מכשול משמעותי לעסקים בינ"ל: בנקים בישראל ובגרמניה מחרימים חברות זרות

חשבון בנק מקומי הוא אחד התנאים הבסיסיים לניהול עסקים בגרמניה ובישראל. לכן, החלטת בנקים גרמנים לסרב לקבל לקוחות ישראלים, משמעותה חרם אמיתי על כלכלת ישראל ותושביה. ההתפתחויות בגרמניה מדאיגות, אך גם הבנקים הישראלים לא נשארים חייבים

ד"ר קטי אלמליח, עו"ד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר קטי אלמליח, עו"ד
תוכן שיווקי

גרמניה היא אחת המדינות האירופאיות שפיתחו קשרים כלכליים ענפים עם ישראל: חברות גרמניות רבות מבצעות פרויקטים של בנייה ונוטלות חלק חשוב בפיתוח התשתיות הציבוריות בארץ. לחילופין, חברות ישראליות רבות עוסקות בגרמניה בתחומי ההיי-טק והסחר הבינלאומי. לכן, קיימת דרישה גבוהה לפתיחה ולניהול חשבונות בנק לחברות ישראליות בגרמניה וכן לחברות גרמניות בישראל.

ד"ר קטי אלמליח

בשנים האחרונות, הרגולציה הקשורה לבנקאות בכל רחבי העולם מקשה על פתיחת חשבונות. זה לא חדש, ונדרשים מאמץ וסבלנות למלא אחר דרישות הגילוי ובדיקות הרקע הנרחבות, אך ניתן להבין את הדרישות ולהתגבר עליהן. אולם, בחודשים האחרונים נראה שבעיקר הבנקים הגדולים בגרמניה ובשוויץ החליטו, לא פחות ולא יותר, להחרים לקוחות ממדינות מסוימות, ביניהן ישראל.

כשישראלים רוכשים מניות של חברה גרמנית

בנק גדול בגרמניה, ברגע שנודע לו שמניותיה של חברה גרמנית נרכשו על ידי אזרח מדינת ישראל, סגר לאלתר את חשבון החברה הגרמנית, ללא הסבר וללא כל הצדקה, עם האמירה הלאקונית, לפיה הבנק חופשי לבחור עם מי הוא עושה עסקים ועם מי לא. מדיניות זו של הבנקים הגדולים הולכת ומתגבשת לכדי לחרם שקט: חברה ישראלית אינה יכולה לבצע פרויקט בגרמניה בלי חשבון בנק. החלטת הבנק היא גורלית עבור החברה.

אין שירות, אין מענה, ממתינים עד שהלקוח יגיע פיזית לבנק

שיטה אחרת להיפטר מלקוחות ישראלים היא להימנע ממתן כל שירות שהוא ולאלץ את הלקוח להתייצב פיזית מול הבנקאי כדי לבצע פעולות בסיסיות, למרות שאין דרישה חוקית לכך. במקרים רבים, הלקוח הזר תלוי מאוד בתקשורת עם הבנקאי שלו בחו"ל ובאמצעי התקשרות טכנולוגיים עם הבנק. ברגע שהבנקאי מפסיק לענות לטלפונים ודורש נוכחות פיזית לכל חתימה, ההתנהלות הופכת לסיוט של ממש. במקרים רבים, לדוגמה בתקופות הסגר עקב מגפת הקורונה, אין כל אפשרות למלא את דרישות הבנק. במקרים מסוימים גם מגיע ללקוח מכתב ובו דרישה להעביר את כספיו "לחשבון אחר", כי הבנק כבר אינו חפץ לטפל בחשבונו.

לחברות ישראליות אין פתרון בבנקים הפרטיים

הואיל ולחברות ישראליות אין כל חלופה לבנקים המסחריים הגדולים, הלקוח הפרטי יכול לפנות לבנקים הפרטיים, הקטנים יותר, בגרמניה או בשוויץ. שם ניתן לפתוח חשבון בקלות יחסית ומקבלים שירות טוב עד טוב מאוד. יחד עם זאת, הסכום המינימלי לפתיחת חשבון בבנק פרטי הוא בין מיליון לשני מיליון יורו, כך שפתרון זה שמור לעשירים בלבד. המשקיע הקטן, שקנה דירה בברלין ורוצה להעביר את השכירות לחשבון בנק גרמני, נשאר ללא חלופה.

תשובה "כחול לבן": לא מטפלים בלקוחות מאירופה

הבנקים הישראלים, מצידם, לא נשארים חייבים. כך, בנק ישראלי גדול סירב לפתוח חשבון לחברה גרמנית, בנימוק שבעל זכויות החתימה שלה הוא אזרח יווני. קשה מאוד להסביר דבר כזה ללקוח. בנקים נוספים פשוט מודיעים שחברה זרה יכולה אמנם לפתוח חשבון בנק בישראל, אך לא יכולה לרשום את בעלי זכויות החתימה שלה הזרים (תושבי גרמניה) בחשבון. מי רוצה חשבון בנק שבנוגע לניהולו הוא יהיה תלוי בנציג זוטר בישראל? קשה להסביר החלטות כאלה לחברות עולמיות גרמניות, שפועלות בכל רחבי העולם.

התנהלות ללא הגבלות משפטיות

לעיתים קרובות, התנהלות הבנקים מנוגדת לדין, לתנאים הכלליים של אותו בנק וגם להסכמים הקיימים עם אותו לקוח. בהתנהלותו, הבנק מרשה לעצמו עבירות גסות על החוק, תוך הסתמכות על כך שהלקוח לא ירצה לתבוע אותו, אלא יעדיף למצוא פתרון אחר ולהמשיך בחייו. בכך, הבנקים גורמים לכך שהלקוח יחפש פתרונות (חלקיים) במוסדות אינטרנטיים כאלה או אחרים, אשר אינם כפופים בצורה מספקת לפיקוח ממשלתי. הואיל וכמובן שאסור לכל מסעדה ובר לאסור כניסה לבעלי אזרחות מסוימת, לבנק אין כל הגבלה להימנע, באופן שיטתי, מלפתוח חשבונות או לתת שירות ללקוחות ממדינות מסוימות. דבר זה מהווה לא פחות מחרם שקט על אותן מדינות. אם לא יתאפשר לחברות וללקוחות פרטיים ישראלים לפתוח חשבון בנק בגרמניה, וללקוחות גרמניים לפתוח חשבון בנק בארץ, יהיה קשה מאוד, ואולי עם הזמן אף בלתי אפשרי, לנהל עסקים בין שתי המדינות.

ד"ר קטי אלמליח היא מייסדת של משרד עורכי דין בינלאומי, המתמחה בטיפול בעניינים משפטיים המקשרים בין ישראל לבין הארצות הדוברות גרמנית. ליצירת קשר