השקעה נזילה שתרצו לשמור לטווח הארוך – על הייחודיות של קופת גמל להשקעה

תומר שלו, מנהל הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות מיטב, מסביר מדוע קופת גמל להשקעה היא מכשיר חסכון שכל אחד צריך להכיר ולקחת בחשבון

בשיתוף מיטב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השקעה נזילה שתרצו לשמור לטווח הארוך – על הייחודיות של קופת גמל להשקעה
השקעה נזילה שתרצו לשמור לטווח הארוך – על הייחודיות של קופת גמל להשקעה
בשיתוף מיטב
תוכן שיווקי

בעולם ניהול ההשקעות נהוג לומר כי לא משנה באיזה נכס נבחר להשקיע, בין אם זו מניה בודדת, איגרת חוב או אחד ממדדי הבורסה, ככל שטווח ההשקעה בו ארוך יותר, כלומר ההשקעה נפרשת על פני שנים רבות יותר, כך הסיכון והתנודתיות יורדים ביחס להשקעה לטווח הקצר באותו הנכס ממש.

מנקודת מבטו של המשקיע, לטווח ההשקעה ישנה משמעות גדולה. עצם היותו של הכסף נזיל למשיכה בכל רגע נתון במסגרת תיקי השקעות, גורם לרבים לנהל את הכסף גם משיקולי טווח קצר, וזאת על אף שקבלת ההחלטות לגבי אופן ניהול ההשקעות צריכה להתחשב דווקא במגמות ארוכות הטווח.

קופת גמל להשקעה – מכשיר ההשקעה שמגשר בין עולמות ההשקעה לטווח הקצר והארוך

בישראל ניתן לחלק את תחום החיסכון הפנסיוני לשני תחומים עיקריים: חיסכון פנסיוני לטווח ארוך וחיסכון פנסיוני לטווח קצר עד בינוני. עם הראשון נמנים מוצרים כדוגמת קרן פנסיה, קופת גמל לחיסכון וביטוח מנהלים. עם התחום השני נמנים מוצרים כדוגמת קרן השתלמות.

קופת גמל להשקעה, כפי ששמה מרמז, מבקשת לשלב בין שני העולמות. מצד אחד היא קופת גמל, קרי, חיסכון לטווח ארוך, ומצד שני היא מיועדת להשקעה. במילים אחרות, מדובר בכספים שמקורם בהון העצמי של החוסך (זהו אינו חיסכון המבוסס על הפרשות מתלוש השכר). הכספים מופקדים לקופה נזילה, שזכתה לקבל כמה מאפיינים שמזכירים קופת גמל לחיסכון.

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון חדש יחסית שהושק בשנת 2016 בישראל. היא מאפשרת הפקדה של עד 72,616 ש"ח בשנה (נכון לשנת 2022) לכל חוסך. בדומה למכשירי חיסכון אחרים, היא כוללת מספר רב של מסלולי השקעה, אותם ניתן להתאים לפרופיל החיסכון של החוסך. יצוין כי החיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה כרוך בתשלום דמי ניהול למנהל הקופה, לרוב בעלות יחסית נמוכה, מהצבירה בלבד.

הייחודיות של קופת גמל להשקעה

המאפיינים ה"פנסיוניים" של קופת גמל להשקעה מביאים לכך שהיא טומנת בחובה פוטנציאל להטבה במס רווחי ההון שינוכה ממנה. ראשית, השקעה באמצעות קופת גמל להשקעה מספקת למשקיע דחיית מס. בעוד שבהשקעות ישירות בניירות ערך, מס רווחי הון מחושב ומנוכה בעת מימוש (מכירה) ההשקעה בנייר כלשהו, ההשקעה באמצעות קופת גמל להשקעה מאפשרת לדחות את תשלום המס עד למשיכת הכספים. באופן זה, על אף שבמסגרת ניהול ההשקעות של הקופה בידי החברה המנהלת , מתבצעות פעולות מימוש רבות של ניירות ערך, הצבירה גדלה באין מפריע ללא אירועי מס לאורך כל תקופת ההשקעה, מה שמעצים את אפקט הריבית דריבית.

בשונה ממכשירי חיסכון אחרים, קופת גמל להשקעה מאפשרת לחוסך גם להימנע לחלוטין מתשלום ממס רווחי הון. הדבר אפשרי במקרה שבו החוסך יבחר לממש את הסכום שצבר כקצבה חודשית החל מגיל 60. לדוגמה, חוסך שימתין לגיל 60, והרוויח לאורך השנים כ-100,000 ש"ח, לא יאלץ לשלם מס רווחי הון שיעמוד (במונחים של היום) על 25,000 ש"ח. באופן זה המדינה מעודדת את החוסכים שלא למשוך את החיסכון, וזאת על מנת שיבטיחו לעצמם הכנסה גבוהה יותר לאחר גיל הפרישה מעבודה.

לצד הטבת המס המשמעותית, מתגלה ייחודה הגדול של קופת גמל להשקעה והוא הנזילות. כאמור, מאחר ומדובר בהשקעה נזילה, החוסך יכול למשוך את החיסכון בכל שלב בהתאם לצרכיו. הוא אינו מחויב לחיסכון ארוך שנים (כמקובל במכשירי החיסכון הפנסיוני ארוכי הטווח) ואיננו חשוף לקנסות במקרה של משיכה טרם גיל הפרישה. כאמור, נזילות זו מתקיימת לצד הטבת המיסוי לחוסך שיבחר במסלול קבלת הכספים כקצבה חודשית.

סיכום

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון המתאים למשקיעים לכל פרק זמן. היא ייחודית בנוף החיסכון בכך שהיא משלבת יתרונות של חיסכון פנסיוני עם נזילות של חיסכון שאינו פנסיוני, ומספקת מגוון רחב של מסלולי השקעה בעלויות נמוכות יחסית.

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה יעוץ ו/או שיווק פנסיוני, המלצה או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף ליעוץ ו/או שיווק פנסיוני כאמור הניתן על ידי בעל רישיון כדין, המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. יש לבחון כל מקרה לגופו על פי הצרכים המשפחתיים ומצבו הבריאותי.

בשיתוף מיטב