המהפכה של ענקית הבריאות האמריקאית עוברת דרך חדשנות ישראלית

מכשיר לאבחון ביתי של דלקות, פלטפורמה דיגיטלית למניעת תרופות סותרות ומערכת לאיתור וחיזוי התדרדרות רפואית. פתרונות של סטארט-אפים ישראלים משרתים מידי יום עשרות מיליוני מטופלים בארה"ב והם תוצאה של מודל ייחודי לשת"פ שיצר המרכז של Carelon Digital Platforms בישראל, הזרוע הטכנולוגית של ענקית הבריאות האמריקאית Elevance Health

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החדשנות הישראלית היא הזדמנות עבור החברה ולקוחותיה בארה"ב
החדשנות הישראלית היא הזדמנות עבור החברה ולקוחותיה בארה"בצילום: shutterstock
יואל צפריר
תוכן שיווקי

אם תשאלו סטארטאפים ישראלים בתחום הבריאות הדיגיטלית מהי הדרך היעילה ביותר לחדור לשוק האמריקאי, רובם יצביעו על האפיק הנחשק של פתרונות למבוטחי הבריאות בארה"ב. זוהי אחת הדרכים המהירות להגיע לשוק עצום של מטופלים ולשפר את חייהם של מיליוני אמריקאים.

אודי גוריצילום: יח"צ

מה שלא כולם יודעים זה שהמסלול הזה פתוח ישירות מישראל. אחת החברות הגדולות בעולם בתחום הבריאות, Elevance Health (לשעבר Anthem Inc.), מפעילה מזה שלוש שנים בתל-אביב מרכז חדשנות ייחודי, העובד בשיתוף פעולה מלא עם סטארט-אפים ישראלים, ויחד רשמו כבר מספר סיפורי הצלחה. המרכז הישראלי, שנקרא עד לאחרונה Anthem Israel, שינה את שמו ל- Carelon Digital Platforms, הוא כאמור חלק מחברת הבריאות האמריקאית Elevance Health המדורגת במקום ה-20 ברשימת ה-Fortune 500, ומשרתת כ-118 מיליון אנשים, כלומר, כמעט אחד מכל שלושה אמריקאים.

"השמות החדשים הללו, של המרכז הישראלי ושל חברת האם האמריקאית, משקפים מהלך אמיתי, מהפך גדול שעוברת החברה", מבהיר אודי גורי, מנהל Carelon Digital Platforms Israel. "מחברת ביטוח רפואי מסורתית אנחנו הופכים לספקית בריאות מתקדמת, וההתפתחות הזו מתבססת על חדשנות ודיגיטציה, ולישראל כמרכז חדשנות טכנולוגית יש חלק חשוב בטרנספורמציה הזו".

סיפור אהבה עם ההיי-טק הישראלי

כבר בביקורו בישראל לפני ארבע שנים נחשף ראג'יב רוננקי, כיום נשיא Carelon Digital Platforms לסטארט-אפים בתחום הבריאות הדיגיטלית. הוא קלט מייד עד כמה החדשנות הישראלית היא הזדמנות עבור החברה ולקוחותיה בארה"ב. תוך שנה כבר הוקם המרכז בתל-אביב, "מרכז השותפויות הטכנולוגיות הגלובלי" של Elevance Health, ולמעשה, היחידי שלה מחוץ לגבולות ארה"ב. "נכון להיום, יש כבר שישה סטארט-אפים ישראלים שעובדים איתנו צמוד, והפתרונות שלהם מיושמים בהצלחה ונמצאים בתהליכי הרחבת פריסה בארה"ב ללקוחות Elevance Health. אנחנו דוגמא לתאגיד גדול שהתאהב בחברות הסטארט-אפ הישראליות הקטנות ושני הצדדים מפיקים ערך רב מהקשר. סוג של מיתוס שמתגשם", אומר אודי גורי.

אתה יכול לתת דוגמאות לפתרונות ישראלים, שכבר מיושמים על ידיכם בשוק האמריקאי?

"שיתוף פעולה לדוגמה הוא עם חברת טייטו (Tyto Care), שפיתחה מכשיר לאבחון ביתי של דלקות אוזניים, גרון, ריאות, גירויים בעור, בעיות בלב ובמערכת העיכול - בכל זמן ומכל מקום. אחרי שנתיים של עבודה איתנו והטמעת המערכת שלהם, הערכה שהותאמה ללקוחותינו מופצת כיום בכמויות של עשרות אלפים ללקוחות בשוק האמריקאי, עם תוכניות להמשך סקלביליות.

"עוד חברה מעניינת היא MDI, שפיתחה פלטפורמה דיגיטלית המאפשרת ניהול יעיל של טיפולים מרובי-תרופות, במטרה למנוע תופעות לואי מסוכנות של תרופות אצל חולים שצורכים תרופות באופן קבוע (נטילת תרופות סותרות או לא מתאימות היא גורם המוות הרביעי בארה"ב, עם 100,000 מתים מידי שנה).

"חברות נוספות הן VIM, פלטפורמה להעברה של מידע רפואי בין מערכות מידע רפואיות נפרדות, ו-Diagnostic Robotics, מערכת המסייעת לאתר ולחזות התדרדרות רפואית של מטופלים באמצעות מודלים מבוססי בינה מלאכותית".

ליווי ועבודה צמודה עם הסטארט-אפים

לדברי גורי, רבות מהחברות איתן הם משתפים פעולה עבדו בהצלחה עם גורמים בשוק המקומי עוד לפני שנוצרה ההיכרות עם החברה האמריקאית, אבל כשהן התחילו לעבוד איתה, נפתח בפניהן מסלול מואץ המאפשר להן לחדור מהר לשוק האמריקאי ולגדול בו. אודי גורי: "הזמן מהמפגש ראשון ועד השלמת בדיקת ההיתכנות הוא פחות משנה, כאשר הסוד הוא בהקמת צוות פעולה משותף שעובד ביחד, ברמה יומית, וכולל את אנשי הסטארט-אפ, המרכז הישראלי, ומנהלי הבריאות בארה"ב".

בשנתיים האחרונות הצוות הישראלי של Carelon Digital Platforms הקים בשיתוף עם חברות הסטארט-אפ פלטפורמה לניהול מרחוק של חולים כרוניים, הפתרון כבר מאפשר למאות מומחי רפואה של החברה קשר דיגיטלי יום-יומי עם מטופלים בעלי מורכבות רפואית גבוהה.

איך זה קורה בפועל? מהו מודל שיתוף הפעולה עם הסטארט-אפים?

"בנינו כאן מודל מיוחד, של ליווי ועבודה צמודה עם הסטארט-אפים, ברמה של הקמת צוותים משותפים שלנו ושלהם ב-360 מעלות. מעבר לפיתוח הטכנולוגי, עובדים גם על ניהול המוצר ועל שיווק, כולל עבודה משותפת על קמפיינים ללקוחות הקצה, ואפילו מקדישים תשומת לב לפרטים כמו איך ארוזה המערכת שמגיעה לידי הלקוחות ומה כתוב עליה, או איך נראה קמפיין דיגיטלי, שמציע ללקוחות להתחיל להשתמש באפליקציה. אנחנו מלווים כל פרויקט מישראל באופן צמוד - גם בפיתוח, גם במהלכי ההפצה והשיווק ללקוחות בחו"ל, וכמובן שאנחנו ממשיכים להיפגש ולעבוד יחד כדי לשפר ולטייב כל הזמן את התוצאות, במטרה להרחיב את הפריסה. לשם כך, אנחנו מנהלים כל הזמן מחקר על יעילות ואיכות הטיפול. מדובר כאן בשינוי הרגלים של צריכת שירותי בריאות, תחום שמרני למדי, וזה מצריך מחקר ועבודה יום-יומית".

מי הם העובדים במרכז הישראלי? מה הפרופיל שלהם?

"כיום מועסקים במרכז בתל-אביב מעל 40 עובדים ישראלים, בהם אנשי פיתוח, דאטה סיינס, בינה מלאכותית, מנהלי מוצר, מומחי שיווק, ניהול קליני ועוד. מדובר בצוות של אנשים שהגיעו מעולמות הסטארט-אפים, כך שאם לא היו כאן היית בוודאי מוצא אותם בסטארט-אפ של מקסימום 60 איש. בזכות העשייה המיוחדת שלנו כאן - והעובדה שיש לנו עוצמה של חברה גדולה, אבל עם מהירות וקצב של סטארט-אפ- הצלחנו לרתום אותם לעבוד בחברת ענק. כל מי שהגיע לכאן מבין מייד את משמעות העבודה במרכז, ואת הפוטנציאל שיש לכל פרויקט שאנחנו עושים כאן לשיפור בריאותם של מיליונים, שנועד לסייע בפתרון אתגרי בריאות מורכבים".

אחד הכנסים האחרונים של קהילת Carelon בישראל. בתמונה מימין לשמאל: אודי גורי – מנהל מרכז החדשנות של Carelon Digital Platforms, המרכז הגלובלי לשותפויות טכנולוגיות של Carelon האמריקאית בישראל, רניטה דאס - שותפה בחברת הייעוץ והמחקר Frost & Sullivan, ד"ר בני זאבי - שותף מנהל בקרנות הון סיכון Tel Aviv Venture Partners) ו - Run Young Capital), קירה רדינסקי - מייסדת משותפת של דיאגנוסטיק רובוטיקסצילום: Katerina Savina

קהילה מתגבשת סביב בריאות דיגיטלית

ב-Carelon Digital Platforms מאמינים מאוד בשותפויות. לשם כך בנתה החברה בישראל קהילה הכוללת גופי אקדמיה מובילים, בתי"ח ומוסדות בריאות, סטארט-אפים וחוקרים, כולם סביב החזון לקידום השימוש בדאטה ובינה מלאכותית בעולם הרפואי. חברי הקהילה, שהולכת וגדלה עם הזמן, נפגשים מדי תקופה באירועים שיוזמת Carelon כדי לקיים סיעור מוחות והחלפת רעיונות.

הנחת המוצא היא שישראל היא מעצמה בתחום בריאות דיגיטלית ואפשר לייצא את הפתרונות הטכנולוגיים שלה, תוך רתימת את ה-AI לטובת שינוי אמיתי, גם בנושאים שמעסיקים מאוד את Elevance כמו רפואת משפחה, רפואה בקהילה, בריאות נשים ועוד.

“שותפויות הן לדעתנו אחת הדרכים הטובות ביותר להאיץ חדשנות כדי לשפר את הגישה של צרכנים לשירותי בריאות דיגיטליים באיכות גבוהה. מרגש לחשוב על התוצאות שיכולות להגיע כתוצאה משיתופי פעולה כאלו", אומר אודי גורי.