ירושלים חוזרת למעמדה כעיר מובילה בסצנת התיירות הבינלאומית

העיר ירושלים אומנם בת 3,000 שנות היסטוריה אך היא מתחדשת, מתפתחת ומתעדכנת ומציעה לכל סוגי התיירים מגוון אתרים היסטוריים לצד מבחר אטרקציות. אייל חיימובסקי, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, מספר על הגידול בחדרי האירוח, ההיצע העשיר והמגוון לתיירים מהארץ ומהעולם וההיערכות העירונית לגידול הצפוי במספר המבקרים העיר

לימור קלר, בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגדל דוד
מגדל דודצילום: הרשות לפיתוח ירושלים
לימור קלר, בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים
תוכן שיווקי

ירושלים היא מושא לכמיהה למיליוני בני אדם ברחבי העולם ומהווה את היעד התיירותי המעניין ומעורר ההשראה ביותר בישראל. היא מציעה מוצר תיירותי המשלב דת, היסטוריה ותרבות בת אלפי שנים, עשרות מסורות וקהילות, ותעשיית התיירות בה היא אחד מהעוגנים הכלכליים המובילים של ישראל.

בסקר שערך משרד התיירות נמצא כי כ-80% מהתיירות הנכנסת למדינת ישראל מגיעה לירושלים, ושבעה מתוך עשרת האתרים המתויירים ביותר בישראל נמצאים בעיר. האתר המתויר ביותר בישראל, אליו מגיעים 72% מהתיירים, הוא הכותל המערבי, ואחריו נמצאים כנסיית הקבר עם 52%, הוויה דולורוזה עם 47% והר הזיתים עם 47%.

גידול במספר חדרי מלון

ירושלים היא אומנם בת 3,000 שנות היסטוריה אך היא מתחדשת ומתפתחת - יש בה מרכז עיר שוקק חיים ומלא באטרקציות, סצנה קולינרית תוססת המשלבת מזרח ומערב, מרכז לכנסים בינלאומיים, ורב תרבותיות שיוצרת עניין וגיוון תרבותי. עד 2019 נהנתה ירושלים מכ-5.2 מיליון לינות בבתי המלון, מתוכן 4.17 מיליון לינות של תיירים מחו"ל, המהווים גידול של 62% ב-5 השנים הקודמות, ו-1.01 מיליון לינות של ישראלים, שהם גידול של 12%. התקיימו בה למעלה מ-250 כינוסים בין-לאומיים עם כ-60,000 משתתפים מחו"ל, שהצביעו על גידול של 176% ותרומה כלכלית לעיר, שעומדת על כ-380 מיליון שקלים (ע"פ חישוב ICCA).

"בימים שלפני הקורונה ניזונה ירושלים מ-80% של תיירות חוץ ו-20% - תיירות פנים", מציין אייל חיימובסקי, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, זרוע של עיריית ירושלים והמשרד לענייני ירושלים העובדת בתחום התיירות במשותף עם משרד ירושלים ומורשת, משרד התיירות ועיריית ירושלים. "הקורונה אילצה אותנו לבצע התאמות בוויסות התנועה לתיירות הפנים, ועם ישראל אכן הצביע ברגליים, נחשף יותר לירושלים וגילה מקומות שלא היה ער להם קודם לכן".

אייל חיימובסקי מנכ"לצילום: עצמי

בעיר 13,923 חדרי מלון עם צפי לתוספת של 2,550 חדרים עד שנת 2027, כשבשנים האחרונות נבנים חדרי מלון ברמות אירוח שונות ומגוונות. "בעבר היו בעיקר מלונות ברמת 5 כוכבים כמו המלך דוד, מצודת דוד וענבל אבל בשנים האחרונות נבנו יותר מלונות בוטיק כדרישה לציבור. גם תופעת ה-Airbnb לא פסחה על העיר כך שפתרונות הלינה בה רבים ומגוונים", אומר חיימובסקי. "הרשות לפיתוח ירושלים יצאה במהלך תקופת הקורונה בקמפיין שקרא לציבור הישראלי להגיע לעיר וליהנות מטבע עירוני וממרחבים שאפשרו לשוטט בצורה בטוחה. כעת מגיעות יותר קבוצות של צליינים ואנו מאמינים שהסכמי אברהם, שמקצרים את טווחי הטיסה, יביאו אלינו צליינים נוספים, בעיקר מהודו".

כיצד אתם נערכים לחידוש התיירות בעיר?

"אנו מלווים את היזמים באיתור שטחים לבתי מלון אם במבנים חדשים ואם במבנים קיימים שמתחדשים ובהליך הבירוקרטי. בנוסף, אנו מלווים את המלונות הקיימים כדי לגשר על תקופות חלשות יותר. יצרנו מנגנוני סיוע כמו חבילות נופש לסופי שבוע עם סיורים חינמיים או חבילות של לילה שני ב-50 אחוז או חינם, אנו מתגברים את ההופעות וההצגות והצלחנו למלא חדרים בתקופות מורכבות, כל זה בשיתוף פעולה עם גורמי התיירות בירושלים".

ממקומות קדושים ועד טבע עירוני

התיירות בעיר כבר מזמן איננה מתרכזת רק במקומות הקדושים. "הם אמנם גולת הכותרת לדתות השונות – לנוצרים במתחם כנסיית הקבר, למוסלמים בהר הבית וליהודים בכותל, אולם אנו בוחנים את עצמנו במספר הלינות שהתייר נשאר בעיר ומציעים חוויות נוספות לצד החוויה הדתית, כמו חוויה קולינרית ואחרות. במתחם העיר העתיקה אפשר ליהנות מהכנסיות, מהכותל ומהמקומות הקדושים אך גם ממגוון רחב של קולינריה מזרח תיכונית עם חומוסיות ייחודיות לעיר העתיקה, כנאפה, תבלינים ושוק העיר העתיקה שלא נופל משווקים יפים ומובילים אחרים בעולם כמו בטורקיה ובמרוקו. הקסם המיוחד של שוק העיר העתיקה וצבעיו השונים הם כמו תבלין למבקר", אומר חיימובסקי.

רכבת כותלצילום: הרשות לפיתוח ירושלים

בקריית המוזיאונים ממתין לקהל המבקרים בעיר מגוון רחב של למעלה מ-50 מוזיאונים מסוגים, תרבויות ותכנים שונים, למשל מוזיאון האסלאם, מוזיאון הטבע, מוזיאון המדע או מוזיאון ישראל, מוזיאון יד ושם ומוזיאון הרצל. הרשות לפיתוח ירושלים יצרה מרחב ציבורי פעיל שאליו מתנקז מגוון פעילות רחב שיום בילוי שלם לא מספיק לכסות אותו. "בעיר החדשה שנמצאת מחוץ לחומות מתקיימים סיורים, למשל בשכונת ימין משה, משכנות שאננים ואזורים נוספים, ובטוסקנה הישראלית, היא שכונת עין כרם הציורית שפעילה גם בשבת, מוצעות פעילויות לבודדים ולקבוצות כמו יצירה בשוקולד, סדנאות קרמיקה, ביקור בגלריות ייחודיות, חשיפה למגוון מוזיקאים מעדות שונות", הוא מוסיף.

לצד אלה נחשף הציבור הרחב לכמויות בלתי נדלות של טבע עירוני כמו פארק הצבאים שנמצא בלב העיר אך מאפשר לחובבי הטבע ליהנות מטבע בשיאו, גן החיות והאקווריום שנפתח בראשית תקופת הקורונה בפארק רפאים בדרום העיר והוא הגדול ביותר במזרח התיכון עם מגוון מינים מהים התיכון, כולל כרישים ודגים ייחודים. "סמוך לגן החיות נמצאים מעיינות טבע ששדרגנו בשנים האחרונות, כמו עין לבן ועין חניה, שאנו מנהלים יחד עם רשות הטבע והגנים. אלה שכיות חמדה של מעיינות עם מים חיים שילדים יכולים להגיע אליהם ולהשתכשך בהם חופשי במחיר סמלי. את חוויית טבע ניתן לשלב עם חוויה תרבותית של תיאטראות כמו תיאטרון החאן, תיאטרון פסיק או תיאטרון הקרון עם מגוון הצגות למגוון גילאים בשעות היום והערב".

גם שמו של שוק מחנה יהודה יצא למרחוק ואין ישראלי שלא חווה אותו בלילה או ביום. בשנים האחרונות מנוצלים בשוק כל ימות השנה וכל שעות היום והלילה 24/7. חיימובסקי מציין כי בבוקר השוק במיטבו ובערב הוא מספק חוויה קולינרית רוויה במסעדות, טעמים וגילוי של צבעים חדשים. "גם חוויית הנסיעה ברכבת הקלה בלעדית לעיר בינתיים, ורכבת ישראל מאפשרת לעלות לירושלים בזמן נסיעה של 30 דקות מהמרכז ולהגיע לכל האטרקציות שהופכות את העיר לזמינה, מעניינת וצבעונית".

מופעים ומגוון אירועי ספורט

הפארקים הירושלמיים הגדולים הם מקור נוסף לבילוי בחוץ. כך לדוגמה ניתן לקיים פיקניקים בגן סאקר, ששודרג בשנה האחרונה, או סקייטפארקים שמהווים אטרקציה לנוער חובב סקטבורד שמחפש לעיתים אטרקציה מקצועית יותר ולשם כך נבנו שני אתרים מהמובילים בארץ, בגן הפעמון ובגן סאקר. כך בסופי שבוע יכולות משפחות למצוא במקומות אלה פתרונות לבילוי משותף. ניתן גם להשכיר אופניים או אופניים חשמליים, שהשבילים המיועדים להם מחברים כל נקודה ברחבי העיר לכל נקודה אחרת בעזרת אפליקציה שמציעה מסלולים לכל המשפחה.

מסדר שנדלרצילום: מידד אליהו

לכל אלה יש להוסיף את עשרות המופעים והאירועים שמתקיימים בעיר במהלך הקיץ, כמו יריד חוצות היוצר, פסטיבל אוטו אוכל שמתקיים במשך חודשיים עם שפים מירושלים ומחוצה לה, אירוע הארכיטקטורה "בתים מבפנים" ומרוץ אופני הכביש העולמי GFNY - שעובר בנופים ייחודיים וכובש את המשתתפים ואת הצופים. "בשנים האחרונות זיהינו את הספורט כנושא בינלאומי מוביל", הוא אומר. "תיירות רבה מגיעה בעקבות רכיבת אופניים או מרתונים, וכבר ראינו כיצד אפשר להביא לארץ לא מעט רצים מהעולם. יש לישראל מה להציע – מזג אוויר מצוין, נופים ייחודיים – ואנו סבורים, במיוחד אחרי תחרות הג'ירו ד'איטליה בישראל, שצריך להשקיע לא מעט גם בכיוון זה".

לאן מיועדות פניה התיירותיות של ירושלים בשנים הקרובות?

"אנחנו מצפים לחזור למספר מבקרים של טרום תקופת הקורונה, כלומר ל-5 מיליון ויותר. דווקא בגלל הקסם של מדינת ישראל, הטכנולוגיה שהיא שם דבר בעולם, המקומות הקדושים והסכמי אברהם, נפתח צוהר אפילו ל-10 מיליון תיירים. בערים קטנות יותר כמו פראג מבקרים 10 מיליון תיירים ואין סיבה שמקומה של ישראל ייפקד, כשירושלים תיקח את הנתח המרכזי. ראש העיר המיתולוגי של ירושלים, טדי קולק, אמר פעם שלכל אדם יש שתי ערים - זו בה הוא מתגורר וירושלים. ירושלים שייכת לכל אדם בעולם, ואנחנו קוראים לכולם להגיע לראות את הבית".

בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים