חדשנות טכנולוגית בטעינת רכבים חשמליים

שמוליק גאנדלמן, סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ניסקו, מציג פתרונות טעינה מתקדמים לחניונים משותפים כך שבכל רגע נתון הספקי המטענים לא יחרגו מההספק המקסימלי בחניון

רון וייס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרד האנרגיה מקדם רגולציה לניהול חכם של עמדות הטעינה
משרד האנרגיה מקדם רגולציה לניהול חכם של עמדות הטעינהצילום: shutterstock
רון וייס
תוכן שיווקי

"הקהל הישראלי ידוע באימוץ המהיר של טכנולוגיות חדשות, ותהליך המעבר של הנהגים בארץ לרכבים חשמליים מעלה הילוך ותופס תאוצה ומומנטום", כך אומר שמוליק גאנדלמן, סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ניסקו. "עד סוף העשור הנוכחי יחדלו מרבית יצרניות הרכב בעולם לייצר מנועי בעירה פנימית, ובכוונת הקבוצה להוביל את המגמה של קליטת הרכב החשמלי בשימוש נרחב, תחת החטיבה EVNISKO".

שמוליק גאנדלמןצילום: יח"צ

הכניסה לתחום תואמת את האסטרטגיה העסקית של הקבוצה, שהתמקדה בעשורים האחרונים בהובלת תחום החשמל והתאורה ובוחנת, תוך כדי תנועה, אפיקים לביסוס מנועי צמיחה חדשים. "בזכות ראיה לטווח ארוך של הנהלת הקבוצה ביחד עם השקעות משמעותיות בטכנולוגיות מתקדמות, אני מאמין שנגיע לפריסת תשתיות שמאפשרת את המהפכה החשמלית", מחדד גאנדלמן.

האימוץ המהיר של הרכב החשמלי מביא איתו גם אתגרים ובהם תכנון משק החשמל העתידי. בעניין זה, משרד האנרגיה מקדם רגולציה לניהול חכם של עמדות הטעינה, ונערך לחיוב התקנה של עמדות טעינה מנוהלות בבתים משותפים. האתגר המרכזי, כאמור, הוא הצורך במתן פתרונות חכמים לניהול עמדות הטעינה, מאחר ותשתיות החשמל מוגבלות ואינן ערוכות לעומסים הגבוהים הצפויים בצריכה. אתגר זה מקבל משנה תוקף בבניינים המתאפיינים במחסור בחשמל בחניונים, ריבוי צרכנים, התקנות פיראטיות וצורך בניהול מבוקר של הגבייה.

כאן נכנסת לתמונה EVNISKO, שמציעה פתרונות טכנולוגיים לאתגרים הללו. "אנחנו מציעים פתרונות טעינה מתקדמים ומלאים לחניונים משותפים, החל משלב התכנון, דרך הקמת התשתיות והתקנות ועד שירות מלא הכולל ניהול משתמשים, גבייה, הפקת דו"חות וחשבוניות וניהול עומסים דינאמי", מפרט גאנדלמן. "התשתית למעשה מייתרת את הצורך המיידי להגדלת חיבורי החשמל ומונעת הוצאות מיותרות. תפעול העמדות מתבצע באמצעות אפליקציה ידידותית למשתמש, אשר מאפשרת לכל דייר לראות את תעריפי החשמל בזמן אמת, ולבחור את תחילת וסיום הטעינה בשעה ובתעריף הנוח לו".

העמדה ניתנת להפעלה גם באמצעות כרטיס RFID ייעודי. יכולת ניהול הטעינה משתפרת כל הזמן הודות לשדרוג אפליקציית EVNISKO, שמאפשרת ניהול טעינה חכם, כך שבכל רגע נתון הספקי המטענים לא יחרגו מההספק המקסימלי בחניון. כיום, מספר הרכבים החשמליים עדיין לא גדול וגם רכבי הפלאג-אין דורשים הספקי טעינה נמוכים יחסית. ואולם, ככל שחדירת הרכבים החשמליים המלאים תגדל, כך יתקשו תשתיות החשמל בבנייני המגורים לעמוד בעומס, בדגש על שעות השיא של חזרת אנשים מהעבודה אחה"צ. מוני החשמל הציבוריים בבניינים הם מוני תעו"ז, ותעריפי החשמל משתנים במהלך היממה בהתאם לעומס. בהקשר זה, תודות לתוכנת הניהול החכמה, יכולים המשתמשים לבחור בין שתי אפשרויות לטעינה. טעינה סטנדרטית לפיה תבחר המערכת את שעות השפל בצריכה ובמחיר, ותבטיח רכב טעון בבוקר בצד חיסכון משמעותי של מעל ל-50% בעלות החשמל, או טעינת פרימיום בשיטת ה-BOOST שמאפשרת למשתמש לטעון בכל רגע נתון ובמהירות המקסימלית שנתמכת על ידי הרכב.

יתרה מזאת, המערכת לומדת את הרגלי הצריכה של הנהג כדי לבנות תכנית טעינה אופטימלית, המבטיחה שכל הרכבים יהיו מוכנים להנעה עם שחר. שיטת הטעינה החכמה גם מאפשרת למשתמשים לקבל שיקוף ואומדן של המחיר שישלמו לטעינה". "לאחרונה חתמנו על הסכם מול סופרגז אנרגיה לאספקת מערכות הטעינה המתקדמות ושירותים משלימים, ועל הסכמי התקנת עמדות טעינה, ניהול ותפעול בפרויקטים של בנייה רוויה בפריסה ארצית בהיקף עשרות מיליוני שקלים. בין השאר, עמדות הטעינה יותקנו בפרויקט גינדי TLV היוקרתי ובפרויקטים נוספים הצמאים לחדשנות ואיכות. החיבור לחברות אנרגיה ונדל"ן מובילות, מהווה הבעת אמון ביכולתנו להביא בשורה של טכנולוגיה מתקדמת, יזמות וחדשנות לענף עם פוטנציאל צמיחה משמעותי".