מה הסוד של סוכנות הביטוח שנוסדה לפני 116 שנה?

נינו של האיש שהביא לראשונה את פוליסות הביטוח לירושלים, אריאל מונין, מסביר כיצד הפכה אל-עד סוכנות לביטוח לאחת הגדולות והמובילות בתחום

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריאל ומורדכי מונין עומדים במשרדי הסוכנות לביטוח
אל-עד סוכנות לביטוח: הבן והבן מרדכי ואריאל מוניןצילום: אבי נועם
דניאל דותן
תוכן שיווקי

השנה – 1905, בחור צעיר ושאפתני בשם אלתר לוין, ייסד את סוכנות הביטוח הראשונה בירושלים והעניק לה את השם "סוכנות לאחריות החיים". בירושלים נהגו לספר כי אלתר היה עובר בין סמטאות העיר העתיקה ומציע לאנשים "לקחת אחריות על חייהם", ולרכוש ביטוחי חיים.

"הוא קרא לאנשים וביקש מהם לוודא שהאלמנה והיתומים לא יישארו חסרי כל ביום פקודה", מספר אריאל מונין, בעלי סוכנות ביטוח אל-עד, "כמובן שבתקופה העותומנית, הרבה שנים לפני המנדט הבריטי והקמת מדינת ישראל, לא היו בארץ חברות ביטוח. אלתר לוין מכר פוליסות של חברות ביטוח אנגליות, צרפתיות ואיטלקיות. בתום מלחמת העולם הראשונה חזר אלתר לירושלים, והמשיך לפתח את סוכנות הביטוח שלו עד שבשנת 1933 מצא אלתר את מותו באופן מסתורי והסוכנות נסגרה".

30 שנה לאחר מכן, נכדו של אלתר, מרדכי מונין, ביקש להמשיך את מסורת סבו. הוא פתח פעם נוספת את סוכנות הביטוח בירושלים, הפעם בשם חדש – אל-עד. ברבות השנים היא הפכה לאחת מסוכנויות הביטוח הגדולות והמובילות בעיר ירושלים.

"מדהים לראות שגם לאחר יותר מאה שנים הרעיון עדיין רלוונטי". הפוליסה ההיסטורית של הסב המייסדצילום: רפרודוקציה באדיבות אל-עד סוכנות לביטוח

כיום מנוהלת סוכנות הביטוח המאוד ותיקה על ידי אריאל מונין, בנו של מרדכי ונינו של אלתר. אריאל רוכש כבוד להיסטוריה המשפחתית. במשרדי אל-עד בירושלים חושף בפנינו פוליסות ביטוח מקוריות שנשמרו מתחילת המאה שעברה, מוסגרו וכיום תלויות בגאווה על הקיר. מחלונות המשרדים בקומה ה 11 בבניין במרכז העיר, אפשר להשקיף על נופה הייחודי של העיר הקדושה והמיוחדת. הנוף כולל גם את בניין סנסור ההיסטורי, שבו שכן משרדו המפואר של אלתר, בשנות ה-30 של המאה שעברה.

"מדהים לראות שגם לאחר מאה שנה, הרעיון שהנחה את סבו של אבי עדיין רלוונטי", אומר אריאל מונין, "היום ברור לכל כי עלינו לקחת אחריות על החיים שלנו ולבטח את עצמנו ככל האפשר לכל צרה שלא תבוא".

מהי בעצם המחשבה שעומדת מאחורי נושא הביטוח?

"בעולם המודרני, לאדם עצמו יש ערך כלכלי רב כמפרנס המשפחה ואם חלילה קורה אסון, לצד הכאב הרגשי הנורא המשפחה עלולה לספוג מפלה כלכלית", מסביר מונין, "נוסיף לכך שהיום אנשים צוברים רכוש וממון ופוליסת הביטוח היא הכלי הטוב בעולם המערבי, המאפשר לאדם להעמיס את הסיכון שלו ושל משפחתו על פני הרבים. כשאנחנו בודקים את הצרכים הביטוחיים שלנו כמשפחה, אנחנו מבינים כי יש לנו אפשרות למזער סיכונים אפשריים באמצעות רכישת פוליסה".

סוכנות ביטוח אל-עד מעסיקה 55 עובדים, ומעניקה שירות לאלפי לקוחות, בהם משפחות רבות, תוך התאמת המוצרים הטובים והאפקטיביים ביותר להגנה ביטוחית בכל הענפים: ביטוחי חיים ובריאות, פנסיה, חיסכון וכמובן ביטוחי רכב, ודירה וכן ביטוח העסק.

"כיוון שהעולם כולו עובר להתמחויות כמו ברפואה וכמו בעריכת הדין, אנחנו באל-עד הבנו שעל מנת שנוכל לעטוף את צרכיי הלקוח ולספק לו את המידע המקצועי ביותר, עלינו לייצר אצלנו בסוכנות צוותים המתמחים בכל ענף וענף", אומר מונין.

כיצד אתה רואה את ענף הביטוח כיום?

"ענף הביטוח - שלא כמו בעבר בתקופתו של סבא רבה ואף בתקופתו של אבי מרדכי אשר עדין מנהל איתי את הסוכנות - חולש על תחומים רבים ומורכב הרבה יותר. הדיגיטציה הולכת ותופסת מקום מרכזי ביכולת המכירה והשירות. חשוב לציין כי כשמדובר בביטוח לא מדובר רק במכירה של מוצר ושגר ושכח. כיום אי אפשר לרכוש פוליסה, ולשים אותה שנים במגירה מבלי לבדוק אותה מעת לעת. החיים דינמיים והצרכים הביטוחים של המשפחות משתנים כל מספר שנים, ולכן הלקוח זקוק לליווי על ידי סוכני הביטוח, החל מצעדיו הראשונים במעגל העבודה, דרך החתונה שלו, התרחבות המשפחה, רכושו ועסקו".

"ענף הביטוח, שלא כמו בעבר, מורכב הרבה יותר". אריאל ומרדכי מוניןצילום: אבי נועם

"בתפיסה שלנו באל-עד, סוכן ביטוח טוב יודע לא רק להתאים את הפוליסה לצרכי המבוטח, כי אם להמשיך ללוות אותו לאורך שנים, להיות לצידו ברגעי הצורך ולוודא שהפוליסה תספק לו את מקסימום הכספים הדרושים ברגע התביעה", ממשיך מונין, "לאורך השנים התוכניות משתנות ויש להציע מדי פעם ריענון, בבדיקת מחירי הפוליסה, והיקפה".

הלקוחות: ממשפחות בירושלים ועד חברות הייטק

מונין מוסיף כי הייחוד של סוכנות אל-עד אינו נעוץ רק בכך שהיא אחת הגדולות בירושלים, ובכך שהיא מעניקה ידע מקצועי נרחב ביותר על ידי צוותים מומחים לכל תחום, אלא גם בכך שהיא משתמשת בכוחה הרב מול חברות הביטוח בעת תביעה, כדי למצות את זכויות הלקוחות.

"חברות הביטוח הפכו ברבות השנים לגופים כלכליים חזקים אשר לא בהכרח רואים את הלקוח הקטן, ובשביל זה אנחנו כאן", אומר מונין, "כמובן שהגודל מאפשר לנו להשקיע רבות גם בטכנולוגיה ובכך מאפשר לנו להציע ללקוחותינו מחירים הוגנים, לצד שירות דיגיטלי ברמה הגבוהה ביותר".

סוכנות אל-עד מבטחת כיום אלפי משפחות ירושלמיות, כאשר לצד ביטוחי פרט רבים היא מבטחת גם עסקים רבים ומגוונים, עצמאים, חברות היי-טק וחברות תעשייתיות, עבורן היא מתאימה את ביטוחי האחריות המקצועית, ביטוחי הדירקטורים והסייבר. כמו כן, אל-עד מתמחה בביטוח קולקטיבי רכב גדולים ומבטחת בין היתר את בית החולים הדסה, האוניברסיטה העברית, והסוכנות היהודית.

"הגודל שלנו מאפשר לנו להשקיע רבות גם בטכנולוגיה". אריאל מוניןצילום: באדיבות אל-עד סוכנות לביטוח

התמחות נוספת וייחודית הקיימת באל-עד היא מתן שירות בשפה האנגלית על ידי מחלקה מיוחדת לקהל האנגלו סקסוני. מונין מסביר: "באל-עד זיהינו את הצורך שיש ללקוחות אנגלו סקסונים ולפני הרבה שנים פתחנו מחלקה באנגלית שפת אם, וזאת במטרה להעניק את שירות המיטבי בשפה הנוחה ללקוח".

לסיכום, אומר מונין שהוא אופטימי לגבי העתיד, ומשוכנע שסוכן ביטוח מקצועי וחדשני ימשיך להיות מנהל הסיכונים המשפחתי לאורך שנים רבות. גם סוכנות אל-עד שניצניה הראשונים צצו לפני כל כך הרבה שנים, תדע להמשיך להעניק שירות בעולם הסיכונים עוד שנים ארוכות.

אל-עד סוכנות לביטוח
כתובת: הלל 23, קומה 11, מרכז העיר ירושלים
טלפון ראשי: 02-6228555
פקס ראשי: 02-6253366
למעבר לאתר הסוכנות>>>