מובילים בטכנולוגיות חדשניות לאופטיקה מדויקת

חברת SPO בבעלות קיבוץ שמיר הינה חברה פורצת דרך בתחום האופטיקה המדויקת. החברה מתמחה בתכנון וייצור רכיבים אופטיים משוכללים בדיוקים גבוהים ומכניסה חדשנות דיגיטלית לתהליכי התכנון והייצור

גליה היפש, בשיתוף SPO
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה היפש, בשיתוף SPO
תוכן שיווקי

קיבוץ שמיר משקיע כבר שנים רבות בפיתוח תעשיות וטכנולוגיות מתקדמות. בבעלות הקיבוץ נמצאת חברת המשקפיים הוותיקה והמוכרת: שמיר-תעשיות-אופטיקה. כאשר במפעל לעדשות הזכוכית הצליחו לפתח טכנולוגיות לאופטיקה מדויקת מתקדמת, הבין הקיבוץ את הפוטנציאל החדשני, והוציא את פעילות הפיתוח בשנת 2019 כ-Spin-Off – כך הוקמה חברת SPO (Smart Precision Optics) – חברה תעשייתית המבוססת על הייטק בחזית הטכנולוגיה. תהליך ההנבטה והקמת החברה הובל על ידי ניב אדוט, שכיום משמש בחברה כמשנה למנכ"ל וסמנכ"ל הפיתוח.

המטרה בהקמת SPO הייתה ברורה: לפרוץ גבולות טכנולוגיים ולהביא בשורה חדשנית וארוכת טווח לתעשיות האלקטרו-אופטיות בדומה למהפכה שעשתה חברת המשקפיים בהחדרת טכנולוגיית המולטיפוקל לשוק המשקפיים.

SPO מייצרת רכיבים אופטיים מורכבים, מראות ועדשות ברמה גבוהה מאוד עבור מגוון תעשיות: למערכת הביטחון, למפתחי ציוד רפואי, לשוק הרכב, לכל מי שמפתח עזרי מציאות רבודה ומשקפיים חכמים, לתעשיית הלייזר ועוד. “אנחנו ניטרליים בשוק ולא ממוקדים בתעשייה ספציפית אלא נותנים שירות ומענה לכל מי שזקוק היום לאופטיקה מדויקת ברמה גבוהה”, מסביר אמיר ליכטר, מנכ”ל החברה, “אנו עוסקים בגיאומטריות מורכבות וברכיבים שאינם סימטריים, מתמקדים בתכנון וייצור רכיבים ברמת דיוק גבוהה במיוחד”.

מהם המאפיינים הייחודיים של הטכנולוגיה שאתם מפתחים?
“רכיב Free-Form הינו עדשה שאינה מאולצת למגבלות הסימטריה ולכן משחררת את המתכנן והמערכת האופטית ממגבלות אלו ומביאה לקבלת ביצועים אופטיים טובים ומדויקים יותר. כיום, כדי להגיע לביצועים אופטיים גבוהים, משתמשים במספר רב של עדשות סימטריות, המורכבות אחת ביחס לשנייה על מנת להבטיח את הדיוקים הנדרשים. פתרון Free Form יכול להחליף את כל הפתרון המורכב והכבד הזה ולמזער את נפח המערכת באמצעות החלפתן במספר מאד מצומצם של עדשות. זהו פתרון קל יותר, קטן יותר, וזול יותר. זה יכול להיות קריטי עבור פיתוח לוויין למשל, שרוצים שהוא יהיה קטן וקל ככל האפשר. פתרון מסוג זה יכול להקל על המשקל והנפח שלו. זוהי טכנולוגיה מתקדמת, פורצת דרך, שפה חדשה בתחום התכנון האופטי, ונדרש שינוי בדפוסי החשיבה של הסימטריה מצד התעשייה כדי לאמץ אותו, אך כל העולם נמצא כבר בדרך לשם”.

אמיר ליכטר

ליכטר מוסיף ומסביר כי נדרש שינוי חשיבה נוסף בתעשיית ייצור הרכיבים האופטיים, והוא ההתמודדות עם התהליכים הידניים הרבים בתהליך הייצור. “זו תעשייה המבוססת על אנשים שצברו ניסיון רב, יודעים להפעיל את המכונות המורכבות ולכן רבים מהתהליכים ברצפת הייצור נעשים באופן ידני. אולם הפיכת תהליך התכנון והעברתו לייצור דיגיטלי ואוטומטי יותר, ייתן לנו יתרון תחרותי משמעותי”.

לצורך כך, נכנסה החברה לתהליך שבו כל פעולות החברה ייעשו באופן דיגיטלי, החל משלב התכנון, דרך הורדות פקודות העבודה לרצפת הייצור ובניית קוד המכונות, ועד לממשק הלקוח – שבו הלקוח יוכל לבחור באופן דיגיטלי את חומרי הגלם וחומרי הציפוי ולעקוב אחר תהליכי הייצור מקרוב באמצעות הרשת. “יש לנו קבוצת תוכנה גדולה בחברה, שבונה מענה דיגיטלי לכל אחד משלבי הפיתוח והייצור”, מסביר ליכטר. “זהו נתיב קריטי לכל פעולת פיתוח של רכיבים אופטיים מדויקים, מכיוון שהוא מביא לרכיבים מדויקים יותר, מקצר את לוחות הזמנים של הפיתוח בבית הלקוח ומכוון אותו לפתרונות התכנון והייצור הנכונים עבורו, לא רק באמצע תהליך הפיתוח כשצפות הבעיות, אלא כבר בשלב התכנון. כך אנחנו יכולים להפחית עלויות פיתוח מוצרים עבור הלקוחות שלנו, להקטין את רמות הסיכון בפרויקטים ולשפר את הדיוקים וההדירות. המהפך הדיגיטלי הוא אבן דרך משמעותית באסטרטגיית החברה”.

בנוסף לפיתוחים, SPO גם מספקת שירותי תכן אופטי, שירותי עיבוד זכוכית ב-CNC של אלמנטים אופטיים, מדידות אופטיות ברמה גבוהה, ציפויים מורכבים והדבקות אופטיות. יכולות אלו ממלאות את כל שרשרת הערך הנדרשת אצל ספק אופטיקה מדויקת ולכן אטרקטיביות מאד גם לחברות הזנק בפיתוח אבי טיפוס.

גלילוקישיין במקום רילוקיישן

חברת SPO מובלת על ידי דירקטוריון שבראשו עומד ד”ר אודי נצר, “ב-SPO עובדים כיום כ-50 עובדים והיא נמצאת בצמיחה, כאשר ההון האנושי שלה ייחודי מאוד: יש בה את דור המייסדים – האנשים שהביאו את החזון, הטכנולוגיה והידע מחברת המשקפיים, יש בה את ותיקי התעשייה שהם מומחי ידע בעלי שם עולמי בתחומם, המעבירים את הידע הלאה לדור הבא, ויש בה מהנדסים צעירים מלאי מוטיבציה דור חדש שהצטרף לכוח כדי לסייע לנו לפרוץ קדימה ויהיו מומחי העתיד“, אומרת שולמית-אלוני-דויטש – סמנכל”ית משאבי אנוש בארגון.

“כשהחברה הוקמה, הקיבוץ שאל את עצמו האם נוכל בכלל להביא לכאן מהנדסים ודוקטורים. זו הייתה דילמה אמיתית, שכן הקיבוץ ממוקם בגליל העליון הרחוק. הצוות המוביל סבר ששילוב של חברה צעירה דינמית, טכנולוגיית קצה וחדשנות יהוו אבן שואבת להון אנושי משובח, לשמחתנו נוכחנו שאכן כך. אנו מצליחים לגייס הון אנושי איכותי, שמתיישב באזור ותורם לפיתוח החברה והגליל” – מוסיפה שולמית. המועצה המקומית, שמבינה את הצורך במעטפת כוללת לצורך מעבר כוח אדם איכותי לצפון, יצאה בתוכנית “גלילוקיישן” ומאפשרת מעטפת למשפחה כולה בתכנון וביצוע המעבר. SPO לוקחת חלק מרכזי בתוכנית.

כיום החברה מוכרת בעיקר בישראל, מה שמקל מאוד על הלקוחות הישראלים שיכולים ללוות מקרוב את תהליכי פיתוח מוצרי האופטיקה שלהם, אך בנוסף להשקעה המסיבית בשוק הישראלי, החברה מתכננת לצאת לשוק הגלובלי.

ליצירת קשר >>

בשיתוף SPO