עו"ד אבי פינרסקי: "התייעצות עם עו"ד צבאי בשלבים המוקדמים היא קריטית"

הכנת החייל לחקירת מצ"ח, ייצוג בעבירות סמים ומין והסדרת המעמד למי שחי עם הוריו בחו"ל: עו"ד אבי פינרסקי המתמחה במשפט הצבאי מסביר מדוע חשוב לקבל את ייצוג הטוב ביותר גם במסגרת השירות בצה"ל

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין צבאי אבי פינרסקי במשרדו
עורך דין צבאי אבי פינרסקי: שירות ארוך בסנגוריה הצבאיתצילום: מקס גון
דניאל דותן
תוכן שיווקי

במקרה של עבירה פלילית, רבים נוטים לחשוב כי הזמן הטוב ביותר לפנות לעו"ד הוא מועד תחילת החקירה או לאחריה. אלא שכאשר מדובר בחקירה במסגרת השירות הצבאי רבים טועים לחשוב כי במהלך חקירת המשטרה או מצ"ח אין לעורך הדין יכולת השפעה או התערבות.

"אנשים החשודים בעבירה פלילית, בטח מי שעבורו זאת החקירה הראשונה, ברובם אינם יודעים כי עורך הדין שנכנס לתמונה בשלב החקירה יכול לשנות את התוצאות הסופיות של התיק כבר בשלב מוקדם", אומר עורך הדין הצבאי, אבי פינרסקי, "התייעצות עם עורך דין צבאי מומלצת לחיילים שחשודים בעבירה פלילית כמה שיותר מוקדם. אפילו לפני שלב החקירה, כבר מרגע שהם יודעים שחושדים בהם כי ביצעו עבירה פלילית וחוששים מאישום".

הוא מוסיף כי כבר בשלב החקירות ולפניהן וגם במהלך הייצוג בבית הדין, עו"ד צבאי מנוסה יכול לגרום להבדל משמעותי בתוצאה הסופית לטובת הלקוח, עד לרמה של זיכוי מעונש ומזיכוי מעבירה בכלל.

משרד עורכי דין אבי פינרסקי מתמחה במשפט צבאי, בדגש על ייעוץ בחקירות מצ"ח, ייצוג בבית הדין והסדרת מעמד מול צה"ל של ישראלים המתגוררים בחו"ל. זה 13 שנה שעו"ד פינרסקי מלווה ומייצג חיילים בשירות סדיר, קבע ומילואים. את ניסיונו הרב תחום החל לרכוש כבר בשנת 2008, כאשר התגייס לפרקליטות הצבאית ושירת בסנגוריה הצבאית והמחוזית ובסנגוריה הצבאית הראשית. במסגרת שירותו הוא ייצג גם קצינים בדרגות בכירות בתיקים הרגישים ביותר. בנוסף, הוא הופיע במהלך השנים בערכאות וייצג באלפי תיקים כולל התיקים חמורים ביותר של עבירות מין, עבירות סמים, עבירות נשק, עבירות בפעילות מבצעית ואף תיקים של מקרי מוות. החל משנת 2014 הוא מייצג חיילים באופן פרטי, וכל עבודתו וניסיונו מוקדשים לייצוג בתיקים צבאיים ופליליים.

מה כוללת עבודתך כעו"ד צבאי?
"כיום אני עוסק בעיקר בתיקים הצבאיים הפליליים - תיקי מצ"ח. מספק ייעוץ וליווי משפטי לפני ובמהלך החקירה וייצוג בפני בית הדין הצבאי. תחום עיסוק עיקרי נוסף שלנו הוא הסדרת מעמד צבאי, בעיקר של מי ששוהה בחו"ל או מתכוון לעזוב לחו"ל ומעמדו מול הצבא אינו מוסדר, וכן הליכים צבאיים נוספים כמו כשירות רפואית, פטור משירות צבאי ועוד".

ייעוץ בעבירות סמים, מין, נשק ותקריות במהלך פעילות מבצעיתצילום: shutterstock

מהן העבירות הפליליות השכיחות ביותר בצה"ל?
"עבירות סמים, גם 'קלות' שבאזרחות לא היו מתפתחות לכדי כתב אישום, אך בצה"ל הן נלקחות בכובד ראש וכן עבירות סמים חמורות של סחר. הפרקליטות הצבאית משקיעה משאבים רבים בנושא הסמים, לדוגמה, הצמדת סוכן והאזנה לטלפונים של חשודים בעבירות אלו. ישנן גם עבירות מין, לרבות כאלה שנוגעות לתחום הפרטיות כמו צילום והפצת סרטונים שלא בהסכמה ומעשים מגונים וגם עבירות מין חמורות של אונס. עבירות נוספות הן של גניבה וסחר בנשק, וחקירות של אירועים מבצעיים כמו חריגה מהוראות פתיחה באש, ביזה, וכל הקשור בפעילות מבצעית".

מהם ההבדלים העיקריים בין המשפט הצבאי למשפט האזרחי בהתייחסותם אל העבירות?
"רמות הענישה ומדיניות האכיפה שונות מאוד מהמערכת האזרחית. סדרי הדין שונים לעיתים מהמערכת האזרחית. יש ראיות שבצבא מוגשות מכוח סעיפים ספציפיים בכוח השיפוט הצבאי שאין להם הקבלה באזרחי. גם זמני הערעור שונים".

יחד עם זאת, מוסיף עו"ד אבי פינרסקי כי יש גם הליכים דומים בדין האזרחי והצבאי. לדוגמה, מדיניות חדשה בצה"ל מאפשרת הסדר מותנה - כלי שקיים בדין האזרחי, בעבירות סמים ועבירות אחרות. בהליך זה, החייל יכול לחתום על הסדר מותנה ובמקום לעמוד מול כתב אישום, עליו לבצע בדיקות קבועות כדי לוודא שהוא נקי מסמים ולהתחייב שלא להסתבך בעבירות פליליות ומשמעתיות. הליך נוסף הוא הסדר הקפאה, שבו מוגש כתב אישום אולם ההליך הפלילי מוקפא על מנת לוודא שהחייל עומד בתנאים שהוצבו לו ובכך ניתן גם לבטל את האישום הפלילי.

איזו השלכה יש לרישום פלילי צבאי על בחיים באזרחות?
"ברוב העבירות, כמו עבירות סמים, האישום הצבאי הוא רישום פלילי אזרחי לכל דבר. הוא נרשם במרשם הפלילי במשטרה כמו כל עבירה שמסתכלים עליה באזרחות, כאשר במקרים מסוימים הדבר תלוי בעבירה ובעונש. יש מושג שנקרא 'רישום פלילי מופחת', אשר נרשם כעבירה שהתיישנה ברישום הפלילי האזרחי. בדומה לאי הרשעה באזרחות.

"זה קורה, למשל, במקרה בו חייל נשפט בעבירה של היעדר משירות עם עונש של עד 90 יום אלא אם כן הורה בין הדין אחרת, או בעבירת עוון בהן הוא מקבל עונש של עד 60 ימי מאסר בפועל ו-30 יום של עבודות צבאיות. מקרים אלו מתורגמים לרישום מופחת. עונש של מעבר לכך או הרשאה בעבירת פשע גוררות אישום פלילי מלא".

הוא מוסיף כי עבודת עורך הדין הצבאי, בין היתר, היא להמיר עבירות פשע לעבירות עוון ולצמצם את העונש כדי שההשלכה על האזרחות לא תהיה רישום פלילי או שתהיה כמו רישום פלילי מופחת שכמעט לא מצר את צעדיו של החייל באזרחות בכלל.

מהו תפקיד עורך הדין הפלילי הצבאי?
"המקום החשוב ביותר של עורך הדין הצבאי הוא הכנת החייל לחקירות מצ"ח, שיכולה למעשה להביא לתוצאות הטובות ביותר. לצורך כך, יש להיוועץ בעורך דין צבאי מקצועי ומנוסה המכיר את המערכת מבפנים. כשאני מוזמן לייעץ לחייל החשוד בביצוע עבירה פלילית, מתוך היכרותי הרבה והמעמיקה עם חקירות מצ"ח, אני מכין אותו מראש והיטב לחקירה. אני מסביר לו אילו שאלות יישאל; איזה בדיקות יילקחו ממנו, כמו לדוגמה בדיקות שתן בחשד לעבירת סמים; האם צפויה חקירה סמויה, הכוללת האזנות ובדיקת מכשיר הטלפון הנייד ועוד. אני מייעץ כיצד להשיב לשאלות החוקרים כך שהגרסה תהיה המדויקת ביותר ואפילו מה לא לומר, כדי שלא להסתבך בתהליך. כמובן, שתפקידי כעורך דין הוא גם לייצג את החייל בבית הדין הצבאי ולהגיש ערעור על פסק הדין וגזר הדין בעת הצורך".

"מספק ייעוץ וליווי משפטי לפני ובמהלך החקירה וייצוג בפני בית הדין". עו"ד אבי פינרסקיצילום: פלג אלקלעי

בעניין זה מוסיף עו"ד פינרסקי כי בתחום הצבאי ההיכרות עם המערכת הצבאית, החוק הצבאי ועם השחקנים המרכזיים במערכת היא קריטית להצלחת הטיפול המשפטי.

"מדובר במערכת מורכבת, עם חוקים, פקודות, הוראות מקצועיות והנחיות משפטיות ומי שיצא מהפרקליטות הצבאית הוא בעל יתרון משמעותי בהבנתם לעומק, כמו גם קשר קבוע לגורמים אליהם יש לפנות כדי לפתור את הבעיה", הוא מסביר, "אין תחליף לניסיון בניהול טקטי של מאות תיקים של מי שגדל במערכת כסנגור. גם היום אני משרת במילואים בדרגת רס"ן בסנגוריה הצבאית, בייצוג בתיקים מורכבים וייחודיים".

מה לגבי הסדרת המעמד מול הצבא?
"כיום יש ישראלים רבים שנמצאים בחו"ל ומעמדם אינו מוסדר, כך שאם הם יגיעו לישראל הם לא יוכלו לצאת ממנה או אפילו ייעצרו בכניסה אליה. מצבם המשפטי משתנה על פי גיל היציאה מישראל ונתונים נוספים.

"במקרים רבים, מעמדם של ישראלים כ'בני מהגרים', היכולים להגיע לישראל לתקופות ביקור של 120 יום בשנה ופעם אחת בדרך כלל גם ליותר מכך עד שנה – כרוך במעמד ההורים. כלומר, מעמדם ניתן כל עוד הם שוהים בחו"ל, אבל גם כל עוד גם הוריהם אינם בישראל. מצב זה מוביל לכך שלא פעם המעמד עלול להישלל גם ממי שנשאר לגור בחו"ל, אבל הוריו חזרו לישראל. יחד עם זאת, במקרים רבים ניתן לקבל הכרה גם אם לא עומדים בתנאים, מסיבות חריגות ולפי נהלים פנימיים של לשכת הגיוס".

לסיכום אומר עו"ד פינרסקי כי "חשוב להתייעץ עם עו"ד מקצועי בתחום, כיוון שיש קריטריונים שיכולים להועיל לבקשה וכאלה שיכולים להזיק לה. עו"ד מנוסה יכול לשקול אותם ולהעיד על סיכויי הבקשה ולוודא כי אף טיעון שיכול להועיל לא יישאר בחוץ".

משרד עורך דין אבי פינרסקי
כתובת: מנחם בגין 154, תל אביב
למעבר לאתר >>
טלפון: 053-3373105