פינטק כחול-לבן מעבר לים

איגוד הפינטק הישראלי תומך בסטארט-אפים בתחום הטכנולוגיה הפיננסית ומקדם את הפתרונות שלהם מחוץ לישראל

דניאל דותן, בשיתוף איגוד הפינטק הישראלי - פינטק אביב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר נצר וטל שרון
ניר נצר וטל שרון
דניאל דותן, בשיתוף איגוד הפינטק הישראלי - פינטק אביב
תוכן שיווקי

אחת החוזקות של מדינת ישראל כאומת הסטארט-אפ היא בפיתוח טכנולוגיות פיננסיות. האקוסיסטם הישראלי בתחום הפינטק מציג פריצות דרך וחדשנות יוצאת דופן וסולל את דרכן של חברות פינטק ישראליות לשווקים נוספים.

פינטק אביב - איגוד הפינטק הישראלי הוא הגוף שתומך בסטארט-אפים ישראליים המפתחים פתרונות טכנולוגיים פיננסיים ומסייע להם לייצא את הפתרונות שלהם מחוץ לישראל. האיגוד הוקם בשנת 2014 ביוזמתו של רו"ח (משפטן) ניר נצר המשמש כיו"ר האיגוד ומוביל אותו ביחד עם עו"ד, רו"ח טל שרון.

"הפעילות שלנו החלה לפני שמונה שנים, אבל היום אנחנו רואים הרבה יותר התעניינות מחברות זרות ומוסדות ברחבי העולם, ביניהם: בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות כרטיסי אשראי כגון ויזה ואמקס, ועוד", אומר נצר, "ההתעניינות בפינטק הישראלי רק הולכת וגוברת עם השנים".

מהן הסיבות להתעניינות הגוברת?

"יש לכך כמה סיבות. ראשית, התהודה שהפינטק הישראלי קיבל ברחבי העולם בעקבות ההצלחה של הגלובלית של הסייבר הישראלי. הסייבר הוכיח את עצמו בצורה מצוינת ותחום הפינטק נהנה מכך. בנוסף, ישראל ידועה כ'סטארט-אפ ניישן' ועולמות הפינטק נכללים בתחום הזה. מרכיב שלישי הוא ה'סקייל-אפ ניישן' –בשלות של הפתרונות הטכנולוגים הישראליים.

"חברות הפינטק הישראליות המתקדמות כיום, בשלות וחזקות באופן כזה שהן יכולות לשרת בנקים וחברות פיננסיות ברחבי העולם בהצלחה רבה, ללא כשלים או בעיות של אי עמידה בעומסים. יש לנו בישראל סטארט-אפים בוגרים שיודעים לעבוד עם ארגוני ענק. ראייה לכך היא חברת Lemonade הישראלית שפועלת בתחום האינשורטק ובצעה הנפקת ענק בוולסטריט בשנת 2020. פתרונות הביטוח שהחברה פיתחה מבוססי AI ולמידת מכונה, מותאמים אישית ומופעלים בצורה אוטומטית כמעט ללא מגע יד אדם ובכך חוסכים עלויות תפעוליות גבוהות. אנחנו מכירים את החברה כבר משלב הרעיון, ובאופן כללי מלווים יזמי פינטק מצעדיהם הראשונים".

מדוע החלטת להקים את האיגוד?

"בעבודתי הקודמת בחברת ייעוץ גדולה בשנת 2013, זיהיתי כבר אז מגמה צומחת של פינטק שהחלה לצבור תאוצה. הבנתי שזו מגמה חשובה ואי אפשר להישאר אדישים לכך. חברות רבות בתחום חיפשו את דרך הגישה שלהם לשוק הגלובלי ואנו עיצבנו את המתודולוגיות האפקטיביות ביותר לסייע להן. היום איגוד הפינטק הישראלי מונה כ-40,000 חברים, ביניהם יזמים ועובדי חברות פינטק, בנקאים ומנהלי חדשנות בגופים פיננסיים, בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות וגם חברות זרות שמחפשות פתרונות פינטק ישראליים".

אילו פעילויות אתם מבצעים לקידום הפינטק הישראלי?

"יש לנו שיתופי פעולה רבים עם מוסדות וארגונים גלובליים ועם גופי השקעה ממוקדי פינטק. אנו מסייעים לגופים מחוץ לישראל לפגוש טכנולוגיות ישראליות, ומסייעים לחברות ישראליות לייצא את הטכנולוגיות שלהן לגופים מחוץ לישראל וכן לגייס השקעות מגופים ישראליים וזרים. אנו מסייעים לחברות פינטק ישראליות בשלל תחומים לרבות בהיבטי התשלומים, ההלוואות, הביטוח, הגנת סייבר, הרגולציה, ואף בתחומי שוק ההון ופלטפורמות מסחר שונות. אנחנו נוגעים בכל התחומים הרלוונטיים לפינטק.

"איגוד הפינטק עומד כיום בקשר עם כ-1,500 חברות. את חלקן אנו מלווים משלב הרעיון, דרך שלבי טרום הנפקה ואף לאחר ההנפקה. ומהצד השני, כשמוסד פיננסי מגיע אלינו ומבקש לאתר פתרון מסוים, אנחנו נאתר לו את חברת הפינטק המתאימה שתתמוך בפעילות שלו. כך הוא יקבל חברה שכבר עובדת בשוק המטרה שלו בהתאם לתקנות ולרגולציה המקומית.

"מעבר לכך, אנחנו מעורבים בפעילות חינוכית ואקדמית בתחומי הפינטק ומפעילים קורסים וסדנאות במספר מוסדות בארץ ובעולם, ובנוסף עורכים גם אירועים לקהילת הפינטק בישראל. מדי שנה אנו עורכים אירוע שנתי גדול שמשתתפים בו המוני אנשים מחברי הקהילה שלנו: משקיעים, סטארט-אפים, בנקאים שמחפשים חדשנות ועוד, והאירוע מעניק במה לשחקני הפינטק החזקים בשוק. אחת לחודשיים-שלושה, אנו עורכים אירוע קטן יותר, ייעודי לאחד מתתי התחומים של הפינטק, בו משתתפות חברות שפועלות בתחום ומובילי דעה רלוונטיים לנושא".

מהו חזון האיגוד לעתיד?

"החזון שלנו הוא למצב את ישראל כ'האב הפינטק הגדול בעולם' ולאפשר לחברות פינטק ישראליות להוביל את מהפיכת הפינטק העולמית באמצעות פתרונות טכנולוגיים פורצי דרך בצבעי כחול-לבן".

למידע נוסף

בשיתוף פינטק אביב - איגוד הפינטק הישראלי