קרן אור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פארק טדי
פארק טדיצילום: ששון תירם

הקרן לירושלים, שמציינת יותר מ-55 שנים להיווסדה, מסכמת שנה מצוינת עם גידול בגיוס הכספים עבור פרויקטים משמעותיים בעיר, בהיקף של למעלה מ-24% ביחס לשנה שקדמה לה. בסך הכול גייסה הקרן 37 מיליון דולר בשנת 2021.

בשנה החולפת השקיעה הקרן כ-145 מיליוני שקלים בירושלים ובתושביה עם השלמת פרויקטים משמעותיים ברחבי העיר, בשיתוף פעולה הדוק עם עיריית ירושלים, גופים ציבוריים וקרנות נוספות. בין הפרויקטים הבולטים: סיום הבנייה של התיכון הדו-לשוני יד ביד, הממוקם בין שכונת פת לשכונת בית צפאפא; פתיחת הבית החדש של תיאטרון הקרון על שם דוידסון, בחלקו המזרחי של גן הפעמון ותמיכה בעשרות יוזמות תרבותיות וקהילתיות במערב ובמזרח העיר. נשיא הקרן לירושלים, שי דורון, מכיר את העיר ואת צרכיה מקרוב. הוא נולד בה ובנו הוא דור רביעי למשפחה שלמדה בגימנסיה העברית בירושלים. בין תפקידיו שימש כראש לשכת ראש העיר דאז טדי קולק, מנהל המרכז הקהילתי של שכונת נווה יעקב וכמנכ"ל גן החיות התנ"כי. "הנכס הגדול ביותר של העיר הוא הגיוון שבה", אומר דורון. "אני יכול לצאת מהבית ולפגוש בתוך שעה קלה של הליכה רגלית כל כך הרבה קהילות, תרבויות, שפות ודמויות. ירושלים יכולה להיות מודל לחיים משותפים. היא מגוונת, מרתקת ומעוררת השראה ואין דבר דומה לזה בשום מקום בעולם".

מהי תוכנית "ירושלים 2030" שהקרן מובילה?

"הקרן מקדמת שלושה תחומים מרכזיים: העצמה קהילתית, תרבות יוצרת ומנהיגות אזרחית עתידית על בסיס רצון לקדם מודל של חיים משותפים של כל הקהילות שחיות בעיר. הדבר בא לידי ביטוי במסגרת כל אחד מהפרויקטים שאנחנו מובילים ומקדמים, במטרה לצמצם פערים ולתת הזדמנויות שוות לכל שכבות האוכלוסייה בכל אחד מהתחומים. התורמים בחו"ל, כמו גם הפילנתרופים בישראל, רואים את הדברים האלה כמוקד העשייה של הקרן ומבינים כמה משמעותית כל תרומה".

כיצד משפיעים עליכם השינויים שעבר העולם הפילנתרופי בעשור האחרון?

"התורמים הפכו מעורבים ומודעים יותר, וכך גם בגיוס הכסף בישראל. לתורמים אכפת מאוד מהשימוש הנעשה בכסף והשפעתו על החיים בירושלים. אחד התורמים הגדולים אמר לי פעם שהוא ישמח לתרום סכום מאוד גדול והוסיף כי חשוב לו לוודא שהכסף אכן משפיע לחיוב על חייהם של תושבי העיר. האחריות והאכפתיות שמגלה הקרן לירושלים באות לידי ביטוי בהיותה גוף שמגייס בעצמו את ההון וגם מבצע, הלכה למעשה, פרויקטים רבים המשפיעים על האוכלוסייה ההטרוגנית בעיר".

איך מצליחה הקרן, למרות האתגרים התקופתיים, לגייס סכומי כסף משמעותיים למותג ירושלים?

"הקרן לירושלים הצליחה ליזום, להוביל וליישם פרויקטים ארוכי טווח שמהווים גורמים משני משחק ופורצי דרך, המשפיעים על החיים בעיר. לאור הפעילות המשמעותית והמתמשכת שגדלה ומתרחבת עם השנים, פילנתרופים מרחבי העולם מבינים שמדובר בעשייה שמשנה מציאות. חשוב להבין שאין לנו סל קבוע אלא תרומות ייעודיות לכל פרויקט. השותפות עם ראש העיר והעירייה, והמאצ'ינג ששני הגופים יודעים לעשות, הוא גם משמעותי לתורמים ומהווה מכפיל כוח הממנף כל תרומה".

ילדי קונסרבטוריון הסדנה למוזיקהצילום: יעל אילן

איך הצלחתם לצמוח בתקופת הקורונה?

"בזכות התגובה המהירה והמענה שנתנו לאוכלוסיות החלשות במזרח ובמערב העיר. הפעילות עודדה את התומכים להצטרף לעשייה, וסייעה לנו לבסס מערך הקשרים עם קרנות משמעותיות ותורמים פרטיים ברחבי העולם. דוגמה לפעילות שהוגדרה כהצלחה ותתקיים גם השנה היא 'סדרתרבות' - פרויקט שמובילות הקרן לירושלים וקרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, במסגרתו אומנים, קהילות שונות ומוסדות תרבות וקהילה – כולם מירושלים, נפגשים, יוצרים, מופיעים ונהנים. אירועי התרבות מתקיימים ברחבי העיר וללא עלות".

חיים משותפים מחוץ למים

הקרן לירושלים נוסדה בשנת 1966 על ידי ראש העיר המיתולוגי טדי קולק, יחד עם כמה ידידיו. מדובר בקרן עירונית, עצמאית וא-פוליטית, שאחראית במידה לא מבוטלת להפיכתה של ירושלים לעיר פורחת, המשמשת כמרכז תרבות, חינוך, מנהיגות וקהילה. בין הפרויקטים המובילים של הקרן ניתן למנות את מוזיאון מגדל דוד; מרכז המוזיקה במשכנות שאננים; בריכת הסולטן ע"ש מריל האסנפלד; תיאטרון החאן; סינמטק ירושלים וארכיון הסרטים; מרכז התרבות משכנות שאננים; 22 מתנ"סים ומנהלים קהילתיים ברחבי העיר; גן החיות ע"ש משפחת טיש; מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד; בית הספר ע"ש נגר במוסררה; גן הפעמון; גן לאומי סובב חומות העיר העתיקה; הספרייה הערבית המרכזית ועוד.

שי דורוןצילום: ששון תירם

דורון מסביר כי המעורבות, האכפתיות והרגש, הם שעושים את ההבדל המשמעותי בשלל הפרויקטים שנותנים עדיפות לתושבי ירושלים. כל אחד מהפרויקטים קרוב לליבו, בהם כמה בולטים כמו תוכנית קיימה, המזמינה דוקטורנטים שרואים בירושלים את ביתם ומבקשים להשתלב בארגונים אזרחיים בעיר. פרויקט נוסף הוא שיתוף הפעולה עם ארגון סח"י (סיירת חסד ייחודית), המשמש בית לבני נוער משכונות פריפריאליות שלא הצליחו להשתלב בתנועות נוער אחרות. מטרת הפרויקט לאפשר למתנדבים ירושלמים, חברי הארגון, לקיים שנת שירות בירושלים וכך לפתח מודעות קהילתית, להשיג התפתחות אישית ולהמשיך להתגורר בעיר. דורון גאה בפרויקטים שיוצאים לפועל בימים אלה: "כיום אנו מובילים הקמת מרכז ספורט קהילתי ראשון במזרח ירושלים בשכונת בית חנינא שינוהל על ידי המנהיגות המקומית בשכונה, וכבר אנו מתחילים לתכנן את מרכז הספורט השני, בשכונת צור באהר. כדאי להזכיר גם את קונסרבטוריון הסדנה למוזיקה, שייבנה במושבה הגרמנית וישמש בית לילדים ולבני נוער מכל אוכלוסיות העיר. בתוך כשנה אנחנו אמורים לסיים את מרכז היום הראשון מסוגו שייתן מענה לקשישים חרדים בצפון העיר. בנוסף, בתחילת שנת 2023, ייפתח בית השנטי בירושלים בשכונת עין כרם, שישמש כבית לבני נוער בסיכון מירושלים והסביבה".

ובאותה ההזדמנות דואגים לדור ההמשך.

"נכון. במסגרת פעילות קרן לי הצעירה, מיסודה של 'הקבוצה הישראלית' של הקרן לירושלים, ניתנים מענקי הזנק ראשונים למיזמים חדשים של מלכ"רים בעיר. המטרה היא להשאיר את אוכלוסיית הצעירים בעיר, לעודד עשייה יצירתית ולאפשר להם לתרום כמעמד יצרני. במסגרת הפעילות גם הוקמו מספר פאבים קהילתיים וחנות אינטרנטית של אמנים, מרביתם בוגרי בצלאל שנשארו בירושלים והיא מביאה פרנסה לרבים".

לסיכום, מספר דורון על פרויקט ייחודי הקרוב לליבו כשחיין: "אין כמו הפרויקטים שאנו מציעים במסגרת סל הספורט לקידום החיים המשותפים. למשל קידום קבוצה תחרותית של בני נוער שחיינים, המורכבת מיהודים וערבים, שכבר זכתה בהישגים ברמה הלאומית והבינלאומית. במים אתה חשוף, תרתי משמע, ולא יכול להתחבא מאחורי ביגוד או שפה. כך נשברים מחסומים ומתקיימת פעילות חברתית גם מחוץ לבריכה, ביטוי נוסף לחיים המשותפים בעיר".

בשיתוף הקרן לירושלים