רשת ביטחון טכנולוגית

באמצעות פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים ופורצי דרך, מוטורולה סולושנס ישראל הפועלת גם בירושלים, מעניקה כלים שמאפשרים לצוותי העירייה, אנשי כוחות הביטחון וההצלה להתרכז במילוי תפקידם ולהגיב בזמן אמת בשגרה ובחירום

יובל גמליאל, בשיתוף מוטורולה סולושנס ישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצלמת AVIGILON
מצלמת AVIGILONצילום: מאגר תמונות מוטורולה
יובל גמליאל, בשיתוף מוטורולה סולושנס ישראל
תוכן שיווקי

חברת מוטורולה התפרסמה בעיקר כספקית של מכשירי ואמצעי קשר לענף הביטחון, אולם היא לא קפאה על שמריה. בשנים האחרונות הרחיבה מוטורולה את תחומי פעילותה תוך הטמעת של טכנולוגיות חדשות ומתקדמות ויצירת אקוסיסטם טכנולוגי הכולל פתרונות וידאו, מצלמות, אנליטיקות משוכללות ועוד. מי שעומד בחזית המהפך העובר על החברה הוא אברהם בן דוד - בנדא, מנכ"ל מוטורולה סולושנס ישראל וסגן נשיא מוטורולה סולושנס העולמית. "מוטורולה חרטה על דגלה להוביל את התחום הטכנולוגי לעוסקים בביטחון הציבור, ברשויות מקומיות ובחברות תשתית. החברה הובילה במשך שנים ארוכות את תחום תקשורת הרדיו לשגרה וחירום ובשנים האחרונות החלטנו להוסיף תחומים משיקים נוספים שיעניקו ללקוחותינו את המעטפת הדרושה להם".

אתרי מצלמות בירושליםצילום: מני ושלר

במסגרת ההתרחבות, מלבד הפיתוח העצמי רכשה מוטורולה חברות מובילות בתחום בארצות הברית ואירופה. כיום, הפתרונות והכלים שמציעה החברה ללקוחותיה, נוגעים בעולמות הווידיאו מבית AVIGILON INDIGOVISION ו- PELCO; בקרות כניסה ואנליטיקה מבית Avigilon, Vaas ו- Vigilant; מצלמות גוף ורכב מבית WATCH GUARD ו- Edesix; מערכות תוכנה מוכללות לניהול מוקדי חירום מבית Command Central ופתרונות אבטחת מידע והגנת סייבר.

"האקוסיסטם הטכנולוגי אותה יצרה החברה מתאפיין ביחסי גומלין ושיתוף בין המערכות והפתרונות, במטרה לתת מענה לכל שלבי האירוע: החל מזיהוי וגילוי דרך תקשורת, ניתוח ואנליטיקה ועד לניהול התגובה", מסביר בנדא. "לדוגמה, כשמתקבלת בבקרת הכניסה הודעה על אירוע חריג, המצלמה מופנית אוטומטית לצילום האירוע ובמערכת מוגדר 'אירוע חירום'. המשמעות: פרטי האירוע משודרים אוטומטית למכשירי הקשר של אנשי הביטחון, שיכולים ללחוץ על כפתור החירום ומצלמת גוף מזהה את המצב ומתחילה לצלם באופן אוטומטי. באופן הזה, הטכנולוגיה מאפשרת לאנשי הביטחון להתרכז במילוי תפקידם ולעסוק במה שחשוב ברגעים הקריטיים".

בנדא מציין כי הערך המוסף הבולט של המערכות נעוץ בכך שהן יודעות לתקשר זו עם זו, לצד רמת שרידות ואמינות גבוהות ביותר במקרי חירום, בפרט כאשר הרשתות הציבוריות עמוסות: "גם בעומס המערכת שלנו מתפקדת ומשרתת את כוחות הביטחון וגופי ההצלה, כמו משטרה, כיבוי והצלה, פיקוד העורף, גופי הביטחון העירוניים ועוד".

הביטחון, הקשר והתחבורה
אחת הרשויות המקומיות שבהן החברה מאוד פעילה בה היא ירושלים. מוטורולה סולושנס ישראל זכתה בכמה מכרזים וקיבלה את האחריות להוביל מספר פרויקטים מרכזיים מול עיריית ירושלים והחברות העירוניות, בהם מנת"י - מנהלת תשתיות ירושלים. "הפרויקטים מתרכזים במענה טכנולוגי לביטחון, אבטחה ובקרת תנועה", מספר מנהל הפיתוח העסקי בחברה, רפי כתב. "בין הפרויקטים שלנו בירושלים ניתן למנות התקנה והפעלת מערכות שליטה ובקרה למערכת שו"ב של עיריית ירושלים. המערכת מבוססת על תוכנת המוטוקלוק מבית מוטורולה והיא למעשה מנהלת את כלל מרכיבי הביטחון בעיר: ניהול הווידאו והאנליטיקה, בקרת נושאי התקשורת הביטחון התאורה בקרות הכניסה למתחמים השונים ומערכות כריזה".

"פרויקט משמעותי נוסף הוא מערכת ביטחון הכוללת אלפי מצלמות ברחבי העיר, המצוידות באנליטיקה, שמסייעת לזהות אירועים לא שגרתיים ול'הקפיץ' את התמונה הרלוונטית לאנשי המוקד", מוסיף כתב. "היכולת כוללת חיפוש אחר אדם או רכב על פי סימנים מזהים. מדובר על מצלמות בעלות בינה מלאכותית ואנליטיקה שיודעות לזהות באופן אוטומטי על פי מאפייני חיפוש. מצלמות הביטחון מפוזרות ברחבי העיר ובמוסדות החינוך, שם הן כוללות גם מערכות אינטרקום, פריצה וכריזה".

אתרי מצלמות בירושליםצילום: מני ושלר

כתב מציין כי מרכיב נוסף הנוגע לאבטחה, עוסק באספקת מערכת קשר הרדיו לגופי הביטחון בעיר. "מדובר במערכת קשר דיגיטלית עצמאית ופרטית המספקת קשר אמין ושריד שאינו תלוי ברשתות ציבוריות, כמו רשתות הסלולר", הוא מסביר. "בכך ניתן המענה הנדרש לעיר כמו ירושלים שמתמודדת עם מגוון אירועים בשגרה ובחירום. מערכת הקשר מחוברת גם היא למערכת השליטה והבקרה. שילוב טכנולוגיות אלו מיישם, הלכה למעשה, את תפיסת האקוסיסטם הטכנולוגי מבית מוטורולה, המתאפיין ביחסי הגומלין והשיתוף בין המערכות במטרה לתת פתרון לכל אחד משלבי האירוע: החל מזיהוי וגילוי, דרך תקשורת, ניתוח ואנליטיקה ועד לניהול התגובה. בכך המערכות מייעלות ומקלות על אנשי הביטחון".

החברה נותנת מענה בירושלים רק בתחום הביטחון?
"לא, יש לנו פרויקטים נוספים, בעיקר בתחומי התחבורה והאכיפה. מוטורולה סולושנס אחראית על הטכנולוגיה של בקרת התנועה בירושלים, הכוללת מערכות טכנולוגיות לאכיפת תנועה בנתיבי תחבורה ציבוריים, חניה ואזורים מופחתי פליטות מזהמות, שבהם אסורה כניסת כלי רכב מזהמים. המערכות כוללות מצלמות בתצורות שונות, מערכות ניתוח נתונים, אנליטיקה ואינטגרציה למערכות הממירות את התמונה לדו"ח. החברה מבצעת את הפרויקט מקצה לקצה; משלב התכנון הביצוע ועד שלב התחזוקה לאורך שנים. עד עתה הופעלו כמעט 100 אתרים, כאשר כל אתר כולל מספר מצלמות. הפרויקט בשלבי ביצוע והרחבה לאתרים נוספים בעיר ובמסגרתו סופקו שתי ניידות המצוידות במצלמות לביצוע אכיפה אוטומטית של עבירות חניה".

מוטורולה סולושנס פעילה גם בתחום התחבורה והרכבות הקלות בירושלים, ולאחרונה גם זכתה בפרויקט מצלמות האבטחה ובקרת הכניסה לקו הירוק של הרכבת הקלה בירושלים. מדובר על אלפי מצלמות ומערכות ניהול וידאו, שייפרסו לאורך נתיב נסיעת הרכבת ויסייעו לשמירה על ביטחון הרכבת והנוסעים בה.

מענה להפתעות טכנולוגיות
פעילותה של מוטורולה החלה בישראל עוד לפני קום המדינה באמצעות מפיץ מקומי. בשנת 1964 נוסדה מוטורולה ישראל הרשמית, כחברה בת בבעלות מלאה של מוטורולה סולושנס אינק', שמרכזה בשיקגו ארצות הברית. הזרוע הישראלית הייתה למעשה הסניף הראשון מחוץ לגבולות ארצות הברית שגם הפעיל מרכז פיתוח.

הפיתוחים של החברה זכו לעניין רב בארץ. אחרי הכול, מוטורולה הייתה הראשונה שהביאה לעולם ולמדינת ישראל את מערכות הסלולאר ומכשירי הסלולאר הראשונים. היא הייתה גם זו שהובילה והטמיעה מערכות לגופי הביטחון וההצלה, לחברות התשתית הלאומיות, לפרויקטים מרכזיים בתחום התחבורה ולגופים עירוניים. מוטורולה סולושנס ישראל כוללת כיום את כל החטיבות והמרכיבים למתן פתרון טכנולוגי מלא: שיווק ומכירות; גופי הנדסה ותכנון; גופי ביצוע, בהם מהנדסים, טכנאים ומתקינים; גופי תחזוקה ומעבדות תיקונים; חטיבת הפיתוח ויחידת החדשנות. מאחורי הפעלת התחומים השונים עומדים בישראל כ- 700 עובדים בשני מרכזים: בבניין תוהא בתל אביב ובאירפורט סיטי.

מבין מגוון הפתרונות הטכנולוגיים, אחד ממוצרי הדגל של מוטורולה הוא ה-MOTOTRBO ION שמביא לידי ביטוי את פריצת הדרך הטכנולוגית. מדובר במכשיר תקשורת המשלב שיחות קוליות יחד עם תקשורת נתונים בפס רחב שמבטיחים את זמינות המשתמש. "המכשיר משלב בין ביצועי המערכת הפתוחה למגוון יישומי אנדרואיד וגישה לאקוסיסטם הטכנולוגי של מוטורולה, הכולל פתרונות אבטחת וידאו ואנליטיקה, אבטחת רשת הטובה מסוגה, ושירותי תוכנה וטכנולוגיה מתקדמים", מסביר כתב. "עם MOTOTRBO ION הצוותים נשארים מקושרים בין רשתות ומכשירים, תהליכי עבודה מתייעלים ונתונים עסקיים הופכים לזמינים, כך שהיכולות שהמשתמשים זקוקים להן כדי להיות במיטבם עומדות תמיד לרשותם".

MOTOTRBOצילום: מאגר תמונות מוטורולה

בנוסף, מסך מגע מאפשר להציג תמונות ברזולוציה גבוהה והמצלמה המשולבת מאפשרת שליחה של תמונות וסרטונים, גם בסטרימינג עם יישומים שהארגון זקוק להם כמו ניהול משימות, סריקה, חיפוש, שיתוף פעולה, עזרה חכמה וירטואלית, אפליקציות מבוססות מיקום ועוד. כתב מציין כי המכשיר עמיד לתנאי סביבה קיצוניים ובנוי מחומרים חזקים במיוחד מבפנים ומבחוץ כולל מסך מגע מוקשח - להגנה ולשרידות. "ממשק המשתמש, העיצוב, התכנון ומנגנון סינון רעשי רקע חכם ואיכות שמע צלולה - יוצרים מכשיר המבטיח ביצועים בכל מצב ומאפשר לשמוע ולהישמע ברגעים החשובים באמת", הוא אומר.

הפיתוח במוטורולה אינו נפסק. כשבנדא נשאל מהו חזון החברה לעשור הקרוב, הוא משיב: "המטרה היא להוות כתובת מרכזית לפתרונות תקשורת רדיו ו-LTE, וידאו ואנליטיקה, סייבר, מערכות שליטה ובקרה ופתרונות HLS בישראל. האתגרים העומדים בפני ארגוני הביטחון והחירום משתנים ומתפתחים כל העת אל מול החדשנות הטכנולוגית שלא מפסיקה להפתיע".

בעניין זה הוא מספר כי במוטורולה סולושנס ישראל, הכוללת את גופי ההנדסה, האינטגרציה, היישום, ההתקנות והתחזוקה - עוסקים כל העת במציאת פתרונות. "אנו משלבים חדשנות ובינה מלאכותית, משפרים ומשכללים כל הזמן את המערכות ומבטיחים את הצלחת הפרויקטים ותחזוקתם לאורך שנים. הסלוגן של מוטורולה הוא: 'אנחנו אתכם ברגעים החשובים באמת'. הוא מכוון אל אנשי הביטחון וההצלה ומשמעותו שהטכנולוגיה עומדת כדי לסייע ולעזור להתמקד בטיפול באירוע".

בשיתוף מוטורולה סולושנס ישראל