דיור מוגן בירושלים: מעטפת מקצועית ובטוחה

ספרייה עשירה בתוכן, חדרי כושר, בריכות ופעילויות מעשירות הם רק חלק ממגוון השירותים הנכללים במסגרת השהות במוסדות רבים בעיר. אך חשוב לבחור במקום הנכון שיספק לצד כל אלו גם בית חם ונוח

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כפות ידיים אוחזות אחת בשנייה
דיור מוגן בירושלים: מעטפת מקצועית ובטוחהצילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

איכות חיים טובה בגיל המבוגר חשובה לצורך תפקוד ראוי ותחושת ביטחון קבועה. תעסוקה מעניינת ומעשירה לצד פעילויות המסייעות לחיזוק הקהילתיות והשייכות עשויים לתרום רבות למצב הנפשי והפיזי. כל זאת לצד קבלת מענה רפואי בהתאם לצורך, יכולים לשמש מעטפת נכונה עבור ההורה או בן המשפחה הזקוק למסגרת קבועה שתיקרא בית. בין המקומות באזור ירושלים: נופי ירושלים ומגדל נופים.

nullדיור מוגן נופי ירושלים

'נופי ירושלים' הוא מוסד ייחודי בנוף בתי הדיור המוגן. מדובר במלכ"ר אשר כל דייר המצטרף לשורותיו, נעשה שותף בו. הדיירים מנהלים את המקום: הם אלו שקובעים את המדיניות, את חלוקת הכספים, והם אלו שמחליטים איך ייראו חייהם לעת זקנה. החברה הוקמה על ידי אישי ציבור מכובדים, שחיפשו מקום מעט שונה מאלה שהיו בנמצא באותה התקופה, מתוך תפיסה ערכית של זׅקנה פעילה ושל קהילה משותפת.

"אין ספק שהתנהלות עצמאית בקהילה, בה כל דייר הוא חלק מהעשייה ומשמעותי, תורמת רבות לאיכות החיים של הדיירים בגיל המבוגר", מספרת אביגיל דיוק, מנכ"לית נופי ירושלים. "כל 170 הדיירים שלנו חברים באסיפה הכללית של הבית, ואחת לשנה יש בחירות לוועד המנהל. יש לנו ועדות שונות כמו ועדת בטיחות, ועדת קבלה, וועדת תרבות המורכבות מהדיירים עצמם ומאנשי מקצוע שתפקידם להוציא לפועל את החזון של הדיירים בצורה הכי מקצועית. יש לנו גם תחומי התנדבות שונים, וכל דייר משתתף בהם בהתאם לרצונו, יכולתו ותחומי העניין שלו.

שמים דגש על תחושת שייכות. דיור מוגן נופי ירושליםצילום: גל בן זאב

"חלק מהדיירים משמשים כספרנים בספרייה, חלק מגישים בקפיטריה וחלק משמשים מורים לאולפן עברית או צרפתית. המקום אף פתוח ליוזמות השונות של הדיירים כמו הקמת משחקיה לנכדים. אופי המקום מאפשר לדיירים להרגיש בבית. הם חיים בהלימה לסגנון החיים שהם רוצים לחיות בו לעת זקנתם. מעבר לכך, הקהילה שלנו פלורליסטית ומטופחת, ואנו ממוקמים במיקום מאוד נוח: במורדות בית וגן בסמוך לבית חולים שערי צדק".

מהם העקרונות המנחים של דיור מוגן נופי ירושלים?
"מוגנות, נגישות ושייכות. מבחינת מוגנות, יש לנו מרפאה שפתוחה 24 שעות ביממה עם רופאים, כוננים רפואיים ואחיות, כמו כן הקבלה שלנו מאוישת כל העת ויש שירותי בטחון כמעטפת.

"המבנה עומד בכללי הנגישות, לדוגמה המסדרונות רחבים וניתן להתנייד בהם עם כיסאות גלגלים. בנוסף, כל השירותים נגישים לדיירים תחת קורת גג אחת – בריכה, חדר כושר, קפיטריה, בית כנסת, מינימרקט, ועוד.

"בכל הנוגע לשייכות, פה זה המומחיות שלנו. מכיוון שהדיירים הם אלו שמתווים את המדיניות, תחושת השייכות שלהם למקום גבוהה. בנוסף יש לנו מועדון תרבות עם שתייה חמה וכיבוד שפתוח בכל יום והדיירים נפגשים בו, שומעים מוזיקה ומשחקים משחקי שולחן. הפעילויות המשותפות של הדיירים – טיולים, מסיבות, חוגים, מלאכת יד, שחייה, ועוד – מגבירות גם הן את תחושת הביחד ואת השייכות".

"הקהילה שלנו פלורליסטית ומטופחת, ואנו ממוקמים במיקום מאוד נוח"צילום: גל בן זאב

אילו שירותי בריאות עומדים לרשות הדיירים?
"מעבר למרפאה שמקבלת דיירים מכל קופות החולים, יש לנו עובדת סוציאלית ופסיכוגריאטרית. צוות המרפאה שם דגש על רפואה מונעת ומעביר הרצאות לדיירים על תזונה, שינה, מניעת נפילות ועוד. בכל דירה ישנו לחצן מצוקה, וכל הדיירים מנויים בנטלי. יש לנו גם מחלקה סיעודית המיועדת לדיירים שזקוקים לטיפול ולהשגחה לאורך זמן. למרות שאנו כפופים לתקינה ולרישיון משרד הבריאות, ההרגשה היא לא של בית חולים גריאטרי, אלא של בית. הדיירים מקבלים שירותי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תעסוקה, העשרה ועוד. בנוסף, אנו דואגים לערב את המשפחה בטיפול. המחלקה הסיעודית שלנו אף קיבלה תו 'גולד פקטור' כפתרון דיור מוביל בחוויית שירות לשנת 2021".

ספרי על דירות המגורים
"לרשות הדיירים עומדות דירות בגדלים שונים, מדירה קטנה של חדר וחצי ועד דירות שלושה חדרים, ואין דירה אחת שדומה לאחרת. הדיירים יכולים לערוך שינויים, לעצב את הדירות כאוות נפשם, ולהפוך אותן לבית עבורם".

כיצד השפיעה מגפת הקורונה על השגרה?
"לאורך כל התקופה נעשה מאמץ רב לשמור על איזון בין צרכיהם החברתיים, הבריאותיים, המשפחתיים והרגשיים של הדיירים. בכל יום מתקיימת שגרת פעילות המותאמת למצב. בתוך כך הצוות כולו מכוון לשמירה על בריאותם של הדיירים, וכעת כמעט כל הדיירים, הצוות והמטפלים מחוסנים. התקופה הזו מתאפיינות ביוזמות מגוונות בתוך הבית לצד ביסוס קשר רצוף וקבוע גם עם בני המשפחות. כל אלה מביאים לתחושות של מסוגלות ולכידות הנדרשים על מנת להתמודד היטב עם המצב".

דיור מוגן נופי ירושלים
רחוב שחראי 24, בית וגן, ירושלים
טלפון: 02-6751311
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

--------------------------------------

nullמגדל נופים

"מגדל נופים הוא בית דיור מוגן השייך לדייריו. אנחנו בעלי המקום ואנחנו מנהלים אותו מהיום שבו החל לפעול בשנת 1984. מבחינה משפטית מגדל נופים הוא 'חברה לתועלת הציבור'", מספר צבי לוי, דייר במגדל נופים ויו"ר הדירקטוריון.

"אנחנו מחליטים על חיינו"

במבנה, המשקיף על הנוף של עין כרם, מתגוררים 170 דיירים, הבוחרים מתוכם דירקטוריון אשר מתווה את המדיניות וממנה מנכ"ל מקצועי שאחראי על ביצועהּ. "העובדה שאנו בעלי המקום הופכת אותנו למסגרת מאוד זולה ביחס לאלטרנטיבות. התשלום החודשי נמוך והפיקדון מוחזר עם פינוי הדירה, בלי שחיקה", מספר לוי. "הדיירים משתתפים בניהול המקום על בסיס התנדבותי: מרכיבים את תכנית התרבות, מנהלים חוגים, מפקחים על שירותי המזון או הבריאות, מארגנים טיולים וכדומה. יש דיירים שלא רוצים להיות מעורבים וגם זה לגיטימי לחלוטין".

"העובדה שאנו בעלי המקום הופכת אותנו למסגרת מאוד זולה ביחס לאלטרנטיבות"צילום: עודד אנטמן

פעילויות העשרה לגוף ולנפש

הפעילויות רבות ומתחדשות מדי פעם לפי יוזמות הדיירים. הניהול העצמי של המקום תורם רבות ליחסים הנרקמים בין כולם. "הוועדות השונות מהוות קבוצות מונחות משימה (Goal Oriented Groups). הקשרים הנוצרים בין שותפים למחשבה ולאחריות שונים במהותם מן הקשרים הנרקמים בישיבה אקראית על ספסל בגן".

לרשות הדיירים עומדים מתקנים ושירותים רבים: אולם להופעות והקרנת סרטים, ספרייה, אולם התעמלות, מספרה, חדר מחשבים, בית כנסת, מסעדה, מינימרקט, קפיטריה, מכבסה, עובדת סוציאלית ושירותי רפואה הזמינים לדיירים 24 שעות. בבניין ישנם גם חדרי אירוח בעלות מסובסדת.

הניהול העצמי של המקום תורם רבות ליחסים הנרקמים בין כולםצילום: עודד אנטמן

"איכות השירות במקום גבוהה", מדגיש לוי, "מגדל נופים נהנית ממוניטין רב שנים, דבר המבטיח עניין מתמיד בדיור המוגן הייחודי מבחינה ארגונית. לבית רשימת המתנה אליה מצטרפים באופן תדיר מועמדים חדשים לדיור המוגן".

לדברי רפי פולק, מנכ"ל החברה, דירות המגורים הן ברמה גבוהה מאוד, "יש בדירות מיזוג אוויר, מים חמים סביב השעון, הסקה, לחצן מצוקה וחדרים גדולים ומרווחים. כל דייר רשאי לשפץ את הדירה כראות עיניו. מגדל נופים בנוי מדירות השונות מאוד אחת מן השנייה. חשוב לנו שהדייר יתחבר לדירה, לכן זכאי מועמד שהגיע תורו, לפסול דירות כראות עיניו, מבלי לאבד את מקומו בתור".

מחלקה סיעודית בעלות מסובסדת

האוטונומיה של הדייר נשמרת גם אם חלילה מצבו מידרדר. הוא ומשפחתו הם הקובעים אם יישאר בדירתו עם טיפול מתאים (במימון המשפחה) או יעבור למחלקה הסיעודית. דייר שנכנס למחלקה הסיעודית כפציינט מלא, מפסיק לשלם דמי אחזקה ומתחיל לשלם דמי-אשפוז מסובסדים, המכסים את כל צרכיו: מזון, טיפול ומעטפת מקצועית של אנשי רפואה ושיקום. בגלל עקרונות השיתוף והערבות ההדדית, מממנים 95% מן הדיירים שאינם מגיעים למחלקה הסיעודית, את אלה המגיעים להתאשפז בה.

"חשוב לציין", מוסיפים השניים, "כי אף אחד לא מרוויח פה כסף. הרוח הקהילתית סייעה מאוד גם בהתמודדות עם מגפת הקורונה. כיום כל הצוות וכל הדיירים מחוסנים ואנחנו חוזרים לשגרה ולפעילויות באופן מדורג ואחראי".

מגדל נופים
הנרייטה סולד 2, קריית יובל
טלפון: 02-6580222
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>