שיהיה לכם לבריאות

כלים טכנולוגיים לאבחון וטיפול מרחוק, שירותי אונליין מתקדמים, מיטב צוותים רפואיים מומחים בתחומים שונים עם יכולת לבצע טיפולים מורכבים גם במרפאות קרובות לבית: כך הפך מחוז ירושלים של כללית לגוף מקצועי שנותן מענה איכותי ומתקדם

גיא פישקין בשיתוף כללית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכשיר ייעודי לרפואה מרחוק בתחום בדיקת עיניים
מכשיר ייעודי לרפואה מרחוק בתחום בדיקת עינייםצילום: דוברות כללית ירושלים
גיא פישקין בשיתוף כללית
תוכן שיווקי

שבר הקורונה היווה אתגר חסר תקדים עבור מערכת הבריאות. בחזית המאבק ניצבו קופות החולים ובראשן בלטה כללית, קופת החולים הגדולה בישראל שהובילה מערך בדיקות, טיפול ומעקב אחר הנדבקים וביצוע סבבי חיסונים. אחד המחוזות שבהם ניתן היה להיווכח, הלכה מעשה, בהתמודדות מקצועית ויעילה מול הנגיף, הוא מחוז ירושלים של כללית. הנתונים ממחישים את היקף הפעילות: קרוב למיליון מנות חיסון לצד טיפול רפואי מיטבי במאות אלפי ישראלים, החל מבדיקות PCR דרך טיפול ואישפוז בייתי בסיוע מערכות וכלים לניטור ולמעקב רפואי מרחוק באמצעות טכנולוגיות מתמקדות, כל זאת ועוד במקביל להמשך הטיפולים ברפואת השגרה.

"תקופת הקורונה היא נקודת ציון משמעותית עבור מחוז ירושלים בכללית, במהלכה הצלחנו להתמודד בהצלחה עם מציאות חדשה לחלוטין ולתת מענה רפואי איכותי למאות אלפי המטופלים שלנו. תוך כדי תנועה שיפרנו את המערכות שלנו, לרבות התאמה מלאה לעידן המודרני'', מסביר מנהל המחוז, מיכאל מישורי דרעי. ''המציאות החדשה שנכפתה עלינו בשל הקורונה חייבה אותנו לחזק מיידית את סל הכלים הדיגיטליים שלנו. בהתאם לכך, הענקנו מגוון שירותים רפואיים מרחוק באמצעים וירטואליים, אך הם לא באו לרגע על חשבון איכות וטיב הטיפול".

ד"ר דן קרת בחדר פעולות במכון גסטרואנטרולוגיה

מישורי דרעי מוסיף כי לאורך כל תקופת הקורונה העמיד המחוז עשרות עמדות ומתחמים שבהם בוצעו מאות אלפי בדיקות וחיסונים לאורך כל שעות היממה, כולל בסופי שבוע וחגים. "זכינו לשבחים רבים מצד המטופלים שהביעו את שביעות רצונם", הוא מגלה ומבקש להודות ל"ראשי הערים הגדולות, בראשן ירושלים ובית שמש, שסייעו בזמן אמת בכל הנדרש על מנת להעניק לתושביהם ולמטופלי כללית את הטיפול הרפואי המסור והאיכותי ביותר''.

להשלכות חסרות התקדים בהיבט הרפואי שהביאה מקורונה, מתייחסת גם המנהלת הרפואית של מחוז ירושלים בכללית, ד''ר ורד ישראלי. ''הקורונה נתנה דחיפה משמעותית לזירוז והטמעה של רפואה דיגיטלית מתקדמת, הן בקרב הצוותים הרפואיים והן בקרב המטופלים", אומרת ד"ר ישראלי. ''אנחנו במחוז השכלנו לקחת את התהליכים הללו צעד אחד קדימה באמצעות מענה דיגיטלי ראשון מסוגו, שלמעשה הנגיש מגוון רחב של שירותים רפואיים עבור כל סוגי האוכלוסיות והמגזרים כולל מתן מענה בשעות לא שגרתיות. המערכת הדיגיטלית הראשונה שהטעמנו במהלך תקופת הקורונה הייתה Q-Flow Video, מערכת ייחודית המאפשרת לקיים ביקורים רפואיים וירטואליים על בסיס שרת מאובטח, באמצעותה הרופא רואה את המטופלים דרך המחשב במשרדי המרפאה ומתקשר עמם, בעוד הם משוחחים איתו בקלות ובנוחות באמצעות הסמארטפון מכל מקום. זה אמצעי שמאפשר לרופא להתרשם טוב יותר ממצבו של המטופל ולקבל עליו רושם ויזואלי מעבר לשיחה טלפונית רגילה, בתוספת מבט וחיוך שלא פעם עושים את ההבדל".

ד"ר ישראלי מוסיפה כי הדרישה לשירותים רפואיים מרחוק נולדה כתוצאה מצורך שהגיע מהשטח. "אנחנו במחוז נענינו לכך באמצעות אלפי ביקורים טלפוניים, יחד עם הטמעה של מכשיר הטייטו המהפכני, המאפשר ביצוע של בדיקות רפואיות מרחוק כשהמטופל בביתו והמכשיר משדר את המדדים הרפואים אונליין לרופא. מדובר במכשיר עתיר חיישנים שנמצא אצל המטופל ובאמצעותו הרופא מסוגל לנטר מדדים ולבחון את המצב הפיזי בצורה מהימנה. במילים אחרות, הטייטו הוא מעין ה'יד הארוכה' של הרופא בבית המטופל, המאפשר לו בין היתר לקבל תמונה ברורה באמצעות בדיקה פשוטה דרך הלוע או האוזן, לצד שמיעת קצב הלב ובחינת מצב הריאות והמעיים".

אבחון וטיפול עד הבית

במקביל לבדיקות השגרתיות, במחוז ירושלים של כללית הטמיעו אמצעים רפואיים דיגיטליים וחדשניים נוספים, בהם מכשיר אולטרה-סאונד ביתי להיריון; קשר בלתי אמצעי עם מערך רפואה להתפתחות הילד כולל מרפאות בעיסוק וקלינאיות תקשורת; ייעוץ דיאטני מרחוק; שליחת סרטונים לביצוע תרגילי פיזיותרפיה מהבית; מערך רפואת עור אונליין לאורך מרבית שעות היממה, כולל אפשרות לצילום הנגעים ושליחתם לרופא ועוד שורה של כלים המאפשרים מתן אבחון מוקדם, טיפול וליווי בנוחות מרבית ומכל מקום וגם שירות המאפשר קבלת תרופות עד הבית, שמוענק ללא עלות עבור האוכלוסייה הוותיקה בגילאי 75 ומעלה.

מיכאל מישורי דרעי, מנהל מחוז ירושלים בכללית

תחום נוסף שבו רשמה כללית קפיצת מדרגה משמעותית הוא בתחום אישפוזי הבית כחלופה לאישפוז בבית החולים. אישפוז ביתי מתאפשר במצבים מוגדרים שנקבעו על ידי משרד הבריאות. הטיפול ניתן על ידי צוות רפואי הכולל רופאים ואחיות שמבצעים ביקורי בית אצל המטופל על בסיס יומי וזמינים עבורו 24/7 ואף מנטרים את מצבו מרחוק באמצעות מכשור וציוד מתאים.

אין ספק באשר לצורך בשימוש בטכנולוגיה מתקדמת במחוז ירושלים של כללית, בפרט לנוכח שטח שעליו הוא פרוס: מהיישוב בקעות שבבקעת הירדן מצפון ועד לקיבוץ עין גדי בדרום, לרבות מטרופולין ירושלים ועד לעיר מודיעין ממערב. סך הכול מספק המחוז שירות רפואי עבור כ-600 אלף מטופלים מירושלים, בית שמש, ביתר עילית ומעלה אדומים, יישובי המועצות האזוריות מטה בנימין, מטה יהודה, גוש עציון, בקעת הירדן ועשרות מושבים וקיבוצים הפזורים במרחב.

ד"ר ורד ישראלי, מנהלת רפואה כללית מחוז ירושלים

כדי לתת מענה מקצועי ואיכותי, מועסקים במחוז כ-3,000 אנשי צוות, מהם כ-1,000 רופאים שמספקים מעטפת רפואית רחבה, הכוללת רפואה דחופה, ייעוץ, מכונים מקצועיים וטיפולים ייעודים ביותר מ-230 אתרים.

"בין הדוגמאות הממחישות את איכות מערך הרפואה בקהילה שמציע המחוז, ניתן למנות ניתוחים אורתופדיים בכף היד והיסטרוסקופיה - בדיקה כירורגית בחלל הרחם המבוצעת ישירות במרפאות ללא צורך בהגעה לבית החולים. לכך יש להוסיף שורה של מרפאות מומחים ברפואת ילדים בכל התחומים ואפשרות לקבלת עירויים של תרופות מסוגים שונים במרפאות הקהילתיות ושלושה מכונים המטפלים בחולים עם אי ספיקת לב. גם עבור אוכלוסיית הגיל השלישי משקיעים במחוז ירושלים של כללית מאמץ עליון, באמצעות מרכז חדשני לשיקום בקהילה שנחנך זה מכבר בשכונת תלפיות, המציע מעטפת טיפול שיקומית מלאה", מספרת ד"ר ורד ישראלי.

''אנו גאים במרפאות ובמרכזי המצוינות שלנו המהווים שם דבר מבחינה רפואית. אנו גם מאמינים כי הבסיס לרפואת הקהילה נעוץ ברפואה ראשונית איכותית, כלומר רופאי משפחה, נשים וילדים, שיוכלו לתת מענה מיידי, הרי מדובר בצורך בסיסי. זהו מבחינתנו קו הטיפול הראשון ולכן הוא מקבל תיעדוף והתייחסות מיוחדת, כולל ברמת המשאבים והשקעת כוח האדם", אומר מישורי דרעי.

חדשני, יוזם ומוביל

מערך נוסף שנחשב למוביל בתחומו במחוז הוא מערך רפואת העיניים בקהילה, בניהולו של ד''ר דוד לנדאו. במסגרת הפעילות בתחום מתקיימים מדי שנה כ-120 אלף ביקורים, באמצעות צוות של 46 רופאי עיניים בשלוש מרפאות עיניים ברחבי ירושלים: מרכז רפואי "מקור ברוך" במרכז העיר, שכונת שייח ג'ראח במזרח ומרפאה נוספת במרכז BIG בבית שמש. זאת, בתוספת 12 מרפאות לוויין בשכונות העיר ומחוצה לה.

''מערך העיניים במחוז מציע מומחים בתת-מקצועות בכל התחומים הרלוונטיים: קרנית, רשתית, פלסטיקה של העין, ילדים, גלאוקומה ועוד", אומר ד"ר לנדאו. "הכוונה היא שלא צריך להמתין לתור למומחה עיניים בבית החולים וניתן לקבל טיפול ואבחון בזמינות מהירה במרפאות השונות הפרוסות בקהילה. בנוסף, אנחנו מחזיקים במערך מחלקת הדמיה שלמה בתחום העיניים, המאפשרת לבצע בדיקות מתקדמות, לרבות אולטרה-סאונד, OCT ובדיקות בסיס שדה ראייה וצילומי רשתית. לא סתם אנחנו מגדירים את עצמנו כמערך שתחת קורת גג אחת מציע שירות ממוקד מטרה, המייעל את הטיפול הרפואי ומנגיש אותו ברמה הגבוהה ביותר".

ד"ר דוד לנדאו, מנהל מערך עיניים בכללית מחוז ירושלים

עוד מציין ד"ר לנדאו כי באמצעות המערך המתקדם מתבצעות גם פרוצדורות רפואיות מורכבות בקהילה, לרבות הזרקות אווסטין. גם מערך רפואת העיניים מעניק טיפול מרחוק, דבר שעשוי לשנות את התחום לחלוטין, בפרט בכל הנוגע למעקב אחר חולי הסוכרת שבמרחב, שמספרם עומד כיום על 43 אלף.

גם מערך הטיפולים בתחום דרכי העיכול והכבד בניהולו של ד''ר דן קרת אינו מפסיק להתפתח ולהרחיב את המענה הטיפולי. ד"ר קרת, שמוביל חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה בכל הנוגע לתחום, מסביר: "המערך לדרכי עיכול וכבד במחוז הוא ייחודי מעצם היותו רב-תחומי, הכולל יחידות משנה נוספות, ביניהן יחידה לטיפול במחלות כבד, יחידה המיועדת למאבק בהשמנת יתר חולנית ובמחלות מעי דלקתיות. בנוסף, כחלק אינטגרלי מהמערך פועלת בתוכו יחידת מחקר פעילה. המרכז מסונף לבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ושותף להוראת סטודנטים. כמו כן, קיימת שותפות בטיפול יחד עם צוותי מרפאות המשפחה. כל אלו יחד מהווים תמהיל מנצח אשר הופך את המערך שלנו לבעל מוניטין יוצא דופן".

ד''ר קרת מוסיף כי ישנם מספר שירותים נוספים המציבים את המערך בחזית הטכנולוגית: שירות אולטרה סאונד של המעי הדק לאבחון וניטור חולים עם מחלות מעי דלקתיות, באמצעות טכנולוגיה המהווה תחליף חלקי לבדיקות כמו CT ו-MRI. "אנחנו מפעילים במרכז מערכת בינה מלאכותית לעיבוד מידע דיגיטלי שמתקבל מהבדיקות האנדוסקופיות. מערכת זו מסוגלת ללכוד תמונות באיכות גבוהה ובו זמנית לקבוע מדדי איכות ולסייע לרופא בשיפור איתור פוליפים במעי הגס. חידוש נוסף במרכז מתבטא בנוגע ליעילות השימוש בקפסולה לבדיקת המעי הגס, ללא צורך בהכנה מקדימה של המעי".

ומה לגבי העתיד? בכללית מציינים כי המחוז שמצרף לשורותיו מדי שנה אלפי מטופלים חדשים אינו מפסיק לחדש ולהתעדכן בכל המישורים במסגרת תוכניות פיתוח. לאחרונה נפתחו בירושלים מספר מרפאות חדשות בשכונות בית ישראל וצור באהר, כאשר בקרוב עתיד להיפתח מרכז לבריאות הנפש והתפתחות הילד בבית חנינא. אליהן יתווספו מרפאות נוספות בקהילה, הראשונות שביניהן בשכונות הר חומה ורמת שלמה שיחלו לפעול כבר בחודשים הקרובים. בנוסף מתוכננת הקמה של מרכז רפואי גדול בדרום העיר שיציע שירותי רפואה יועצת במגוון תחומים.

"החזון שלנו הוא להמשיך ולהוביל את הרפואה הציבורית והקהילתית בירושלים והסביבה, תוך הקפדה בלתי מתפשרת על מתן שירות רפואי מוביל, יוזם, חדשני, אנושי וכזה שמסתכל למטופלים בגובה העיניים, תוך התאמתו לכלל המגזרים במחוז'', מסכם מישורי דרעי.

בשיתוף כללית