לזהות את המזיק לפני שהוא חודר לפרי

חברת yieldsApp פיתחה פלטפורמה ייחודית המזהה ומאבחנת מזיקים ומחלות ושאר בעיות הקשורות לבריאות הקרקע והסביבה, תוך שימוש באלגוריתמים של בינה מלאכותית ולימוד מכונה

אסף לבנון, בשיתוף עם yieldsApp
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המטרה היא ליצור מערכת פשוטה לשימוש עבור החקלאי
המטרה היא ליצור מערכת פשוטה לשימוש עבור החקלאיצילום: shutterstock
אסף לבנון, בשיתוף עם yieldsApp
תוכן שיווקי

למזיקים, מחלות, מחסורים ועודפים ביסודות ההזנה יש השפעה ישירה על הסביבה ועל הייצור החקלאי שהיא מניבה. בריאות הקרקע, תפוקה חקלאית, זיהום סביבתי ופגיעה במגוון הביולוגי - כל אלו עלולים להינזק מהם ולהקשות על קיום ביטחון תזונתי. למרות ההתקדמות הטכנולוגית בתחום, כולל שימוש ברחפנים, לוויינים וחיישנים, לחקלאים עדיין חסרים כלים יעילים שיסייעו להם לקבל החלטות יום-יומיות מכריעות. גם חברות המזון, עבורם מגדלים החקלאים, זקוקות היום לכלים שיאפשרו להן קבלת שקיפות ושליטה בשרשרת האספקה.

גיא סלעצילום: ויקי מוצפי

כדי לענות על כל הצרכים הללו פיתחה חברת yieldsApp פלטפורמה ייחודית החוזה, מזהה ומאבחנת מזיקים ומחלות ושאר בעיות הקשורות לבריאות הקרקע והסביבה, דוגמת חוסר איזון מינרלי ופליטות פחמן. הפלטפורמה עושה זאת תוך שימוש באלגוריתמים של בינה מלאכותית ולימוד מכונה, המאפשרים ניהול אגרונומי של מזיקים ומחלות, מחסורים ועודפים של יסודות הזנה ובריאות הקרקע. בכוחה של הפלטפורמה לנבא את התרחשותם של אלו ולספק צעדי מניעה ותוכניות פעולה כנגדם.

"המטרה היא ליצור מערכת פשוטה לשימוש עבור החקלאי, כשברקע פועלים מודלים אנליטיים ואלגוריתמים חזקים", אומר גיא סלע, מנכ"ל yieldsApp, שהוא גם אגרונום במקצועו. "מניעה, איתור, חיזוי וניהול של מזיקים ומחלות מושגים על-ידי שימוש בטכנולוגיות הבינה המלאכותית ולימוד המכונה, תוך שימוש בנתונים בזמן אמת ושקלול של צילומי לוויין, תנאי מזג אוויר ועוד פרמטרים נלווים. הפתרון שלנו משלב את הנתונים בזמן אמת עם ידע נרחב באגרונומיה ועם מידע רב נוסף המעשיר באופן קבוע את המודלים. כל זאת נעשה ללא שימוש בחומרה מצד החקלאי. למיטב ידיעתנו, גישה משולבת זו מעולם לא יושמה קודם".

פלטפורמת yieldsApp כוללת ארבעה מודולים: זיהוי, מניעה, חיזוי וניהול. ניתן ליישמה על כל אזור גיאוגרפי, כל גודל שטח גידול וכל יבול, מזיק או מחלה. ניתן לשלב בה חומרה, כמו חיישני אדמה וחיישני עלים, ואף להתחבר לפלטפורמות צד שלישי באמצעות API. "זו מערכת שכוללת למעשה ארבע פלטפורמות", מסביר סלע. "פלטפורמה עבור החקלאי והיועץ החקלאי, אפליקציה המתרכזת במספר פיצ'רים חשובים לזמן בו החקלאי נמצא בשדה, פלטפורמה לניהול המידע על ידי האדמיניסטרטור ודאשבורדים לחברות. הכל עובד בצורה חכמה המשלבת בין מידע שמגיע מעל לפני הקרקע, האדמה עצמה ומיחשוב. תוצאות השימוש במודלים הן התראות לחקלאי לגבי הסיכון להתפתחות מחלה מסויימת או הופעת מזיק, עדכון בנוגע לרמת הסיכון הצפויה והמלצות לטיפולים מונעים".

בימים אלו מתחילה החברה פרוייקטים להוכחת היתכנות עם מספר גופי B2B: חברת שיווק אבוקדו וחברת קפה בקולומביה, חברת דגנים באוסטרליה ובנק בהונגריה. עוד היא מקדמת שיתופי פעולה עם גופי מחקר בעולם. "ישנו מזיק המביא לנזקים כבדים בתעשיית הקפה ויכול להרוס יבול שלם", ממחיש סלע את הצורך במערכת של חברת הקפה מקולומביה. "זמן הטיפול במזיק מוגבל לזמן בו הוא קודח בפרי על-מנת לחדור אותו. ברגע שהמזיק כבר בתוך הפרי ומתחיל לעשות את הנזק - הדברתו כמעט אינה אפשרית. שימוש ב-yieldsApp יאפשר לזהות את הבעיה בשלב מוקדם מאוד ולנטרל אותה. אחת הבעיות העיקריות בניהול מזיקים ומחלות היא זיהוי שגוי שלהם בשלבים הראשונים של התפתחותם. מודול הזיהוי מבוסס ה-AI שלנו יאפשר זיהוי נכון ומהיר".

בשיתוף עם yieldsApp