מעצבת החוויות

המעצבת ליאת מרום יצרה פריצת דרך בעולם העיצוב ואף רשמה עליה פטנט. בשיטת העיצוב החווייתי מופעלים חמשת החושים של האדם בתוך החלל כדי לייצר את הרגש הרצוי – מריכוז ומוטיבציה בעבודה ועד שלווה ורוגע בבתי מלון

גליה היפש
תוכן שיווקי
גליה היפש
תוכן שיווקי

עיצוב זה לא רק מה שאנחנו רואים: "כאשר למדתי בשנקר, תמיד התעניינתי בפסיכולוגיה שמאחורי העיצוב - וחתרתי להבין כיצד העיצוב משפיע על רגשות האדם. כאשר התקדמתי בלימודי העיצוב נחשפתי לכל נושא השפעת התת מודע, התחלתי בלימודי NLP וסוגסטיה, והעמקתי בלימודים בארץ ובחו"ל. בעזרת ההבנות החדשות יצרתי שיטת עיצוב ייחודית המשלבת בין עולם העיצוב לעולם התת מודע ומדעי המוח. הבנתי שעיצוב אינו נוצר רק עבור מה שאנחנו רואים – יש עולם שלם שהוא הרבה מעבר ועיצוב שהוא רק יפה כבר אינו מספיק. תת המודע פועל כל הזמן ומשפיע באופן משמעותי על הרגשות והתחושות שלנו. זו הייתה תגלית מדהימה ויצאתי למסע מחקרי כדי לבסס את השיטה. עבדתי עם חוקרי מח, פסיכולוגים, יוצרי צלילים, רוחקי ריחות ובנינו תכנית שלמה בשם Experience Design המאפשרת לבחור את הרגשות שאנו רוצים לחזק באמצעות העיצוב, למשל: להיות יותר מרוכז, להיות יותר יצירתי, להיות יותר עירני ומלא מוטיבציה ואפילו להיות יותר שליו ורגוע'".

ליאת מרוםצילום: איתן טל

רושמים פטנט ופותחים אקדמיה: "השנה הצלחנו לרשום פטנט על שיטת העיצוב שלנו מכיוון שיצרנו זרם חדש בעולם העיצוב שנקרא: עיצוב חוויות.

זו שיטת העיצוב הראשונה בעולם שמשפיעה על גלי המוח ויוצרת רגשות והתנהגות במרחב. כדי להביא את הבשורה החדשה לעולם, בנינו את Shifft Studio and Labs שמייצר פרויקטים של עיצוב חווייתי וכן אקדמיה בשם Shifft Academy שמלמדת מעצבים ואדריכלים כיצד לעצב בשיטה הזו. לאחרונה פתחנו גם קורס לאוהבי עיצוב שאינם מעצבים במקצועם ורוצים ללמוד וליישם את השיטה אצלם בבית ובחלל העבודה".

מוצרים ייחודיים: "בנוסף, אנו מייצרים גם מוצרים ייחודיים לשיטה כמו ריחות, צלילים וחומרים בהם ניתן להשתמש לטובת העיצוב החווייתי. למשל, יש ריחות המפעילים אונה מסוימת במוח המייצרת ריכוז, לעומת ריחות המייצרים רגיעה או תשוקה. אנו מחליטים יחד עם הלקוח איזה רגש הוא בוחר לכל חלל ומתאימים לו חומר, צבע, גיאומטריה, ריח וצליל בהתאם לרגשות. למעשה, אנו משתמשים בחמשת החושים של האדם מכיוון שכך בני אדם תופשים את המציאות סביבם. לדוגמא, אם אשאף לרגש של תשוקה ואתאים לכך ריח, סאונד, תאורה, חומר, טקסטורה וגיאומטריה – תהיה הלימה בין מה שהתת מודע חווה ואז תיווצר תגובה הורמונלית של הגוף. כיום בצוות שלנו עובדים לא רק אדריכלים ומעצבים אלא גם מעצבי ריחות, מהנדסי סאונד, מומחי תדרים, חוקרי מוח ופסיכולוגים וכל דיון על הקונספט העיצובי כולל את כל בעלי המקצועות הללו".

מעצבים מהות ולא חלל: "שיטת העיצוב הזו גורמת לאדם למקסם את הפוטנציאל של עצמו בכל מקום שבו הוא נמצא. אם אנחנו מעצבים בית מלון – אז ניצור אווירת חופשה ורגיעה שתפסיק מחשבות טורדניות, בחלל עבודה – נייצר משרדים המשרים אווירה פרודוקטיבית. עיצוב בית – נאפשר לאדם מקום שבו הוא יוכל לפעול ברכות עם ילדיו, ואת חדר השינה נתאים למצב רגיעה שבו ניתן לישון טוב מבלי לקחת כדורי שינה, או לחלופין עיצוב המתאים למצב תשוקה".

ליצור עולם טוב יותר

ממש לא פנג שואי: "פנג שואי עוסק בעיצוב הבית בצורה אנרגטית והוא אינו מדיד. אצלנו השיטה היא מדידה לחלוטין, וניתן לראות מהן התוצאות לפני ואחרי העיצוב. כאשר עיצבנו חלל בית ספר, יכולנו להוכיח עלייה בריכוז הסטודנטים וחלקם אף הפסיקו לקחת ריטלין, כאשר עיצבנו מסעדה ראינו בדו"חות פירוט על התנהלות הלקוחות לפני ואחרי. במקרה אחר ראינו כיצד המכירות עלו בעקבות עיצוב המותאם להעלאת האדרנלין של המוכרים".

עיצוב חללי עבודה בקונספט שונה: "בשנים האחרונות שמנו דגש על עיצוב חללים מסחריים וציבוריים ועבדנו עם לקוחות כמו גוגל, אמדוקס, נספרסו, גינדי ויוטיוב וכן עם בתי מלון בזנזיבר, הפיליפינים וקפריסין. לאחרונה קמה דרישה בקרב מעסיקים וחברות גדולות לעיצוב חללי עבודה בקונספט שונה ממה שהיכרנו".

דמות מעוררת השראה: "האמת, לאורך השנים הושפעתי מגברים כמו סטיב ג'ובס ואיילון מאסק, עד שהגיעה אישה אחת שטרפה את הקלפים והפכה להשראה מבחינתי, נרי אוקסמן, המעצבת המדהימה, בתו של רוברט אוקסמן, המרצה האהוב עליי בשנקר. בפעם הראשונה ששמעתי אותה מדברת הבנתי לראשונה בחיי שיש עוד נשים משוגעות כמוני בעולם והיא הייתה האחת שהלכה עם החזון שלה עד הסוף."

אישה בעולם של גברים: "כמעצבת אני מוקפת בבעלי מקצוע שהם גברים: קבלנים, נגרים ובנאים, אך מעולם לא הרגשתי שזה מגביל אותי. לעתים זה אפילו יתרון. היו מצבים שבהם בתחילה אמרו: היא אישה, מה היא מבינה, אבל מהר מאוד כשהבינו כמה אני מקצועית ואסרטיבית, ההערות האלה נעלמו".

רוצה ליצור עולם טוב יותר: "החזון שלי הוא כמובן שנתפרס בארץ ובכל העולם, ושנייצר עולם טוב יותר. מבחינתי, זה יכול להתחיל בכך שמישהי תקנה לעצמה ריח או צליל המתאים לרצון שלה, עד למצבים שבהם בתי חולים, מוסדות לימוד ותרבות – ישתמשו בשיטה שלנו. העיצוב של בתי החולים כיום לא מביא למצב של ריפוי אלא למתח מוגבר – אפשר לתקן את זה. בבתי ספר ראינו שעיצוב המביא לריכוז מייתר במקרים רבים את הריטלין, אם נייצר ריכוז בנהיגה ברכב נביא להפחתה בתאונות דרכים – העולם בהחלט יכול להשתנות לטובה".

שם ומשפחה: ליאת מרום.
גיל ומצב משפחתי:
39, נשואה.
מקום מגורים: תל־אביב.
תפקיד: בעלים ומייסדת של חברת Shifft הכוללת בתוכה סטודיו לעיצוב ואדריכלות וכן אקדמיה לעיצוב בה מלמדים את השיטה שפיתחה: Experience Design.
השכלה: תואר ראשון בהצטיינות בעיצוב פנים בשנקר, לימודי הנדסאי אדריכלות בשנקר.
תחביבים: "וורקוהולית. היצירה עבורי היא דרך חיים ולא עבודה. אני אוהבת לטייל בעולם ולקבל השראה ליצירה ממקומות חדשים וממפגשים עם אנשים מסוגים שונים".
משפט מעורר השראה: "המשפט של וולט דיסני: 'אם אתה יכול לחלום על זה, אתה יכול לעשות את זה'. במהלך הקריירה עלו לי רעיונות רבים ובכל פעם שלא הבנתי איך אני מסוגלת לעשות את זה – המשפט הזה הזכיר לי שאם אני רואה את זה בדמיון – אני מסוגלת לעשות את זה".