בתי אבות בצפון: סביבה חמה ליקיריכם

השגחה רפואית 24 שעות ביממה לצד פעילויות מגוונות ומתן יחס אישי לכל דייר הם רק חלק מהשירותים אותם מציעות מסגרות רבות באזור. כך ניתן לבחור בזו המתאימה ביותר ולצאת לדרך בראש שקט

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מבוגרת נתמכת באדם המסייע לה
בתי אבות בצפון: סביבה חמה ליקיריכםצילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

משפחות רבות מגיעות למצב בו הן נאלצות למצוא מסגרת חלופית לאחד מיקיריהן. בין אם מדובר באילוץ פיזי, נפשי או שילוב של השניים, מדובר במסע לא פשוט הכולל אי וודאות ודאגה כלפי בן המשפחה שמא יגיע למסגרת שאינה מתאימה לו. מגוון בתי אבות בצפון מציעים בית חם ומעטפת שלמה עבור דייריהם, בדגש על יחס אישי ושירותים ברמה גבוהה, בהם: ירדן לגיל הזהב, מעון הרופא, אחוזת בני ברית ובית דינה.

nullירדן לגיל הזהב

"אנחנו בית אבות בוטיק שנותן הרגשה של בית חם לדייריו. יש לנו 45 חדרים, השגחה רפואית 24/7, ואנחנו מכירים כל דייר ודייר על העדפותיו וצרכיו. המבנה היה בעבר מלון, גם ההרגשה פה היא של בית מלון ולא של בית אבות, מה גם שאנו ממוקמים כמאה מטרים משפת הים והקאנטרי של נהריה", מספר צוות בית האבות 'ירדן לגיל הזהב'.

בית האבות בעל האווירה הייחודית הוקם לפני כשלושים שנה. "רבים מאנשי הצוות הם ותיקים, יש כאלו שמלווים את המקום מאז היווסדו. אנו מכירים את כל הדיירים בשמותיהם, ודואגים לכל מה שהם צריכים. אנו שמים דגש חזק על אדיבות, כבוד ויחס אישי ומותאם לכל דייר ודייר. מערכות היחסים כאן מאוד קרובות גם בין הצוות לדיירים וגם בין הדיירים לבין עצמם. החברה גורמת לדיירים לפרוח, לעומת הבדידות שחשים קשישים שנשארים לבד בביתם או עם מטפל זר. בדידות היא המחלה הכי נפוצה בקרב אזרחים ותיקים".

ממוקמים כמאה מטרים משפת הים והקאנטרי של נהריה. ירדן לגיל הצהבצילום: באדיבות המקום

פעילויות והעשרות

בית האבות מיועד לדיירים עצמאים ותשושים, ואלו נהנים מפעילויות שונות כמו חוגי התעמלות המותאמים לגיל השלישי, שירה בציבור, טאי-צ'י, ציור, יוגה צחוק, ערבי בינגו, ערבי מוזיקה קלאסית והרצאות. בבית האבות אף נערכים אירועים חברתיים שונים ביוזמת הדיירים ובניהולם, דבר שתורם לתחושת הערך של הדיירים.

הדיירים נהנים משירותי ריפוי בעיסוק על-ידי מדריכה שמלווה את המקום מאז היווסדו ומציעה תכנית מותאמת אישית לחיזוק המוטוריקה העדינה. בבית האבות ישנם גם חוגי מלאכת יד אשר תורמים לשמירת המיומנויות המוטוריות של הדיירים כמו גם על תחושת החיוניות והערך העצמי שלהם. מעת לעת משתתפים הדיירים בפרויקטים ארוכי טווח של יצירה, ומציגים את יצירותיהם בתערוכות ייעודיות.

חדרים גדולים ונוחים

חדרי הדיירים הם רחבים ונוחים, כיאה לחדרים אשר שימשו בעבר כחדרי מלון משפחתיים. ישנם חדרים זוגיים וחדרים ליחידים, כאשר רובם פונים לים. בכל חדר יש מזגן, טלוויזיה בכבלים, מקרר, ולחצן חירום, וכל חדר זוכה לשירותי ניקיון וכביסה מדי בוקר. כמו כן דייר שנכנס לבית האבות יכול לעצב את החדר שלו כאוות נפשו.

בכל חדר יש מזגן, טלוויזיה בכבלים, מקרר, ולחצן חירוםצילום: באדיבות המקום

תו גולד פקטור

חברת גולד פקטור אשר עורכת מחקרי שביעות רצון של משפחות מכל בתי האבות בארץ, נתנה לבית אבות ירדן לגיל הזהב את אות הביטחון ואת אות רווחת הדייר לשנת 2021. בין נימוקיה ציינה כי ישנם מאמצים מצד הצוות לענות לכל דייר בצורה אינדיבידואלית ואישית על צרכיו, וליצור לו סביבה המותאמת לצרכיו, תוך שמירה על סגנון החיים של הדייר לפני שהגיע לבית האבות. כמו כן צוין כי ישנה שביעות רצון גבוהה מצד הדיירים ומשפחותיהם בנוגע לשקיפות ולתקשורת עם בני המשפחות. "אנחנו בקשר הדוק וצמוד עם בני המשפחה", מספרים אנשי הצוות. "אנחנו מעדכנים אותם בכל התפתחות רפואית והם מגיעים לכאן הרבה. מעבר לתמיכה בדיירים, אנו תומכים ומשמשים מעין פסיכולוג גם למשפחות ובעיקר לילדים של הדיירים שצריכים מישהו שיתמוך בהם נפשית כשהמצב של ההורים מידרדר".

"שומרים על הדיירים בצמר גפן"

"אנחנו בין בתי האבות היחידים בארץ שבהם אף איש צוות או דייר לא נדבקו בקורונה", מספרים אנשי הצוות. "אנחנו שומרים על הדיירים בצמר גפן. מהרגע הראשון בו הקורונה נכנסה לחיינו, לא נתנו לאף אחד להיכנס. שמרנו על הסטריליות של המקום וגם הקפדנו על מסיכות על הפה ועל האף. בחודשים הראשונים הקפדנו גם על כפפות. יצרנו חדר ביקורים מיוחד שהמשפחות נכנסות אליו מבחוץ, ושומרים בו על מרחק של שני מטרים בין המשפחות לדייר. אנחנו מאוד מתגאים בכך שאף דייר לא נדבק, אנחנו מקפידים על נהלים, ותופסים את כל מה שקשור לרווחת הדייר ברצינות, לא רק את הקורונה".

בית אבות ירדן לגיל הזהב
המייסדים 48 נהריה, ישראל
טלפון: 04-9922966, 054-460-7509
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

-----------------------------------

nullמעון הרופא

"מעון הרופא הוא בית. נוצר קשר מאוד אישי בין הדיירים לצוות המסור של המקום והם הופכים להיות סוג של משפחה. האווירה היא מאוד ביתית ושלווה, וכל מי שנכנס לכאן, מרגיש את זה", מספרת ד"ר עדי ליבנה, מנהלת המקום.

את מעון הרופא, אחד מבתי האבות הוותיקים בחיפה, הקים ד"ר יצחק איצקוביץ, רופא רנטגנולוג ואזרח כבוד של העיר. בגלגולו הראשון שימש המקום כבית הבראה לרופאים פנסיונרים ועם הזמן הפך לבית אבות המיועד לעצמאיים, תשושים וסיעודיים. לאחרונה שופצו חלקים נרחבים מהבניין והם עומדים בסטנדרטים גבוהים ביותר.

במחלקת תשושי הגוף והעצמאיים כל דייר במעון הרופא מתגורר בדירה משלו, להבדיל מהמצב הקיים בלא מעט בתי אבות אחרים בארץ בהם הדיירים במחלקת התשושים חולקים חדר. הפרטיות, מספרת ד"ר ליבנה, היא חלק משמעותי משמירה על כבודם של הדיירים. הם מעצבים את הדירות כרצונם, וחלקם בוחרים להביא את הריהוט הקודם שלהם, כדי להרגיש בבית.

"האווירה היא מאוד ביתית ושלווה"צילום: רז רוגובסקי

במעון הרופא ישנן ארבע מחלקות סיעודיות הדוגלות בסטנדרטים גבוהים של יחס אישי וזמינות גבוהה לדיירים, "בעוד התקינה של משרד הבריאות היא 36 מיטות, אצלנו יש 24 מיטות עם פחות או יותר אותה כמות של אנשי צוות. השירות הוא הרבה יותר אישי ועוטף", מספרת ד"ר ליבנה.

"מקום שנעים להזדקן בו"

ליבנה, ד"ר למדעי הרפואה, בעלת תואר שני נוסף בגרונטולוגיה ומרצה באקדמיה, הגיעה לנהל את המקום הנמצא בבעלות קבוצת Manpower לאחר כ-20 שנה בניהול מערכות בריאות ציבוריות. "המקום הזה שבה את ליבי מהרגע הראשון", מספרת ד"ר ליבנה. "זה מקום שנעים להזדקן בו. הצוות מתנהל ברגישות וכבוד ויש לו מחויבות אמיתית למטופלים ורצון אמיתי לעזור ולטפל".

לדברי ד"ר ליבנה, הצוות שומר על ערוץ פתוח וקשר הדוק עם בני המשפחה של הדיירים. "משולש הזהב הוא דיירים, צוות ומשפחות. הקשר עם המשפחות הוא חלק מהעבודה שלנו, אנחנו מטפלים במשפחות לא פחות מבדיירים. אנחנו מעדכנים ומשתפים את המשפחות בכול, ויש משפחות שמדברות איתנו על בסיס יומי".

הפרטיות, מספרת ד"ר ליבנה, היא חלק משמעותי משמירה על כבודם של הדייריםצילום: רז רוגובסקי

במעון הרופא הדיירים מקבלים שירותים רפואיים ופרא-רפואיים מקיפים כמו ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, שירותי תזונה, קלינאות תקשורת, רוקחות, שירותים סוציאליים, מספרה, וטיפול סיעודי הניתן על-ידי צוות גדול של אחים ומטפלים. "כל הצוות כולל צוותי התחזוקה, המטבח והניקיון הם עובדים שלנו, רמת המחויבות והמסירות שלהם למקום היא גבוהה מאוד. בנוסף אנחנו נתונים לבקרה מאוד צמודה של משרד הבריאות ומשרד הרווחה ונשמרים כאן סטנדרטים טיפוליים גבוהים מאוד".

"שמים את הדייר במרכז"

פעילויות הפנאי במקום מגוונות ועשירות ונקבעות בהתאם לרצונותיהם של הדיירים. "יש לנו רכזת תרבות שאחראית על כל מערך החגים ופעילויות הפנאי. מעבר לחוגים השונים, הדיירים נהנים מקונצרטים, מופעים, קבלות שבת וימי הולדת. יש לנו חדר יצירה מאוד מיוחד בו הדיירים תופרים בובות יפיפיות וסורגים פריטי לבוש לתינוקות וילדים. כל התוצרים ניתנים כתרומות למחלקות ילדים בבתי חולים, מוסדות לילדים עם צרכים מיוחדים, מקלטים לנשים מוכות ועוד. תלמידים מבתי ספר שונים מגיעים אלינו במסגרת פרויקט מחויבות אישית, חיילים מגיעים אלינו ביום הזיכרון כי יש בין הדיירים גם משפחות שכולות. בנוסף, אנו מהווים כר קליני של האקדמיה למקצועות בריאות שונים. מגיעים אלינו סטודנטים למקצועות שונים כמו סטודנטים לרפואה ולסיעוד לעשות כאן התנסות ואנחנו שותפים למחקרים אקדמיים.

"אנחנו מאמינים שהדייר או המטופל צריכים להיות במרכז, כאשר הטיפול והיחס שניתנים כאן מבטאים זאת. אנחנו הופכים ערכים למעשים ובכך מעניקים לדיירי המקום את הטיפול המיטבי", מסכמת ד"ר ליבנה.

מעון הרופא
דרך יעקב דורי 9, חיפה
טלפון: 04-8228132, 050-7859887
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
ליצירת קשר >>

-------------------------

אחוזת בני ברית

תוחלת החיים העולה הובילה לכך שבני הגיל השלישי פעילים יותר מתמיד. הפעילויות הרבות שהם שותפים להן מגוונות ומעשירות את חייהם, והם מנהלים חיי חברה פעילים ותוססים. כדי לתת לאותה אוכלוסייה את הטוב ביותר יש לבחור עבורה גם את המקום הנכון, שבו ישהו וייהנו בשירותים ופעילויות ברמה ובסטנדרטים גבוהים. בדיוק למטרה זו הוקם בית הורים "אחוזת בני ברית" בחיפה, שמייצר עבור בני הגיל השלישי איכות חיים אחרת ותנאים מצוינים. "80 הוא ה-60 החדש", אומרים באחוזה בחיוך.

"אחוזת בני ברית" ממוקם בפנינת נדל"ן, ברחוב חורב 20 בלב הכרמל. הבית נמצא בין מדשאות רחבות ידיים המאובזרות בכיסאות ופינות ישיבה, כשמסביב משרה הנוף הפסטורלי אווירה של שקט ומרגוע. סדר היום של השוהים בו מלא ועשיר, הכולל גלישה באינטרנט וברשתות החברתיות, כתיבת שירים וסיפורים, לימודים, ציור, אימונים, שירה במקהלה, טיולים ברחבי הארץ ומעל הכל עצמאות בשטח.

"הצוות מורכב אנשי מקצוע מנוסים, מסורים ומיומנים"צילום: צילום: באדיבות אחוזת בני ברית

כדי לייצר את התנאים הנוחים ביותר, נהנים הדיירים מחדרים בגדלים שונים ומעוצבים, מקפיטריה, מועדון תרבות, ספריה עשירה, חדר אוכל , מספרה, לובי, גינה פורחת ושטחים ציבוריים יפים עם פינות ישיבה ואירוח. המקום מנוהל על ידי מלכ"ר (ארגון ללא מטרות רווח) עם ותק של 60 שנה ומבוסס על רוחב לבם של מתנדבים.

"הצוות מורכב אנשי מקצוע מנוסים, מסורים ומיומנים, ומספר רב של מתנדבים שמגיעים עם חיוך ושמחים להעניק מזמנם לדיירי הבית. הדלת שלי תמיד פתוחה והמוטו שלנו הוא שהדייר תמיד במרכז", אומר מנהל הבית, איציק משניות.

"כמו מלון עם אנשים וחוגים"

"אחוזת בני ברית" הוא מקום מסודר ונקי. ישו בו שמירה ואבטחה מקצועית מסביב לשעון, השגחה רפואית צמודה ומעקב ובדיקות רפואיות. כמו כן, במקום רצף טיפולי, הכולל עזרה סיעודית לדיירים בחדרם וכן אשפוז זמני או קבוע במחלקה סיעודית ותיקה ומנוסה. הדיירים מלווים בסיוע של עובדת סוציאלית ואנשי הצוות יוצרים קשר אישי עם כל דייר. באחוזה מסבירים כי בסופו של יום "הדיירים יודעים להעריך את מה שיש בתוך הבית וכמה מזל יש להם שהם מצויים בתוך 'קהילה תומכת'".

"הדיירים יודעים להעריך את מה שיש בתוך הבית"צילום: צילום: באדיבות אחוזת בני ברית

הדיריים נראים שמחים ומאושרים. כולם מציינים את החברה הטובה ב"אחוזת בני ברית", האווירה הרגועה והמיקום המרכזי שבו הוא נמצא. "זה כמו מלון עם אנשים וחוגים, אהבות וקנאות. נשים שמתלבשות כמו בתצוגת אופנה. חברות טובות וחדר פרטי. אני לא צריכה יותר מזה", אמרה אחת הדיירות.

ב"אחוזת בני ברית" פועל פנסיון מלא, הכולל חדר אוכל המגיש שלוש ארוחות כשרות ומגוונות ביום. הארוחות מותאמות לפי צרכיו של כל דייר וכך ניתן לקבל במקום מזון דיאטטי, צמחוני וגם ללא סוכר. אחר הצהריים מוגשים קפה ועוגה למעוניינים ליהנות מחברותא.

המקום נמצא בסמוך למרכז מסחרי שוקק וממוקם במרחק הליכה מתחנת אוטובוס, בנקים, בתי קפה מסעדות וחנויות, התורמים באופן משמעותי לעצמאות של הדיירים ונגיש לבני המשפחה ולמבקרים.

למתעניינים מוצעים מגוון מסלולי כניסה, כשלכל מסלול היתרונות וההתאמות הייחודיים שלו. ניתן להגיע לתקופת ניסיון ללא התחייבות וליהנות מכל מה שיש ל"אחוזת בני ברית" להציע. "כל דייר מקבל כאן יחס אישי וחם המחבר את כולם ויוצר מקום טוב יותר לגור בו", מתגאים ב"אחוזת בני ברית", ומסכמים: "אנו קוראים לך להצטרף לקהילה שלנו וליהנות מתחושת ביטחון ונוחות מרבית".

ליצירת קשר:
כתובת: חורב 20 חיפה
טלפון: 04-8246669
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>
לעמוד הפיסבוק "אחוזת בני ברית" >>

----------------

בית דינה - מעון הורים ומרכז רפואי לגיל השלישי

אחד בתי הדיור מוגן הנעימים והאיכותיים בצפון הוא בית דינה - מעון הורים ומרכז רפואי לגיל השלישי בשכונת נווה שאנן בחיפה, בסמוך לקריית הטכניון. בית דינה הוותיק הוקם בשנת 1946 על ידי דינה נתנזון, אשת חזון ופילנתרופיה, בסיוע ההסתדרות הציונית העולמית. כיום הוא מנוהל כמלכ"ר על ידי עמותת "לינת הצדק", שדואגת ליישם את חזונה של המייסדת דינה נתנזון.

הבית שנמצא ברחוב אדם הכהן היוקרתי, בסביבה ירוקה, מטופחת ושקטה, פתוח לכל אדם מגיל 70 ומעלה, אשר זקוק לעזרה, השגחה או חברה טובה.

בית קטן, משפחתי, שמעניק יחס אישי וחם

אחד היתרונות הבולטים של בית דינה, הוא היותו בית קטן, משפחתי וחם. בבית יש מחלקה של תשושי גוף, עצמאים ומחלקה סיעודית. בסך הכול מתגוררים בו רק 100 דיירים. בשל כך יש לצוות המקצועי את האפשרות והיכולת לראות את הפרטים הקטנים הקשורים בכל דייר, ולהעניק לו יחס אישי. "אחד העקרונות הבולטים בבית דינה הוא להיות גמישים ולהתאים את עצמנו ככל הניתן לדיירים", מספרת אדוה אלדר, המשמשת עו"סית בבית דינה. "כל אדם הוא עולם בפני עצמו, וכל אחד בא עם הרקע האתני, המשפחתי הסוציו אקונומי, ובמסגרת ההתנהלות המוסדית שלנו, אנו צריכים להיות קשובים ומכילים, ולתת מענה לכלל הצרכים".

ההקשבה באה לידי ביטוי גם בהתאמת התפריט. "אם לדוגמא אנשים רוצים לשנות את הרכב הסלט שהם מקבלים בבוקר, כי זה מה שהם רגילים אליו, בגלל שאנחנו בית קטן, אין לנו שום בעיה לשנות", מוסיפה אדלר, "אנחנו יודעים מי אצלנו מנוי לאיזה עיתון, ומי רוצה שיסדרו לו את הארון בחדר ואיזו עוגה מותרת או לא מותרת ולאיזה דייר. כשמישהו יודע מה אתה אוהב ומה אתה צריך, זה נותן לך תחושת שייכות וערך. אתה אדם עם צרכים ורצונות ולא מטופל זמני. זה הבית שלך לכל עניין ודבר וכאן מכירים אותך".

מגוון פעילויות לדיירים, המפעילות את כל החושים

בבית דינה מוצעות פעילויות במגוון רחב מבוקר ועד ערב, במטרה לתת מענה לכל הצרכים: התעמלות יומית, שיח אקטואליה, הרצאות, שירה בציבור, שיעורי אמנות, קבוצות בישול, ימי סרטים, מופעים וקונצרטים וגם התעמלות למוח - קבוצות לשיפור הקוגניציה.

שורה של פעילות, תמיכה רפואית ורגשית ושף אישי. בית דינהצילום: מירל'ה כהן

"אנחנו תמיד עם היד על הדופק, כדי למלא כל צורך ומענה", אומרת אדוה, "בתקופת הקורונה, מצב הרוח של חלק מהדיירים היה מדוכדך בגלל הסגרים והריחוק מהמשפחה, לכן הבאנו קואוצ'רית לחשיבה חיובית, התגובות היו מעולות. אנו ממשיכים בפרויקט גם היום. וזאת בנוסף לעו"סית שתמיד זמינה לשיחות אישיות".

בבית אף הוקמו עמדות מחשב וטאבלטים, כדי שהדיירים יוכלו לקיים שיחות וידאו עם המשפחה. "אנחנו דואגים שהדיירים יהיו שמחים ופעילים, מצד אחד מתעלים את הזמן הפנוי שלהם להעשרה והנאה", ממשיכה אדוה, "ומצד שני דואגים לתת מגוון וגירוי של כל החושים באמצעים שונים: מוזיקה, פתירת תשבצים, בישול ועוד".

"בבית דינה מטפלים מצוין באמי בת ה-98"

איכות החיים הגבוהה שמציע בית דינה לדייריו באה לידי ביטוי גם בצוות הרפואי, הכולל רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאליים, תזונאית, רוקחת, מרפאה בעיסוק, וקלינאית תקשורת. כולם יחד דואגים להתאמת טיפול אישי לכל דייר.

"אנחנו תמיד עם היד על הדופק, כדי למלא כל צורך ומענה". בית דינהצילום: מירל'ה כהן

גם מגוון השירותים שמקבלים הדיירים הוא רחב, וכולל מספרות, פדיקור, רפואת שיניים, אופטומטריסט ופיזוטרפיה וגם לשליח אישי שמבצע קניות עבור דיירים שמעוניינים בכך. העובדה שבמקום ישנו צוות רחב לעומת מספר דיירים מצומצם יחסית, מאפשר יחס אישי, קרבה והשקעה מרבית בכל דייר ודיירת.

בנוסף, בבית דינה יש שף שמבשל ואופה במקום, עם חומרי גלם טריים ואיכותיים, לצד גמישות בתפריט והתאמת מנות לדיירים, בין אם מדובר בדייר צמחוני או רגיש ללקטוז, והכל בפיקוח דיאטנית ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.

גם בהיבט הרגשי דואגים בבית דינה לתחושת רווחה אישית לכל דייר. השירות הסוציאלי תחת הנהגתה של עו"ס האחראית על רווחת הדיירים, שולי הורנפלד, בעלת תואר שני בגרונטולוגיה, מעניק את התמיכה והמענה הסוציאלי לדיירים, בנוסף לטיפול החם והמקצועי של הצוות. מפעם לפעם מבוצעות הערכות פסיכו-סוציאליות כדי לעקוב אחר מצבם של הדיירים ולהתאים במידת הצורך טיפולים פרטניים ורגשיים להם הם זקוקים.

הביתיות והיחס החם והאישי שמקבלים הדיירים, מקבלים תהודה ברשתות החברתיות, שם, בית דינה מקבל שפע של המלצות חמות ופידבקים חיוביים ממשפחות הדיירים. "אימא שלי, נלי, בת 98, גרה עד לא מזמן בדיור מוגן", מספרת רותי רביץ, "אבל לא היה מספיק תמיכה שם בשבילה. חיפשתי לה מקום ביתי, חם ונעים, בדקתי הרבה מקומות, עד שהגעתי לבית דינה, שמאוד מצא חן בעיניי. הצוות הבכיר זמין עבורי 24/7 , החל מהמנהל, העו"סיות, הצוות הרפואי והסיעודי, כולם זמינים עבורי סביב השעון וזה נותן תחושה של רוגע וביטחון. מטפלים בה כאן בצורה מצוינת, אנחנו מאוד מרוצים, מאוד אוהבים את הטיפול פה ואני ממליצה בחום רב".

בית דינה – מעון הורים ומרכז רפואי לגיל השלישי
כתובת: רח' אדם הכהן 3, נוה שאנן, חיפה
טלפון: מזכירות: 04-8323202 עו"ס אדוה אלדר: 054-5273446
מנכ"ל צפריר קורצברג: 052-8381776

למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>