דואגת לזכויות שלכם

כשעו"ד לינוי אולניק הגישה לפני כ-15 שנה תביעה להכרה בה כפוסט טראומתית בעקבות אסון כפר גלעדי היא לא ידעה עד כמה הדרך תהיה ארוכה ומתישה; כיום על סמך ניסיון חייה והידע המשפטי העשיר אותו צברה היא מסייעת לחולים ומטופלים למצות את זכויותיהם מול הביטוח הלאומי, חברות הביטוח, קרנות הפנסיה ועוד

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

הימים, ימי מלחמת לבנון השנייה. עו"ד לינוי אולניק (רס"ן במיל') אז קצינת שלישות של גדוד צנחנים המצוי בלחימה, עומדת בסמוך לחיילי מפקדת הגדוד בכפר גלעדי כאשר פתאום מפלח מטר קטיושות את האוויר. אחת מהן נוחתת במרכזו של שטח הכינוס וגורמת לאסון נוראי עם 12 חיילים מילואים שמוצאים במקום את מותם ועוד כ-15 פצועים. לינוי עצמה ניצלת בנס ומתחילה לנהל בקור רוח מדהים את האירוע רב הנפגעים, תוך כדי שקטיושות נוספות נופלות באזור. על פועלה באירוע ההוא היא עוטרה בטקס צל"שים אך כאשר לימים היא מבינה שהיא סובלת מפוסט טראומה, היא מגלה שהדרך להכרה בה כנכת צה"ל, לא תהיה חלקה. אך דווקא מהמקום ההוא, בו היא תגיע בהמשך לתחתית, היא תתרומם בחזרה ותמצא לעצמה את הנתיב המקצועי והאישי שהגורל ייעד לה.

עו"ד לינוי אולניק. מכירה את כל השאלות, החששות והפחדים שאופפים את הלקוחותצילום: נתי חדד

"כאשר הגשתי את התביעה שלי לפוסט טראומה הייתי בטוחה שלאור הסיפור שלי ולאור ההיסטוריה וההיכרות האישית, הבקשה שלי תתקבל במהירות, אבל לתדהמתי דחו את הבקשה שלי ונזקקתי לעורך דין כדי לקבל את הזכויות שלי", היא נזכרת. "הייתי אז בת 23 ודי אבודה, וקיבלתי החלטה עם עצמי שלאחר השיקום, אני אשנה כיוון ואהיה זאת שמונעת מאנשים לעבור את מה שאני עברתי", היא מעידה כיום ממרחק הזמן.

עם השנים היא סיימה את לימודי המשפטים ואף עבדה כשכירה בתחום מיצוי הזכויות במשך מספר שנים עד אשר החליטה כי הגיעה העת לפתוח משרד עצמאי משלה, מקום שיהווה אוזן קשבת ומכילה לחולים, ויותר מכך מרכז מקצועי למקסום זכויותיהם מול הרשויות השונות. "כיום אני מוכרת כנכת צה"ל אבל בהחלט עברתי תהליך לא נעים", היא אומרת. "כל ההליך מאופיין בידע חלקי והרבה חוסר ודאות, ואת זה אומרת אחת שעוד הכירה את הנושא, שהרי ליוויתי את משפחות הפצועים אחרי המלחמה. לאור מה שעברתי החלטתי להיות המקום אליו יוכלו לפנות האנשים שנמצאים במצב משברי כזה בחייהם".

כשאת מדברת על תחושות של חוסר וודאות, למה הכוונה?
"אני יודעת מה זה ועדה רפואית ולחכות לתוצאות שלה, אני יודעת מה זה להיות יום לפני או אחרי ועדה רפואית. אני מכירה את כל השאלות, החששות והפחדים שאופפים את האנשים במצבים האלו, ואני יודעת שיש אנשים שמוותרים על התהליך מתוך פחד וחוסר ידע. לכן אחד הדברים שאני דואגת להדגיש לצוותים שלי הוא שהם צריכים להיות גם המקצועיים ביותר, אבל גם רגישים ומכילים עבור המיוצגים שלנו שנמצאים בשעה לא קלה עבורם".

מה כולל תהליך הייעוץ והליווי שהמשרד מעניק ללקוחות?
"נוכח העובדה שהשלב הנכון והמדויק ביותר לפנות בו לליווי, הוא לפני התביעה, אנחנו מתחילים בפריסת מפת הזכויות בפני המטופלים. שמתי לי למטרה להנגיש לאנשים את הידע של מה מגיע להם. כל אחד בוחר מה הוא לוקח, כי לכל בחירה יש מחיר שמשלמים. לפעמים זה מחיר נפשי, מחיר החשיפה, ולא כל אחד רוצה לשלם את המחיר הזה. כדי להבין את מפת האפשרויות, אנחנו מנהלים שיח על איפה המחלה פוגשת אותם בחיי היומיום, איך המצב הרפואי משפיע על אורחות החיים".

"אנו נכנסים לחייהם של הלקוחות כשהם ברעידת אדמה ואנו מנהלים את האירוע עבורם מול הביטוח הלאומי, קרנות הפנסיה, רשות המיסים, משרד הבריאות וחברות הביטוח. אנו נלחמים עבורם הן לקבלת קצבאות כספיות והן לקבלת פטורים שונים כמו למשל פטור ממס הכנסה מסיבה רפואית".

לאורך השנים קנה לו משרדה של עו"ד אולניק מוניטין רב וכיום הוא מונה סניפים ברעננה, באר שבע וחיפה, כאשר סניף רביעי צפוי להיפתח בירושלים. מלבד המקצועיות והרגישות המשרד ידוע גם בשירות הרב-שפתי שהוא מעניק - בעברית, אנגלית, רוסית, ערבית ואמהרית. עיסוקו העיקרי של המשרד הוא בייצוג לקוחות שאובחנו כחולים במחלות כרוניות קשות דוגמת סכרת מורכבת, אפילפסיה, מחלות הסרטן למיניהן, מחלות אוטו אימוניות כגון טרשת נפוצה, זאבת, קרוהן, פיברומיאלגיה, ועוד.

עו"ד אולניק רואה בתחום בו היא עוסקת כשליחות לחיים ועל כן מעבר לעבודתה השוטפת היא מרצה בהתנדבות לעמותות חולים על הזכויות השונות המגיעות להם. "הרבה אנשים לא יודעים מה מגיע להם", היא מסבירה. "כאשר הם מאובחנים כחולים הם מכירים כמו כולם את המונחים הבסיסיים של תעודת נכה או קצבת נכות אבל לא באמת מודעים להיקף הזכויות המגיע להם, ואת זה אנו מנגישים עבורם.

"מדי יום אני רואה איך העבודה שלנו נוגעת באנשים. בין אם מדובר על לקוחה שרצתה להתאבד ובזכות ההישג הכלכלי שהבאנו לה בחרה להמשיך לחיות או קשישה שנאבקנו בשבילה בהצלחה למטפל סיעודי צמוד, ולאחר מותה המשפחה סיפרה לנו כי בזכותנו היא הלכה לעולמה בשיבה טובה. מתוך החוויה האישית שלי אני יודעת עד כמה חוסר ידע עולה בזכויות, וזו מטרת החיים שלי ומה שמניע מדי יום את המשרד אותו הקמתי".

ליצירת קשר