העתיד בתנועה

רכבת קלה, כבישים, מנהרות, גשרים ומחלפים, פארקים, פיתוח שכונות חדשות, מוסדות חינוך ואף גני משחקים לילדים - על מרבית מהפרויקטים בתחום התשתיות והתחבורה אחראית חברת מוריה – החברה לפיתוח ירושלים בע"מ – זרוע ביצועית של העירייה ומשרד התחבורה, שבימים אלו מובילה מהפכה תחבורתית בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סחרוב הכניסה לעיר
סחרוב הכניסה לעירצילום: שי שחר

מדינת ישראל משקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים בתחום הפיתוח העירוני. ירושלים מצויה בעיצומה של המהפכה, כשהחזון עד לסוף העשור הנוכחי (שנת 2030) הינו מערכת הסעת המונים מתקדמת, תחבורה ציבורית והנחת התשתיות לשדרוג ושיפור איכות חיי בתושבי העיר ומבקריה. "ירושלים, כמו ערי בירה רבות אחרות, מתקדמת לקראת השלב שבו התנועה בעיר תתנהל ביעילות והפרויקטים רחבי ההיקף העומדים על הפרק יעמידו אותה בשורה אחת יחד עם הערים המובילות והמתקדמות בעולם", כך מסביר גלעד בר-אדון, מנכ"ל חברת מוריה לפיתוח ירושלים בע"מ.

חזון, שקיפות ואמון

מוריה היא חברת התשתית העירונית של ירושלים ומשמשת כזרוע הביצועית המרכזית של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה. בין הפרויקטים שהיא מבצעת ומובילה: הקמת כבישים ועורקי תחבורה ראשיים; פיתוח תשתיות תחבורה, בהם הרכבת הקלה; הקמת נתיבי תחבורה ציבורית; בניית חניוני חנה וסע, פיתוח אורבני - לרבות פיתוח שכונות, הקמת פארקים, גינות ציבוריות, שבילי אופניים, הקמת מבני ציבור וחינוך, מבני דת ועוד.

במוריה מציינים כי החברה זוכה להוביל פרויקטים רבים ומשמעותיים שמפתחים, הלכה למעשה, את התשתיות בעיר, את בניינה ומצעידים אותה, בהתאם למדיניות ראש העיר משה ליאון לעבר העתיד.

החברה נהנית משיתופי פעולה מלאים עם משרד התחבורה, עם צוות אב לתחבורה ועם גופים ממשלתיים נוספים לצד גופים עירוניים. "יצרנו מערכות אמון יוצאות דופן. סומכים עלינו ועל היכולות שלנו לקדם ולהוציא לפועל את הפרויקטים במהירות ובמקצועיות להם התחייבנו, לרבות עמידה ביעדים, בלוחות הזמנים ובתקציב, תוך הקפדה על איכות הביצוע. לראיה, ניתן לראות את הצמיחה בהיקפי הביצוע שלנו", אומר בר-אדון, ומציין כי לפי נתוני החברה חלה צמיחה משמעותית של כ-120% בשלוש השנים האחרונות אל מול היקף הביצוע שלה בשנת 2018, שהסתכם ב-1.1 מיליארד שקלים. כיום, מוריה מגיעה למחזור שנתי של כ-2.4 מיליארד שקלים, המשקפים את מאות הפרויקטים שהחברה מבצעת ברחבי ירושלים ובסביבתה.

כביש 60צילום: שי שחר

הפרויקט המשמעותי ביותר שמקימה החברה בימים אלו לרשות הציבור הוא הרכבת הקלה בירושלים. בחברה אחראים על ביצוע שלב אינפרא 1 של עבודות הרכבת, המהווה חלק ניכר מעבודות התשתית וההנדסה המורכבות של פרויקט הרק"ל. ניסיונה הרב בכל הקשור לתשתיות, הפכו את מוריה לאחראית על פריסת התשתיות לשלושת הקווים שיחלפו ברחבי העיר עד סוף העשור.

לאחרונה, הושלמו עבודות הארכת הקו האדום והועברו לזכיין לשלב ההפעלה, כך שכבר בתחילת שנת 2023 צפויה הרכבת להתחיל לעבוד לכל אורך הציר, מנווה יעקב ועד הדסה עין כרם. הקו האדום בכללותו כולל 23 תחנות המתפרסות על פני כ-13.8 קילומטרים.

גם הקו הירוק נמצא בשלבי תשתית מתקדמים כשעל-פי הצפי כלל המקטעים יושלמו ויופעלו על ידי הזכיין בשנים 2024-2025. הקו הירוק כולל 41 תחנות המתפרסות על פני כ-20 קילומטרים – מגילה ועד הר הצופים עם שלוחות למלחה ולגבעת שאול. שני מקטעי הרכבת הקלה, הקו האדום והקו הירוק, הם חלק מרשת ה-Jnet.

במקביל, החלו העבודות על הקו הכחול, הצפוי לכלול 53 תחנות המתפרסות על פני כ-31 קילומטרים - מגילה, דרך חברון, מרכז העיר, הר חוצבים ועד רמות. המשמעות: בשנים 2030-2029 כבר יפעלו שמונה קווים בירושלים, שינועו על גבי שלוש המסילות.

"הייחודיות שלנו טמונה ביכולתנו המקצועית לבצע פרויקטים גדולים ומגוונים במקביל, תוך שמירה על שגרת החיים של התושבים במרחב הציבורי", מסביר בר-אדון, "מדיניות ראש העיר היא התחשבות מקסימאלית בתושבים, בשאיפה להקל עליהם עד כמה שניתן במהלך העבודות ואנו פועלים בעניין זה באופן יום-יומי. עם זאת, ברור לנו שעבודות התשתית ברחבי עיר מצריכות סבלנות רבה מצד התושבים וכמובן שקיפות ואמינות מצידנו אל מול צרכיהם".

"ההון האנושי בחברה הוא ייחודי, איכותי ומקצועי והעובדים נחושים להצליח בכל המשימות כדי לעמוד ביעדים ולהשלים את הפרויקטים בזמן", אומר בר-אדון.

"העבודות הרבות שאנו מבצעים בכל העיר אמורות לשרת בסופו של יום את התושבים ואת המבקרים שאמורים לעלות על הרכבות או לנסוע בשבילי האופניים, לבקר בפארקים ולהשתמש במבני הציבור והחינוך שאנחנו בונים", מסביר בר-אדון. "כך שאני לא רואה במוריה רק חברת ביצוע הנדסית אלא חברה שנועדה בסופו של דבר להשאיר חותם משמעותי בשיפור איכות החיים של הציבור".

לכיוון הקלה בעומס

מערך התחבורה העתידי של ירושלים כולל לא רק את הקמת קווי הרכבת הקלה אלא גם שינויים בכניסות לעיר. בצירים אלו ניתן לראות את כלי העבודה הכבדים, המשאיות והבאגרים הפועלים לאורך כל שעות היום בעבודתם להרחבת הכבישים.

כך, הכניסה המרכזית לעיר דרך כביש 1 הורחבה. הפרויקט, שאורכו 2.4 קילומטרים נועד לאפשר נסיעה רציפה ובטוחה ביציאה ובכניסה לירושלים. בנוסף, הוקם מחלף שביטל את הרמזורים בצומת סחרוב, בסמוך לכניסה לעיר, על שני גשרים.

עבור הבאים והיוצאים מכיוון הכניסה הצפון-מזרחית של ירושלים, מתבצעות בצומת הגבעה הצרפתית עבודות שדרוג משמעותיות. העבודות כוללות הפרדה מפלסית, כאשר הבאים מאזור מעלה אדומים ופסגת זאב ייסעו לשני הכיוונים במנהרות באורך כולל של כ-4.4 ק"מ. הפרויקט עתיד להסתיים בשנת 2024. בר-אדון מדגיש כי "הפרויקט יפחית את עומסי התנועה באזור, יגדיל את הנגישות התחבורתית לשכונות הצפוניות וכן יאפשר נסיעה קלה ומהירה אל ירושלים וממנה מכיוון צפון-מזרח".

מנהרות הגבעה הצרפתיתצילום: שי שחר

בימים אלו מבצעת מוריה גם עבודות בשדרות שז"ר - אחד מצירי הכניסה המרכזיים של הבירה, שבוצע בשיטת מנהור תת קרקעי. המנהרה שתעבור מתחת לרחוב שז"ר תתחיל מגשר המיתרים ותגיע עד לרחוב אגריפס, על מנת לאפשר לכלי רכב פרטיים לעקוף את אזור הכניסה לעיר ולהגיע מיד לאזור השוק והמרכז. זאת ועוד, מתחת למנהרת שז"ר מוקם חניון תת-קרקעי אשר נועד לתת מענה לנכנסים ברכב פרטי. מדובר בחניון בן חמש קומות המכיל כ-1,300 מקומות חניה.

כל אלו מייצרים שינוי ניכר של תוואי האזור אשר צפוי להפוך למרכז התחבורתי הגדול ביותר בישראל. במרכזו הרכבת המהירה לירושלים - שני קווי רכבת קלה (האדום הפעיל והירוק שנמצא בשלבי ההקמה) ובסמוך לתחנה המרכזית. במרכז העבודות, מקודמת יצירת הפרדה מפלסית לתחבורה ציבורית ולכלי רכב פרטיים וכן מעבר תת-קרקעי להולכי רגל.

גלעד בר-אדון, מנכ"ל חברת מוריהצילום: באדיבות חברת מוריה

בר-אדון מסביר שכאשר תושלמנה העבודות והעיר תהיה מרושתת בקווי רכבת קלה יהיה צורך באלפי מקומות חניה חדשים: "אנחנו בעיצומה של פריסת חניוני 'חנה וסע', אשר ישרתו את משתמשי הרכבת הקלה והתחבורה הציבורית. חניונים אלו צפויים להפחית את עומסי התנועה בכבישים, בכך שהם יאפשרו לבעלי רכבים פרטיים להחנות את רכבם בקלות ולהגיע אל יעדם בנסיעה נוחה ברכבת הקלה ובשאר אמצעי התחבורה הציבורית".

פרויקט מרשים נוסף של חברת מוריה הוא הכפלת "כביש המנהרות", כביש 60, הכולל כריית שתי מנהרות חדשות, הקמת גשר חדש והוספת שני נתיבי תנועה לכל צד בנוסף למנהרה הקיימת. כביש המנהרות מתחיל מצומת רוזמרין שבשכונת גילה בירושלים ונמשך עד לצומת חוסן שבגוש עציון - באורך של כשישה קילומטרים. היתרון הייחודי הגדול של הפרויקט טמון בכך שלראשונה הוא יכלול נתיב תחבורה ציבורית מתחלף: בשעות העומס הציר יהיה פתוח לכיוון העיר מגוש עציון לירושלים ובשעות היציאה הציר יהיה פתוח מירושלים החוצה. זאת כדי לאפשר לתחבורה הציבורית יציאה קלה ומהירה מהעיר.

תחבורה מתקדמת לשיפור איכות החיים

בתקופה הקרובה עתידה מוריה להשלים עשרות פרויקטים מרכזיים אותם היא מנהלת ומבצעת. זאת, במקביל למיזמי פיתוח בעיר כולה. לצד עבודות שדרוג והרחבת הכניסות לעיר, השלמת קווי הרכבת הקלה, החניונים והנת"צים – החברה מקדמת מאות פרויקטים גם בתחום האורבני וביניהם פיתוח שכונות, שדרוג רחובות, פארקים (כגון פארק גן סאקר החדש), עשרות גני משחקים שכונתיים, שבילי אופניים ועוד, וכן פרויקטים בתחום הבינוי במזרח ובמערב העיר – בתי ספר, גני ילדים, מעונות יום ומבני ציבור.

"מטרתנו לספק את התשתית העירונית בתחום התחבורה, הפיתוח האורבני וכן בתחום החינוך, ובכך לאפשר חיים איכותיים, מתקדמים ונגישים יותר. אנו בעלי תפקיד מרכזי בבניית ובפיתוח ירושלים עבור תושביה ומבקריה וגם עבור הדורות הבאים, ואין לי ספק כי נעמוד ביעדים המאתגרים. מוריה תמשיך לשמש כחברת הניהול והביצוע מהמתקדמות והמובילות בישראל".

בשיתוף חברת מוריה לפיתוח ירושלים