתחם התחנה.

כמובן שקיימים ממשקים רבים בין שתי החברות, מה שמאפשר לנו מרחב תמרון וגמישות גדולה ביכולת הביצוע. בשתי החברות ההון האנושי הוא הנכס האמיתי של אריאל", אומר מנחם ומוסיף כי העשייה הענפה וההצלחה של אריאל נזקפת בראש ובראשונה לכלל עובדי החברה הפועלים במקצועיות וביסודיות רבה, "עם המון השקעה ומסירות שלא פוגשים בכל מקום".

עד כמה מורכב לנהל ולתפעל לאורך כל השנה את מתקני הספורט והתרבות הגדולים בירושלים?

"בכל מקום בעולם מתקני הספורט הגדולים נבנים כרב תכליתיים, כלומר מספקים מענה למגוון רחב של תחומי פעילות. אצטדיון טדי נבנה בראש ובראשונה כאצטדיון לאירוח משחקי כדורגל לקבוצות הירושלמיות ומשחקים בינלאומיים כיאה לעיר הבירה. יחד עם זאת, הוא משמש כידוע גם לקיום אירועים גדולים של יותר מ-20 אלף איש, כדוגמת טקס הפתיחה של המכביה, הצפוי להתקיים בקיץ הקרוב.

בתמהיל האמור, אנחנו נוקטים לא מעט פעולות לשמור על המתקן ועל הדשא על מנת שיהיה ניתן לקיים בו את הפעילות הייעודית שלו, משחקי כדורגל לצד קיום אירועים גדולים אחרים. בהיכל הפיס ארנה, היכל הכדורסל הגדול והמתקדם בארץ, עם כ-11,000 מקומות, שהוקם בתמיכה גדולה של מפעל הפיס, מתקיימים לצד המשחקים של הפועל ירושלים בכדורסל, עשרות אירועי תרבות ובמה, תערוכות, אירועי ספורט, החלקה על הקרח ועוד. העובדה הזו מצריכה תכנון מדויק ועבודה מאומצת סביב השעון, בעיקר של צוותי התפעול והאחזקה של המתקנים על מנת להבטיח היערכות והתנהלות מקצועית ומדויקת לכל אירוע".

תן לנו דוגמה לכך.

"במרץ האחרון אירחנו באולמות סגורים בארנה את ה'סופר אנדורו' - אליפות העולם באופנועי שטח שהתקיימה לראשונה בישראל. הכנת האירוע הצריכה מספר רב של ימי הקמה ובניית מסלול מכשולים, לרבות סלעים, צמיגי ענק וכמויות מפלצתיות של חול. עבודות ההקמה החלו מיד עם תום משחק הכדורסל של הפועל, כאשר האירוע עצמו התקיים ביום חמישי והסתיים לקראת חצות.

סופר אינדורו 2022, היכל הפיס ארנהצילום: סוכנות שמואל כהן

ביום שני שלאחר מכן כבר התקיים משחק נוסף של הפועל, כך שנאלצנו לפנות שוב את המשטח מיד עם תום אירוע ובתוך פחות מיומיים להעמיד את ארנה נקייה ומוכנה למשחק הכדורסל. לאחר המשחק התחלנו לפרק שוב את הפרקט, הפעם לטובת אירוע רובוטיקה שהתקיים שלושה ימים לאחר מכן ויום לאחר תחרות הרובוטיקה התקיימה במקום מסיבת נוער בהשתתפות מאות בני נוער. שלושה ימים לאחר מכן נערך כנס התוועדות של חסידות גור בהשתתפות כ-11,000 איש ולאחריו שוב כנס רובוטיקה. והנה לכם שלושה שבועות של עבודה מסביב לשעון. חשוב לציין, שכל אירוע כזה דורש התייחסות שונה וצרכים מיוחדים של הקמות, בניית במות, תפאורה, קונסטרוקציות, תאורה וכדומה. מאחורי כל זה עומדים עובדי חברת אריאל, מקצועיים ומסורים שעושים את עבודתם נאמנה בכדי שכל זה ייצא אל הפועל".

מהם האירועים המרכזיים של אריאל המתוכננים לקיץ הקרוב?

"צפוי לנו קיץ 'חם' ועמוס בירושלים. בחודש יולי הקרוב העיר תארח כאמור את טקס הפתיחה של משחקי המכביה ה-21 וכן את משחקי ההוקי קרח במכביה. לאחר המשחקים יהפוך המשטח לזירת החלקה על הקרח לטובת תושבי העיר והבאים בשעריה לאורך כל הקיץ. בנוסף, במסגרת שיתופי הפעולה של חברת אריאל עם מוסדות תרבות מרכזיים בירושלים, נקיים בשיתוף עיריית ירושלים, מוזיאון ישראל והזאפה, סדרה של חמישה מופעים מושקעים של מיטב האומנים שיתקיימו בגן הפסלים במוזיאון.

מיזם משותף נוסף שלנו יביא לגן הבוטני תערוכת דינוזאורים מקסימה לכל המשפחה. בבריכת הסולטן יתקיימו למעלה מ-30 אירועי במה עם מיטב האומנים של ישראל, ויתקיימו שתי הופעות של הזמר הטורקי הנודע איברהים טטליסס. וכמובן שיתקיים פסטיבל חוצות היוצר, יריד התרבות הגדול בישראל המשלב בין אומנות לקולינריה ומוזיקה, אליו מגיעים מדי שנה כ-100 אלף מבקרים.

בחודש מאי האחרון אירחנו בהיכל הפיס ארנה את המופע הבינלאומי של להקת Deep Purple המצליחה ויום למחרת את גמר גביע המדינה בכדורגל בין מכבי חיפה להפועל באר שבע עם יותר מ-30,000 צופים. חשוב להדגיש את שיתוף הפעולה והרוח הגבית שמעניקים לנו ראש העיר משה ליאון, מנכ"ל העירייה איציק לארי, סגן ראש העיר עו"ד אלישע פלג, ראשת מינהל תרבות פנאי וספורט אריאלה רג'ואן, הנהלת העיר ומנהלי אגפי העירייה השונים, המהווים חלק בלי נפרד מהעשייה הענפה של אריאל לאורך כל השנה".

בשנה האחרונה אנו עדים לעלייה משמעותית במספר המופעים וההפקות בינלאומיות בירושלים. עד כמה זה חשוב לעיר?

"זה חשוב מאוד לעיר ומהרבה מאוד סיבות. אחת המטרות המרכזיות שהציב לנו ראש העיר היא להפוך את ירושלים למוקד תרבותי בינלאומי הגדול והחשוב בארץ. זו העיר היפה בעולם עם אתרים מדהימים, שעיניי תיירים רבים נשואות אליה מבחינה דתית ותיירותית ומתבקש שכך יהיה גם מבחינה תרבותית. אנו לא חוסכים מאמצים בכדי להביא אומנים בינלאומיים לעיר. בנוסף, תרבות וספורט מחברים בין אנשים בעלי השקפות ודעות שונות ועל כן המופעים והאירועים הבינלאומיים מאוד חשובים לעיר ואני מאמין שנראה כאן יותר ויותר כאלה בעתיד הקרוב".

מה מתוכנן במסגרת השדרוג המשמעותי שיתבצע בקרוב באצטדיון טדי?

"על מנת להתאים את אצטדיון טדי, שנבנה בסוף שנות ה-80, לסטנדרטים הנדרשים, הוא עובר שיפורים ושיפוצים כל הזמן. רק לאחרונה בוצע קירוי ליציע הדרומי, הוחלפה מערכת ההגברה, נבנו שמונה תאי כבוד ביציע המערבי ושופצה מחדש קומת התפעול וחדרי השליטה והבקרה. במסגרת השיפוץ רחב ההיקף המתוכנן בטדי, המקודם בשיתוף עיריית ירושלים משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס, ישודרגו משמעותית קומת ה-VIP, חדרי ההלבשה ומנהרת השחקנים, כמו כן תותקן מערכת תאורת לד חכמה שתאיר את כר הדשא, יוחלפו הכיסאות ביציע הצפוני ויבוצע שדרוג תשתיות.

שדרוגים אלו נחוצים להפיכתו של טדי למתקן חדשני ומתקדם, כזה שיוכל לארח אירועים בינלאומיים ובכלל זה משחקי נבחרת ישראל, ומשחקים בשלב הבתים של ליגת האלופות והליגה האירופאית".

לסיום, לקראת טקס הפתיחה של המכביה ה-21 ייערך בקיץ בטדי, האם עבורך זו סוג של סגירת מעגל אחרי ששימשת כמנכ"ל המכביה הקודמת?

"אני בהחלט מרגיש קרוב ומחובר למכביה, אירוע הספורט השלישי בגודלו בעולם. הייתה לי הזכות להיות שותף בניהול המכביה ה-20. זו הפקה מטורפת ואני מאוד שמח שגם הפעם היא מגיעה לירושלים, לאחר דחייה בת שנה בגלל הקורונה. זהו אירוע חשוב ועוצמתי של יהודים מ-80 מדינות מכל רחבי העולם שמגיעים להצדיע, לחבק ולחזק את מדינת ישראל וירושלים.

אורי מנחם מנכ"לצילום: יח"צ חברת אריאל

חשוב לציין ש-5% מכלל משתתפי המכביה, מקהילות העולם, עושים בסוף עלייה לישראל וזו כבר הצלחה כבירה לאירוע. אנו מודים להנהלת 'מכבי תנועה עולמית' וליו"ר התנועה אמיר פלד על ההחלטה לקיים את אירוע הפתיחה בבירת ישראל. זוהי בהחלט אמירה ערכית חשובה ונכונה ואני יודע שהיא זוכה לתמיכה של כלל ראשי המשלחות המגיעות למכביה. עיריית ירושלים וחברת אריאל עושות הכול בכדי להפוך את האירוע לחוויה בלתי נשכחת לכלל המשתפים".

אורי מנחם – מנכ"ל החברה העירונית אריאל

גיל: 60

מצב משפחתי: נשוי למיכל + 3

תפקידים בעבר: מנכ"ל משחקי המכביה ה-20, מנכ"ל מנהלת חגיגות ה-70 של ישראל (עם חברת טרגט מרקט), מנהל אגף הספורט בעיריית ירושלים, חבר בסגל ההוראה במכון וינגייט, ובעבר בעל חברה לייעוץ לעיריות, מועצות וחברות בתחום הפקת האירועים ומתקני ספורט.

החברה העירונית אריאל

יו"ר דירקטוריון החברה: ראש העיר משה ליאון

תחומי פעילות מרכזיים: הפקת ואירוח אירועים לאומיים ובינלאומיים, אירועי תרבות, מופעים, פסטיבלים ואירועי ספורט גדולים

ניהול ותפעול מתקני הספורט והתרבות הגדולים בירושלים: איצטדיון טדי, היכל הפיס ארנה, בריכת הסולטן וחלק ממתחם התחנה

היקף פעילות שנתית: כ-200 מיליון שקל

מיקום משרדי החברה: היכל הפיס ארנה ירושלים

בשיתוף חברת אריאל