"עורך דין שמבין במיסים הרלבנטיים יכול לחסוך ללקוח מאות אלפי שקלים"

עו"ד שמעון האן, הבעלים של משרד עורכי הדין האן, מלווה ומייצג לקוחות בתחום הנדל"ן, חדלות פירעון, הוצאה לפועל וליטיגציה. מה חשוב לבדוק לפני סגירת עסקת נדל"ן, ממה רצוי להימנע ואילו חוקים חשוב להכיר?

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני אנשים חותמים על חוזה
עו"ד שמעון האן: "עורך דין שמבין במיסים הרלבנטיים יכול לחסוך ללקוח מאות אלפי שקלים"צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

"עסקת מקרקעין היא אחת העסקאות הגדולות ביותר שאדם מבצע בימי חייו. סכומים גדולים של מיליוני שקלים עומדים על הכף, וחשוב לפנות לעורך דין שעוסק בתחום על בסיס שוטף, שמכיר את כל המלכודות, הזוויות והניואנסים ויכול להגן על הלקוח מטעויות שעלולות לעלות לו ביוקר", מספר עו"ד שמעון האן, הבעלים של משרד עורכי הדין האן. בנוסף לתחום הנדל"ן משרד עורכי הדין מלווה ומייצג לקוחות גם בתחומי חדלות הפירעון, הוצאה לפועל וליטיגציה.

עורך הדין שמעון האן, שהיה מבעליה של חנות הצעצועים המיתולוגית צעצועי האן בירושלים, פנה לתחום המשפט לאחר שהאינתיפאדה השנייה מוטטה את העסק המשפחתי המצליח. ב-12 השנים האחרונות, מאז הוסמך לעורך דין, הוא ליווה מאות לקוחות בהליכי רכישה או מכירה של נכסי נדל"ן.

"אין צורך להכביר במילים אודות חשיבותו של ליווי מקצועי בעת עסקת נדל"ן", מרחיב עורך הדין האן. "אדם שמרוויח משכורת ממוצעת של 8,000 שקלים, צריך לעבוד בערך 15 שנים כדי לקנות דירה, וזאת מבלי להוציא אגורה. פעמים רבות לקוחות עושים סקרי שוק ופונים לעורכי דין שגובים שכר טרחה נמוך. זה לא הפרמטר שיש להתייחס אליו, אלא לרמת המקצועיות והניסיון של עורך הדין בתחום הנדל"ן. יש לפנות לאדם שהוא מקצוען בתחומו כדי להגן על הלקוח מטעויות שיעלו לו ביוקר למשל אם ירכוש דירה שלא רשומה על שם המוכר, או שיש עליה עיקולים".

כל מה שחשוב לבדוק לפני סגירת העסקה

לדברי עו"ד האן, עורך דין מקרקעין צריך להכיר לעומק את תחום מיסוי המקרקעין בין אם מדובר בעסקה של מכירה או קניית נדל"ן. המיסוי משתנה חדשות לבקרים ומצריך התעדכנות שוטפת. מי שלא בקיא בתחום עלול לגרום נזקים ללקוח.

"בנוסף יש בלבול נפוץ בין מס שבח להיטל השבחה ואני עד לעורכי דין רבים שלא מודעים לעניין היטלי ההשבחה. היטל השבחה הוא היטל שהעירייה גובה על השבחת הנכס כאשר נבנית לדוגמה רכבת שמעלה את ערך הדירה. המוכר צריך לשלם את היטל ההשבחה על השבח שקיים עד מועד העסקה, ואלה דברים שצריכים להיבדק לפני העסקה. רק לאחרונה עזרתי לשני לקוחות שעורכי הדין שלהם התרשלו ולא בדקו או יידעו אותם בנוגע לתשלום היטל ההשבחה המוטל עליהם. הראשונה הייתה אישה שחייבו אותה ב-60,000 שקלים בגין היטל השבחה. עורך דינה לא יידע אותה מראש, והסכום לא היה ברשותה. תבענו את אותו עורך דין על רשלנות מקצועית, והוא פיצה אותה בסכום הזה. במקרה אחר ייצגתי אדם נכה שעורך דינו לא יידע אותו בתשלומי היטל השבחה על סך 180,000 שקלים בהם הוא מחויב. במקרה זה הגשנו ערר לעיריית ירושלים והצלחנו לבטל את היטל ההשבחה עקב נכותו של הלקוח".

עו"ד שמעון האןצילום: נמרוד האן

עו"ד האן מדגיש נקודה נוספת שיכולה לחסוך ללקוחות הרבה כסף ועורכי דין רבים אינם מודעים לה: אפשרות הפריסה של מס השבח. "נוסף על כך עורכי דין רבים יודעים שמוכרי דירות יכולים לפרוס את תשלום מס השבח על פני תקופה של עד ארבע שנים, לנצל נקודות זיכוי ומדרגות מס שולי נמוכות ולהפחית בצורה משמעותית את תשלום מס השבח, עד לרבע מהסכום המקורי. ניתן לפרוס את מס השבח עד ארבע שנים מיום המכירה, ואם אין ליווי של עורך דין שמבין בכך, ועוברות ארבע שנים, הכסף יישאר בקופת המדינה".

התחדשות עירונית: עסקת נדל"ן לכל דבר

"פעמים רבות אני עד לכך שלקוחות שרוכשים נכס מקבלן, מסתמכים על עורך הדין של הקבלן שמייצג גם את הקונה לעניין רישום הדירה, ולא לוקחים עורך דין מטעמם. אנשים טועים לחשוב שעורך הדין של הקבלן מייצג אותם בצורה רחבה, בעוד שאין הדבר כך, והם לא בודקים את החוזה. רוכשי דירות מקבלן חייבים לקחת עורך דין מטעמם שיבדוק את חוזה המכר על כל נספחיו, את זכויות הקבלן בקרקע, את הערבות הבנקאית, ואת הקנסות שיהא על הקבלן לשלם להם במקרה של עיכובים".

שמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון אף מייצג דיירים בעסקאות של התחדשות עירונית: פינוי-בינוי, תמ"א 38 (1) ותמ"א 38 (2). לדברי עורך הדין האן מדובר בעסקת נדל"ן לכל דבר שכן בעל הדירה מוכר את הדירה לקבלן, ולאחר שהיא מוכנה, הוא רוכש אותה בחזרה מבלי לשלם עבורה. "ליווי דיירים בפרויקטי תמ"א הוא ליווי ארוך טווח המסדיר את כל הסוגיות השוטפות העולות עד לסיום הפרויקט לרבות ניהול משא ומתן מול היזם, הסדרת תשלומי השכירות שישולמו לדיירים, קבלת ערבויות בנקאיות, רישום זכויות הדיירים לאחר קבלת הדירה ועוד".

לדברי עורך הדין האן, העקרונות המנחים אותו בהתנהלותו מול לקוחות הם זמינות, נגישות וכן מקצועיות בלתי מתפשרת, ומשתף בדוגמה שממחישה זאת: "לא אחת קונים מבקשים להכניס בעל מקצוע לדירה ולהתחיל את השיפוץ למרות שעדיין לא שילמו את כל התשלומים. אני לא מאפשר זאת בשום פנים ואופן. ברגע שאדם נכנס לדירה הוא מקבל בעלות דה פקטו על הדירה ואז הוא פחות לחוץ לעמוד בתשלומים, וכדי להוציא אותו צריך צו בית משפט. אני אף פעם לא מתפשר על חשבון הביטחון של הלקוח שלי".

עו"ד מקרקעין שמעון האן
הילל 18, ירושלים
טלפון: 02-5025544
מעבר לאתר >>