לתת את הבמה לכל אורחות החיים בעיר

שדרוג ובניית מתחמי ספורט, פסטיבלים מגוונים, אירועי חג ומורשת ואפילו מסיבות דיג'יי מרחבי העולם. מינהל תרבות, חברה וספורט בעיריית ירושלים מעניק מענה עשיר לפסיפס האנושי הייחודי והמגוון של עיר הבירה, זאת לצד תרומתם של המינהלים הקהילתיים בשכונות והאירועים הצפויים בעיר בשנה הקרובה

נועה הראל, בשיתוף עיריית ירושלים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרתון ווינר ירושלים
מרתון ווינר ירושליםצילום: sportphotography
נועה הראל, בשיתוף עיריית ירושלים
תוכן שיווקי

הקיץ הירושלמי הקרוב עתיד להיות תוסס וגדוש באירועים. חגיגות רחוב ססגוניות, פעילויות נוער וסטודנטים, אירועי מסורת וחג ואירוח אירועי ספורט בינלאומיים. לפי מדיניות ראש העיר, משה ליאון, במינהל תרבות, חברה וספורט של העירייה עובדים במרץ על עשרות אירועים, במטרה לייצר מגוון פעילויות לכל קשת הגילאים, התרבויות ואורחות החיים בעיר על כלל תושביה.

84 מוסדות תרבות פועלים בשגרה בירושלים ונתמכים ע"י העירייה, ומדי שנה מתקיימים עוד עשרות אירועים נקודתיים. חמשת האגפים במינהל, יוצרים פעילות ענפה המחולקת לפי קהל יעד ומקצועות: "בעיר שבה הפסיפס הוא גדול משאפשר למנות, חלוקת העבודה בין האגפים תורמת לכך שלא נפספס אף תושב או תייר", מסבירה אריאלה רג'ואן, העומדת בראש המינהל. "יש לנו מחלקת תרבות תורנית, אגף חברה, מחלקת נוער, מחלקת קשרי צה"ל ועוד רבות אחרות, כמו גם מחלקות שעוסקות בספורט במזרח העיר או פעילויות המתקיימות בתקופת הרמדאן. המטרה היא לתת את הבמה לכל אורחות החיים, בכל התחומים, כל הזמן".

המינהל הקהילתי: להגיע לכל תושב

בנוסף לשירותים אותם מעניקה העירייה לתושבים כמו ניקיון או סלילת כבישים, המינהל מתבקש להפיח רוח, אחרי שעות בית הספר או העבודה, בתרבות הירושלמית המגוונת: "מינהל חברה, תרבות וספורט מביא את הערך המוסף שהעירייה נותנת לתושביה, וזה מה שמבדיל את ירושלים מכל עירייה אחרת", מספרת רג'ואן. "בירושלים כמיליון תושבים, כאשר לכל אחד שמורים אורחות החיים שלו. בהתאם, ההיצע העשיר והמגוון של חיי הספורט והתרבות, מותאם לכל מגוון הקהלים, האוכלוסיות השונות ואף למגוון התיירים הפוקדים את העיר".

מרתון ווינר ירושלים

בשכונות העיר פועלים 31 מינהלים קהילתיים, המהווים מודל ייחודי לעיר ירושלים. כל אחד מאלו מנוהל על ידי נציגי ציבור ותושבים, שנועדו להנגיש ולהעביר את הצרכים השכונתיים לגורמי העירייה. העשייה בשכונות היא ענפה, והעירייה יוזמת מגוון פעילויות כמו למשל ניידות אמנות, שעות סיפור בספריות ועוד. מהצד השני, המינהלים הקהילתיים הם 31 נקודות בעיר מהן צפות בקשות, הצעות ושאלות, כמו למשל צורך בהקמה של טיפת חלב ליד אסופת גנים, או בשביל שיחבר בין בתי ספר לאזורי מגורים. לכל שכונה יש צרכים משל עצמה, וכשהצורך עולה מהשכונה – הטיפול פשוט, נכון, משקף יותר ומיידי הרבה יותר.

בתווך שבין הקשבה לצרכים המקומיים לבין התרחבות בתחומי הפעילות העירוניים, נמצא המינהל, וגורמי העירייה מזמינים את התושבים לקחת חלק בשיפור איכות החיים שלהם עצמם, באמצעות המינהלים הקהילתיים, לקחת חלק פעיל בתהליכי קבלת ההחלטות וליהנות מהאירועים הרבים ברחבי העיר.

שאון חורף 2022צילום: איתמר גינזבורג ויונתן בוגר

"בימי שיא הקורונה, שבהם ניתן היה להתרחק מהבית רק כ-100 מטרים, אירועי ענק ברחבי העיר היו בגדר חלום רחוק. על כן, בסיוע המינהלים הקהילתיים, יזמנו פעילויות שהגיעו עד לבנייני התושבים. היצירתיות חצתה גבולות באותה העת, וצורכי התקופה הולידו פעילות שכונתית ענפה, כמו מרוצי מדרגות ובהמשך גם את הקמת היכלי תרבות בשכונות. בנוסף, הקורונה הולידה יוזמה של רשות הצעירים במינהל, ובעזרת רכזי הצעירים בשכונות, יצרנו אינספור פעילויות הפגה לילדים והורים, אשר מנהלת עשרות רכזי צעירים בשכונות, וביחד הם יוצרים פעילויות לילדים והורים. הפעילות השכונתית היא משמעותית מאוד, ושיתופי הפעולה בין נציגי הציבור למינהלים מאפשרים לנו להגיע לכל תושב. זוהי השיטה המוצלחת של המינהלים הקהילתיים".

ספקטרום 2021צילום: רונן זן ואופיר חייט

פעילויות מגוונות, תקציב ספורט תקדימי

בנוסף לפעילויות השכונתיות הענפות, בעיר מקפידים גם על מעמדה כבירת תרבות. השנה האחרונה היה תוססת וגדושה באירועים, פסטיבלים ופעילויות מגוונות ברחבי העיר, לכל החברות, המגזרים והגילאים.

כך, על רקע היציאה ממשבר הקורונה והחזרה לשגרה, הובילה בשנה שעברה עיריית ירושלים את אירועי יום ירושלים – טקס יקירי ירושלים במוזיאון ישראל, מיצג סרטוני ברכות מרחבי העולם על חומות העיר ועוד. בנוסף, לאחר שנדחה בשל הקורונה, באירועי "ספקטרום בספרא" נפתח בניין העירייה בכיכר ספרא בפני הציבור הרחוב, ולתוכו נכנסו ללילה אחד עשרות אמנים ממגוון תחומי אמנות; בחורף נערך פסטיבל "שאון חורף" – במשך ארבעה ערבים שכללו סדנאות יוצאות דופן, הרצאות שוברות שגרה, ירידים, הופעות ועוד; כמו כן, לאחר שהוחלט בעירייה על הגדלת הסיוע הכספי, התקיים גם השנה יריד שבוע הספר העברי בירושלים.

אירוע תרבות מרכזי שנערך השנה היה פסטיבל צמי"ד, פסטיבל בהשתתפות אנשים עם מוגבלויות, שלדברי גורמים בעירייה היה "חגיגה של תיאטרון, תזמורת, להקות וחבורות זמר – שהוכיחה כי כולם יכולים, ובגדול". ביום המשפחה, ילדי ירושלים חיבקו את בני הגיל השלישי באירוע לחיזוק הקשר הבין-דורי, כאשר הכינו גלויות עבור 4,000 תושבי העיר בבתי האבות, המרכזים הקהילתיים ובתי החולים בעיר.

ספקטרום 2021צילום: רונן זן ואופיר חייט

בגזרת הנוער והצעירים, השנה האחרונה סומנה כפריחתן של תנועות הנוער, כאשר נבנו ושופצו שבעה מבנים למטרות הפעילות ברחבי העיר, וכן נחנכה המכינה הקדם צבאית הראשונה בישראל לאנשים עם מוגבלות במרכז ציפורי. בקיץ הקרוב עתידים להיערך גם שבוע נוער וקמפינג לנוער, פרויקט "אוטו אוכל" ועוד, אך כבר לקראת יום ירושלים שחל בסוף החודש, מארחת העיר מסיבות רחוב ענקיות, כשבאחת מהן יופיע הדיג'יי הבינלאומי Hardwell, עם אמנים בינלאומיים מובילים נוספים.

גם תחום הספורט בירושלים תפס תאוצה, וקיבל תנופה משמעותית. בשנה החולפת נחנכו שני מרכזי ספורטק חדשים בירושלים, כמו גם מגרשי כדורסל, טניס וקט-רגל, מתקני נינג'ה ועוד.

בנוסף, התקיימו מספר אירועי ספורט מרכזיים, עירוניים ובינלאומיים, כמו למשל מרתון ווינר הירושלמי 2021, שהתקיים באוקטובר האחרון לאחר שנדחה זמן רב עקב הקורונה ומרתון ווינר 2022 שהתקיים במרץ האחרון. באירועים הייחודיים הללו השתתפו עשרות אלפי משתתפים מכל העולם בחמישה מקצים שונים, והם סימלו את ההתאוששות והחזרה לשגרה. בנוסף, התקיים מרוץ שליחים הררי על רקע הנופים הירוקים המרהיבים, טורניר טניס בינלאומי, בו השתתפו 150 טניסאים מכל רחבי העולם, אירוע אופניים בהשתתפות 5,000 רוכבים מרחבי הארץ, וכן אירועי טורניר מלך הסלים, מרוצי אופניים וסטריטבול במרכז ספרא.

אריאלה רג'ואןצילום: ראובן קופיצ'נסקי

בחודשים הקרובים, תארח עיר הבירה ירושלים את המכביה ה-21, אליפות העולם באתלטיקה, תחרות טניס בינלאומית, וגם מגוון רחב של אירועי ספורט מסורתיים כמו סובב ירושלים המסורתי, טורנירים למניעת אלימות בשכונות מזרח העיר ומגוון רחב של פעילויות בכלל שכונות העיר.

יש למה לצפות.

בשיתוף עיריית ירושלים