מה הופך את יוון ליעד מבוקש להשקעה?

ישראלים רוכשים דירה ביוון בסכום ההון העצמי הנדרש למשכנתה בישראל ויש מי שקנו 4–5 דירות במחיר דירה אחת בישראל. ראשי חברת "נדל"ן אחד על אחד" מספרים את סיפור ההצלחה של ההשקעות בנדל"ן ביוון

רונית מורגנשטרן, בשיתוף נדל"ן אחד על אחד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתונה, יוון
אתונה, יוון
רונית מורגנשטרן, בשיתוף נדל"ן אחד על אחד
תוכן שיווקי

למעלה מ–350 דירות נרכשו בשנים האחרונות בידי ישראלים ביוון באמצעות חברת ההשקעות "נדל"ן אחד על אחד". רובם נואשו מהמחירים הגבוהים של הנדל"ן בישראל, כשבמחיר ההון העצמי הנדרש למשכנתה ממוצעת שאליה משועבדים במשך שנים הם רוכשים דירה משופצת, במיקום מרכזי באתונה, מושכרת ומנוהלת בידי אנשי "נדל"ן אחד על אחד".

לדברי עומר דניאל וגיל בר, מנכ"לים משותפים בחברה, המחיר הנמוך מביא לכך שחלק מהרוכשים קונים שלוש ואפילו חמש דירות, וכל זאת במחיר דירה ממוצעת אחת בישראל: "כך הם מייצרים לעצמם הכנסה נוספת", מציינים השניים. בין הרוכשים יש גם מי שבוחרים באפיק השקעה זה כדי לבנות לעצמם פנסיה נאה לעת פרישה. בתוך יוון, עומר וגיל מתרכזים בהשקעות באיוון וספציפית ברכישת דירות באתונה.

למה דווקא אתונה?
"כי אתונה היא הבירה של יוון והעיר הכי גדולה בה — אוכלוסייתה מונה למעלה מ–5 מיליון תושבים. היא המרכז השלטוני, הכלכלי, הפיננסי, התעשייתי והתרבותי של יוון. יש בה נמל (פיראוס), שדה תעופה חדש יחסית, ויש בה יש מכללות ואוניברסיטאות מהמובילות באירופה. סטודנטים מגיעים ללמוד בעיר מרחבי יוון, ולכן בסמוך למוסדות הלימוד יש ביקוש גבוה מאוד להשכרה. התחבורה הציבורית באתונה מפותחת מאוד. יש שלושה קווי מטרו ברחבי העיר וקו חדש בשלבי בנייה. בנוסף יש רכבת קלה ממרכז אתונה ועד חופי הים וכל מערכת התחבורה הזו משולבת עם אוטובוסים חשמליים שפזורים בצורה ענפה ברחבי העיר.

"אתונה ספגה מכה מאוד קשה במשבר הכלכלי. מחירי הנדל"ן צנחו ב–50% בקירוב. מאז 2016 מחירי הנדל"ן בעיר עולים בהדרגה וכיום אתונה מובילה בעליית מחירים ביוון על פי מחקרים של הבנק המרכזי. חוץ מהסטודנטים באזורי האוניברסיטאות, יש קהל יעד גדול של זוגות צעירים ומשפחות בשכונות האיכותיות שנמצאות במרכז העיר, שרוצים להיות קרובים למרכז התעסוקה של אתונה ומחפשים שכירות לטווח ארוך של לפחות שנתיים־שלוש. בזכות הנתונים המדהימים של העיר הביקוש לגור בה מאוד גבוה".

מחפשים השקעות נדל"ן חכמות

עומר וגיל מציינים שבניגוד לישראל, גם בבניינים ישנים באתונה יש מעליות והם מטופחים. רוב הדירות שמוצעות במרכז העיר ממוקמות ליד מרכזי בילוי, המטרו והאוניברסיטה, שמספקת כל הזמן שוכרים חדשים מקרב הסטודנטים וצוותי ההוראה.

פרויקט להשקעה

מחירי הדירות שהם מציעים נעים בין 250 ל–350 אלף שקל לדירה. ב–350 אלף שקל, כולל כל ההוצאות הנלוות, מס רכישה וכו', אפשר לקבל דירת שני חדרים עם מרפסת בשטח כולל של 50 מ"ר. ב–250 אלף שקל אפשר לרכוש דירת סטודיו בשטח של 30 מ"ר. "גם התשואה גבוהה יחסית לישראל ונעה סביב ה–5%–6%", הם מציינים.

"זיהינו את שיא המשבר הכלכלי ביוון ב–2016 כנקודת מפנה בשוק הדיור היווני, ומאז התחלנו לרכוש נדל"ן במדינה במחירים אטרקטיביים במיוחד. לאחר שקנינו בעצמנו דירה באתונה, הכנסנו את המשפחות שלנו ומקורבים נוספים להשקעות דומות, ומאז הביקוש עולה בקצב גבוה", הם מספרים. "המטרה שלנו היא ליצור יציבות פיננסית וביטחון כלכלי בהווה ובעתיד באמצעות השקעות נדל"ן חכמות", הם מדגישים.

המחירים כל הזמן עולים

לדברי גיל בר, לא רק התשואה הנאה יחסית מההשכרה מביאה לביקוש הגדול, אלא גם העובדה שמחירי הנדל"ן ביוון כל הזמן עולים. "המחירים בשוק הנדל"ן היווני צנחו בחדות במשבר הכלכלי שהיא חוותה. אבל מאז 2018, כשיוון החלה לשקם את הכלכלה במדינה, עלו מחירי הדירות באתונה בממוצע בכ–30%, והם עדיין רחוקים מהמחירים טרום המשבר", הוא מסביר. "הבנקים המתאוששים החלו לאשר יותר ויותר הלוואות משכנתה, מה שימשוך את המקומיים חזרה לשוק. זה יתבטא גם במחירי הקנייה וגם במחירי השכירות. נכון לעכשיו, הנדל"ן ביוון מאוד אטרקטיבי להשקעה, אך זה לא יישאר כך לזמן רב".

מיסוי נמוך במיוחד לישראלים

כדי לשקם את הכלכלה ולמשוך משקיעים זרים במטרה לאושש את שוק הנדל"ן שלה, הורידה הממשלה היוונית את המסים לרכישת דירה ביוון. עומר דניאל: "המסים כוללים היום מס רכישה בגובה של 3.09% בלבד; מס שבח — 0% לעומת 25% בארץ. בנוסף, בזכות אמנת המס הקיימת בין ישראל ויוון, ישראלים יכולים לשלם מס על ההכנסה משכירות רק ביוון (15%) ואותו שיעור מס על רווח הון ממכירת הנכס, בשעה שבישראל מס רווח הון הוא 25%. ישראלים הרוכשים דירות ביוון, ובאתונה בפרט, לא משלמים כפל מס כפי שמשלמים למשל על השקעות בארצות אחרות".

דירות חדשות בפרויקטים יזמיים

בנוסף לדירות יד־שנייה משופצות בבניינים מטופחים ונעימים למראה, "נדל"ן אחד על אחד" מציעה דירות חדשות בשלושה פרויקטים יזמיים שהיא מריצה. מדובר בשלושה בניינים בני שש־שבע קומות שבראשון שבהם, שיאוכלס בדצמבר הקרוב, כל הדירות כבר נמכרו מראש. אלה דירות 30–50 מ"ר עם מרפסת, חניה תת־קרקעית ומחסן לכל דירה. המחירים נעים בין 400 ל–600 אלף שקל.

מה אתם מציעים כערך מוסף למשקיעים באמצעותכם?
גיל: "הליך פשוט, כי הכל אצלנו inhouse — שירותים מקצה לקצה ובעברית. זה מודל One Stop Shop — כל אנשי המקצוע והשירותים ההכרחיים להשקעה תחת קורת גג אחת. אנחנו מעורבים פעילים בכל תהליך הרכישה — מבניית פרופיל המשקיע, דרך הצגת נכסים ועד ניהול הנכס בפועל. ביוון יש לנו צוות עובדים מקומי מנוסה מאוד, שכולל עורך דין, רו"ח, מתווכים וצוות ניהול נכסים גדול פלוס חמישה אנשים בחברה בישראל. במקום שהרוכש ישלם על עו"ד באופן פרטי, או יתעסק במסים, אנחנו מספקים לו את השירות הזה. אנחנו עובדים עם אנשי מקצוע מובילים בתחומם — ממתווכים ועד מפקחי בנייה — וכך מבטיחים תהליך פשוט, נגיש ואיכותי".

למעבר לאתר נדל"ן אחד על אחד >>

בשיתוף נדל"ן אחד על אחד