לראשונה בהתחדשות עירונית: הוקם מוקד ההזדמנות האחרונה לתמ"א 38

המוקד החדש להתחדשות עירונית, שהוקם על ידי עורך דין, אדריכל ושמאי מובילים המתמחים בהתחדשות עירונית, יספק בדיקת היתכנות ראשונית ללא תשלום לצורך ניצול ההזדמנות האחרונה לתמ"א 38 לפני שזו תבוטל סופית. המוקד יספק הכוונה כללית והסברה ללא כל התחייבות מצד הדיירים

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה היפש
תוכן שיווקי

שעון החול הולך ואוזל במהירות: נכון להיום נראה כי תקופת ההארכה הנוכחית של תוכנית תמ"א 38 לשיפור ושדרוג בניינים לא תוארך יותר לתקופות נוספות מעבר לאוקטובר 2022, ובכך למעשה תמ"א 38 תבוטל ותסיים את תפקידה לטובת תוכנית חלופית שעדיין לא אושרה ולא התבררה עד תום.

התוכנית החדשה, בכל מקרה, לא תעניק את כל הפטורים ממיסוי שהיו קיימים במסגרת תמ"א 38, ולכן, עבור דיירים שעוד רוצים להספיק ליהנות מפטורים אלה ולממש תמ"א 38 בבניין שלהם – הוקם שירות ראשון מסוגו בארץ: המוקד להתחדשות עירונית – מוקד מידע לדיירים ששירותיו ניתנים ללא עלות וללא התחייבות – שמטרתו בראש ובראשונה לסייע לדיירים לקדם במהירות האפשרית על מנת שיוכלו לנצל את תוכנית תמ"א 38 לפני שזו תתבטל.

השמאי אוהד דנוסצילום: שחר שירזי

מוקד ההתחדשות העירונית הוקם על ידי שלושה מומחים מהמובילים בתחום ההתחדשות העירונית בישראל ובענף המקרקעין בישראל בכלל: אדריכל העל אילן פיבקו, שמאי המקרקעין אוהד דנוס שכיהן בעבר כיו"ר לשכת שמאי המקרקעין ועו"ד לירן זילברמן המכהן כיו"ר הפורום הארצי להתחדשות עירונית בלשכת עורכי הדין.

עו"ד זילברמן הינו מהמומחים הראשונים והמנוסים בתחום עם ניסיון עשיר בליווי של מעל 200 פרויקטים במשך כ-15 שנה.

מדוע זו ההזדמנות האחרונה לתוכנית תמ"א 38?
מסביר עו"ד זילברמן: "תוכנית תמ"א 38 הבסיסית סייעה בהשבחת בניינים ובחיזוקם מפני רעידות אדמה, הן בדרך של חיזוק המבנה הקיים והן בדרך של הריסה ובניה מחדש, אך לא לקחה בחשבון שהשבחת הבניינים תיצור עומס על התשתיות המקומיות כגון פקקי תנועה, מחסור במקומות חניה, מחסור בבתי ספר וגנים ומרמור שנוצר בקרב התושבים באזור. לכן התוכנית החלופית החדשה שמגבשת כעת הממשלה תאפשר התחשבות גם בצרכים של הרשויות המקומיות באמצעות מיסוי היטלי השבחה לטובת שיפור כלל התשתיות, הטלת מטלות ציבוריות על פרויקטים של תמ"א 38 ובכל מקרה רב הנסתר על הגלוי והבהירות של התוכנית החדשה תקח כמה שנים טובות ותכניס את השוק לאי וודאות נמשכת".

"משמעות הביטול של תמ"א 38 היא קריטית: עם ביטולה יבוטלו גם הטבות המס שאיפשרו כדאיות כלכלית והוצאת פרויקטים בתנאים כלכליים טובים יותר ובכך הכניסו גם פרויקטים שהם "גבוליים" מבחינה כלכלית. לאחר ביטול התמ"א התמורות בשטח לדיירים יופחתו בהכרח ופרויקטים שהיו "גבוליים" עשויים שלא להיות כלכליים כלל. חלון ההזדמנויות למימוש הפרויקט הולך ונסגר בערים רבות ולכן מומלץ למי שמעוניין לקדם פרויקט לעשות זאת לאלתר ולא לבזבז זמן מיותר".

עו"ד זילברמן מדגיש כי: "מי שמעוניין לקדם פרויקט של תמ"א 38 בבניין שלו חייב לקדם זאת מיידית! במרבית הרשויות, מי שלא יגיש תוכנית עד סוף השנה הנוכחית, סביר להניח שלא יוכל להגיע למועד סיום התמ"א עם בקשה להיתר בניה מופקדת והזמן מבחינתו יפקע".

עו"ד לירן זילברמן צילום: דוד אדרי

כיצד המוקד יכול לסייע לדיירים שמעוניינים בתמ"א 38?
"יש צמא אדיר למידע בקרב הדיירים. רובם אנשים עובדים ועסוקים והם הולכים לאיבוד בין כל הגורמים השונים בתחום. המוקד שלנו נותן מענה לשלוש הבעיות המהותיות איתן מתמודדים הדיירים: ליווי משפטי והגנה על זכויות הדיירים מול היזם והרשויות השונות, שמאי שמאזן בין הבעיות השונות שנוצרות בפרויקט (כמו טיפוסי דירות שונים, אופן חלוקת הזכויות בין הבעלים, איזונים כלכליים בין הבעלים עצמם ובין הבעלים ליזם) ואדריכל יצירתי ומנוסה שמוצא פתרונות תכנוניים לכל הבעיות שנוצרות. אנחנו עורכים עבור הדיירים בדיקת היתכנות ראשונית לפרויקט, ללא עלות וללא התחייבות, ובסופה מסבירים להם את כל האפשרויות ואת כל הזכויות שלהם. מכאן – ההחלטה היא שלהם כיצד ברצונם להתקדם ואם הם מעוניינים להסתייע בשירותי אנשי המקצוע של המוקד".

מה כוללת בדיקת ההיתכנות הראשונית?
"בדיקת ההיתכנות הראשונית כוללת ניתוח זכויות, כדאיות כלכלית ראשונית והיתכנות משפטית – כדי שהדיירים יבינו היכן הם עומדים. בדיקה כזו מסייעת לדיירים לקבל החלטות להמשך והיא עשויה לכוון אותם למתווה שלא חשבו עליו כמו מתכונת של פינוי-בינוי או החלטה על איזה מתווה תמ"א 38 כדאי להם לקדם בבניינם. לעתים נוצרות מחלוקות קשות בין הדיירים כמו למשל, אם כדי לספק את התמורה יש להזיז דייר לקומה אחרת ואז יש ליצור מנגנון שמאי לכך, או אם ישנה בעיה תכנונית במהלך שלבי התכנון שיש לפתור ובעיות רבות נוספות שנוצרות בפרויקט מסוג זה שעל מנת שיצליח צריכים להתחבר מרכיבים רבים ביחד".

אדריכל אילן פיבקו

"לכל השאלות האלה יש פתרונות, ובמקום להגיע למחלוקות מיותרות ולשרוף זמן יקר המוקד יסייע להגיע לפתרונות מהירים ומתאימים לקידום הפרויקט. הצוות יפעל כך שבתוך כ-90 יום מכניסת הצוות לפעולה יבחרו הדיירים ביזם, ככל שלא בחרו עד לפנייה למוקד, ובתוך 3 חודשים נוספים יגובש הסכם התקשרות מחייב בין הצדדים ויחלו בחתימות הדיירים על ההסכם. בדרך זו יהיה ניתן לעמוד בלוח הזמנים הצפוף להגשת תוכנית לעירייה בטרם יתבטל תמ"א 38".

אדריכל העל, אילן פיבקו, פעיל כאדריכל מוביל בישראל מתחילת שנות ה- 80 ועל שמו רשומים פרויקטים מוכרים שזכו בפרסים יוקרתיים כמו מגדל הגן שמשקיף אל נתיבי איילון, פרויקט בלו בצומת גלילות, רביעיית פלורנטין בתל אביב, שכונת תדהר על הפארק ביבנה ועוד. הקו הייחודי שהוביל פיבקו במשך שנים, אשר משלב בין יופי אייקוני לפרקטיות של חיי היום יום, הפכו אותו לאחד האדריכלים הידועים בישראל.

השמאי אוהד דנוס הינו שמאי ותיק שפועל בתחום מאמצע שנות ה- 90 ומוביל משרד שמאים גדול ומנוסה. דנוס כיהן במשך 6 שנים כיו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל והינו שמאי מבוקש בקרב גופים שונים במשק הישראלי.

עו"ד לירן זילברמן כיהן בעבר כמנכ"ל לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב והמרכז, מכהן כיו"ר הפורום הארצי להתחדשות עירונית בלשכת עורכי הדין והינו מעורכי הדין הוותיקים והמנוסים בתחום ההתחדשות העירונית (כ- 15 שנות ניסיון בתחום). עו"ד זילברמן הינו מרצה בכיר בלשכת עורכי הדין, בחברות ואיגודים מקצועיים בענף הבניה ומשרדו נחשב לאחד הוותיקים והמובילים בתחום אשר מדורג מדי שנה בכל חברות הדירוג המוכרים כמו: דן אנד ברדסטריט, BDI, מדלן ומדדי דירוג נוספים.

ליצירת קשר עם המוקד: 03-6368020 או במייל: