כשתרבות פוגשת יהדות

פודקאסטים וסדרות רשת עם מאות אלפי צפיות, הרצאות, מופעים, תערוכות ושורה של פרויקטים מקוריים: מרכז התרבות הירושלמי בית אבי חי מציין השנה 15 שנים להיווסדו ומציע תרבות ללא גבולות עם שפע תכנים יהודיים-ישראליים

גיא פישקין בשיתוף בית אבי חי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קבלת שבת בחצר בית אבי חי
קבלת שבת בחצר בית אבי חיצילום: דנה בר סימן טוב
גיא פישקין בשיתוף בית אבי חי
תוכן שיווקי

בית אבי חי נחשב לאחד המוסדות התרבותיים הבולטים בישראל בעשור וחצי האחרונים. הבית, מיסודה של קרן אבי חי, הוקם בשנת 2007 ומצליח לקבץ אל הבניין שברוחב המלך ג'ורג' בירושלים אלפי מבקרים: מילדים, בני נוער ועד מבוגרים. הקהל הרחב מוצא בבית אבי חי שורה של פעילויות ותכנים מקורים המבוססים על עושר המחשבה והתרבות היהודית-ישראלית על גווניה השונים.

פתאום קורונה

עם פרוץ משבר הקורונה במרץ 2020 גם הבית הירושלמי חווה טלטלה משמעותית, כאשר הושבתו הפעילויות הפיזית בין כתליו. בצוות הבית התכנסו, חשבו והחליטו להעביר את התכנים הרבים לפלטפורמות הדיגיטליות, מהלך שלימים התגלה כשובר שוויון. כך נוצלה המגפה העולמית לכדי הזדמנות יוצאת דופן לפרוץ אל מעבר לגבולות הגיאוגרפים.

"אם עד לפני הקורונה הפעילות הדיגיטלית שלנו הייתה מצומצמת ביותר, הרי שהמגיפה כפתה עלינו - במובן החיובי של המילה - לבצע מהפכה של ממש'', מספר ד"ר דוד רוזנסון, מנכ''ל בית אבי חי. ''בפועל, אנחנו מברכים על האפשרות שניתנה לנו להנגיש את התכנים היהודיים-ישראליים שלנו ולפרוץ איתם החוצה ללא גבולות באמצעות הרשת. מהלך שסביר להניח שאלמלא הקורונה, היה קורה רק בשלב מאוחר הרבה יותר. אחד התחומים המרכזיים שגדלו הוא הפעילות בשפות שאינן עברית: הקמנו מחלקת תוכן בשפה הרוסית והגדלנו את הפעילות בשפה האנגלית כך שכיום, כ-70 אחוזים מהתוכניות שלנו בשפה האנגלית מתבצעות בדיגיטל. מדהים לראות כיצד אנשים מכל רחבי העולם צורכים את התכנים שלנו. במובן הזה אפשר בהחלט לומר שבית אבי חי הפך למרכז תרבותי-יהודי גלובלי וחוצה גבולות". עוד הוא מציין כי "הרעיון של בית אבי חי נועד לשמש כמרכז תרבות אינטלקטואלי רב-תחומי ולבסס את מעמדו כמוסד הוליסטי המספק תוכן יצירתי מנקודת מבט יהודית-ישראלית''.

כיום מתקיימים בבית אבי חי עשרות אירועים מדי חודש הכוללים בין היתר הרצאות, מופעים, סדנאות אמן, חממות לאמנים, מפגשי העשרה וכאמור פרויקטים דיגיטליים מגוונים המצליחים להרחיב את קהל היעד הצורך את התכנים בעשרות מונים. "אם עד לפני הקורונה צרכו את התכנים שלנו בבית עשרות אלפי אנשים בשנה, אנו עדים כיום לתנופה מטורפת עם למעלה ממיליון משתתפים בתוכניות השונות שלנו, שהן פועל יוצא של העוצמה המצויה במרחב הדיגיטלי וכן באירועים הפנימיים הייחודיים לנו. אין לי ספק שבקצב הזה, המספרים הללו רק ימשיכו ויטפסו משנה לשנה", מוסיף רוזנסון.

עולים לרשת

המעבר למרחב הדיגיטלי משתלב עם השקעת משאבים אדירה של בית אבי חי ביצירת הפקות תוכן מקוריות וייחודיות הזוכות למאות אלפי צפיות ברשת. אחד התחומים שנהנים מההצלחה המסחררת מבית היוצר של הבית אלו הפודקאסטים הזוכים למאות אלפי האזנות לפרק - והיד עוד נטויה. אחד מהפודקאסטים הבולטים שזוכים להערכה רבה הוא "מפלגת המחשבות" בהגשתם של ד"ר מיכה גודמן ושל אפרת שפירא-רוזנברג, העוסק בתשתית עולם האקטואליה הישראלי ומפרק אותה לגורמים, תוך מתן דגש על אידאות ומחשבות מקוריות מאחורי הקלעים של הקלחת הפוליטית. פודקאסט נוסף בשם ''על הדרך'', בהנחיית לירן ליפשיץ ויוטבת פאייראייזן-וייל מיועד להאזנה משפחתית, של הורים וילדים יחד, ובו סיפורים הקשורים בעבר ובהיסטוריה היהודית-ישראלית בהקשר של יעדי טיולים ברחבי הארץ, ובשילוב שירים ותוכן הומוריסטי המסייעים להעביר את המידע בצורה חווייתית עם המון חן.

פלטפורמה דיגיטלית מוצלחת אחרת שמציג הבית כוללת סדרות רשת מרתקות. אחת מהן נקראת "שיר לערב חג", במסגרתה השף הדיי עפאים מארח את מיטב המוזיקאים הישראלים למפגש משותף של מוזיקה, קולינריה ותרבות יהודית עם מחשבה ישראלית. סדרת רשת נוספת בשיתוף מוזיאון ישראל מכונה "נקודת מבט'' בהנחיית רומי נוימרק. הסדרה מחברת תאריכים סביב לוח השנה העברי עם יצירות אומנות וארכיאולוגיה ומספרת את סיפורי החגים והמועדים מזווית קצת אחרת, הקושרת בתוכה עולם של תרבות ואומנות. בבית אבי חי מציינים כי סך הכול זוכות סדרות הרשת להצלחה אדירה עם כמות חסרת תקדים שחצתה כבר את רף 400 אלף הצפיות.

בית אבי חי ירושליםצילום: רן ארדה

פעילות נוספת שצפויה לקרום עור וגידים בחג השבועות הקרוב היא "בית חולים לספרים'' שתיערך במסגרת שבוע הספר, ותכלול מפגשים עם סופרים כמו ינץ לוי ומאירה ברנע גולדברג, סדנאות קומיקס ואיור ופעילויות תוכן נוספות על בסיס המילה הכתובה של עולם ספרות הילדים הישראלי.

''מאז היווסדו חותר בית אבי חי למצוינות הן באיכות התוכן והן באיכות ההפקה, תוך שאיפה לחולל חוויה תרבותית וחינוכית משמעותית דרך פורמטים מקוריים של תוכן", אומר עמיחי חסון, המשמש כראש תחום תרבות ויצירה בבית אבי חי. "נתוני הצפיות, ההאזנות וההשתתפות בתוכניות הדיגיטליות והפיזיות מראות את גודל הצמא לתוכן יהודי-ישראלי רלוונטי ומעמיק. זה נכון גם לקהל הצעיר שפוגש את התוכן שלנו ברשתות החברתיות וגם לקהל מרחבי הארץ והעולם".

על אף הפעילות הענפה, בבית אבי חי ממשיכים כל העת לפעול להוספת תכנים ואירועים שיתאימו למגוון אוכלוסיות. בין האירועים הבולטים שמתרחשים במקום בעת האחרונה, ניתן למנות קבלות שבת המתקיימות אחת לחודש בחצר הבית בהשתתפות כ-300 איש, הצגות ילדים מקוריות, תערוכות פיזיות ודיגיטליות, שיעור יומי בתחום מדעי היהדות והרוח המועברים על ידי מיטב המרצים וההוגים דרך סדנאות נוער לכתיבה יוצרת, צילום והרשימה עוד ארוכה.

לצפייה בתוכניות הקרובות של בית אבי חי כנסו
לצפייה בסדרות רשת ובתוכניות מוקלטות

בשיתוף בית אבי חי