איגוד תעשיות הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה: הישגים ואתגרים

הטיפול במשבר האקלים באמצעות הפחתת פליטות מזהמים ואימוץ פתרונות להפחתת פליטות גזי חממה מהווה את המיקוד העיקרי של איגוד תעשיות הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה // דניאל דותן, בשיתוף איגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

משבר האקלים הוא מהסוגיות הגלובליות המרכזיות אשר נידונות על בסיס יומי בשנים האחרונות ומחייב שינוי הרגלים ותפיסות בכל תחומי החיים: החשמל, המים, התחבורה, החקלאות, התעשייה ועוד.

גם תעשיות הכימיה והפרמצבטיקה רואות בכך אתגר משמעותי. "הפחתת פליטות גזי חממה הוא אתגר גלובלי", אומר ניר קנטור, מנהל איגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה, "בתעשייה הישראלית מבינים את הצורך להתגייס למאבק על הסביבה שלנו. זה האוויר שאנו נושמים, הכדור בו אנו חיים והעולם שנשאיר לילדינו ולילדיהם".

התעשייה הכימית והתעשייה הישראלית כולה מובילות מהפכה ומקדמות בשנים האחרונות אג׳נדה של פיתוח בר קיימא להמשך פעילות והתפתחות תעשייתית תוך הפחתה משמעותית של ההשפעות הסביבתיות לעבר כלכלה דלת פחמן.

לדברי ניר קנטור, חברות רבות קבעו לעצמן מדיניות להפחתת פליטות בצמוד לתוכנית שאפתנית אך ברת השגה. "התוצאות של גישה זו ניכרות בשטח", הוא אומר, "דו"ח של המשרד להגנת הסביבה מהשנה החולפת מציג שיפור משמעותי בכל הקשור לפליטות חומרים מזהמים במפעלי התעשייה השונים. פליטות התעשייה לאוויר ירדו בשיעורים של בין 23%-82% בין השנים 2012-2020, והיקף השפכים המזהמים ירד בשיעור של בין 36% ל-85% באותה תקופה".

ניר קנטור

"הישגים אלו הם תוצאה של פעולות מאומצות, בלתי פוסקות של הנהלות ועובדי התעשייה לשיפור הביצועים בתחום איכות הסביבה, על פי תפיסת התאחדות התעשיינים ואיגוד הכימיה בפרט, לשמירה על התעשייה והכלכלה במקביל לשמירה על הסביבה.

" המעבר בשנים האחרונות של התעשייה לצריכת גז טבעי תרמה לכך מאוד, וכן פיתוח של דלקים נקיים יותר, לצריכה הן בתעשייה והן בסקטורים משקיים נוספים, ובעיקרן התחבורה".

"בנוסף, התפתחו בישראל חברות תעשייתיות צעירות בעלות טכנולוגיות ייחודיות ופורצות דרך בתחום הטיפול באתגרי הסביבה".

כיצד איגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה שותף לעניין?
"באיגוד חברים כ-210 מפעלים מתחומי הכימיה והפרמצבטיקה וטכנולוגיות הסביבה והוא מייצג את ענפי הכימיה, הבריאות, הגנת הצומח, הפטרוכימיה, איכות הסביבה וטכנולוגיות סביבה, פסולת, אנרגיה מתחדשת, ועוד. האיגוד מייצג ענפי תעשייה משמעותיים אשר תורמים רבות לביסוס הכלכלי ולמעמד של ישראל בעולם, ובכלל זה חברות גלובליות שבסיס המו"פ והניהול שלהן בישראל, כגון: טבע, ICL, אדמה, וחיפה.

"האיגוד פועל לייצוג האינטרסים של חבריו מול רשויות השלטון, ובכלל זה בניית סביבה עסקית תומכת להתפתחות התעשייה הכימית והתאמתה לאתגרי העתיד. בנוסף מייעץ האיגוד לחברות תעשייתיות בכל ענפי התעשייה (ולא רק תעשייה כימית) בנוגע לתהליכים להפחתת פליטות.

אילו פעולות מבצע איגוד הכימיה לקידום הטכנולוגיות?
"חברות המפתחות פתרונות סביבתיים זוהו על ידי האיגוד כמגזר חשוב הן לטובת התעשייה הישראלית והן כמנוף לייצוא טכנולוגיות סביבה בעולם, והוא מלווה ומטפח אותן באמצעות כלים ייעודיים, כולל יצירת שיתופי פעולה בין מפעלי התעשייה ומגזרים נוספים (רשויות מקומיות, בסיסי צבא, חקלאות) לבין החברות בעלות טכנולוגיות בתחום הפחתת המזהמים".

מהו החזון העתידי של האיגוד?
"כמו בכל העולם, גם בישראל התעשייה הכימית עוברת שינויים משמעותיים שמרביתם נובעים ממשבר האקלים. החברות פועלות באופן שיטתי על מנת להקטין את המדרך הפחמני על פני זמן, ולפתח במקביל פעילות בתחומים בעלי ערך סביבתי גבוה. זו טרנספורמציה של התעשייה בכל רבדיה אשר באופן הדרגתי תהפוך לתעשייה שממשיכה לספק את צורכי המשק העתידי, במדרך פחמני נמוך. כך לדוגמה, התעשייה מקדמת פתרונות אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיות שהן מפותחות מאוד בישראל ובעלות פוטנציאל אדיר להציע בשורה סביבתית גם בעולם כולו. על מנת לקדם את התחום, הקמנו את פורום האנרגיה המקיימת, שפועל לקידום שיתופי פעולה פנים תעשייתיים ורגולציה שתאפשר התפתחות מהירה יותר של הטמעת הטכנולוגיות בישראל.

"הדרך להגעה למשק דל פחמן ארוכה ומפותלת, ונדרשת מובילות ממשלתית להסדרת המשק ולתמרוץ בעלי העניין על מנת לקדם פתרונות מיטביים ויישומיים. יחד עם זאת, נדרשת אחריות לכלכלה ולביטחון האנרגטי של המשק. לא ניתן לעשות את השינוי בקפיצת מדרגה אחת, אלא בתהליך הדרגתי אשר יוביל אותנו לעבר תעשייה, כלכלה ומשק דלי פחמן".

למידע נוסף >>

בשיתוף איגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה