עם הפנים לרפואת המחר

ד"ר חגי פרנקל ראש מחוז ירושלים והשפלה במכבי מסביר מדוע רפואה קהילתית נמצאת בלב העתיד, וכיצד מכבי שירותי בריאות פועלת כל העת לשיפור איכות הרפואה ורמת השירות, צמצום משמעותי של זמני ההמתנה לרופאים

מומחים והפחתת החסמים הבירוקרטיים | קובי טיריפינטו, בשיתוף מכבי שירותי בריאות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכבי סניף ירושלים
מכבי סניף ירושליםצילום: מכבי שירותי בריאות
מומחים והפחתת החסמים הבירוקרטיים | קובי טיריפינטו, בשיתוף מכבי שירותי בריאות
תוכן שיווקי

קופות החולים הן נקודת המפגש הראשונה של המטופלים בקהילה עם שירותי הבריאות. ככאלה, הן תופסות חלק מרכזי במערך הבריאות. כשזה נוגע לקופות החולים עומדת לרשות המטופלים אפשרות בחירה מוקדמת, כבר עם הבחירה לאיזה קופה יצטרפו כחברים ויקבלו בה טיפול.

ד"ר חגי פרנקל, ראש מחוז ירושלים והשפלה במכבי, מציין כי התחרות גורמת לשיפור השירות ומייצרת מצויינות, מהן בסופו של דבר מרוויח הלקוח שצורך את שירותי הבריאות. לדבריו, דו"ח הביטוח הלאומי, שפורסם לאחרונה ומנתח את ניוד המבוטחים בין קופות-החולים השונות, מצביע על כך שמכבי שירותי בריאות היא הקופה הצומחת בשנים האחרונות. בנוסף מגלה הדו"ח כי מכבי סיימה גם את שנת 2021 עם מאזן חיובי של חברים חדשים, שבחרו להצטרף אליה. עוד עולה מהדו"ח כי ירושלים היא העיר הצומחת ביותר בישראל, וכי מכבי מובילה בה במספר המצטרפים זו השנה השישית ברציפות.

"תנופת הפיתוח של מכבי בירושלים והרחבת מגוון והיצע השירותים לקהילה שלנו הם פרי תכנון מדוקדק, שלוקח בחשבון פרמטרים, כמו פיתוח עירוני, וגידול האוכלוסייה יחד עם פילוח מיטבי של צרכי החברים שלנו", אומר ד"ר פרנקל. "אנו פועלים במספר מישורים במקביל - חלקם בטווח הקצר וחלקם ארוכי טווח מתוך מטרה להכין היום את התשתיות למחר ולהגביר את החוסן העירוני".

הוא מוסיף כי מכבי מציעה למבוטחיה מלבד שירותי בריאות תוך הקפדה על איכות השירות, גם חבילות שירותים אטרקטיביות וביטוחים משלימים, בהם "מכבי שלי", הכוללים חוות-דעת מרופאים יועצים, רפואת שיניים ואפשרות לבחירת מנתח ומימון טיפולים רפואיים בחו"ל.

מקדימים רפואה למחר

ארבע שנים חלפו מאז הכריזה ממשלת ישראל על השקת התוכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית כמנוע צמיחה למשק. מדובר בתוכנית בהיקף של כמיליארד שקל, הכוללת מגוון השקעות בתחום. במכבי מציינים כי עם שלל הפיתוחים הדיגיטליים בתחום הבריאות, הקופה כבר שנים צועדת אל עבר רפואת המחר.

ד"ר חגי פרנקל

בשנים האחרונות פעלה מכבי גם לשפר ולהרחיב את השירותים הדיגיטליים והרפואה מרחוק (טלמדיסין) שהיא מציעה. מכבי התאימה את עצמה לזמנים המשתנים ולצורכי המבוטחים. "מכבי מתבלטת לטובה גם בגזרת החדשנות, עם אפליקציית מכבי K שמעניקה המלצות רפואיות למטופלים על בסיס מאגרי ביג דאטה ולמעשה משמשת 'עוזרת רפואית אישית', והקמת מאגר דגימות ביולוגיות המכונה 'טיפה למחקר', לצורך קידום מחקר ופיתוח תובנות לרפואה מותאמת אישית", מציין ד"ר פרנקל.

הוא מוסיף כי "כארגון בריאות פועלת מכבי בהווה ומול עיניה ניצב האופק והעולם העתידי של הרפואה. כראש מחוז ירושלים והשפלה במכבי אני משוכנע כי רפואת המחר היא בקהילה, ולכן אני פועל במגוון דרכים על מנת לקדם את האג'נדה החשובה כל כך".

תוכל לתת דוגמאות?

"ההתרחבות וההתחדשות שלנו בירושלים והסביבה הם חלק מתהליך אסטרטגי גדול ומתוכנן של התפתחות וצמיחה. במהלך השנה האחרונה השקיעה מכבי משאבים רבים במטרה לשפר ולהנגיש את השירות לחבריה. כך למשל, פתחנו את מרכז המומחים במתחם הגנים הטכנולוגיים בעיר, מרכז המצויד במכשור מתקדם ובו אנו מעניקים שירותים רפואיים חדשניים ומתקדמים בתחומים מגוונים על ידי מיטב המומחים. בנוסף, שדרגנו את בית הרופאים ברחוב הגדוד העברי, חנכנו את שדרת מכבי בשכונת רמות, שבה נפתחו סניפים של מכבי פארם ומכבי דנט, ובמקביל שיפצנו ושדרגנו מרפאות נוספות ברחבי העיר. בחודשים הקרובים יפתחו מרכזים חדשים, ישודרגו מרכזים קיימים ויתווספו שירותים לרווחת החברים".

אילו שירותים למשל?

"כבר בשנה שחלפה הואץ משמעותית מיזם אשפוז הבית. זו בשורה של ממש, המאפשרת למטופלים לשהות בסביבתם הטבעית ובמקביל להפחית את העומסים בבתי החולים. למעשה, יצרנו מודל חדש של שירות אופטימלי לחברים שלנו בביתם בחיק המשפחה ובאופן המותאם לצורכיהם. המהלך מאפשר לכל מטופל לקבל את מיטב שירותי הבריאות בסביבה הביתית, הנעימה והמוכרת לו, מתוך מחשבה שהדבר ימנע זיהומים ואשפוזים חוזרים ואף יקצר את תהליך ההחלמה. בנוסף, מכבי משקיעה ללא הרף בפיתוח, בייעול ובשיפור כלל שירותיה תוך הבנת הצרכים הייחודיים של כל גווני האוכלוסייה בעיר".

בעניין זה, מציין ד"ר פרנקל כי דוגמה נוספת למענה שמציעה מכבי, היא האפשרות לקבל את שירותי הרפואה המתקדמים בכל מקום ובכל עת. "למעשה, אנחנו מאפשרים לכל חברים המבוטחים בקופה לקבל טיפול ומענה רפואי מהיר ומידיי בכל הסניפים של מכבי, ללא כל קשר לסניף האם", הוא אומר. "אנו משקיעים רבות בגיוס הון אנושי של רופאים מומחים ומקצועיים, שהם הלב שלנו כארגון בריאות וכמובן במתן טיפול המותאם באופן אישי לכל חבר, תוך קידום תפיסת הבריאות ההוליסטית השלמה".

לסיכום מציין ד"ר פרנקל כי "זו שליחות וזכות עבורי להוביל עבור מכבי בירושלים את עולם הבריאות של המחר. לעשות כאן ועכשיו ולפעול על מנת להניח תשתיות עתידיות לשיפור איכות החיים של הקהילה שלנו בירושלים ובכל ערי המחוז".

בשיתוף מכבי שירותי בריאות