האגודה לקידום החינוך, ירושלים: ייחודיות חינוכית

מצוינות וחדשנות חינוכית עומדות בבסיס פעילותה של האגודה לקידום החינוך ירושלים כבר 60 שנה. איתן מורן, מנכ"ל האגודה, מספר על בתי הספר הייחודיים וכפרי הנוער הפנימייתיים למצוינות חינוכית, על הפרויקטים והיוזמות פורצות הדרך שמפעילה האגודה ועל החזון ליצור עבור בני נוער הזדמנויות למיצוי ולפיתוח הפוטנציאל ההשכלתי והערכי שלהם

קובי טיריפינטו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנימיית שטיינברג
פנימיית שטיינברג צילום: פאני אלימלך
קובי טיריפינטו
תוכן שיווקי

כמעט שנה חלפה ממרץ אשתקד, החודש בו נסגרה מערכת החינוך בעקבות משבר הקורונה והעבירה אלפי תלמידים, תלמידות וצוותי חינוך ללמידה מרחוק. האתגרים הניצבים לפתחה של מערכת החינוך גם בימי שגרה, רק הלכו והתעצמו.

לפי נתוני דו"ח Education At A Glance לשנת 2020, המתייחס ל-38 מערכות חינוך במדינות החברות ב-OECD, התלמיד הישראלי אומנם לומד יותר – אך מתברר שהוא מבין הרבה פחות. השאיפה למצוינות לימודית וערכית, אינה עולה תמיד בקנה אחד עם המציאות בשטח והאתגרים בהחלט רבים.

איתן מורן צילום: לירן קינן

באתגר הזה בדיוק עוסקת האגודה לקידום החינוך ירושלים, המאגדת 16 מוסדות חינוך ומובילה חדשנות פדגוגית באמצעות יוזמות חינוכיות ייחודיות מאז הקמתה, לפני כמעט 60 שנה. "האגודה פועלת כארגון חינוכי-חברתי ללא כוונת רווח וכמנוף להשתלבות בוגריה בחברה הישראלית, תוך צמצום פערים חברתיים וחינוכיים, כך שכל תלמיד ותלמידה יקבלו את ההזדמנות להתפתח ולהצליח באופן שווה", מסביר איתן מורן, מנכ"ל האגודה. "האגודה מובילה עשייה ויצירה חינוכית איכותית ובלתי מתפשרת בבתי ספר ובפנימיות ובמיזמים החינוכיים שלה".

תלמידות ענבר במוזיאון המדע במסגרת סמינר בנושא חשמל ואנרגיה צילום: צוות ביה"ס

מודלים חינוכיים ייחודיים
האגודה פועלת באמצעות מודלים חינוכיים ייחודים שהותאמו לקהלי יעד שונים ומובחנים. "למשל, המפעל הפנימייתי שנועד להצעיד צעירים וצעירות מכל מעגלי החברה, ובעיקר מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, למצוינות ערכית ולימודית, ולסייע להם לפתח את הפוטנציאל האישי לשם השתלבות מיטבית בחברה הישראלית", אומר מורן.

לימודי מדעים בתיכון בויאר צילום: לירן קינן

אילו מסגרות חינוך מקדמת האגודה?
"לאורך השנים דאגנו להתעדכן לפי אתגרי השעה וצורכי הקהילות השונות. קדמו לתהליך למידת עומק ובניית מודלים מותאמים אישית. כך לדוגמה הוקמו מסגרות חינוך לקהילה החרדית, ביניהן סמינר שושנים לאמנויות ומדעים", אומר מורן. "זהו פרויקט ייחודי ומסקרן לבנות חרדיות, שפועל בשיתוף השלוחה החרדית של 'בצלאל', והוא מקנה לבנות מצד אחד חינוך למידות ויראת שמיים, ומהצד השני את ההשכלה הנדרשת ליכולת אקדמית גבוהה ואיכותית, תוך התמקדות באמנויות ומדעים. האגודה השיקה לאחרונה מיזם נוסף לקהילה החרדית שנקרא "אנשי חיל"- בית מדרש למנהיגות תורנית המיועד לצעירים בני 30 ומעלה הלומדים לתואר שני ושלישי, שבו, בין היתר, מעצבים את ייחודם וזהותם החרדית לצד החיבור המתבקש לזהותם הישראלית".

האגודה פועלת ליצירת מענים לתלמידים ותלמידות מכלל הקהילות בחברה הישראלית, ואימצה את חזון "ארבעת השבטים", של נשיא המדינה ריבלין, לפיו בישראל כבר אין עוד "שבט" אחד המהווה רוב מוחץ בחברה הישראלית, אלא תהליך בו ארבעת ה"שבטים" המרכזיים: החילוני, הדתי-לאומי, הערבי והחרדי - מתקיימים ופועלים זה לצד זה.
ברוח זאת, הקימה האגודה את "סינדיאינה", כפר נוער ראשון מסוגו בארץ, המיועד לתלמידים ותלמידות מהחברה הערבית, העוסק בערכים של מנהיגות, זהות, תרבות ומצוינות חברתית ולימודית, הנשענים על שורשי התרבות הערבית ומעגלי השייכות של הצעירים לצד חשיפה לתרבות העולם הגדול.

חינוך לשוויון מגדרי
לצד צמצום פערים על רקע סוציו אקונומי או תרבותי, פועלת האגודה גם לצמצום הפערים המגדריים בחינוך. בשנה שעברה הקימה האגודה את "ענבר", בית ספר ממלכתי פמיניסטי ראשון מסוגו לתלמידות, שמטרתו לקדם נערות לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן ולהצטיין בהיבט הלימודי, החברתי והערכי. בתפיסה הפדגוגית הייחודית של ענבר, המשקפיים המגדריות הן כלי חינוכי המתבטא בעשייה הבית ספרית היומיומית, בשילוב מנטוריות מובילות ועשייה בקהילה, והתלמידות מתמודדות בהצלחה עם חסמים מגדריים כך שתוכלנה לממש עצמן באופן מיטבי בעולם.

מיזם פורץ דרך נוסף, העוסק בצמצום פערים מגדריים בחינוך ופועל ברמה הארצית, הוא המרכז הישראלי לשוויון מגדרי בחינוך, שעוסק בפיתוח, הטמעה ומחקר של פדגוגיה מקדמת שוויון מגדרי, ועובד עם משרד החינוך, האוניברסיטה העברית, רשויות מקומיות ובתי ספר בפיתוח והטמעה של תוכניות שמטרתן שכל תלמיד ותלמידה יוכלו לממש את הפוטנציאל האנושי המלא שלהם, מבלי להיות מוגבלים על ידי חסמים מגדריים.

חינוך ירושלמי
הרוח הירושלמית מנשבת חזק במוסדות האגודה, שפועלת בשותפות הדוקה עם מנהל החינוך בירושלים, והעומד בראשו, אביב קינן, שמוביל עם ראש העיר, משה ליאון, חינוך ירושלמי מגוון, פלורליסטי ופורץ דרך. השנה פתחה האגודה, בשותפות עם מנח"י גם את "שחרית" תיכון ניסוי דתי, ראשון מסוגו בארץ, ברוח HTH, בו לומדים במודל ייחודי, ביחד וגם בנפרד, בנים ובנות.

מה הם האתגרים העיקריים שלכם בהכשרת דור העתיד?
"חשוב לנו להמשיך להוביל תהליכים חינוכיים, תוך חתירה מתמדת לחדשנות ולמצוינות שמוטמעת בכל הפעילויות שלנו ברמת הפרט, ברמת המוסד החינוכי וברמת הארגון. אנחנו מבינים שכדי להוביל את תלמידי ישראל קדימה נדרשות שליטה לימודית ערכית, התמדה, נחישות, יכולת מימוש גבוהה, ובקיצור מצוינות חינוכית וביצועית, שמבוססת על יחסי גומלין פוריים בין המורה, התלמיד והידע, שהופכים לרשת אחת שבה כל אחד מהם לומד, תורם ונתרם כאחד. לטובת המטרה אנחנו מגייסים את האנשים המקצועיים ביותר ומשקיעים רבות בתהליך הכשרת מורים, מנהלים ועובדים סוציאליים בעשרות מסגרות. גם אנחנו, כארגון, לומדים וחוקרים ללא הפסקה כדי להשתפר ולשפר את העשייה שלנו".

איך זה עובד בשטח?
"כל 16 מוסדות החינוך שלנו, מתוכם 7 כפרי נוער פנימייתיים למצוינות, הם מוסדות מגוונים באופיים, בחזון ובמבנה התוכניות הפדגוגיות החדשניות המיושמות בתחומם. בנוסף אנו מפעילים בתוך המוסדות מרכזי למידה בשעות אחר הצהריים, שהוקמו כדי לאפשר מתווה העשרה בקהילת בית הספר. החזון שלנו מושתת על ההבנה שמצוינות לימודית מטפחת רעיונות מקוריים ואת היכולת לממש אותם ולהפוך אותם להצלחה".

הגישה הזאת משתקפת היטב בשיעור הזכאות לתעודת בגרות במוסדות החינוך שמפעילה האגודה, הגבוה בהרבה מעל הממוצע הארצי, כמו גם בהובלה של מדדי "התמונה החינוכית" הכוללים פרמטרים כמו ערכים ואקלים חינוכי, אי-נשירה והתמדה, למידה ועוד.
בתיכון בויאר, לדוגמה, השייך אף הוא למוסדות האגודה, 95% מתלמידי בית הספר זכאים לבגרות מלאה ואיכותית וכ-70% מבוגריו מתנדבים לשנת שירות ומכינות קדם צבאיות.

כיצד אתם תופסים את תפקידכם בטיפוח מצוינות?
"לצורך טיפוח המצוינות יש להעמיק את הידע של התלמידים והתלמידות הן במדע ובטכנולוגיה והן במיומנויות ערכיות וחינוכיות. לעודד חשיבה בין התלמידים ובעיקר להוביל אותם לממש את הפוטנציאל האישי תוך חינוך לשיפור מתמיד ולאיכות. במסגרת 'אולפנת טליה' למשל, כבר בתקופת התיכון, נערות דתיות לומדות לתואר ראשון במדעי המחשב במטרה לסייע להן להשתלב בהמשך דרכן במגזר העסקי".

הצעד הראשון בדרך להרמוניה המיוחלת טמון, כאמור, בשינוי המהותי בתפישת החינוך, כשניכר כי מוסדות החינוך של האגודה, מלבד היותם פורצי דרך חינוכית, גם מצליחים לחולל שינוי אמיתי ועמוק בחינוך בישראל בדרך להכשרת תלמידים צמאי ידע וערכיים.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"